Pandeli Majko: 4 shënime për marrëveshjen Rama-Basha dhe kush fitoi e kush humbi…

Nga Pandeli Majko

 

– Marrëveshje perfekte në politikë nuk ka. E tillë është edhe marrëveshja midis Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike.

Kush diskuton se kush fitoi dhe kush humbi nga marrëveshja midis PS dhe PD kërkon që ta keqinterpretojë atë.

Eshtë jashtë cdo diskutimi që marrëveshja të prodhojë një fragment bashkëqeverisjeje… për dicka mbi 35 ditë.

Partia Demokratike duhet të gjejë shpejt “teknikët” që mori në tavolinë. Ajo ,gjithashtu, duhet të numërojë ditët për fushatën elektorale deri në 25 qershor. Marrëveshja e ka udhëkryqin “të gjitha ose asgjë”.

– Edi Rama njihet për veprimet e gabuara për qëllimin e duhur. “Pikturat” e tij në politikë kanë kuptim kur shikohen në fund dhe jo në fillim. Fillimi duket zhgarravinë!…

– Marrëveshja Rama – Basha ishte një mirëkuptim midis kundërshtarësh për funksionimin e sistemit politik i cili po vetëmbytej nga pasioni politik.

Ajo largoi vendin nga dhuna dhe dëshpërimi që do të conte shoqërinë në drejtim të paditur.

Kjo marrëveshje nuk diskuton simpatitë por interesat. Ajo nuk sfidon bashkëpunimin e së majtës por papërgjegjshmërinë në politikë.

– Marrëveshja e futi në kutinë e votimit “revolucionin opozitar”. Aty do të ndahet se kush fitoi dhe humbi.

Marrëveshja përkufizoi konfliktin politik në vend si derë të hapur të bashkëpunimit. E natyrshme në panatyrshmërinë e vet ajo fton votuesit në 25 qershor të votojnë përmbajtjen dhe jo formën në politikë.

Marrëveshja vë në diskutim fate politikanësh por jo të ardhmen e Shqipërisë. Sigurisht!

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Pandeli Majko: 4 shënime për marrëveshjen Rama-Basha dhe kush fitoi e kush humbi…”

 1. Pellumb Kulla says:

  Respekt te thelle per z. Pandeli Majko! Rralle kemi ndeshur ne diskurin politik nje gjuhe kaq te qarte e vecanerisht te. bukur!

  1. PPSH says:

   SI SKENI TURP KAQ LAPANJOZ TE PESHTIRE JENI:

   PANDO VOTOI NISHANIN
   VOTOI PLEHRAT
   VOTOI NOVRUZIN
   VOTOI AMNISTINE E KRIMINELAVE SHOKE
   NJE BRACE AUTOPOLANT I PRISHUR
   MIK I SALI BERISHES
   LLAPAQEN I KOMUNIZMIT

 2. Shkopi says:

  Artikulli më i dobët i Pandit. Llafe koti. Si punë servilash. Kjo tregon se PD edge kur e humb pushtetin me nje miljon shuplaka e fiton dukë dhënë vetëm njeqind shuplaka koti.

 3. shushica says:

  Z.Pandi ,,,,ato qe thua jane korrekte ,por kane vlere kur arrin marreveshje me njerez normale….Beni mire qe te gjithe ju deputetet e PS ..dhe ndihmesit e perkrahesit tuaj ,perfshi mua ,te rrini roje tek kutite e votimit ,ndryshe do tua vjedhin ne menyren me sepktatolare qe di ta beje PD…ja me dhune dhe banditizem te plote…Kjo eshte PD…kjo eshte ajo qe ju e konsideroni te djathte ,sepse une 22 vjet ne perendim .por me sa di edhe ne lindje ,nuk njoh ndonje te djathte si PD..ja .PD..ja eshte thjesht nje grumbullim anarko fashisto oriental qe ka blere disa kollaro dhe papion per ti perdorur ne ballot presidenciale primitive ….

 4. diskutim pa kuptim , gjuh e pa kuptimt ,
  duke mos qene as e bukur .
  Qekur te Persekutuarit e djathte kane filluar te pelqejne Pandin e ”””””’ Majte ””””””””?
  Sa shume humor ………………
  Haaaaaaaaaaaa Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii , Oooooooooooooooooooooooooo

 5. Edi says:

  Dmth marreveshjen qe ndaloi dhunen ishim te detyruar ta benim se perndryshe Luli na nxehej..dhe mire qe jemi vetem 3 milion

 6. emigranti says:

  shume i sakte per momentin e ke ne rregull o pandi.

 7. Anarhisti says:

  Shkrim i dobte dhe patetik ky i z.Majko.
  Gjithmon eshte perpjekur ky babyface , qe te shprehet si plak i mençur , por gjithmone del si halabak !

 8. gjyshi says:

  Pandi, te jeshe ne politike dhe te jeshe ” i pavarur” eshte e pamundur. Mundohu te jeshe, sa te jet e mundur ” i pavarur” dmth. I indershem sa te lejon partia, qe dmth. ideologjia, dhe je Ok. Me ndergjegjen tende. Kundershtari i ndershem nuk do te pajtohet me Ju, por do te te respektoje. Pershendetje. Nese elexon kete reagim, m’u pergjigj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *