Nikoll Lesi: Rama nuk merr më shumë se 61 deputetë, në 25 qershor do surprizohet nga Meta dhe Berisha

Nikoll Lesi shkruan në një editorial në gazetën e tij “Koha Jonë”, se Rama në 25 qershor nuk merr dot më shumë se 61 deputetë.

Kjo, pasi sipas tij, LSI është rritur ndjeshëm, sidomos tek të rinjtë.

Ai paralajmëron surpriza edhe nga Berisha.

“Numri 71 është kthyer në numër magjik dhe shikohet në endërr nga Rama, Meta dhe Basha. Kryeministri Rama luajti frikshëm dhe tinëzisht për të mos patur koalicione zgjedhore dhe duhet pranuar se falë marrëveshjes politike me Lulzim Bashën, vendosi të mos zbatohet Kodi Zgjedhor, por vendimi politik. Një anormalitet tipik shqiptar, pasi asnjë ligj nuk e ndalon koalicionin parazgjedhor. Ishte çështje e partive nëse donin, pasi ishte një e drejtë, por jo detyrim. Në Kosovë zgjedhjet që po zhvillohen me 11 qershor njohin koalicionet me të mëdha të mundshme në politikën shqiptare kombëtare të viteve të fundit. Ndërsa në Shqipëri pakti politik Rama-Basha penalizoi Kodin Zgjedhor, pra koalicionet.

Tashmë të tre janë turrur drejt numri 71, që për lexuesin duhet sqaruar se janë 140 deputetë dhe cili bën direkt 71 deputetë nuk ka nevojë praktike për askënd. Numrin 71 të tre e premtojnë, e kërkojnë dhe endërrojnë që ta marrin me 25 qershor. Dueli tashmë pas asnjë hezitim sillet mes tre vetave: Rama, Meta dhe Basha. Por realiteti dhe çdo sondazh tregon se asnjëri nuk e kap numri 71 vetëm, pra pa koalicion paszgjedhor. Sado të lodhen, premtojnë apo fantazojnë asnjëri nuk e merr dot këtë numër të kthyer në magjik për politikën shqiptare.

Duhet pranuar se Lulzim Basha ka shënuar rritje në elektorat në tre muajt e fundit duke detyruar kryeministrin ti heq më shumë se  gjysmëm e qeverisë ose në tre muaj i shkarkoi me një çadër 10 ministra dhe një zv/kryeministër. Ndërsa LSI ka shënuar rritje të madhe në vijimësi, sidomos te brez i ri. Do jetë sfidues rezultati i LSI, ndërkohë që PS-ja ka ulje në elektorat. Edi Rama luan mjeshtërisht në media, por më 26 qershor do surprizohet nga rezultati i PS-së, që do jetë me poshtë se numri 61 dhe nga surpriza që do ti dhurojë Ilir Meta kur të bëjë dekretin e qeverisë së re si President.

Berisha akoma nuk ka dalë në pension siç mendon Edi Rama apo dikush në selinë blu. Ndaj kombinacionet janë shumë të çuditshme dhe sfiduese për sfiduesin e aleancës së majtë.

Për dreq do ti dalë fjala Andi Bushatit që ka thënë se Edi Rama nuk do të dijë të gjejë as udhën për Surrel pas zgjedhjeve”, thuhet në shkrimin e vendosur si editorial në gazetën e Nikoll Lesit.

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Nikoll Lesi: Rama nuk merr më shumë se 61 deputetë, në 25 qershor do surprizohet nga Meta dhe Berisha”

 1. Shqiptar says:

  Me hidherim pranoj se Nikolle Lehu Lesi ka te drejte. Rama i ka bere gropen vehtes. Shqiptaret nuk e votojne me kete tullumbace te fryre prej egos se tij idiote.

  1. Signal says:

   Nikolle Lesi asht ba si Ver Llapa ne versionin katundaria osht e pafajshme.

  2. Une... ti... ne te gjithe... says:

   Dama e dorzoi pushtetin ne prapaskene dhe kjo pune ka marre fund! Marreveshja e arritur eshte thjesht zarfi per te izoluar te verteten e kontrates se neneshkruar me hashtjen e erret larg syve te publikut, kamerave dhe mikrofoneve.

   Vetem pak e dine receten e ketin gatimi qe iu sherbye publikut javen e kaluar, te tjeret presin te shohin se cfare do te jete prodhimi perfundimtare pas dates 25 qershor, – qe sipas gjasave marrja e pushtetit vetem prej pd – do te jete me e mira e mundeshme per tu shpetuar kualicioneve te sherrit artificial!!

   PS ka dale ne stolat rezerve dhe rezultatet behem publike ne 26 qershor!!!

  3. adri says:

   E vertete ka ardhur koha qe shqipetaeret ti tregojne vendin ketij felliqesire edi rames. Ligji per legalizimet nje ligj qe vjedh token e pronarit te ligjeshem dhe ja dhuron te paligjeshmit. Shikoni dhe lec=xoni ligjin per legalizimet pronarit te tokes i lind e drejta per kompensim nga fondi i kompesimeve me cmim qesharak dhe kur toka rezuklton te jete e marre ne baze te fallsimfikimeve dhe pushtimit me force. ky eshte edi rama qe po vjedh shqipetaret. Vjedh nje pjese shqipetaresh ish pronaret dhe pâsuron palen tjeter. duke u bere keshtu i mire me kriminelet dhe hajdutet.

 2. genci says:

  Nikoll mos u bej palle se ti nuk e njeh fare elektoratin e majte! 68 deputet jane absolut per te majten dhe per kete do te bindesh!

 3. Drejtësia says:

  Ik ore bajgë

 4. valentina says:

  O Nikoll bythqiri nuk u lodhe duke bere parashikime po cfare thua more legen sa shpejt i harrove ato 90 perqind te shqipetareve qe kerkojne me cdo kusht Vitingun dhe implementimin e Reformes ne Drejtesi.Shqipetaret asnjehere nuk kane qene te shqetesuar per zgjedhjet ne vend sepse dihej se cfare zgjedhjesh zhvilloheshin ata votonin thjeshte se ja kerkonte miku apo shoku por kesaj radhe ndryshon shume nga heret e tjera sepse eshte ne loje e ardhmja e tyre.Keshtu qe mos u mundoni ti hiqni vemendjen popullit me keto shkerdhatlliqe qe shkruan.Pra populli kesaj rradhe eshte fokusuar vetem tek Vetingu dhe Reforma ne Drejtesi dhe Rama kesaj radhe merr 82 deputete dhe ti o buthqire fiksoje mire kete shifer.

 5. arjani grue says:

  o nikoll leshi do dalesh te ulerasesh dhe njehere si ne vitin 2005 ndaj Nanos , me keq se majmunet ne xhungel

 6. Fredi FR says:

  Sa te paguan Likja o Lesho? Na thuaj qe te fillojme dhe ne pune tek Lesh-e-lija

 7. kari m benz e ma says:

  Ky parashikusi gjate vizitave ne gjirin e lalzit paska ngrene edhe ngjalen e metes edhe krapin e sales. O hajdarmallute ,te gjithe e pame rritjen (imagjinare ) e shqupit dhe lsi ne diber dhe kolonje .Qe aty e ka zanafillen qadra e lulit dhe e metes.

 8. Studenti says:

  Koqe ngele gjithe jeten tende ne gazete o Nikoll Lehsi, leh ,leh e kujton se te kafshon,por nuk je nga ata qe te kafshon ,je nga ata qe te lepin bythen e qe bredh hu me hu.Ishe kundershtar i PPSH (e pranueshme per kohen) )94-98 e le PD duke u bere kundershtar i Sali Qenit,ta dogji gazeten ti rrahu njerzit, 2005-2009- kalove perseri me PD duke u bere deputet i tyre, 2009-2013 as mish as peshk deri sa gjete strehe e prekrahje monetare tek LSI qe po i sherben ne mynyren me idiote te mundeshme,Gjithe jeten bisht qen mbete o ditezi behu nje here burre e jeto me ndershmeri se do repektohesh me shume nga shoqeria ,se paret jane diçka ne jete e shkojne e vijne , burreria vlersohet e mbetet perhere. Ti e mban veten per malesor, (nga veprimet me dukesh malok)

 9. enter"" says:

  Ti do futut ne burg vetem per ngacmimet dhe kercenumet seksuale qe u ge bere gazetareve te Koha Jone.

  U bere ti te japesh mend, nje cope ndyresire

 10. LUAN says:

  JA DHE NJE DALLAVEREXHI TJETER I PASKRUPULLT .

 11. Agimi says:

  Lesi, kur do filloje ne Strasbourg gjyqi “i djegjes se gazetes Koha Jone”?
  Gimi

 12. Lok nana says:

  Ik o malok bajge “shkerdhe nonen tate” siç e ke zakon inçestin

 13. xy says:

  Para se te vish ne kete perfundim,kishe parashikuar fundin e Edit disa here dhe shume koha me pare.Thone se eshte sindroma e Stokolmit qe e detyron nje njeri te sillet ashtu sic sillesh ti Ni – kolle leshi.Sala te ka bere nenen prandaj i thua babe dhe e ke frike.Nje pyetje e kam per ty dhe per te gjithe ju anal -istet ju shkerdhatat maloke dhe legene deri ne renje,nga ju buron kjo urrejtje per Edin mora plehra ??????!!!!

 14. . says:

  z.Leshi kete here ja ke fut kot fare.apo ta ka thene salivici.

 15. bibilushi says:

  Ketyre jepi cfare te duash,po nuk jane te zote te marrin asgje.

 16. KORÇARI says:

  Ky Leshi, është pak varja t’ju VARIM, por kam shumë frikë se ajo që thotë qëndron, pasi pas marrëveshjes Rama Basha, Elektorati i majtë ndjehet shumë i zhgënjyer.

 17. shushica says:

  O Nikoll …akoma nuk e di se e djathta ne Shqiperi ka fituar vetem nje here ,ne 92 ,,,nen terrorin mediatik dhe politik te te gjithe perendimit….Akoma nuk e di se 60 perqind e popullit eshte e majte e padiskutueshme ….Ka shume shkaqe ….shoqerore ,historike ,morale e psikologjike ….Dhe kjo e majte do te dominoje per 20 30 vite ….Qenia e Berishes ne pushtet lidhet vetem me idiotizmat e lidershipit te PS dhe jo me votuesit e majte …te cilet edhe kete here do ta kuptojne se duhet votuar PS pavaresisht pakenaqesise qe kane ndaj Rames….Dhe te jesh i sigurte ,ne se Rama ben nje kthese te forte drejt shtresave te varfera dhe te mesme gjate fushates elektorale ,dije se PS …arrin mbi 80 deputete ….
  Rama do te kishte probleme dhe rrezik vetem ne se PD..ja nuk do te merrte pjese ne zgjedhje ….Ne menyre te papritur shumica e pjeses se moderuar te te djathtes nuk do te qendronte ne shtepi por do te votonin BOJAXHIUN DHE TOPIN duke konfigurar shpejt nje te djathte moderne …por Rama e shpetoi PD..duke bere leshime qe ne gjuhen politike do te quheshin te çuditeshme …Le te presim per te zbuluar ndodhite s te ardhmes se afert…

 18. Aseni says:

  Aktualisht Rama eshte lojtari me I mire politik. Ai eshte me I mire se skuthi Meta, se I paafti Basha dhe krimineli Berisha. Rama, me reformat e deritanishme ka treguar se ky vend mund te behet, se Shqiptaret e kane te ardhmen ne evrope, se Shqiperia behet vetem me ligj dhe pa korrupsionin e Metes dhe Berishes qe e kane lodhur kete vend me paudhesi e tyre. Cadra eshte nje minus I madh per PD. O zot, po sikur te vinte prape Berisha ne pushtet?

 19. Fadili, Malesi e Madhe says:

  Foli dhe Le(h)si. Pareshikimet i dalin gjithmone… Shume vite me pare, para se t’ia shiste Nardit, premtoi se partia e tij do dilte force e trete, e ia doli… Mori 0,59 % vota…

 20. BB says:

  Nikoll Lesi , po sikur gjerat te jene shume me ndryshe se vreri yt prej inatcori , a do te kesh kurajon civile te pranosh te verteten ? Kjo sepse lajmi yt eshte shume larg asaj qa aspiron, enderron, dhe do te vendose ky popull. Lajmi yt per fat te keq nuk i pergjigjet realitetit, nuk sherben per asgje, eshte keqdashes. E te presim qetesisht zgjedhjet dhe te te shohim te mbulosh m…tin me shu…e.

 21. Capi dhia says:

  Edhe murgeshat nuk e besojne me Nikoll … .

 22. rigoni says:

  Pse ka folur ndonje here ky Nikolla I Leshit ??????????????????????///

 23. shqiperia e mesme says:

  ps eshte force e pare por nuk i siguron dot mandatet per te bere qeverine,ne kete kohe futet ne loje pd e berishes e cila e merr lulin per veshi dhe e legenos fare,berisha mban paktin qe ka bere me meten dhe krijon qeverine me kryeminister nga pd.Do ta shihni skenarin dhe do te mesoheni shume shpejt me qeverine e re pd lsi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *