Deutsche Welle: Në Bruksel habiten me Ramën për… veshjen

Përfaqësuesja e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini takoi mbrëmë në Bruksel liderët e vendeve të Ballkanit. Një takim përgatitor për samitin e Triestes dhe shans për shqyrtimin e perspektivës evropiane.

Shqipëria dhe Kosova u përfaqësuan në këtë takim joformal me kryeministrat në detyrë, Edi Rama dhe Isa Mustafa, Serbia me një kryeministër që së shpejti do të marrë postin e Presidentit, ndërsa Maqedoninë e përfaqësoi mandatari i qeverisë së re, Zaev.

Vendet e vetme të përfaqësuara me kryeministra “të plotfuqishëm”, ishin Mali i Zi dhe Bosnje-Hercegovina. Por përfaqësuesja e BE për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini pretendon që edhe në këtë format të nxisë procesin e bashkëpunimit rajonal dhe të kontribuojë në zbutjen e problemeve të shumta mes vendeve atje.

Informaliteti i Edi Ramës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, erdhi në takim  me veshje joformale dhe nuk dha ndonjë deklaratë para takimit me Mogherinin. Por veshja e tij joformale la përshtypje të madhe tek të gjithë gazetarët e shumtë nga të gjitha vendet e Ballkanit dhe ishte ndër temat më të komentuara anësore.

Pas darkës së përbashkët me Mogherinin, Isa Mustafën nga Kosova, Aleksandar Vuçiqin nga Serbia, Denis Zvizdiqin nga Bosnje-Hercegovina, Zoran Zaevin nga Maqedonia dhe Dushko Markoviqin nga Mali i Zi, kryeministri i Shqipërisë në veçanti nënvizoi nevojën e bashkëpunimit rajonal dhe afrimit të vendeve të rajonit me Bashkimin Evropian.

Shqipëria do të kërkojë me një zë hapjen e negociatave

Sa i përket çështjeve të brendshme në Shqipëri, Rama tha se nuk është biseduar për to. “Por pas zgjedhjeve të 25 qershorit, qeveria dhe opozita do të kërkojnë me një zë hapjen e negociatave për anëtarësim në BE”. Rama tha se nuk mjafton vetëm vullneti i vendeve të Ballkanit për afrim me BE, por edhe Evropa duhet ta tregojë këtë vullnet. Sa i përket Shqipërisë dhe rrugës së saj në këtë drejtim, ai mendon se dy momente janë shumë të rëndësishme: zgjedhjet e 25 qershorit në Shqipëri dhe zgjedhjet në Gjermani, më 24 shtator.

Kosova në atmosferën zgjedhore

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa deklaroi pas takimit bilateral me Mogherinin se me zonjën Mogherini ka biseduar për bashkëpunimin e deritanishëm, por edhe për çështje, të cilat i presin Kosovën në të ardhmen. “Unë shpreha përkushtimin që Kosova, pa marrë parasysh se kemi hyrë në procesin e zgjedhjeve, do të ndjekë rrugën dhe perspektivën evropiane.”

“Mbetemi të përkushtuar për bashkëpunimin rajonal dhe për avancimin e raporteve tona me vendet e Ballkanit Perëndimor”, theksoi Mustafa.

Mogherini ishte e interesuar që në Kosovë të vazhdojnë proceset e nisura, pavarësisht faktit që ky vend është futur në fushatën parazgjedhore. Nërsa kryeministri, Isa Mustafa theksoi se “ne duhet të marrim disa vendime të rëndësisë themelore, siç janë demarkacioni, asociacioni dhe dialogu”. Partia Lidhja Demokratike e Kosovës, sipas kryeministrit në largim do të “mbetet e përkushtuar që këto procese të shkojnë përpara, sepse nuk ka rrugë tjetër, e cila siguron liberalizimin e vizave.”

Demarkacioni kusht për liberalizimin

Mustafa theksoi se “demarkacioni mbetet kusht për liberalizimin e vizave”. Ndërsa lidhur me deklaratat e kandidatit për kryeministër, Ramush Haradinaj, se brenda 3 muajve do të mund të bëhej liberalizimi i vizave, Mustafa tha: “Në qoftë se z. Haradinaj ka gjetur ndonjë instrument tjetër ai mund ta bëjë, por sa po shoh unë këtu në BE nuk ka ndryshim të qëndrimeve të tyre. Prandaj edhe në qoftë se sot do të ratifikohej nuk do të arrihet për 3 muaj të bëhej liberalizimi e jo më ratifikimi. Janë deklarata populiste, deklarata të fushatës”.

Vuçiq dhe problemet e Serbisë me Haradinajn

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq mendon se është mirë që Mogherini i ka ftuar liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor në takim. “Me rëndësi është që të ruhet paqja dhe stabiliteti në rajon. Para nesh është një periudhë e vështirë, kur dihet se kryeministri i ri i Kosovës gati me siguri do të jetë Ramush Haradinaj”, theksoi Vuçiq.

Ai tha se për Serbinë është shumë me rëndësi që “të ruajë qetësinë dhe stabilitetin”. “Kjo deklaratë duket si frazë e pakuptimtë, por para nesh gjendet një periudhë e vështirë”, theksoi Vuçiq, i cili mendon se “është gati e sigurt që Haradinaj do të jetë kryeministri i ri i Kosovës”.

“Kjo sjell vështirësi dhe probleme të reja. Situata nuk është fare e lehtë dhe e thjeshtë, por besoj se do t’i tejkalojmë këto vështirësi”, tha ai. Vuçiq pohon se “ndaj Serbisë ekzistojnë aktualisht presione të ndryshme për përshpejtimin e procesit të zgjidhjes së çështjes së Kosovës”.

Maqedonia në prag të qeverisë së re

Mandatari i qeverisë së re në Maqedoni Zoran Zaev erdhi në Bruksel me një ekip shumë të vogël, por sipas burimeve tona, ai është pritur jashtëzakonisht mirë nga Mogherini dhe ishte ndër më të kërkuarit nga mediat. Në një intervistë për Deutsche Wellen, Zaev tha se shpreson që vendi i tij do të kthehet në rrugën e basnhkëpunimit edhe më të ngushtë me BE dhe se do të vazhdojë procesi i negociatave, për shkak se vendet e tjera të rajonit e kanë tejkaluar Maqedoninë, ndonëse ajo ka nisur negociatat në vitin 2005.

Por Maqedonia së pari duhet të bëjë konstituimin e të gjitha institucioneve. Zaev mendon se përbërjen e re të kabinetit qeveritar mund ta prezantojë javën që vjen. Sa i përket negociatave me partnerët shqiptarë, ai tha se më së shumti dallime ka aktualisht me Besën, por shpreson se edhe këto dallime do të tejkalohen dhe se do të krijohet një koalicion i qëndrueshëm, i cili jo vetëm që mund të zgjedhë qeverinë, por të vazhdojë edhe zbatimin e reformave. Zaev shprehet i bindur se në të ardhmen nuk do të ketë dhunë në Parlament, siç ndodhi pas seancës së fundit.

DW

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Deutsche Welle: Në Bruksel habiten me Ramën për… veshjen”

 1. mirel says:

  Cfare, kishte varur ndonje pikture nga atovte tijat ne qafe?

 2. mirel says:

  Do tregoje qe eshte k.r me zile nga Albania

 3. Edscobar bar jeshil do hame says:

  Dhi e zgjebosur bishti perpjete. Ndoshta do te tregoje eshte i thjeshte, si Enveri, milionat i ka vellai , jo Edrama vete. Nuk e pate me duar ne xhep ne krah te rrjeshtit te pare duke buzeqeshur dhe qeshur te shakate e Trumpit nga larg.

 4. shqip says:

  Ketej nga Shqiperia nje menefregizem i tille perkthet: Nuk me rruhet fare per ju! Bravo Edo!

 5. ALBAN DEGA says:

  NJE POLITIKAN ARTIST QE EDHE POLITIKEN
  E BEN ART…

  Prodhon lajme edhe aty ku nuk ka lajm… qofte edhe me veshjen jo formale…
  E pse duhej vjedhje zyrtare ne nje takim jozyrtar ose informal sic e quajne analistet shqiptare, qe dine ne mire gjuhen e huaja se sa gjuhen amtare, shqipen !
  Ne shqip Jane analfabet, te paditur.
  Ne gjuhe te huaj jane te pa ditur, krejt injorant, te pandritur !

 6. Nard says:

  Au ska mesazh me veshjen e tije…jo… Ai do te behet lajm…kaq e thjeshte eshte.

 7. vlora.vlora says:

  Pavaresisht se e kam votuar ,duhet te them se ne samit u tregua si ordiner rrugesh .Nuk je ne rruget e tiranes qelbesire se perfaqeson popullin shqiptare

 8. pjeter says:

  ajo veshje jo formale mori vemndje te jashzakonshme me nje sforco shume te vogel, nete kunder rama dote ngelte anonim, dote ishte ne mesin e te gjithve, dhe qe te ishte ne qender duhet te thoshte ndonje gje te rendesishme, gje qe pervec se kerkoi hapjen e negociatave per shqiperine, nuk duket se kishte tjeter, e kuptoni c’fare folen sot gazetat anembane? per trump ne bruksel, dhe ramen me nje veshje joformale qe kerkoi hapjen e negociatave, nuk na prishet gjiza se rama kish nje bluze me ndonje piktuarat etij, ne qofte se ndonje e ndjen veten te fyer nga rama me ate veshje, problemi i tij.

 9. mir ja ka bo .
  perse edhe veshjen do ti diktojn shqipove
  Rama eshte nji antikonformist
  ky veprim tregon karakter
  por kush do ta kuptoj ate ,kto delet e stanit qe ndryshojn komb e atdhe
  si edhe rrospit dashnoret

 10. mir ja ka bo .
  perse edhe veshjen do ti diktojn shqipove
  Rama eshte nji antikonformist
  ky veprim tregon karakter
  por kush do ta kuptoj ate ,kto delet e stanit qe ndryshojn komb e atdhe
  si edhe rrospit dashnoret

 11. saimir says:

  Duket si”” janitor ne anglisht ose pastrues ne shqip .

 12. loni says:

  Bravo komentusi ‘shqip’,Shqiperia mbeshtetet fuqimisht nga SHBA ,ai eshte mesazhi i Edit ,po me derrat e disa komentuesve nuk behet Shqiperia

 13. ben says:

  ha ha ha shikojini fshataret qe jane bere kryeministra duken te gjithe nga pzicioni qe mbajne te gjithe me kembe te hapura si barinj dhish .pervec perfaqesueses evropiane me qendrim te rregullt te tjeret te fryre si gjela deti ha ha ha asnjeri intelektual i mirefillte

 14. Alban Hamzai says:

  Nuk jane lideret e vendeve te Ballkani ,por te vendeve te Ballkanit qe nuk bejne pjese ne BE . Eshte ajo qe mund te quhet Shporta e Karavidheve . Shihni foton lakuriq te Rames ne France dhe do te kuptoni gjendjen e sotme te Shqiperise :lakuriq ne te gjitha drejtimet dhe e droguar .Ju lutem botoni komentin tim!

 15. lelegu says:

  “Lideri global” godet perseri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *