Tahiri thumbon LSI-në: PS e vetmja zgjidhje, makinë me 2 timonë s’mund të ketë

Kryetari i Partisë Socialiste të Tiranës Saimir Tahiri dhe Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj prezantuan kandidatët për deputetë në Petrelë, Xhemal Qefalia dhe Azbi Arapi.

Tahiri tha gjatë takimit me banorët e zonës se makinë me dy timonë nuk mund të ketë, e për këtë duhet që në datën 25 qershor të gjithë shqiptarët të votojnë Partinë Socialiste si e vetmja zgjidhje për Shqipërinë që duam. Ai akuzoi sërisht opozitën, e cila ngriti çadrën për mbrojtur veten dhe gjyqtarët e korruptuar nga përballja me drejtësinë.

‘’Ne ia dolëm që të kemi mundësinë, të ketë mekanizma të atillë në sistemin e drejtësisë që më në fund të ketë drejtësi. Dhe në qoftë se kemi vuajtur 25 vjet për drejtësinë që nuk kemi patur, të paktën fëmijët tanë do kenë mundësinë të kenë drejtësinë siç duhet. Siç ia dolëm për reformën në drejtësi, ishte më e vështira, jo sepse gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar ishin të paprekshëm, por sepse partia që ishte deri dje në pushtet i mbronte, ngriti çadrën atje vetëm për të mbrojtur veten, për të mbrojtur dhe gjyqtarët e korruptuar dhe për të mbrojtur mundësinë

që të kishin pushtet, aty ku nuk duhet të kishin. Aty ku duhet të ketë qytetari pushtet dhe kjo është drejtësia’’, theksoi Tahiri.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u shpreh se përballë alternativës së Partisë Socialiste qëndron një parti e cila jo vetëm nuk ofron asnjë program zhvillimi, por me shumë vështirësi plotësoi listat me kandidatë për zgjedhje.

‘Ne themi ta bëjmë Gërdecin si Tirana, këta kanë sjellë Fatmir Mediun në Tiranë ta bëjë Tiranën si Gërdeci’, ironizoi cilësinë e listave të kandidatëve të opozitës, Erion Veliaj.

‘’Cila është oferta e skuadrës sonë kundra? Kush është ekipi përballë? Së pari ende s’e dimë, ende s’kanë mbaruar me listat. Ne s’e dimë ende kë kemi kundërshtarë këtu në Petrelë. S’e dimë kë kemi! Ka dhjetë ditë nuk bënë dot listat. Ka dhjetë ditë vetëm i ikin njerëzit nga listat. Pra një parti që për dhjetë ditë nuk zgjidh dot hallin e vet, si do zgjidhë hallin tonë!? Ai mezi ka mbushur për dhjetë ditë 140 rreshta me emra robsh anëtarë partie, e kuptoni apo jo?!’’, tha Veliaj.

Duke u ndalur te vota e 25 qershorit kreu i PS-së të Tiranës u kërkoi qytetarëve që të mos votojnë ‘partiçkat’ siç quajti ai, por Partinë Socialiste në mënyrë që të shmangin pazarin e radhës.

‘’Ju lutem në këto 25 ditë që kanë mbetur shfrytëzojeni këtë mundësi për të trokitur në çdo derë dhe për të bindur këdo, se nuk ka asnjë mundësi tjetër për ta kthyer datën 25 në një Pazar, që pastaj në 4 vitet e ardhshme ta kthejnë në një pazar akoma më shumë dhe që në fund të ditës do bjerë po ky pazar në kokën tonë, siç ka rënë në 25 vitet e kaluara. Kështu që në datë 25 ka vetëm një alternativë dhe kjo është Partia Socialiste e Shqipërisë dhe Edi Rama’’ shtoi ndër të tjera Saimir Tahiri.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *