Themeluesi i PD-së Bardhyl Ukcamaj- Bashës: Çfarë “repubikë të re” thua kur nuk zbaton asnjë normë statuore brenda partisë për listat e kandidatëve

Ish themeluesi dhe ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së Bardhyl Ukcamaj ka shprehur zhgënjimin e tij me listat e zgjedhjeve të 25 qeshorit të hartuara nga Basha.

Përmes një reagimi të shkurtër ai shprehet do të kisha turp të isha pjesë e forumeve drejtuese të PD së mbetur.

Më tej ai thotë se çfarë demokracie mund të ndërtosh nesër në ” repubiken e re” , kur nuk zbaton asnjë normë ligjore statuore brenda partisë, sot.

Gjithashtu ai u bën  thirrje kandidatëve me integritet të përfshirë në këtë listë ilegale siç e quan ai  të tërhiqen.

Reagimii i plotë i Bardhyl Ukcamaj

Si ish anëtar i Këshillit Kombëtar të PD-së, aktivist i Lëvizjes Studentore dhe ish themelues, sot, do te kisha turp te isha pjesë e forumeve drejtuese të PD -së së mbetur, dhe të heshtja.

Cfarë demokracie mund të ndërtosh nesër në ” repubikën e re” , kur nuk zbaton asnjë normë demokratike, ligjore e statuore brenda partisë, sot.

A janë votuar këto lista ( të pergjysmuera) nga kryesia dhe miratuar nga KK…? Nëse jo, janë ilegale !

Votimi i një liste ilegale është atentat ndaj demokracisë .

U bëj thirrje kandidatëve me integritet të përfshirë në këtë listë ilegale të tërhiqen. Ky është testi juaj historik para demokracisë dhe shqiptarëve. Kërkoni të miratoheni nga Këshilli Kombëtar i PD-së, sipas ligjit.

PD ka lindur si parti e lirisë, shpesh deformuar në vitet e tranzicionit, por duhet të funksionojë si parti e qytetarëve të lirë. Edhe nëse shuhet, duhet të shuhet si e tillë.

U bëj thirrje miqëve të mij në PD-në e mbetur dhe Grupimit Dhjetor 90-të, të cilin e bashkë themeluam në vitet e vështira të tanzicionit, të deklarohet kundër deformimit të demokracisë.

U bëj thirrje gjithë atyre mijëra djemëve dhe vajzave më të cilët rrëzuam diktaturen bolshevike, për rezistencë ndaj dhunuesëve të vlerave të demokracisë.

Si një qytetar i lire , me ndegjegjegje të pastër, që nuk i kam shtuar në asnjë rrethane e kohë, dëme shoqerisë, do punoj me aq sa mundem e di, kudo gjendur, për të kryer detyrimin në të mirë të demokracisë.

Apeloj qytetaret shqiptarë, brenda dhe jashtë Shqiperisë, që e duan lirnë – Bojkot kombëtar ndaj uzurpatorëve oligarkë dembelë e arrogantë të majmur nga korrupsioni. Asnjë votë për ta…!!!

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Themeluesi i PD-së Bardhyl Ukcamaj- Bashës: Çfarë “repubikë të re” thua kur nuk zbaton asnjë normë statuore brenda partisë për listat e kandidatëve”

 1. Gerti says:

  Vetem parti e fjales,mendimit te lire,nuk ka qene ndonjehere PD-ja.Kjo parti eshte nje parti qe ne ADN-en e saj, ka primar budallallikun dhe injorancen ne shkallen superiore,high level,vjedhjen,maskarallikun,vrasjet,te futmen etj.Keto politikanet e PD-se,qe ja rrasi Luli tani,pse nuk e ngriten zerin deri dje ne PD?Tani ta mbajne mrena bashke me fundrrinat qe ka vene Lylja ne liste,se njelloj jeni.

 2. uka says:

  I nderuar Bardhyl Ukcamaj dhe te gjithe ish studente te Levizjes se Dhjetorit dhe Levizjes Demokratike ne Shqiperi…duhet nje qendrese jo ndaj deformimit te PD-se vetem, por ndaj vlerave te demokracise. Shqiperia e ka shume te nevojshme nje aksion te tille.

 3. Dardana says:

  Bardhyl Ukcamaj te pershendes nga kontinent tjeter ( Europe). Mbetesh gjithnje frymezues dhe i sakte ne vleresimin dhe aksionin politik. Nese PD-ja do te kishte ndjekur idealet tona te Dhjetorit 90-te, Shqiperia do te ishte vertete Europe Sot, por u deforma Nga Sali Berisha i cili ehe sot drejton ne prapaskene LULIN e te tjeret ne PD.

 4. Arlindo says:

  Te gjithe intelektualet e shkolluar ne perendim, si Zoti Ukcamaj dhe diaspora shqiptare ne pergjithesi duhet te reagoje fort ne mbrojtje te demokracise. Rhume prej inteletualve te ketushem jane tredhur nga interesat e perditshme ekziceniciale ne cette atdheun tone te varferuar.

 5. dhjetor says:

  Nese nuk zhbehet ajo liste dhe kthehet ne Keshill Kombetar per miratim, atehere PD-ja nuk gelet as parti e trete. Ndoshta ka ardhur kola per kete Parti per te vdekur. Juve zoti Bardhyl vazhdoni te beni panem tua por pacienti eshte i pa shprese.

 6. Alba says:

  Rithemelimi i Partise Demokratike dhe doreheqja e plote e Sali Berishes nga jeta e saj politike do ti sherbente Demokracise. Intelektuale si Ju z. Ukcamaj do te ishin fryma e re e nje shqiperie prendimore. Nuk eshte basha qe ben lista, Basha fut ndonjerin ne liste por me bekimin e plote te berishes. Berisha edhe me keto lojera don te prise zgjedhjet. PD-ja ka dorezulr vetem lista te pjesshme.

 7. agron says:

  Sali Berisha, qe hesht, duhet te na shpjegoje ne demokrateve a e pranon te jete ne nje liste te pamiratur nga KK dhe forumet e partise. Turp. Te gjithe ata si ju zoti Ukcamaj i kane dhene PD-se kredi historike te cilat jane dhunuar nga te korruptuarit e sotem. Eshte kola qe kjo parti si thoshte Mark Marku nje mik i jaj te rithemelohet.

 8. adi says:

  Bardhyl Ukcamaj drejtues i Levizjes Demokratike ne Shqiperi, ish Kryetar i pare i PD-se per Universitet e Shqiperise, antar i K Kombetar te kesaj Partie, President i Federates se Rinise Shqiptare. Themelues i Grupimit Dhjetor 90-te. I dekoruar me medaljen “Pishtar i Demokracise” dhe ” Qytetar Nderi” i qarkut te Kukesit. I shkolluar ne SHBA ne Universitetet me te njohura dhe autor i librit “Shqiptaret ne Qyteterimin Prendimor”
  Nje nga intelektualet shqiptare te akuzuar per ASGJE ne te gjithe jeten e tij.

  Eshte nder per Levizjen e Dhjetorit, PD-ne, dhe qytetaret shqiptare ne pergjithesi. Respekte per ty miku yne Ukcamaj, si dje dhe sot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *