FOTOT/ Rama “pajtohet” me Alexis Tsipras

Kryeministri Edi Rama është takuar me homologun e tij grek në Samitin e NATO-s në Bruksel.

Marrëdhënia e Ramës me qeverinë greke nuk ka qenë fort pozitive, madje disa deklarata të tij janë konsideruar si provokuese nga Athina.

Por me sa duket Rama është sqaruar me Tsipras në Bruksel.

Në takim morën pjesë dhe dy ministrat e Jashtëm, Bushati dhe Kotzias.

Në takimin mes tyre, kryeministrat diskutuan mbi ecurinë e marrëdhënieve dypalëshe, rëndësinë strategjike të marrëdhënieve si dhe rolin e miqësisë mes dy popujve.

Kryeministri Rama u shpreh se dëshirojmë që Greqija të vazhdojë të mbështesë në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Ndërsa kryeministri Tsipras shprehu mbështetjen e fortë të Greqisë ndaj reformave shtet-konsoliduese në Shqipëri, si dhe rëndësinë që ai i kushton respektimit të të drejtave të pakicës greke në vendin tonë.

Palët ranë dakord se vetëm gjetja e zgjidhjeve konkrete me impakt të drejtpërdrejtë në rritjen e mirëqenies së të dy popujve do të forcojë mirëbesimin midis dy shteteve dhe do të na largojë nga retorikat konfliktuale e ngërçet e së shkuarës.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/rama-22-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/rama-22.jpg","attachment_id":"691888"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/rama-tsipras-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/rama-tsipras.jpg","attachment_id":"691974"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/rama-tsipras-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/rama-tsipras-1.jpg","attachment_id":"692054"}]

12 komente në “FOTOT/ Rama “pajtohet” me Alexis Tsipras”

 1. loni says:

  ere shum mire ku e shikoni te keqen ju te zgjuarit,vllezrit kinish vrare njeri tjetrit keta,jane dy politikane qe qeverisin dy popujt miq,u pajtuan thojne idotet sikur ishin ne lufte me njeri tjetrin keta,pallosha gazetare,urime miqesise se dy popujve grek dhe shqiptare dhe gjithmone te jetojme ne paqe si dy popuj miq qe jemi,,…..

  1. Adriatik says:

   Alexis kujdes me kete se ka thonjte e paprere.

   1. Janulla says:

    Po Alexis,dhe kujdes se e ka te madh shume !

   2. arbereshi says:

    Tiku te qafte jotome, Tsipra po vetkenaqet si ato kurvat kur arijne te bojne muhabet me ate qe kane qef. Apo jo more Tik katunari, me gjithese katun hesapi ku te moresh vesh ti nga keto pune

 2. cold shoulder says:

  E po shqiptaret vetem lufte dhe armiqsi njohin te tjetri, shqipkar apo I huaj qofte dhe me te drejte autori habitet dhe vete nga ato qe thote.
  Mentaliteti i sunitit shqipfoles.
  Edrama,ti leni ato por dha dhe ta ndaje punen e detit e ligjin e luftes. Sja kemi borxh dhe nevojen Grekqise.

 3. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  Shpesh Ramushi i hipen kallamit apo flet nga maja e ndonje xhamie e duke i bere iso tourkocameve apo sunitoshqipfolesve te cilet nga vet natyra[lloji i kafshes] kane nje urrejtie pathologjike ndaj kristianeve greke [dhe jo vetem]nuk vlereson ndihmen e popullit greke ndaj barkthareve shqiptare.
  Kjo quhet : BUKESHKALESI!
  Edhe pse te dy kane nje moshe,corapekuqi duket si babai i Tsipras………….

  1. Koco Koqedhima says:

   Koke arqidhi. Alexi it nuk ka mbish 37 vjeti. I gjati osht ma shum se 54.

 4. K0¢eva®i shqiptar says:

  O. Pamuk na rrofsh tobt orë djalë shqiptar që je ber gabel ti dhe ata që nuk mbajnë anën e shqiptarëve por të turkut grekut e serbit, ju të gjithë në Pi..te Sam…
  Shqipërisë as shqiptarëve për momentin nuk ju duhen konfliktet por rritja ekonomike e shkollimi kualitativ, të tjerët vijen vetvetiu edhe nëse pelcasin,, O. Pambukat.

  1. Albani says:

   Nuk eshte pamuku,por mutofagos.

 5. Bedri says:

  O grek o ped detin do e merni pjesen tuaj sipas ligjit nderkombetar se ju jeni mesuar ti merni me dredhi prandaj jeni ne sherre me gjithe boten ju dhe sa per moshen e atij corapekuqit dhe atij te bukurit nuk je imformuar mir se mbase 10 vjeteve me mnimonio sic ithoni ju ai do duket si gjyshi i tij

  1. Vlora-Vlora says:

   Ia kane dhene me dredhi Bedri.
   Koncesioni ne mes e pajtoi Rame patriotin me Tsipren.
   Hani mut shqiptare. Ashtu si ju “nderoi” Bankers Petroleum, ashtu do ju nderojne dhe greket.
   Pa dyshim, nuk e leshpnte detin Rama pa marre pjesen e koncesionit
   Kryeqelbesire.
   Zgjedhjet i fitoi ne 2013 per te ndaluar koncesionet e Berishes, por me sa duket pati nder mend per tia rrembyer Berishes.
   Kaq te paafte jane shqiptaret sa do e pranojne me perruljen me te madhe

 6. rumpallhana e ripjelljes says:

  Axhenda, mbas takimit te pare ne amerike qe ky gjigandi e sqaroi per basketbollin, kete radhe kishte sqarim per pikturat dhe rane dakort per nje ekspozite ne athine. Nder te tjera si ekspozeja per rritjen e papare ekonomike dhe shkelqimin e kanabisit, krimin, papunesine, korupsionin, qe i ka xeruar,shendetesine falas, reformat e papara ne 100-vjet shtet i dha nje leksion, si poliglot qe eshte dhe ja mbylli gojen Ciprasit. Ne fund si embelsire i dha dhe ca leksione historie sesi Ali Pashai beri shtetin grek dhe se kerthiza e botes eshte shqiperia nen udheheqjen e tije legjendare nderkohe, ja beri te qarte qe po e degjoi dhe mbante shenime per ato qe i thote ky gjiganti boteror, greqia shpeton nga katastrofa ekonomike, po te donte Ben Qametin mund tja jipte per minister finance, por sipas burimeve ai i kerkoi beqen dhe saje qorrin si nje talente te papara.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *