Greqi, bombë ish-kryeministri Lukas Papademos

Ish-kryeministri grek, Lukas Papademos është plagosur rëndë, pasi ka hapur një pako-bombë brenda automjetit me të cilin udhëtonte.

Sipas informacioneve paraprake, në makinë ndodheshin edhe dy persona të tjerë, prej të cilëve njëri është plagosur.

Ish-kryeministri grek thuhet se ka marrë plagë të rënda në bark dhe në këmbë dhe është transportuar menjëherë për në spital.

Ngjarja ka ndodhur në Athinë, ndërsa siç raporton BBC, Papademos dhe shoferi i tij nuk janë në gjendje rreziku për jetën.

Ende nuk dihet se çfarë lloj pajisjeje është përdorur për të kryer këtë shpërthim.

Papademos është emëruar kryeministër në nëntor të vitit 2011, mes trazirave ekonomike dhe politike, duke shërbyer në këtë post deri në maj të vitit 2012.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Greqi, bombë ish-kryeministri Lukas Papademos”

 1. "greqia"eshte e = me ISIS keshtu thon edhe prifterinjet e zgjebosur says:

  V… k…. ka aziatik plot.

 2. borobojka says:

  zoterinj te shtypit dhe mediave shqiptare perketheni te pakten nje mbiemer sakte qe mos ndihemi keq ne emigrantet shqitare qe jetojme ne greqi: ish kryeministri quhet PAPADHIMAS jo PAPADEMOS sepse D e greqishtes ne shqip shqiptohet DH ndersa ate ‘e’ nuk di ku e gjetet sepse ne greqisht mbas D ka nje ‘η’ ita ne greqisht.ΠΑΠΑΔΥΜΑΣ me te voglα παπαδημασ.Νese ja vlejti.

 3. Alban says:

  Jane mesuar keta me terrorizmat. Ne Europen Perendimore vijne jevgjit e Lindjes se Mesme bejne aksione terroriste, ne Greqi jevgjit qe pushtuan Greqine pas ndarjes nga Perandoria Osmane, ja hedhin njer-tjetrit. Gjaku therret, s’ke c’te besh.

 4. genci.d says:

  Do i shkruani njehere si duhet emrat.Nuk quhet Papademos por Lukas Papadhimos(Λούκας Παπαδημος).Sikur emrin e nje politikani shqiptar ta shkruanin gabim si do ju dukej?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *