FOTOT/ Njihuni me kënetën më të madhe në botë

Këneta Pantanal gjendet në jugperëndim të Brazilit, në kufirin midis Brazilit-Paraguait dhe Bolivisë.

Kjo është kënenta më e madhe në botë e ujërave të ëmbla.

Ajo ka një sipërfaqe përafërsisht midis 195.000 dhe 230.000 kilometra katrorë, dhe gjendet mbi 95 metra mbi nivelin e detit.

Në këtë kënetë jetojnë një numër i madh kafshësh.

Konkretisht në këtë kënetë gjenden rreth 123 lloje të gjitarëve dhe krokodilevë, 665 lloje shpendësh, 2.000 loje bimësh, si edhe 269 lloje peshqish.

Këneta Pantanal është një destinacion i njohur turistik.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta2.jpg","attachment_id":"696805"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta1.jpg","attachment_id":"696804"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta.jpg","attachment_id":"696803"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta3.jpg","attachment_id":"696806"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta4.jpg","attachment_id":"696807"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta5.jpg","attachment_id":"696808"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta6.jpg","attachment_id":"696809"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta7.jpg","attachment_id":"696810"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta8.jpg","attachment_id":"696811"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/keneta9.jpg","attachment_id":"696812"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *