Koçi: Basha kërkon të na kthejë në diktaturë, revokimi i mandatit të deputetit për “tradhëti”, shumë e rrezikshme

Kryetari i PSV 91 Petro Koçi reagon fort ndaj deklaratave të kreut demokrat Lulzim Basha, sipas të cilit të gjithë deputetëve që tradhëtojnë interesat e qytetarëve duhet t’ju revokohet mandati.

Koçi nënvizon se kjo është diktaturë, pasi për deputetët tashmë ka një ligj dekriminalizimi dhe nëse rezulton i inkriminuar i ndërpritet mandati.

Për kreun e PSV 91 kjo është një përpjekje e Bashës për të na kthyer në vitet para ’90-tës, në diktaturë.

Tani ka ligj dekriminalizimi.

Kjo mjafton.

Cdo deputeti mund ti nderpritet mandati nese rezulton i kriminalizuar.

Keshtu qe kjo ideja ‘gjeniale’ per te revokuar mandatet e deputeteve para perfundimit ligjor me justifikimin se tradhetojne interesat e qytetareve eshte shume e rrezikshme dhe e con republiken e re ne kohen e diktatures.

Kjo gjetje eshte nje kercenim i hapur kunder atyre qe mund te ‘tradhetojne’ kryetarin e partise.

Bie ndesh me parimet universale te lirise se shprehjes politike te deputetit.

Basha kerkon te na ktheje prapa ne vitet para 90 es!

Larg qofte!”, deklaron Koçi.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Koçi: Basha kërkon të na kthejë në diktaturë, revokimi i mandatit të deputetit për “tradhëti”, shumë e rrezikshme”

  1. gimi says:

    Z Koci Deputeti i zgjedhur nga partia dhe kryetari duhet perjashtuar menjehere jo vetem ne rastin kur kalon ne ndonje force tjeter politike por edhe kur dele kunder linjes se partise kjo nuk te cone ne diktature perkundrazi i rrite dinjitetin deputetit qe nuk ka te drejte te shese 8-9 mije vota sa i takon nje kandidati per te dale deputet Kjo eshte e moralshme Nuk mund te denosh nje pijanec qe shete voten per nje teke apo nje fukara per nje qese miell e nje deputet te beje sic keni bere deri tani cfare te doni me mandatin e fituar majtas e shitur djathtas Ne rastin e ndryshimit te kodit kur deputeti te zgjidhet direkte nga populli ai qe merre me shume vota jame dakorte me ju te dale i pamvarur por jo te shkoje ne nje force tjeter politike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *