FOTOT/ Brenda muzeut të torturave të Sigurimit (mes tyre dhe një foto e Gramoz Ruçit)

Dje është inaguruar muzeu i “Shtëpisë së Gjetheve”, që risjell shtëpinë e cila përdorej për përgjim dhe tortura në kohën e komunizmit.

Në fotot e mëposhtme tregohen edhe mjetet që përdoreshin për të torturuar ata që përndiqeshin nga Sigurimi.

Mes fotove të “Shtëpisë me Gjethe”, Ministria e Kulturës nuk ka ngurruar të vendosë foton e Gramoz Ruçit.

“Piramida e varësisë partiake dhe administrative” shkruhet mes fotove të Gramoz Ruçit, Feçor Shehut, Aredin Shyti etj.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze.jpg","attachment_id":"690844"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-2.jpg","attachment_id":"690846"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-1.jpg","attachment_id":"690845"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-3.jpg","attachment_id":"690847"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/muze-4.jpg","attachment_id":"690848"}]

12 komente në “FOTOT/ Brenda muzeut të torturave të Sigurimit (mes tyre dhe një foto e Gramoz Ruçit)”

 1. bunkari says:

  e ku osht lajmi ktu????¿ate qe ka qene sigurims e dine edhe gjethet

  1. Adriatik says:

   Gramoz ruci nje turkoshqiptar tipik….

  2. mateo says:

   Po fotografine e Edi Rames duke bere plazh ne bregdetin francez me palloshin live,pse nuk e vendosin ne muze?

 2. Rrapi says:

  Po ata sigurimsa qe mbanin regjimin dije sot jane ne krye te POLITIKES dhe hiqen si te virgjer,flasin per ndershmeri dhe sinqeritet (ne te vertet jane KURVA ME PATENTE ne PARLAMENT )

 3. lexuesi i gazetes says:

  Sigurimi iku,dhe nuk kthehet.Sot Shqiperia,shkon rruges se ardhmerise,dhe rivendosja e marredhenjeve me Ameriken,nuk do te lejohet te bjer!Antiamerikanet e shumte te Cilet,u bene edhe me Antiamerikan pas ardhjes se Trump,po shkojn rruges se Josif VisarjanoviqStalin,Krimineli me i madh qe ka njohur Bota!Trum eshte betuar,se do te shkaterroje Celulat kriminele kudo ne Bote,dhe Shqiperia eshte ne fokus te Qendrave te Vendosjes Boterore!Kriminelet e RRepublikes se Shqiperise Stalinistet e kamufluar,qe pretendojne rikthimin e Sistemit kriminal te Stalinit,per te marre Boten nen zoterim,duke neglizhuar krimet monstruoze te Josif Visjonaroviq Stalin,kan nje rrjet trafiku,nga me te ndryshmin,dhe pretendojne qe parate ti bejne ne rruge te jashtligjshme,duke thene se po na neglizhojne dhe po na lene pa pune,kurse e verteta eshte tjeter soji.Shtrirja e dores se pajtimit,nuk po gjen rreflektim tek Simpatizantet e shumte Stalinist,te Cilet sot e kan kthyer Boten ne nje Qmendine te papare ndonjehere ,dhe kerkojne me qdo kusht ti ikin drejtesise,por nuk ka kthim prapa,kriminelet e mesit te Nates,do te preballen me Gjygjet e panumetta qe do te kaplojne Boten!

 4. Epo kjo pune! says:

  po pse kaq idiota keta “liderat” tane. Ato jane pajisje, trapano per te vene me siguri pergjuesit neper mure. pse ngeli tortura tek trapano, pastaj ato sihin zyra, kane qene dikur zyrat e gestapos dhe ndoshta ku u meruan deputetet pas zgjedhjeve te para por jo me pas, kishte plot biruca rregjimi te mos degjonte e merrte vesh njeri se ku beheshin torturat. Sa per pergjimet, sot te pergjon Fiks fare, cdo milet me smartphone, nga CIA etj, te atehere kontrollonin posten, sot gmail te kontrollon posten elektonike… nje avaz eshte, shteti eshte makine pergjimi, atehere ishte lufta e ftohte, sot terrorizmi dhe mire bejne. se siguria dhe paqja kane cmim, dhe pallavrat per liri pa kufi jane pallavra.

  1. zyra e "unitetit" te popullit says:

   O ju shoket e SIGURIMIT(te shtetit te diktatures enveriste) mos na tregoni perralla me mbret
   sikur shpija e gjethtes na ishte ndonje kishe per faljen e mekateve te popullit,ishte zyra e spiunimit
   te popullit

 5. Albani says:

  Po ju paska lene mendja.
  Me thoni nje vend te botes qe nga America qe nuk ka shtepi me gjethe.prandaj jemi bere si leshi I arapit e tallet bota

 6. optimizem per vendin says:

  PO muzeu e “demokracise” dhe krimet e saj me Sali Berishen kur do ta inaguroni zoti Rama? Ne qoftese Enveri dhe sigurimi bene kerdine dje, nuk jane me pak krimet e ketij çerek shekulli. Mezi pres ta shikoj kete muze se nuk i dihet.

 7. Saranda says:

  qe te kesh shtet, do te thote te kesh edhe sherbim sekret, dhe sa me i forte shteti aq me i forte edhe sherbimi sekret midis te tjerash, dhe sa me i forte sherbimi sekret aq me te sofistikuara edhe metodat e punes se tij ,midis te tjerash edhe pergjimi ( tash sa jam dhe sa kam lexuar nuk di qe ky sherbim te funksionoje pa pergjim ne bote),ndoshta ketu tek ne me cilesite e rames e kumbaros ne drejtim te nuhatjes ,nuk ka nevoje as per pergjim e as per shtregim. Lidhur me varesine ,dje qe shtet monist sot pluralist,por a nuk ka detyrim kushtetues sherbimi informativ te informoje presidentin ,kryeministrin,ministrin e brendeshem ,kryeprokurorin dhe bile ne nje shtet normal dhe kreun e opozites,pra drejtuesit e shtetit , dhe ky nuk varet nga keta?,ashtu si dhe dje drejtuesit e shtetit.ku qendron zbulimi qe na ben muzeu i rames?. Lidhur me torturen ,une nuk di qe ne bote te ekzistoje dhe te funksionoje nje sherbim i tille pa elementin e shtrengimit,ju qofshi qe po na e trajtoni ne aparence kete sherbim si OJQ.pra pa pergjim dhe pa shtrengim ky sherbim eshte OJQ.bravo per konceptin qe ke per shtetin o i shumedashuruari pas shtetit.

 8. ARIU says:

  Pse i duhej shtepia me gjethe fiku sigurimit kur ju vete pranoni se si te vriste pa gjyq?
  Boll po talleni me kete popull ,aq me teper me ish burgaxhinjte,qe shumica ishin hajdute,pederaste,spiune etj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *