“Kathimerini”: Gruevski po bie bashkë me Maqedoninë. Rama negociator i shqiptarëve

Gazeta greke “Kathimerini” i ka bërë një analizë të fundit situatës në Maqedoni, ku ndërt të tjera flet për pozicionin tejet të vështirë ku ndodhet ish-kryeministri Nikola Gruevski.

Drejtor i Institutit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Dr. Konstantinos Filis shkruan se Gruevski nuk është më shumë i shqetësuar për “shqiptarizimin” e Maqedonisë sesa për mbijetesën e tij politike, ekspozimin për çështje në raport me drejtësinë, për të cilat normalisht duhet të ishte ndjekur penalisht.

“Sigurisht, krijimi i një mekanizmi plotësisht të korruptuar dhe të kontrolluar i ofron mundësinë Partisë së tij nacionaliste të “optimizojë” situatën që dëshiruan në varësi të rrethanave”-theksohet në artikull.

Filis thotë s presidenti Ivanov pavarësisht vërdallosjeve duket se do t’i japë mandatin paraprak Zaevit për të formuar një qeveri me partitë shqiptare, raporton Respublica.

Megjithatë, sipas tij, “ndarja e partive politike në bazë të karakteristikave etnike, fetare, e kulturore në afatgjatë do të pengojë çdo përpjekje të vërtetë për të rivendosur marrëdhëniet e bashkëjetesës mes qytetarëve dhe jo vetëm të elitës”.

“Kështu, ndjenja e përbashkët e një atdheu të vetëm po zhduket me kalimin e kohës, ku secili është duke luftuar për interesat e klanit apo komunitetit etnik që ai përfaqëson”-thekson Filis.

Më tej në shkrim thuhet se aktorët rajonalë dhe faktorë të jashtëm si (SHBA e Rusi), ndikojë zhvillimet në një shkallë të madhe ose më të vogël.

Spas tij mjetet e presionit nga Brukseli janë konsumuar në mungesë të një perspektive serioze evropiane.

“Nga ana tjetër Washingtoni, duke mbivlerësuar pozicionin e Moskës në rajon (pa lënë mënjanë ndikimin e padukshëm të Serbisë) në kuadër edhe të trazirave nga hyrja e Malit të Zi në NATO po kërkon një zgjidhje të shpejtë të krizës në Maqedoni.

Përmendja e “Shqipërisë së Madhe” nga Rama, përtej qëllimeve të brendshme elektorale i shërben përpjekjes për të nxjerrë në pah rolin e tij negociues, përderisa , prezantohet si përfaqësues kryesor i elementit shqiptar në rajon, diçka që me “të drejtë” duhet ta bëjë atë bashkëbiseduesin kryesor të bashkësisë ndërkombëtare.

Por, edhe pse Tirana investon në shtetësinë e brishtë të Kosovës dhe tensionet në Maqedoni për të mbajtur “gjallë” ekspansionizmi shqiptar, Tirana dhe Prishtina e dijnë shumë mirë se shumica popullsisë shqiptare në Ballkan janë të orientuara drejt Europës”.

* Dr. Konstantinos Filis është Drejtor i Institutit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në ““Kathimerini”: Gruevski po bie bashkë me Maqedoninë. Rama negociator i shqiptarëve”

  1. Njeriu i perendise says:

    “Greket” po, ata bënë shtet. Asgjësuan kulturën e arvanitasve, bënë një fe për të gjithë turqit, bullgarët, sllavët që jetonin aty. Ndryshuan edhe emrat në is e qis dhe bënë shtetin konglomerat te ashtequajtur grek.

  2. zaho says:

    A more greker ju kur te ferkoni koken duhet te shikosh nga mbrapa Per ju Edi Rama eshte lider ? Fjalen lider ju e perdorni per te percare autoktonet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *