FOTOT/ Rusia hedh 4 raketa në Siri, obektivi i tyre ISIS

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë bën me dije se nga Deti Mesdhe, një luftanije ruse dhe një nëndetëse kanë hedhur katër raketa lundruese duke goditur  vendqëndrimet e grupeve të ISIS pranë qytetit sirian të Palmiras.

Për këtë sulm  Rusia ka informuar Shtetet e Bashkuara, Turqinë dhe Izraelin përpara se të hidhte raketat.

Derisa Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia janë duke luftuar kundër grupit ekstremist të Shtetit Islamik, Moska po vazhdon të mbështesë forcat e presidentit sirian Bashar al-Assad. Nga ana tjetër Uashingtoni dhe Ankaraja po mbështesin grupe të ndryshme rebele.

Rusia ka filluar sulmet me bomba dhe raketa në Siri nga shtatori i vitit 2015. Këto sulme ndihmuan Asadin që të mbajë  ende pushtetin.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI5.jpg","attachment_id":"696145"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI3.jpg","attachment_id":"696143"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI-1.jpg","attachment_id":"696115"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI2.jpg","attachment_id":"696142"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI7.jpg","attachment_id":"696147"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI6.jpg","attachment_id":"696146"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/RUSI4.jpg","attachment_id":"696144"}]

1 komente në “FOTOT/ Rusia hedh 4 raketa në Siri, obektivi i tyre ISIS”

  1. KORÇARI says:

    Pak nga pak lufta po i afrohet Europës Plakë…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *