VIDEO/ Kuvendi i Maqedonisë flet shqip, kryeparlamentari drejton seancën në shqip, i përgjigjet Milloshoskit

Kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka udhëhequr seancën parlamentare në gjuhën shqipe. Ai e ka nisur seancën në maqedonisht dhe më pas e ka kthyer në shqip. (min. 9:43)

Xhaferi i eshte përgjigjur Antonio Milloshoskit, anëtar i VMRO-së.

Xhaferi është shqiptari i parë që ulet në poziten e kryeparlamentarit, veprim ky që shkaktoi shumë revoltë tek VMRO-DPMNE-ja dhe përkrahësit e saj.

Sot mbahet seanca ku do të votohet qeveria e re, dhe është e para pas natës së dhunshme të 27 prillit. Këtu mund ta ndiqni Live mbledhjen e Kuvendit:

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “VIDEO/ Kuvendi i Maqedonisë flet shqip, kryeparlamentari drejton seancën në shqip, i përgjigjet Milloshoskit”

 1. mimi says:

  Pordhë (alla shqiptare) me rigon…!

  1. papa tfgs1 pousti says:

   Ashtu thua ti beqir i janulles ?

  2. me thene te drejten says:

   Gjuha e makedhonasve te lashte (shqipja) eshte ne vend te vet! Sllavcja eshte thjesh rudimentare (dmth mbeturine qe duhet hequr) 😉

 2. albaniafirst says:

  Pse te mos flasin gjuhen e te pareve te tyre? Shqipja eshte folur qe ne lashtesi ne travat qe sot okupohen nga sllavo bulgaret dhe nuk perben cudi qe flitet ne parlamentin e FYROM-it

 3. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  jo shume muaj me vone,ki njethundraku Talat do te flase edhe turkish……………..gjuhen e te pareve te vet,allah uakbar!

  1. Tanguli says:

   Jo po do flase gjuhen e ponteve!? Ouuu po edhe pontet turkish flasin,po jane “helene” te paster ama 😛 😛 😛

 4. mimi says:

  Cila gjuhë është folur në lashtësi, more idiot, shqipja që është shkruar (me gërma latine), vetëm para njëqind vjetësh, ndërsa gjuhët ballkanike kanë mbi 3000 vjet të shkruara…???!!! Pordhët, vetëm erë të keqe mbajnë dhe asgjë tjetër…!

  1. Zigur Qarri says:

   mimi thotë:”Cila gjuhë është folur në lashtësi,……..ndërsa gjuhët ballkanike kanë mbi 3000 vjet të shkruara….”
   Ti kundershton veten vetem ne disa rreshta,fakt qe tregon se je 100% injorant.
   E folura dhe e shkruajtura,nuk jan e njejta gjë,o idjot.Shqipja flitet ashtu sikur
   Zoti ja dha per here te pare shqiptareve,ndersa greket e sotem qe kan alfabetin
   e me te vjeter,nuk flasin gjuhen e Sokratit dhe Aristotelit,ate gjuh e flasin shqiptaret.

   mimi thotë:”shqipja që është shkruar(me gërma latine),vetëm para njëqind vjetësh,ndërsa gjuhët
   ballkanike kanë mbi 3000 vjet të shkruara…
   Formula e Pagëzimit,është shkruar nga Pal Engjëlli ne alfabetin latin1462(para 555 vjetesh),
   ndersa “Meshari” i Gjon Buzukut 1555(para 462 vjetesh).Pra o trap,jo para 100 vjetesh.
   Alfabeti grek don edhe 200 vjet te mbushi 3000 vjet qe supozon ti,por jo gjuhët
   ballkanike o idjot.Ik e trap,mos e le token djerr,ashtu si ke mendjen!

  2. tt says:

   Flitet per gjuhen qe kane folur banoret e Gadishullit qe nga Antikiteti dhe jo per nje gjuhe teknike te shkruajtur si helenishtja qe nuk flitej nga populi por vetem nga persona qe merrnin pjese ne mesimin e saj ky eshte ndryshimk more shurrtore e Anastasit prandaj edhe ajo Greqia jote ka folur Shqip derisa Europa vendosi ta ndryshoj kete realitet dhe ju tregoj selxhukeve te Pontit perralla me helene qe ato as qe nuk ja kishin iden te tille jane edhe sot thjesht gen i poshter aziatik kete e tregon me qarte edhe Kriza dhe ti me flet per “gjuhe 3000 vjecare te shkruar” ik more kokrra e kkkk mjaft te kane trullosur ne bodrume

 5. Alban Hamzai says:

  Z.Artikullshkrues ! Nuk ka gjuhe maqedone .Historia nuk njeh gjuhe maqedone .Ne qofte se ju z.artikullshkrues njihni gjuhen sllave te FYROM si gjuhe “maqedonase” ,jo vetem qe beni nje zbulim te papare ,por me kete llogjiken tuaj duhet te shkruani edhe se ne Kosove flitet gjuha “kosovare” .Por ashtu si nuk ka gjuhe “kosovare”,ashtu nuk ka dhe gjuhe “maqedonase” .Ju lutem botoni komentin tim!

  1. me thene te drejten says:

   Shyqyr qe the nje gje te sakte o RROT CARI tgfs 😀 😀 😀

 6. Bum says:

  Mimi pidhi ajo gjuhe qe flasin arbereshet ketu e 600 vjet , ajo gjuhe qe flisnin””greket”” perpsra se te beheshin shtet, ajo gjuhe flisnin pashallaret e Egjyptit dhe te Janines ,,, por si morr kelyshi i pidhit te janulles e shpjegon ty qe gjithe ballkani flet Shqip dhe nuk flet gjuhen e janulles. na e shpjego morr. llesht.janullle

 7. Alban Hamzai says:

  Komentuesit Bum ! Te perdoresh si argument sharjet,fjalet e ndyra tregon nje intelekt te ulet te njeriut qe I perdor .Po te nisemi me intelektin tend nje komentues tjeter do te shkruaje ” per lesht…e do te zeje ne goje emrin e kryetarit te komunitetit musliman ” , “per lesht…e do te permende emrin e kryetarit te komunitetit katolik ” e keshtu me rradhe . Prandaj Bum mos komento fare ,por kete fjalor perdore ne ambientin tend :shoqeror ,familjar . Gjeja me e shenjte tek njeriu eshte arsyetimi ,thoshte Ciceroni .Po munde arsyeto per ato qe lezon,po nuk munde te arsyetosh vazhdo fjalorin tend ne ambientin tend. Ju lutem botoni komentin tim!

  1. shih shih says:

   Arsyetim :
   Ti more Hamza tfgs je nje HALABAK!

 8. Zigur Qarri says:

  Deshtoi teoria konspirative e Kastriot Myftarajt,triumfoi”teoria konspirative” e Edi Rames.
  Rraca shqiptare po rimerr vetem ate qe i ka dhuruar Zoti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *