FOTOT/ Manastiri më pranë Zotit dhe historia e murgut në majë të shkëmbit

Manastiret ndërtohen gjithnjë në zona larg qendrave të banuara, në mënyrë që murgjit të ndihen më pranë Zotit. Por Maxime Qavtaradze e ka çuar në një nivel tjetër këtë “rregull”.

Murgu 59-vjeçar jeton në një manastir majë një shkëmbi në Gjeorgji.

I njohur si Shtylla Katskhi, toka në majë të këtij shkëmbi ka qenë e pabanuar prej vitit 1400.

Por në vitin 1944, kur një grup alpinistësh arritën u ngjitën në majë të tij, panë se aty ishin rrënojat e një kishe 600-vjeçare dhe kockat e një njeriu që kishte jetuar dikur aty.

Tradita e jetesës në vende të tilla mendohet të ketë nisur në vitin 423 të erës tonë, kur Shën Simoni i Ri u ngjit në majë të një shkëmbi për t’iu larguar tundimeve të botës.

Megjithatë, Qavtaradze është një i përkushtuar modern.

Edhe pse jeton në një vend të izoluar, ai nuk është tërësisht heremit.

Ai zbret poshtë një ose dy herë në javë për të këshilluar njerëzit që i drejtohen për ndihmë nga rrëza e shkëmbit.

Edhe pse jeton në majë të një mali, ai i ka njohur edhe vështirësitë e njerëzve që “prekin fundin”.

Qavtaradze e gjeti besimin në Zot kur ishte i ri dhe u burgos për shitje droge.

Ai bëri betimin si murg në vitin 1993 dhe që artëherë e ka rindërtuar manastirin në majë të shkëmbit. (Huffington Post – G.S)

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir.jpg","attachment_id":"685090"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-1.jpg","attachment_id":"685091"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-2.jpg","attachment_id":"685092"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-3.jpg","attachment_id":"685093"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-4.jpg","attachment_id":"685094"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-5.jpg","attachment_id":"685095"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-6.jpg","attachment_id":"685096"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-7.jpg","attachment_id":"685097"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-8.jpg","attachment_id":"685098"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/manastir-9.jpg","attachment_id":"685099"}]

1 komente në “FOTOT/ Manastiri më pranë Zotit dhe historia e murgut në majë të shkëmbit”

  1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

    po c’idiota jeni edhe ju,perhere shkruani ”manastiri”!!!!!! kur realisht thuhet MONASTIRI[nga monos-monaxia- i vetem ose vetmi]
    persa i perket temes,eshte mjft i bukur,pra nje kryeveper……………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *