Nje ferme me 70 puntore dhe mbi 1 milion euro xhiro ne vit ne Gose. Ja realiteti i programit per bujqesine


Kandidati për deputet në Qarkun Tiranë Arben Ahmetaj, i deleguar në Bashkitë Kavajë dhe Rrogozhinë, zhvilloi sot një vizitë në një agrobiznes në Gosë, një nga fermat më të mëdha prodhuese të zonës me gati 45 ha sipërfaqe e mbjellë me domate, lakër, speca, brokoli dhe misër, me një prodhim vjetor prej gati 13 mijë kv dhe xhiro vjetore mbi 14 milionë lekë, ku janë punësuar rreth 70 punonjës.

Ahmetaj shpjegoi se në katër vitet e mandatit të parë, jo pak është bërë për bujqësinë dhe fermerët, përmes skemave të garancisë dhe financimit, por ka ende shumë për të bërë prandaj në Programin e Partisë Socialiste për mandatin e dytë qeverisës, bujqësia është një nga shtyllat kryesore të Programit, përmes promovimit të fermave mbi 5 hektarë per rritjen e produktivitetit si dhe mbështetjen direkte të fermerëve, përmes skemave direkte të financimit apo masave lehtësuese si përjashtimi nga TVSH I imputeve bujqësore.

“Sot patëm mundësi që të bashkëbisedonim për programin e Partisë Socialiste për bujqësinë. Programi jonë për bujqësinë ka në themel mbështetjen për fermën dhe fermerin, duke nxitur fermat në njësi më të madhe se 5 hektarë, për të promovuar një ekonomi shkalle më produktive. Në të njëjtën kohë, patëm rastin dhe mundësinë të ndajmë opinione me fermerë, për mbështetjen që kemi planifikuar në katër vitet që vijnë prej më shumë se 300 milionë euro, nëpërmjet instrumentave të mbështetjes direkte nga AZHBR-ja, nga Agjensia e Pagesave, nëpërmjet instrumentit të garancisë që kemi incentivuar dhe promovuar përpara gjashtë muajsh dhe sigurisht nëpërmjet instrumentit të IPARDI-it, program me Bashkimin Europian, i cili në krye të gjashtë muajve do të jetë efektiv dhe ferma si kjo mbi pesë hektarë, për kuriozitet të qytetarëve është një fermë prej gjashtë hektarë domate për industri, pra për salcë apo domaten e thatë.

Mund të jetë nga përfituesit e parë dhe në të njëjtën kohë është nje në takim me fermerët apo edhe me banorët e zonës, kur iu kërkojmë mbështetjen për kryeministrin Edi Rama dhe për Partinë Socialiste, kemi mundësi që të ndajmë opinione, ide për ta përmirësuar akoma më tej programin e Partisë Socialiste” – tha Ahmetaj

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Nje ferme me 70 puntore dhe mbi 1 milion euro xhiro ne vit ne Gose. Ja realiteti i programit per bujqesine”

 1. dori says:

  Suksese z. Ahmetaj vazhdoni keshtu je nje kandidat me vlera ke mbeshtetejne gjithe kavanjes e Rrogozhines …

  1. Korab says:

   nxitja dhe mbeshtetja e bujqesise me nje program si ky dhe bashkepunime te huaja i japn impluse zhvillimi bujqesise duke stimuluar zhvillim te aktiviteteve te reja dhe nje shtyse e madhe per te prodhuar te ardhura te qendrueshme per fermerin dhe ekonomime kombetare, suksese te metejshme me sa me shume iniciativa si keto

 2. Feim says:

  Ne nje moment apo ne nje tjeter dihej qe pas reformave qe formalizuan ekonomine investimi do te shperndahej ne sektoret qe kishin me shume nevoje por edhe ne ata ku investimi ne na jep me shume produkt fitimi. Investimet ne bujqesi jane nje investim per tu pershendtur.

 3. Besa Berat says:

  Mendoj se eshte nje nga premtimet me efikase qe ngjall nje nevoje te madhe per secili nga ata qe merren me sektorin e bujqesise, nje sektor qe mbizoteron ne Shqiperi. Shqiperia turizem dhe bujqesi ka. Sa me shume te ardhura te kete aty aq me shume do te zhvillohet ekonomia. Me kete investim zhvillon ekonomine. Bravo

 4. fitim says:

  Program fantastik qe sjell alternativa te reja per fermerin dhe per gjithe bujqesine, nxitja e politikave mbeshtetese ka bere qe sot bujqesia te jete sektori me me shume te ardhura per ekonomine dhe kyc per punesimin kjo fale politikave mbeshtetese qe skane munguar, me pak fjale nje sektore plotesisht i transformuar.

 5. bardhi says:

  Nje program me te vertete per tu pershendetur dhe vleresuar, mbi te gjitha gjen perkrahjen e fermereve.

 6. Sinani says:

  Bravo z. Ahmetaj, jeni nga njerezit e rralle qe mundoheni te jepni gjithcka qe ekonomia e ketij shteti te rritet e te behemi si gjithe europa. Investimi ne bujqesi eshte nje investim frytdhenes dhe qe ndikon pozitivisht ne te gjita drejtimet.

 7. katnar tirone safi says:

  ku osht kjo ferme pa emer..jepni pra emri kur qeka kaq prodhuse te shkojme te blejme aty

  1. shpresa says:

   Ty katnar tirone nuk te pranojne te bleshe atje se rriqra ne trup nga ato te Saliut dhe infekton fermen.

   1. katnar tirone safi says:

    mir shpresa rrofsh…puthje nga larg

 8. malvina says:

  Zoti Ahmetaj bravo per vullnetin qe keni

 9. Albani says:

  Ju lumte zoti Ahmetaj. Per njerez puntore si ty vuan Shqiperia. Vazhdoni keshtu dhe vetem suksese do keni.

 10. Kritizeri says:

  14 milione leke xhiro????70 punetore per 12 muaj bejne 840 rroga per 23 mije leke bejne 19 milione e 320 mije leke.Duhet t’i kete skllever e i punojne falas qe del me fitim…ahahahahahhaha

 11. Postrribaku says:

  Qenkan mbaruar furçat ne treg!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *