Zululand/ Kandidatja e LSI-së për Tiranën, kritikon Reformën në Arsim: Kam dëgjuar shumë probleme; dhe nuk mund të them në këtë studio se ky është sistemi më i mirë

Sot në emisionin Zululand të gazetarit Mustafa Nano, ishte e ftuar kandidatja për deputete Floida Kërpaçi.

Këpraçi kandidon për deputete në qarkun e Tiranës nën siglën e Lëvizjes Socialiste për Intergrim, dhe ajo është 22-vjeçe dhe renditet e treta në listen e kësaj partie ku ka shumë shanse për të qenë pjesë e parlametit të ri.

Floidën e rënditur në vendin e tretë nuk e gjykoj si emër të përvetshëm por e gjykoj si një shans për shumë të rinj në të gjithë Shqipërinë”, tha ajo.

Në vazhdim të bisedës, Floida Kërpaçi u bëri thirrje të gjithë të rinjve që të bëhen bashkë për politika të cilat do të shërbejnë për një jetë më të mirë.

“Të bëhemi bashkë për të punuar për politika konkrete rinore, për politika që na ndihmojnë ne për të pasur një jetë më të mire”, shtoi Kërpaçi.

Ndërkohë, ajo si studente nuk nguroi që të kritikonte fort dhe Reformën në Arsim, e cila sipas saj është një dështim nga ane e Ministrisë.

Kërpaçi tha se ka takuar mjaft të rinj në të gjithë shqipërinë të cilët i kanë treguar problematikat e kësaj reforme, si dhe tregoi eksperiencën dhe vështirësit e saja si studente në auditorët e fakulteteve ku ajo studion.

“Kemi dërgjur shpesh se ky është sistemi më i mirë arsimor. Por, unë kam shkuar nga veriu në jug dhe kam dëgjuar pafundësisht shumë probleme, dhe si mund të vi unë sot në këtë studio dhe të them; po ky është sitemimi më mirë kur realiteti tregon të kundërtën”, tha Kërpaçi e cila më pas shpalosi programin e LSI-së për Arsimin.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Zululand/ Kandidatja e LSI-së për Tiranën, kritikon Reformën në Arsim: Kam dëgjuar shumë probleme; dhe nuk mund të them në këtë studio se ky është sistemi më i mirë”

 1. Dajti USA says:

  Kjo Kerpaci e kupton sistemin arsimor pa dale nga inkubatori,bravo Like,me keta kerpacet e ke te sigurt vendin e pare.

 2. Juristi says:

  Po reforma ne arsim nuk mund te vleresohet nga nje 22 vjecare.nuk ka pse kandidohen studente.te mbarojne shkollimin njehere se ka kohe per tu marrre me politike re madhe

 3. Liri says:

  Per cfare reforme flet kjo zocka. Ka 10 vjet qe zv ministre per arsimit dhe reformat eshte Nora Malaj e partise LSI. Ka ndonje LSI tjeter qe nuk e dîme ?

 4. Xeni qe ha kerma says:

  I dun per orgji dhe te ngrene doren si debile

 5. Pensionisti says:

  A jeni ne metro se cfare po beni o TI i LSI? Tallni bythen me kete popull,me femije qe si kane thene mirdita punes se panjohur,qe skane nje libreze pune ku kane punuar per te bere “reforme” kudo.Nuk kane faj se dhe ish kryetari i tyre u be Kryeminister nga bangat e shkolles>Vaj..Vaj…

 6. lni says:

  O zot sa budalla ky i ftuari

 7. Paqesori says:

  Meso te lidhesh kepucet ti zocke , qe ne te themi i gezofsh !

 8. Bardhyl .G says:

  Cudira te medha ,reformat jane fusha te rendesishme ,disa vjecare studimi ,verifikimi ,konkluzionesh,pervojash kombetare ekspertesh te vendit dhe te jashtem qe e njohin shkollen dhe evolucionin e saj,qe jane afirmuar per kontribute dhe studime etj. Ne kete kuptim studenti eshte ende teper ne periferi per te dhene gjykime te plota per te .Tek ne edhe dikush qe mund te kete ndonje pervoje files tare ,nuk mund te jete ekspert dhe te pretendoje per kontribut.Keto praktika kane qene te demshme.?”problemi duhet pare nga lartesia e minares dhe jo nga fundi i aje”,per nje kohe te gjate,dhe jo ne veshtrimin e pare per te dhene kontribut..Studenti serioz dhe i afte mund te dejgjohet per ecurine e procesit dhe nuk mund te jete ne gjendje ta veje veten ne rolin e ekpertit,dhe kete rol nuk mund ta kete as nje politikan me pervoje.Prandaj reformat nuk mund te preken nga kushdo,Me lejoni qe pa dashur te prek askend,te kujtoj nje histori:”Nje njeri i thjesht gjeti nje gur te cmuar,rruges u kthye te nje. samarxhi per ta vleresuar,ai i tha qe kjo nuk vlen me shume se nje drase samari.!!!”

 9. CUBELI says:

  I zgjodhi likja keto se do englediset se vajti 25 vjete qe shikon nje kokelope ne shtepi i eshte merzitur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *