Një marrëveshje-pazar i ndyrë. Basha shet parimet, Rama ruan karriken

Nga Nikoll Lesi

Marrëveshja e dirigjuar në media dhe në publik si një kontribut për standardet e zgjedhjeve të lira e të ndershme përfundoi në një pazar të ndyrë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës.

Në vend që të luftohej dhe realizohej “Republika e re”, siç premtoi Lulzim Basha para demokratëve, ai pranoi përsëri kryeministrin e vjetër, Edi Rama dhe mori prej tij një tortë të madhe me poste ministrash, drejtorësh – ku ka tenderime – dhe organesh të tjera, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me zgjedhjet e lira e të ndershme.

Një pazar që realisht u dyshua prej publikut dhe medias së lirë se po hartohej që mbrëmë vonë kur Basha dhe Rama larguan kryetarët e partive të tjera politike dhe mbeten vetëm kokë më kokë.

Një marrëveshje, e cila nuk prodhon zgjedhje të lira, porse ndan tortën e pushtetit dhe të parave në tavolinë.

Edi Rama shiti gjithçka nga pjesa e vyer e PS-së vetëm që të ruante karriken e tij kryeministrore.

Shiti Fatmir Xhafajn, një ministër me staturë të lartë ekzekutive dhe një zyrtar korrekt me ligjin, i cili sapo nisi një fushatë të madhe antikanabis dhe spastrimin e krejt kupolës së policisë së shtetit.

Është një përdorim i poshtër i emrit dhe staturës profesioniste të Fatmir Xhafës. Apo mbetet një hakmarrje e pastër, sepse filloi të pastronte Ministrinë e Brendshme nga mafiozët dhe njerëzit e lidhur me drogën?

Si mund të largonte e të shiste ministrin e Financave, Arben Ahmetajn, i cili ia solli në parametrat me normal financat e shtetit? Apo ministren Olta Xhaçka, e cila është një nga ikonat femërore socialiste, që drejtonte një ministri të punës e të rinisë e që nuk kishte asnjë lidhje me zgjedhjet dhe standardet e tyre.

I dha edhe Ministrinë e Drejtësisë të drejtuar nga kryetari i LSI-së, Petrit Vasili duke prekur në pabesi edhe koalicionin qeverisës dhe pa e lajmëruar fare, gjë që praktikisht sjell rrëzim të koalicionit të deritanishëm.

I dha drejtorë OSHEE, hipotekash, tenderimesh etj, çka nuk kanë asnjë lidhje me zgjedhjet.

I dha praktikisht euro, dollarë dhe prona liderit të PD-së.

Kaq ishte dhe “çadra e lirisë”, e cila u shit për pazare e pisllëqe pushteti.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Një marrëveshje-pazar i ndyrë. Basha shet parimet, Rama ruan karriken”

 1. i pa besi(Berisha vete) says:

  O Nokoll Lesi ,te shkuan analizat per lesh. Pse mor burre ti je tek 30 % i “katolikeve te mire” ( burre me kurve nona nuk bon ). por delenxhiu Basha nuk ti honepsi mendimet tuaja “Gjeniale”.Ke qene je e do te mbetesh kanceri i gazetarise.

 2. HIJENAT says:

  CFARE PRISJE TI O HIJENE, TE BINTE EDHE NDONJE KOCKE PER TY, TURP PER JU TE GJITHE LAPANGJOZET, TE JENI TE GEZUAR QE U ARRIT SE FUNDI NJE MARREVESHJE, U QETESUAN EDHE SHQIPTARET.

 3. Kujtimi says:

  Ky Lesi nje GOMAR qe nuk ka shok
  Keta analistet gazetar po e prishin Shqiperin
  Cfar do lloj marveshje te benin keta
  LLapaqent prap fyellit me nje vrim do I binin
  Keta kan qef vetem remuje e lufte

 4. Lezhjani says:

  O nikoll o ndyresire o pusht njeri,me vjen mire qe po vlereson ministrat e PSse, mbasi deri tani vetem vrer ke nxjer nga goja, nejse, sa per Ramen, car mutin doje ti, qe te dorezonte postin e tja u jepte juve? jo mor plerat e saliut, prisni se dy muaj jane, e skane asnje te drejte tenderash, o plere.

  1. shaqo says:

   Njeri i keq. Nder te paktit, bashke me Berishen e Meten qe u habitet dhe qe deshironit Shqiperine ne anarki dhe te digjej flake. Te gjithe ata qe jane kunder kesaj marrveshje, jane me te keqinjte ne kete vend.

 5. butrinti says:

  NIKOLL ! tI NUK KE PUNUAR KURR PER SHQIPERINE . ..PRANDAJ ESHTE VESHTIR TE KUPTOSH C;FAR PO NDODH.

 6. xxx says:

  Bjeri kembes plas o te q***fsha katolikun o loke

 7. Grigor says:

  O gomar me lesh. O kafshe prehistorike, qe vetem per moral nuk mund te flasesh. Ti qe shite nderin tek Berisha mbasi ta dogji shkrumb gazeten, ti duhet ta qepesh.
  Flitet vetem per nje muaj. Po fitoi prape Rama, ata kthehen atje ku ishin. Po humbi Rama, c’beri nje muaj me pak a me shume?
  Debil I lindur. Po ti nuk je debil ne fakt. Ti je nje zorraxhi I ndyre.

 8. Epo kjo pune! says:

  nikoll dakord per ramen por basha nuk shiti parime se nuk ka parime ai njeri pas rruges se kombit, 21 janarit dhe dhenien e detit… mos na hap barkun, thuaj qe politikanet nje turi kane dhe ne do amerika me kete vetingun sikur do shohim pak drejtesi ndryshe… bjeri defit dhe vershelle. kjo eshte si marreveshja emarsit 1997, edhe atehere ishte shansi te pastrohej politika, edhe sot por ja qe nuk te le bota pa litare neper kembe. Po mire ne te pafuqi por c’ne bota ti lepije menderet kupoles se PD!!! Kete analizo ti niko analisti

 9. enter"" says:

  Me apo pa mareveshje Rama do fitonte, keshtu qe ha mut te madh o horr

  1. albaniafirst says:

   enter”” kete here ke folur te verteten. E ke thene shkurt e sakte.

  2. Fshatari says:

   O Nikoll une ta mbeshtes

 10. kombi says:

  Duroni, 25 qershori erdhi, mos fantazoni si ju VJEN per mbare.

 11. Ben says:

  O Nikoll,iken per ty,analistet,partite inekzistente vetem me nje kryetar,llokmat e vjedhjejes.Iket per lesh.Ju erdhi si rrufe ne qiell te paster.Jua rrasi Evropi dhe Usa,si asnjehere tjeter,te gjitheve me Baba Liken ne krye.

 12. Ceni nga Bostoni says:

  Po jo mo me mire te ishin vrare shqiptaret me njeri tjetrin …!Ndarja e posteve tregon se bene nje fare kualicioni por shqitraret si puna e kete Les langaraqit e kujton cdo veprim ndarje pushteti si ndarje parash!

 13. Shkelzen pederasti says:

  Edhe ty te kishim mangut o Nikoll Leshi

 14. Patrioti says:

  Dita qe te ngordhni ju kermat e sali kriminelit,po afrohet.Juve ishit mesuar ti shikonit shqiptaret vet tu u vra me njani tjetrin.

 15. Beni says:

  Kur ben dhe kurva si e ndershme, pse mos shesin edhe liderat, parimet e Republikes se Re ?!! Republika e Re e Lulushit duhet te konfiskonte fillimisht pasurite e paligjshme te ketyre pronareve mediatike, pastaj te merrej me ato te politiqeneve qe iu lepihen ketyre per makiazh. E te mendosh qe nje si A. Peza ka bere 1 milion euro ne keto vite, sa mund te kete bere Dora vete Nikolle Leshi, pa llogarit pallatin qe ka pa leje.

 16. Z Lesi mos dil me i zgjuar se te huajt AMERIKA dhe EUROPA e dhane pelqimin e tyre ndryshe nuk do kishte stabilitet. Z RAMA ashtu sic e vleresojne te huajt eshte nje politikan i zoti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *