Anija “Oriku” e Forcë Detare shqiptare ndalon gomonen me 55 emigrantë në detin Egje

Anija “Oriku” e Forcës Detare shqiptare pjesë e operacionit të NATO-s në detin Egje, Sea Guarsian, në orën 18-45, nga vrojtuesit e saj zbuloi një gomone të dyshuar me emigrantë që po i drejtohej brigjeve greke, rreth 1 milje nga zona ku po patrullonte.

Menjëherë u njoftuan strukturat përkatëse duke filluar me anijen flamurtare Brandenburg, Rojen Bregdetare turke, atë greke dhe FRONTEX.

Me ardhjen në koordinatat e caktuara, Roja Bregdetare turke filloi manovrat e ndalimit për Gomonen duke i prerë kursin si dhe duke hedhur rrjeta për ndalimin e motorëve.

Në orën 19-30 pas shumë tentativash të Rojes Bregdetare Turke, gomonja me emigtrantë kishte kaluar në ujërat territoriale greke nga ku, referuar edhe komunikimeve me Frontex, gomonia me emigrantë kishte kaluar nën përgjegjësinë e Frontex, nga të cilët u raportua se në gomone gjendeshin 55 persona ndër to 19 burra, 20 femra dhe 16 femijë.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Anija “Oriku” e Forcë Detare shqiptare ndalon gomonen me 55 emigrantë në detin Egje”

  1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

    sunitoshqipfolesit e ‘oriku’ vetem sa i pane refugj. dhe dhane ulerimen,ndersa birazeret e tyre turq i”ndaluan” porse gomonia perfundoi ne bregun grek…………….!!!!!! hahahaha,o Zot cfare tjeter do te na shohen site………….!!!?? gezuar ramazonin!

    1. Lexues says:

      Thuaj te verteten Spiridon Mavriu, te dogji qe lexove per anije shqiptare ne ujrat greke, eee? Shtro bith…en ne pune Spiridon se gjermani do kestet e kredise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *