Flet i prerë zyrtari amerikan: Dhuna nuk ka vend, zgjedhjet të bëhen. E drejta e çdo partie të marrë pjesë ose jo

Në një bashkëbisedim të zhvilluar me gazetarët, zyrtari i DASH, Brian Hoyt Yee ka deklaruar se, vetëpërjashtimi i PD nga zgjedhjet do të jetë e dëmshme për vendin.

“Zgjedhjet janë më të mira kur ka përfaqësim sa më të lartë.

Bojkoti dëmton imazhin e vendit dhe investimet.

Dhuna nuk ka vend në një vend demokratik.

Zgjidhja duhet të vijë nga liderët politikë.

Shba mbështet deri në fund implementimin e reformës në drejtësi.

Nëse disa parti vetëpërjashtohen atëherë vetëdëmtojnë veten.

Asnjë parti që ka bojkotuar nuk ka përfituar.

Mbështesim platformën e McAllister.

Rama është i hapur për negociata, ka pranuar propozimet.

S’besoj se Rama kërkon të qeverisë pa opozitën,” shprehet zyrtari i DASH, Hoyt Brian Yee.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin paketën “McAllister” dhe do të ishte në pëlqimin e saj sikur palët të gjenin një marrëveshje mbi këtë paketë”, ka thënë Yee.

Për herë të parë, Yee ka thënë se SHBA japin siguri se kryeministri Rama nuk ka një synim për të kapur zgjedhjet dhe se ata besojnë tek standardet zgjedhore.

SHBA janë gati të mbështesin palët për të marrë pjesë në zgjedhje, por edhe pa opozitën ato do të konsiderohen legjitime e po ashtu edhe reforma në drejtësi, pa votat e opozitës”, ka thënë Yee.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Flet i prerë zyrtari amerikan: Dhuna nuk ka vend, zgjedhjet të bëhen. E drejta e çdo partie të marrë pjesë ose jo”

 1. Xen deledashi says:

  Po dhjakonari i janulles, dule evgjiti çne aleancë me muzulmanet ë PeDe’së !?
  Axios !!!

  1. PPSH says:

   Kot lodheni , hyn nuk hyn PD. Edvin rama do qe PD te hyje por jo nga dashuria per demokracine. Kur ligji e perjashton PD nga zgjedhjet perse Edvin RAMA eshte shume i interesuar qe ajo te marre pjese.

   Harroni o te mjere qe nuk eshte vetem Lu Lu, Flori Hajduti qe nuk e do reformen .Kryesori eshte vete ai Kryeministri i Hashashit.

   Ishalla nuk e boton,si me pare

 2. Flamur Ndoka says:

  Vari trapin kesaj partie,vendi.Shkon Nard Ndoka me bo bisedime me americonin.E turpshme per nje komb,me çfare perfaqsohet.

  1. albaniafirst says:

   Nard Ndoka nuk perfaqeson vendin, por cadristet e PD-se qe duan ti shpetojne drejtesise. Sa per perfaqesuesit e vendit, ata I kemi ne qeveri me zotin Rama ne krye.

 3. kodra pas bregut says:

  Prape Amerikôni ka lene vend per ekuivok si per hyrjen e PD-se ne zgjedhje si per kompromise por dhe per ti shtyre zgjedhjet per me vone .
  Besoj se do te kete zhvillime te tjera .
  Mero !
  Mos me bej bllok sepse ketu kam pare qe ti lejon debate midis komentuesve me shkrime si carcaf .

 4. Reni says:

  👍🏻👍🏻🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸😀
  THANKS YEE!!!!!!!! 🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸

 5. Roberto says:

  Me kot Berisha dhe PD ka pritur ndonje reagim pozitiv qe ti vije per shtat atyre vete se Luli eshte budalla. Berisha po e perdor ne menyren me te keqe te mundeshme dhe po e nxjer komplet nje debil i kategorise nderkombetare. Mesazhet jane te qarta. Ose te pranojne paketen e paraqitur jave me pare ose PD te rrije e te ngrohet ne diell sa te kete qef. Asnje ekuivok nuk shoh ketu. Te gjithe kane folut shume qarte dhe paster. Eshte tjeter gje se si duan ta interpretojne udheheqesit e PD per mos u degjeneruar perfundimish ne sy te popullit qe per fat te keq ka shume qe nuk kuptojne asgje por e ndjekin PD me fanatizmin me te madh. Le ta ndjekin,pune e tyre. Ne sy te faktorit dhe opinionit nderkombetar dhe pjeses me te madhe te opinionit shqipetar PD me ne krye Berisha-Basha eshte bere nje lecke e qelbur qe po ndot ajrin e paster te kesaj pranvere.

 6. gari says:

  O Sale qeni maloku e shikon si ta hapen gropen ata qe vete i ngrite ne ajer kur ua kishe interesin . Per fajin tend vijne qelbesirat amerikane e kroate dhe na bejne ligjin ne shtetin tone po hic keq sme vjen , edhe burgun e ke pak .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *