Një lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Greqi

Greqia pritet të thjeshtojë procedurat e dhënies së nënshtetësisë, praktikë kjo që ndikon edhe për statusin e qytetarëve shqiptarë në këtë vend.

Faqja “Albanians.gr” raporton se direktivat për thjeshtimin e procedurave dhe atë që ai e quajti modernizim të kuadrit ligjor, i ka dhënë kryeministri Aleksis Tcipras gjatë një vizite në Ministrinë e Brendshme greke.

Do vëmë në jetë një të drejtë që është e mbrojtur me ligj, por në jetën reale ka shumë vështirësi, të cilat  i njohim shumë mirë, por kryesisht i njohin mirë edhe bashkëqytetarët tanë që jetojnë shumë vite në Greqi. 

Të cilët kanë të gjitha kushtet ligjore dhe tipike që të përfitojnë nënshtetësinë , por praktikisht hasin shumë vështirësi ose se përfitojnë fare.

Dëshirojmë pra të lehtësojmë dhe të përshpejtojmë proçedurën e dhënies të nënshtetësisë.

Është një iniciativë e cila do modernizojë kryesisht proçedurën e intervistës, por dhe dokumentacionet e nevojshme si dhe vitet e duhura. Sot kemi një kuadër ligjor shumë të dobët .

Në shumë raste, sidomos në shumë intervista, ka shumë mundësi që edhe disa nga ne nuk do kishin mundësi t’i përgjigjen pyetjeve që bëhen.

Kjo është e vërteta. Dhe nuk na nderon fare.

Prandaj duhet të modernizohet menjëherë kuadri ligjor, i cili të do  promovojë rregulla të cilat do lehtësojnë proçedurat ligjore, me transparencë të plotë, por me më pak burrokraci.

Siç duhet të jetë në një shtet modern Europian”, citon media në fjalë kryeminsitirn grek.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Një lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Greqi”

 1. Historian says:

  Tani qe Shqiptaret sja kane shume nevoje Greqise, Greket e kuptojne qe shqiptaret i duhen tani me shume se kurre kur dihet qe te rinjte apo Greket shetisin boten per jete me te mire.
  Ose ,Greket jane kenaqur me qendrimin e Edi Rames qe nuk ja ka thyer ate punen e detit ose ky ja ka lene me koncesion NAFTEN ne detin Jon Greqise.
  Cdo marreveshje apo zbutje te qendrimit te Greqise varet sa shume peh ka leshuar Kryeministri aktual qe se ka gale per interesa vetjake te shesi dhe ai interesin kombetar si paraardhesit e tij.

  E si mund te zbuten apo te permiresohen maredheniet me nje shtet qe eshte akoma ne gjendje lufte dhe te ka marre detin, pavaresisht se ne Shqiperi kujtojne se ne e kemi akoma kontrollin mbi ate qe shiti Saliu e Lulzim Basha.

  Zgjohuni o Shqiptar prej gjumit cohuni.

 2. papa tfgs1 pousti says:

  Ju sbëheni kurre europiane more malaqizmenos ! Kini ne gjak genin arab. Jeni arabë orthodhokse !

 3. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  jo vetem qe nuk duhen ndyshuar procedurat por duhen shtuar me shume me qellim qe asnje korrak sunit te mos mundet te marre pass.greke…………….kjo pasi jane BUKESHKALE!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *