Tentativa për grusht shteti, Kryeprokurori turk-Llallës: Hetime dhe në Shqipëri, këtu fshihen disa autorë…!

Disa prej personave qe dyshohet se jane te perfshire ne tentativen per grusht shteti ne Turqi, mund te jene strehuar ne Shqiperi.

Alarmin e ka dhene Prokurori i Përgjithshëm i Turqisë, Mehmet Akarca, i cili ne nje takim me homologun e tij shqiptar Adriatik Llalla, i ka kerkuar ketij te fundit hetime per keta persona.

“Prokurori i Përgjithshëm i Turqisë,  Akarca kërkoi bashkëpunimin e autoriteteve shqiptare për hetimin e disa prej personave të përfshirë në ngjarjet e 15 Korrikut 2016 në Turqi, për të cilët institucionet ligjzbatuese turke kanë dyshime se strehohen në Shqipëri”, thuhet ne njoftimin zyrtar te shperndare per mediat.

Nga ana e tij, Llalla vlerësoi bashkëpunimin e vazhdueshëm me autoritetet turke në luftën kundër krimit të organizuar dhe, në veçanti, trafikut të lëndëve narkotike.

Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë i sugjeroi homologut të tij turk mundësinë për nënshkrimin e një marrëveshjeje dypalëshe, e cila do t’i shërbejë shkëmbimit në kohë reale të të dhënave hetimore për çështje me interes të përbashkët.

Gjatë takimi, Prokurori i Përgjithshëm i Turqisë, z. Akarca, i konsideroi shumë të rëndësishme raportet me autoritetet shqiptare dhe garantoi se kjo frymë bashkëpunimi do të vijojë të forcohet edhe në të ardhmen.

Zoti Akarca foli gjithashtu për nevojën e forcimit të bashkëpunimit rajonal e më gjerë, nisur nga rreziku i përhapjes së terrorizmit në Ballkan e në Europë.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Tentativa për grusht shteti, Kryeprokurori turk-Llallës: Hetime dhe në Shqipëri, këtu fshihen disa autorë…!”

 1. ti je muslimon,mos luaj ''evropianin'', vendi yt eshte mes sumave ne Karadak gyzel's..........allah uakbar! says:

  hahahaha,plehra sunitoshqipfoles tregoni birazeret pucista se do tju a shkyej sumen baba Dogani……………..ptuuuuuu fare e keqe turke,katandiset shqiperine nje hale islamikesh ku hyjne e dalin islamike,puciste,mujahedine,jihadiste,sumqire arabe e shejtani me te bir!!!

  1. lelegu says:

   Si jevg shkruan. Pa dashur te ofendoj jevgjit se dhe ata dine te shkruajne me mire ne fakt. ‘Baba Erdogani’ u shqyen sumen evgjiteve greke me shume se neve se i ka me afer ata dhe ua leshon avionet cdo jave mbi hapesiren greke, apo jo o vemje bythshpuar anadolli?

   Edhe ne enderr te dalin turqit duke ta hapur vrimen aq shume i urren.

 2. WEB1 says:

  Ikni mor rrace e qelbur,nuk na u ndate,keni 600 vjet që na rrini nëpër këmbë,shume mire e bën shqipëria që i strehon.Gjynah që nuk e fluturuan atë liderin e juaj qelbanik me bythe përpjetë ,bota do lirohej nga një hale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *