Përplasje brenda “Republikës së Re”: A po e pranon Basha, ofertën amerikane?

Përgjatë këtyre tre muajve në çadër, Lulzim Basha është mbështetur publikisht nga dy persona në veçanti.

I pari është Artan Fuga, gjë që Basha e përmend me krenari.

I dyti është Andi Bushati, që bashkë me Armand Shkullakun, janë dy gazetarët që kanë hedhur të parët në treg idenë se Basha duhet të ndjekë rrugën radikale për të mos marrë pjesë në zgjedhje.

Por orët e fundit, duket se ka një përplasje mes mbështetësve publikë të Bashës.

Andi Bushati shkruan se edhe pas vizitës së zyrtarit të lartë amerikan, Basha duhet të vazhdojë rrugën e tij radikale.

Në të kundërt, sipas Bushatit, Basha do të tradhtonte demokratët dhe kauzën e ngritur, po qe se shkon në zgjedhje me Ramën kryeministër.

Nga ana tjetër, Fuga i thotë Bashës që të pranojë ofertën amerikane dhe të mos dëgjojë zërat si Muç Nano dhe Andi Bushati, që thonë se do të ishte qesharake që Basha të tërhiqet deri më tani.

Nuk dihet se kë do të dëgjojë Basha, por thirrja e Fugës është interpretuar si një përgatitje e opinionit për pranimin e marrëveshjes nga ana e Bashës.

Edhe pse, ai që vendos në fund, është Berisha.

Ndaj, thirrjet ndaj Bashës, në një farë mënyre duken të kota!

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Përplasje brenda “Republikës së Re”: A po e pranon Basha, ofertën amerikane?”

 1. i pa besi(Berisha vete) says:

  Nuk e kuptoj, perse hiqen si analite te pavarur keto dy fytyra te ndyra te gazetarise qe cdo dalje publike e kane vetem me gomarin Basha.

  1. Plaku tinzar Mere says:

   I tha dhe cfare i tha ai ose ajo Bashes. Te gjitha jane pa vlere.Vetem Plaku Mere mund ti thote dhe Basha e ben pa medyshje.Plaku Mere nuk ka ku gjen zar me te mire se Basha. Ben cdo gje dhe nuk ka nevoje te mendohet. Vetem Plaku do ishte zbythur me perpara se Basha, por sa kohe ka mish per top komedia vazhdon.

  2. Kujtimi says:

   Basha eshte nje palaco llapaqen Gomar koqe kandari Cthot ne mengnes nuk thot me dark
   Analistet e Bashes jan plera
   Basha duhet ti shpier deri ne fund ato qe ka deklaruar

  3. Kujtimi says:

   Basha eshte nje palaco llapaqen Gomar koqe kandari Cthot ne mengnes nuk thot me dark
   Analistet e Bashes jan plera
   Basha duhet ti shpier deri ne fund ato qe ka deklaruar ,,,
   Basha eshte Adoleshent

  4. Fshatari says:

   Kujt i plasi k…Ri cfare thote Fuga

 2. asd says:

  Shpresoj qe PD te mos marre pjese ne zgjedhje. Eshte partia e pare qe meriton skualifikim per mekatet e saj. Shqiperise i duhen njerez te tjere… dhe nuk e kam fjalen per Ramen dhe as per Meten.

 3. Lennard says:

  U rane krejt POTURET.Kane dale cipllak e nuk kane nga t’ia mbajne. Po ne fund eshte Sali Serbi qe vendos.A do thote PO Sali Serbi? Po tha PO ka miratuar groposjen e Tij.Ne Esfel Vafte me gjithe Langaraqet e Tij te Zinj.

 4. Lennard says:

  U rane krejt POTURET.Kane dale cipllak e nuk kane nga t’ia mbajne. Po ne fund eshte Sali Serbi qe vendos.A do thote PO Sali Serbi? Po tha PO ka miratuar groposjen e Tij.Ne Esfel Vafte me gjithe Langaraqet e Tij te Zinj.
  O Z.Moderator ,mos do te mbulosh Diellin me shoshe?

 5. Analisti says:

  S’perdoret kot shprehja: “sa i di bytha”. Duket qe mendimet e zgjuara dalin nga “Anal-istet”

 6. kodrasadikitk says:

  Per hire te popullit e per hire te shtetit Shqiptare duhet pranuar kete variante , ne zgjedheje le te fiton votat e popullit kush votohet ne menyre qe SHqipnija te ece perpara.Sepse klasa politike e momentit me te vertete ka shum te meta si hajnija ,korrupcioni ,zhvillimi i ulet ekonomik etj qe fajtore jan edhe njera edhe pala tjeter…..

 7. p.m.p. says:

  Do ishte fati me i madh per Shqiperine dhe Shqipetaret nese PD nuk do mirrte pjese ne zgjedhje, sepse ne kete menyre do zhdukeshin nga faqja e dheut (nga faqja e Shqiperise), nje pjese e Rrufjaneve politike dhe super kelyshave Rrufjane analiste mediatike (perjashto disa me tru mend ne koke), te cilet jo me pak, kane faj ne ate qe populli shqipetar po heq dhe vuan prej 27-vjetesh pluralizem. Populli me mend, sigurisht sipas grupeve te interesit, do dinte ku ta drejtonte voten e tij, per te krijuar nje opzite parlamentare (ndoshta me te madhe se kjo e sotmja ne numur), me lidera me ndergjegje sado pak te paster, te cilet do punonin per Shqiperine, per brezin e ri, duke mos e edukuar ate mbremje e mengjes se si vidhet pa i hyre nje gjemb ne kembe, por duke krijuar nje administrate te besueshme per te “Urtin Popull Vital Shqipetar”, i cili ne ate administrate me nje pjese çilimij nga mendja, qe nuk dine se çfar eshte ligji, ja sjellin per dite ne maje te hundes Popullit.

 8. p.m.p. says:

  Do ishte fati me i madh per Shqiperine dhe Shqipetaret nese PD nuk do mirrte pjese ne zgjedhje, sepse ne kete menyre do zhdukeshin nga faqja e dheut (nga faqja e Shqiperise), nje pjese e Rrufjaneve politike dhe super kelyshave Rrufjane analiste mediatike (perjashto disa me tru mend ne koke), te cilet jo me pak, kane faj ne ate qe populli shqipetar po heq dhe vuan prej 27-vjetesh pluralizem. Populli me mend, sigurisht sipas grupeve te interesit, do dinte ku ta drejtonte voten e tij, per te krijuar nje opzite parlamentare (ndoshta me te madhe se kjo e sotmja ne numur), me lidera me ndergjegje sado pak te paster, te cilet do punonin per Shqiperine, per brezin e ri, duke mos e edukuar ate mbremje e mengjes se si vidhet pa i hyre nje gjemb ne kembe, por duke krijuar nje administrate te besueshme per te “Urtin Popull Vital Shqipetar”, i cili ne kete administrate me nje pjese çilimij nga mendja, qe nuk dine se çfar eshte ligji, ja sjellin per dite ne maje te hundes Popullit.

 9. p.m.p. says:

  Do ishte fati me i madh per Shqiperine dhe Shqipetaret nese PD nuk do mirrte pjese ne zgjedhje, sepse ne kete menyre do zhdukeshin nga faqja e dheut (nga faqja e Shqiperise), nje pjese e Rrufjaneve politike dhe super kelyshave Rrufjane analiste mediatike (perjashto disa me tru mend ne koke), te cilet jo me pak, kane faj ne ate qe populli shqipetar po heq dhe vuan prej 27-vjetesh pluralizem. Populli me mend, sigurisht sipas grupeve te interesit, do dinte ku ta drejtonte voten e tij, per te krijuar nje opzite parlamentare (ndoshta me te madhe se kjo e sotmja ne numur), me lidera me ndergjegje sado pak te paster, te cilet do punonin per Shqiperine, per brezin e ri, duke mos e edukuar ate mbremje e mengjes se si vidhet pa i hyre nje gjemb ne kembe, por duke krijuar nje administrate te besueshme per te “Urtin Popull Vital Shqipetar”, i cili me kete administrate me nje pjese çilimij nga mendja, qe nuk dine se çfar eshte ligji, ja sjellin per dite ne maje te hundes Popullit.

 10. Fat man says:

  Si nuk mesoi nje here te vetme qe “Beni” yne Lulush Shalengjituri te ece vete.
  Te dy keta persona nga ku “blen” mend Lulush Shalengjituri jane koqe kandari per vete, njeri i thote jepi uje te ngrohte GOMARIT me emrin PD e Shqu-pisave se e ke ftohur ne … bithe, tjetri i thote e ke nxehur Gomarin PD jepi uje te ftohte se ja perveluar, etj etj.
  “Cadra e Krimit” e ka nxjerre jashte mode, demode Portokalline….. oh c’po kenaqemi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *