Zululand: Në gjashtëshen finaliste për çmimin Kadare tre janë nga Kosova: Arben Kastrati, Musa Ramadani e Ardian Haxha

Në Zululandin e sotëm u fol për çmimin “Kadare”, që ndahet nga UET (Instituti Gramos Pashko).

Ishin të ftuar poetja Ledia Dushi e shkrimtari Ylljet Aliçka, e para koordinatore e çmimit për këtë vit dhe i dyti anëtar i jurisë.

U fol për historinë tre vjeçare të këtij çmimi, por në mënyrë të veçantë u fol për konkurimin e këtij viti, ku kanë marrë pjesë 36 krijues nga të gjitha viset shqiptare.

Madje, në gjashtëshen finale që është selektuar prej jurisë janë tre nga Shqipëria e tre nga Kosova.

Emrat e shkrimtarëve finalistë janë: Musa Ramadani, Mimoza Ahmeti, Virion Graçi, Arben Kastrati, Ardian Haxhaj, Brajan Cukaj.

Çmimi do shpallet në datën 28 maj, në Razëm, ku do të mbahet me këtë rast edhe një aktivitet mbi kujtesën e letërsinë.

Bisedën e plotë, që ishte edhe mbi letërsinë në përgjithësi, mund ta ndiqni në linkun

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Zululand: Në gjashtëshen finaliste për çmimin Kadare tre janë nga Kosova: Arben Kastrati, Musa Ramadani e Ardian Haxha”

 1. Kaonia says:

  Viron Graçi per mendimin tim eshte shkrimtari qe e meriton .

  1. Konica i vertete says:

   Kete Viron Gracin vetem pulat e mehalles se Labinotit mund ta lexojne nese u çon pak miser Henri Çuçja, pas kesaj jepini cmim kujt te doni, madje edhe Erjon Velise per genjeshtrat e tij te embla.

 2. nord.al says:

  Kulmi i perversitetit kadareian. pranon te kete titull me emrin e tije. Mendon se keshtu perjetesohet dhe jo me vepra.

 3. lili says:

  Vete emrat qe japin kete cmim si gramod pashko.kadareja apo alijcka mjaftojne per me vjell e as me permend kete ngjarje

 4. KF says:

  Keni haruar o njerez qe jepni cmime edhe Ver Llapen. Kadare kurre nuk mund te kuptohet, jo me vepra e tij e dhime, pa Ver Llapen e famshem qe lexon vetem kur ka perpara 40 qofte e tete dopjo pilaf me leng.

 5. Jani says:

  dhe me ne fund nje Mastro i nominuar, nje idol i vete Kadarese, zoteri Musa Ramadani sic e quajne me plot merite Mag.
  urime Maestro se po te ishte gjalle Abdulla Tafa do kishte festuar per ty.

 6. Ana Karenina says:

  Fitues eshte gjithnje ai qe cakton Henri Cili. Nuk i lexojne te 36 librat. Te gjitha jane mashtrime. Turp qe abuzohet me emrin e Kadarese!

 7. Genti says:

  e nderuara Ana.
  Sakte ashtu si e the dhe eshte. Pra Henri eshte ai qe vendosen per kete cmim dhe se ky cmim nuk guxon te dali jashte Shkiperise, pra poete nga trevat tjera jane vetem sa per te mbushur numrin.

 8. Alban says:

  Musa Ramadani- Mistiku,Maestro,Profet Underground i vetem i ketij shekulli.
  lutemi per shendetin e tij.
  njeriu qe kurre nuk pranoi te intervistohej, dhe gjithnje iken nga publiciteti.

 9. Aliaj says:

  Mimoza Ahmeti e rrotullon gjithe Shqiperine me dinakerine dhe lidhjet qe ka.
  Turp qe cmimi nuk i ipet Musa Ramadanit- Franc Kafkes se gjalle. Ramadani eshte Sadek Hedajat, Alber Kamy dhe Umberto Eco Shqipetar.

 10. Osho says:

  cfare perversiteti. Po a jeni te cmendur o
  njerez? Po si krahasohet Arben kastrati e Mimoza ahmeti me babain e letersiae moderne -Profetin Musa Ramadani? kjo eshte cmenduri dhe turp.
  tek Musai ka proze, tregim, muzike, etj etj etj si dhe rrefim permes vizatimit me shenja e simbole Kabalistike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *