FOTOT/ SHBA i tregon forcën Koresë së Veriut, vendos aeroplanmbajtëset pranë brigjeve koreane

SHBA i është përgjigjur Koresë së Veriut pasi ajo kreu një test tjetër raketor pak ditë më parë.

Dy aeroplanmbajtëset e ushtrisë amerikane konkretisht USS Carl Vinson dhe USS Ronald Reagan i janë afruar shumë brigjeve të Koresë së Veriut dhe bazës nga Kim Yong  Un lëshoi rakëtën.

Aeroplanmbajtëset po kryejnë ushtrime stërvitore së bashku me forcat detare japoneze. Kjo stërvitje shërben si një shenjë gadishmëria nga ana e SHBA në rast të një lufte më Korenë e Veriut.

Ky veprim vjen disa ditë pasi SHBA përsëriti angazhimin e saj për të mbrojtur aleatët e saj Korenë e Jugut dhe Japoni pas lëshimit të një rakete balistike me rreze të shkurtër nga regjimi i Kim Yong Un e cila ra shumë pranë brigjeve të Japonisë.

Duhet thënë se tensionet mes SHBA dhe Koresë së Veriut janë rritur disi kohët e fundit. Kjo pasi Korea e Veriut vazhdon që të testojë hedhje raketash edhe pas presionit të madh ndërkombëtarë për të mos bërë këtë gjë.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA.jpg","attachment_id":"696725"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA1.jpg","attachment_id":"696726"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA3.jpg","attachment_id":"696728"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA5.jpg","attachment_id":"696730"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA6.jpg","attachment_id":"696731"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA7.jpg","attachment_id":"696732"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA8.jpg","attachment_id":"696733"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA2.jpg","attachment_id":"696727"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA9.jpg","attachment_id":"696734"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/SHBA4.jpg","attachment_id":"696729"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/1.jpg","attachment_id":"696724"}]

1 komente në “FOTOT/ SHBA i tregon forcën Koresë së Veriut, vendos aeroplanmbajtëset pranë brigjeve koreane”

  1. Berti says:

    Tani do pjerdhin Kim k.. Derri i korese se veriut me duket, se nuk kupton me te mira

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *