Shpërthen shkrimtarja e njohur: Mos ‘më çani dërrasat’, këtu ka falimentuar gjithçka…!

Nga Flutura Açka

Po ju flas për fatin e fqinjëve të mi… ndaj mos ‘më çani dërrasat’ se po bëj politikë…

Kohë depresive burojnë nga qeverira depresive…

Këto nuk janë fjalët e mia, por m’u kujtuan tek u ktheva në Atdhe shumë muaj më pas. Në rrugicën time, në qendër të Tiranës, nuk i gjeta më fqinjët e mi, që ma bënin familjare vendin:

Bukëpjesësi nuk ishte më, kishte falimentuar

Floktorja nuk ishte më, kishte falimentuar

Shitoja e fruta-perimeve nuk ishte më, kishte falimentuar

Minimarketi im nuk ishte më, kishte falimentuar

Këmbimorja ime nuk ishte më, kishte falimentuar

Shitoja e bojerave nuk ishte më, kishte falimentuar

Ishte shtuar një avokat për çështje administrative (natyrisht më shumë gjyqe ka për shkelje të drejtash se për kriminelë), një tjetër avokat penal, një tjetër avokat që bënte njëherësh zyrë turistike dhe përkthime.

Përballë, megjithëse rrugica është shumë e ngushtë, ishte ngritur thuajse një pallat i ri (i është dhënë leja këtë vit) që ia kishte zënë sytë të gjitha shtëpive të ulëta rrotull. Në krah të ngrehinës sime, pa kurrfarë largësia ishte ngritur (i është dhënë leja para tre vitesh) një tjetër që ka tre vite me themele të hapura e me napat e varura nëpër skela. Pas shpine shumë shpejt do të na e zërë frymën një tjetër pallat, por përkohësisht hekurat e dala të themeleve të tij janë kthyer në landfill i hapur ku kush nuk gjuan plehëra, madje edhe drejt nga katet lart. Fqinjët e mi të afërm po mblidhnin fonde që të suvatojnë faqen e murit që na u zu, sepse për shkak të atij ndërtimi të ngritur pa kurrfarë respekti largësie, kërcënohemi nga lagështia dhe fëmijëve na u rrezikohet jeta.

Kuturisa të bëj një xhiro nga Pazari i Ri, ku veç pastërtisë së lëvdueshme (faleminderit dhe për kaq!), zona m’u duk sikur e kishin zënë menstruacionet prej ngjyrave, siç e gjthë Tirana jonë në përgjithësi, që dizenjohet pa i pyetur njeri banorët e saj. Aty ndesha vetëm kafene kafene kafene kafene dhe njerëz që dergjeshin në tryezat e tyre. Ngrënësa e pirësa.

Asnjë librari, apo shitore bojërash për piktura, apo kënd të vogël lojërash për fëmijë, apo shitore veglash muzikore, arturinash e sendurinash që nuk të kujtojnë vetëm gojën. Pyes, a ka kush ndonjë lloj tjetër hobi këtu, veç të këqyrë ekranet e mëdhenj nga derdheshin gënjeshtrat që shoqërojnë fushatatzgjedhore?

Dielli jodepresiv më shtyu të vesh fustan e t’i gëzohesha asaj që i ka dhuruar natyra këtij vendi. Por tek mirosesha, m’u kujtua rrugica dhe u përpoqa të përfytyroj fatin e atyre që atë çast ishin pa bukë, sepse kishin ulur qepenët e tregtoreve nga i jepnin kuptim përditës së tyre.

Dhe si njeri me një ndjeshmëri minimale, ndërrova mendje. Mos më çani kokën, e më thoni se po bëj politikë. Po ju flas për fqinjët e mi, që nuk i shoh më këtejpari dhe nuk e di se si e mbyllin ditën e tyre pikëllimtare, pasi vetëm ndriçimi i diellit nuk u mjafton të jenë të gëzuar. Ndonjëri prej tyre mbase do të jetë i ulur në ndonjë minimiting që kësaj fushate janë imitime pleqësish, nën diell e në pisk të vapës duke dëgjuar broçkullat të fushatës elektorale.

Ashtu, e trazuar për fatin e fqinjëve të mi, ndërrova pamje, vesha tuta dhe atlete, vura kasketë dhe dola jashtë për fushatë… paramentale.

REMOTE_ADDR:[]

59 komente në “Shpërthen shkrimtarja e njohur: Mos ‘më çani dërrasat’, këtu ka falimentuar gjithçka…!”

 1. HAJDUTI says:

  ket gocen e paskan keqinformuar korraket…

  Bukepjeksi nuk ishte buk pjekes por furxhi nga Lazarati ..dhe merrej me pjekjen….ne cader do e gjesh
  Floktorja nuk ishte floktore…por merrej me pastrimin dhe berjen e parave..ne cader do e gjesh
  shitoja e fruta perimeve..nuk ishte ashtu merrej me shitjen nga lazarati dhe ne drejtime te paditura..ne cader do e gjesh
  Minimarketi..nuk ishte minimarket por nje cader e vogel ..ne cader do e gjesh
  Kembimorja nuk ishte ashtu..por korrak me deftese te blere qe merrte te ardhura nga keto si me lart,..ne cader do e gjesh
  Shitoja e bojerave..aty e ke ndrysho ngjyre sa here te duash..ishte ne cader e doli prej saj shiko verdalle aty te Forca e pare se mos e gjen..

  Mos u merr me propagande po ata qe permend me siper jane bera baloza dhe han vetem lek mos kujto se kane falimentuar..hidhi nje sy cadres

  1. arbereshi says:

   Haahahahahahahahh, na thuj mi katunare kush eshte rrugica jote ne Tirone me gjithe keto dyqone, apo mos valle rruget me ” SHITO” te duken rrugica mi katunare qe nuk di se cben e nuk di se c”thua, qe na thua mos me cani derrasat. Po ti jo mangut qe nuk i ke por nuk ke derrasa fare mi goc “TIRONE” ne rrugic me dyqone.

   1. dymi says:

    Pse prej derrase e ka ate veglen kjo baxhella,!?!?

  2. prizem says:

   Flutura Acka…paske falimentuar fare edhe ti…

   1. Mirela says:

    Flutura Acka ti moj zonja sikur nuk jeton ne Perendim..ku na jane mbyllur te gjitha dyqanet e lagjes sepse ju kane zene vendin supermarketet!!Po keshtu dhe ne Tirane..edhe me mire..sepse me pare cdokush shiste nga dritarja qelbesirat qe merrte..e tani duhet te kete me kontroll dhe legalitet ..sepse te japin kupon.Ti moj zonje provinciale ishte e ashtu paske ngelur..

  3. sit back and relaks says:

   Sa me i ndergjegjesuar e i ditur te jete njeriu aq me shume vuan shpirterisht per ngjarjet qe perjeton, per ambjentin qe e rrethon dhe per te ardhmen, sa me injorant te jete njeriu aq me i lumtur eshte ne mizerabilitetin e tij. C’do popull e meriton qeverine qe ka ose sic i thone ndryshe, sipas kokes edhe festen.
   Por qe mos bej shume lloqe po ripostoj pergjigjen e Kadarese per Endira Bushatin, eshte perfekte dhe aq e goditur sa as snajperi me i mire ne bote nuk do ta kishte qelluar me sakt e me mire.

   Zonja Endira Bushati,

   Sapo mora vesh që më kishit shkruar në fejsbuk që ka ndodhur një ngjarje e tmerrshme në Shqipëri: Kryeministri ka ofenduar një kryetare bashkie. Ndaj ju më bënit thirrje që t’i kërkoja falje zonjës që është kryetare e bashkisë, meqënëse këtë e kisha bërë edhe me Vllahutin.
   Në fakt unë nuk kam llogari në fejsbuk, por më thanë.
   Po ashtu nuk kam as idenë se kush jeni ju që më shkruani . Por duke qenë se në përgjithësi jemi popull delirant, ku çdo shofer kamioni, pastruese apo marangoz, i drejtohet një intelektuali nga pozita supremacie, mendova në fillim se do të ishit edhe ju një e tillë.
   Por pastaj mësova që keni qenë hiç më pak, por kryetare e entit të frekuencave, apo siç e ka akronimin AMA. Mendova se kjo do të thoshte që keni qenë njeri i letrave apo të paktën një tekniciene e shquar, por as këtu nuk u zhgënjeva: keni qënë në kuptimin e mirëfilltë të fjalës një deng pa markë. Domethënë një hiçasgjë, një bjerrakohëse, një nga ato fluturat që sillen vërdallë llampës së politikës, ku ose digjen, ose ju prin fati e bëhen arrza.
   Pra në fund të llogarive jeni diçka e ngjashme me një pastruese që ka mësuar të përdorë telefonin celular. E kam fjalën për nga ana intelektuale dhe pozicionit publik. E di çupëza ime që ka shumë të tilla nga ato anë, dhe nga të gjitha krahët, por po merrem me ty, sa për të gjitha.
   Pra që të kthehemi në fillim, më kërkoni që t’i kërkoj falje kësaj zonjës, meqënëse më përpara i kam kërkuar edhe Vllahutinit, për shkak se një gjysmak e kishte kërcënuar.
   E dashur Endira,
   Do ta kisha plotësuar me gjithë qejf dëshirën tuaj. Por së pari duhet t’iu shpjegoj nja dy gjëra.
   Jam shumë i vjetër e dashur vajzë, dhe këto vite që më kanë mbetur, më duhet t’i shpenzoj për llogari time dhe jo të plotësoj kërkesat e çfarëdolloj bibe apo debili me të cilët vendi nga vij unë është i mbushur citas dhe kujton se është e barabartë me mua e mund të më japë mend. Madje edhe mund të më tregojë se çfarë të bëj. Shembulli yt është i kristaltë si pika e lotit për ta ilustruar këtë.
   Në veprën time jam përpjekur për t’i paraqitur shqiptarët si komb evropian dhe i civilizuar. Por qindra idiotë që i janë bashkuar xhihadit kohët e fundit; sjellje prej të mangëti si ky ndaj Vllahutin, ma zerojnë mundin. Ndaj e ndërmora këtë hap, më tepër për sy të evropianëve, pasi juve, rracën time, e di se kush jeni: Të kesh mik të prish punë, të kesh armik të ha munë.
   Së treti, duke qenë se ju njoh mirë, e di se falja ime nuk pi ujë. Falja vlen në kombe të civilizuara që e dinë vlerën, jo në vendin ku heroizmi është i kotë. Të jeni e bindur që nganjëherë mendoj me veten time se për kokat që keni, i keni fiks festet që ju presin Hoxha, Berisha apo Rama. Dhe jam i lumtur që jetesa ime nuk varet nga vendi të cilit i përkas, pasi po të ishte kështu, do më jepnit pension urie vetëm pasi të bëja ndonjë deklaratë në favor të partive dhe do ta shfrytëzonit funeralin tim për të vjedhur në fatura. Përshembull, imagjino Endira sikur të isha në dorën tënde?!
   Ndaj them se nuk ja vlen kërkesa e faljes.
   U zgjata dhe kam frikë se ty të zë leximi. Por jam i detyruar që t’i pres vrullin çdo delirant/i/je që të më shkruajë, duke harxhuar kështu energji elektrike apo ca më keq letër.
   Me shumë admirim për guximin!

   Ismail Kadare

  4. NAIMI says:

   O goceee, e cfar goce eshte kjo _ Perse kerkon te tallesh. Ajo dhe plakushe e ka shume.
   Qe thua zotrote moj Flutura qe fluturon dhe nuk gjen dot stacionin ,te lutem shihu nje here ne pasqyren e vertete e jo ate te mendjes tende. Ma quan veten shkrimtare ,po me thene te drejten nuk di fare se cfar ke shkruar,apo je nje shkrimtare e enderuar _ Si te duash,por veprat e tua une nuk i gjej dot ne ndonje vend.
   Sa gjynah qe ti nuk sheh asgje , se sic duket tu verbokan syte.Ineresant, po atje ku je ti moj zonjeze ato ndryshime i ke bere ti apo ti ka bere yt ate _ Jo, jo se i kane bere breza te tere qe nuk e kane patur mendjen te denigronin njeritjetrin ,por kane mbeshtetur njeritrjetrin e kane aritur aty qe ti shikon me sy e te duket sikur i ke ndertuar vete. Moj flutura ,zonjeza lululushe mos pandeh se thua: mos me cani derrasat, dhe pandeh se do te frikesohen njerzit,perkundrazi tani ta ndertojne portretin ne sekonde edhe ty. Perpiqu ta shikosh realitetin moj shkrimtare e madhe ashtu sic eshte edhe mos na caj drute ti e jo derrasat.

  5. shvejku says:

   Mos na caj TRAPIN,moj Flutra Acka me te gjitha mufkat e tua qe kuterbojne ere sllavi!
   Paske harruar shqipen,moj e flamosur dhe te dhjefsha mu ne “shkrimtaren e njohur”!
   Ku ka ne Shqiperi shkrimtare te njohur,per deri sa edhe Kadareja ka 27 vjet qe nuk ka shkruar ndonje liber te hajrit?
   Te paska marre malli per qoftet e barakave buze Lanes,ku bashkefshataret e tu lidhnin gomarin ,pinin birre dhe i fusnin shurres pas barake!
   Mbase te ka marre malli edhe per drogen qe shperndahej atje,per trafikun e prostitutave apo me pas per Lazaratin!
   Ti qenke nje felliqesire e ndyre qe shpif pa turp!
   Ne se ta mban suma,na e trego rrugicen tende me te gjitha keto lokale te falimentuara,ndryshe ti je paguar per ta bere kete zhgarravine per interesat e armiqve te Shqiperise!
   Ne se e doje Shqiperine ti,moj sharlatane pa skrupull,pse ike jashte dhe nuk luftove qe ajo te behej me e mire?
   Shkrimtare e njohur,analiste te njohur,kengetar te njohur,gazetar te njohur,politikan te njohur e shume te njohur te tjere,por qe kane bere vetem nje ….VRIME NE UJE!
   Ju dhjefsha mu ne te NJOHURIT tuaj,o plehra!
   Ata fqinjet e tu,mos u shqeteso fare,se mund te kene shkuar per biznese te medha neper bote!
   Nuk do merremi me me furxhinj,parukeri etj,por do ndertojme boten me pasurite e medha qe kemi bere keto 27 vjet kapitalizem!
   Meqenese qenke bere merak per popullin,shko nje here andej nga fshataret e tu te veriut qe kane 27 vjet te ngujuar me mijra vete nga GJAKMARRJA,femijet nuk shkojne ne shkolle,burrat kane marre arratine nga frika,drita,uje,tv etj nuk kane se nuk kane me se t’i paguajne etj!
   Shko pyet nje here andej per keta mijra njerez qe nuk kane keto hallet e tua prej shtriganeje,por hallet e medha te jetes se perditeshme , qe ia krijoi kapitalizmi dhe as qe kujtohet njeri per ata!
   Shqiperia nuk ka shtet prej 27 vjetesh,oj Flutra Acka icka dhe ti na derdellit si pordha neper breke!
   Ik pirdhu!

 2. Hpxhatasimsi says:

  Ia ke fut kot o zonje! Jo vetem qe ben politike (propagande ashiqare) por na i cave “derrasat” me gozhdet qe i i ngul vend e pa vend.Edhe “Pazarit te ri” ia gjete difektin?!Nuk je aq e vogel sa te kesh haruar aromen e “qofteve” qe kuterbonin brigjeve te Lanes qe ndan mes per mes Tiranen…mos ndoshta ta kishte anda ate pamje ?Hapi syte moj Zonje , hiqi syzet e erretae mos kerko qiqra ne hell tek kthehesh 1 jave ne cdo tre vjet kur kthehesh ne Tirane.

 3. waw !
  pse tash e kaptoj kjo ,(pula qorre)

  DRRASE E KALBUR

 4. Mira says:

  Po edhe ti je e falimentuar o shkrimtarja e leshit qe deri dje i pastroje zyren Bujarit ndersa sot merr poza prej idioteje…

 5. lyl cadra says:

  Shkrimtare e njohur!!!!????.Pse cfar ka shkruar kjo!!!??.
  Ti zonje ke te drejte te ikesh ne Hollande,te maresh hollandez.Po te tjeret pse nuk e paskan kete te drejte!?

 6. Drini says:

  Kjo jo vetem qe eshte nje anonime dhe injorante por eshte dhe fodulle. Kur te dhimsej ky vend, qendroje e kontriboje ketu dhe mos shkoje te gjeje kollovar ne Hollande e te vish e na flasesh sikur te dhimset ky vend. Ky vend jo vetem qe s’te dhimset por ti e perbuz ate sikurse dhe njerezit qe jetojne ketu. Na ler ne hallet tona moj ‘Ackla prej Stebleve’.

 7. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  origjinalitet sunitesh,ha e pi e dhit pas pallatit me ngjyra……………

 8. Pro reformes says:

  Ja ke fut kot motra! Po ka nje arsye qe ne nuk ecim perpara, mungesa e intelektualve. Keta pseudointelektualet tane, kete nuk e kam vetem per zonjen, kane zgjedhur nga nje parti dhe u bien sazeve sipas avazit te tyre. Per te vajtuar.

 9. shushica says:

  Flutura ,qe ben te pafajshmen…Perpara ketyre dyqankave..siç thone korçaret…kishte disa kombinate mekanike ,kimike ,tekstilesh,ushqimore…shkolla te verteta,shkrimtare te vertete,fusha te mbjella seriozisht,qe u zhduken nga miqte e tu shpirterore,per ti vjedhur miqte e tu….Dhe ata qindra mijra …mbi nje milione mbeten pa buke dhe moren arratine….Dhe me sakrifica te tmerreshme ringriten nje jete tjeter,por shpetuan edhe ata qe mbeten ,duke derguar kapitale ,edhe pse shterngonin rripin atje ku jetonin..Ndersa miqte e tu i ke ne gjirin e Lalzit ..milardiere…Ne asnje vend lindor nuk ndodhi keshtu Flutura….sepse pjesa derrmuese e ekonomise mund te transformohej ..por miqte e tu ishin per teorine zero..E pra per fat ne kemi akoma kujtese..Zakonisht shkrimtaret anojne nga shumica ,por nuk kuptoj ku anon ti Flutura..me duket nga doktor……mortja…Duket atavizmat e para 44..es i ke te rrenjosura ne menyre gjenetike….Por per dijeni ,,,ne jemi shumica..jo ti Flutura….

 10. Haka Tekizoti says:

  Aqka mendon se ajo ka të drejtë t’u çajë dërrasat të tjerëve. Na kthehet njëherë në kaq kohë nga jashtë dhe bën zbulime, sidomos për fqinjët, se për vete i ka punët në vijë. Një rast i rrallë kur i ngopuri ngre kokën nga grazhdi dhe hedh një sy rretherrotull për të parë ç’bëhet me të uriturit. Goxha gocë kjo plaka!

 11. Drini says:

  Kur intelektuale si ti perhapin veetem pesimizem dhe trishtim cdo presesh nga ata qe vertet kane halle ekonomike me shume se ti qe ke edhe luksin te kthehesh nga jashte.
  Po a pyete per ata qe i kishin mbyllur bizneset se me cfare po merren pas mbylljes qe ti pa e ditur fare thua falimentuan. A po vuajne ata sic po vuan edhe ti? Apo kane hapur bbiznese te tjerea se edhe ketu ku jetoj une ne Kanada vazhdimisht falimentojne dhe hapen biznese te reja.
  Ti kur vjen nga Hollanda ne shqiperi nuk te bien ne sy ndryshimet pozitive se mendja jote eshte set up kunder qeverise – vjen me paramendim, te shkruash per gjerat negative.
  Ty te ka mbetur ne shije qyeteti hollandez nga ku vjen dhe kerkonn te shohesh nje tirane po aq te pasur dhe te bukur- ky eshte nje moment zonja gazetare. Dhe ti kur shkruan nuk perdor kurrefare llogjike elementare por shkruan bazuar ne emocione te dites dhe pa e menduar dyhere e dergon tek gazeta
  Une mund te them ty mos na ca derrasat se nuk je ndonje shkrimtare kushedi je soso dhe soso ka sa te duash. Keta soso nuk te japin dot mend

  1. Posejdon.al says:

   Pershendetje Drini, nuk i heq asnje presje komentit tend.
   Flutura Hacka eshte e njeaneshme, deshiron te jap edhe ajo nje dore ne propaganden zgjedhore te Bashes dhe, meqe e therrasin shkrimtare, perpiqet te beje propogande te letrarizuar, te hiqet sikur eshte mbi palet dhe te sjelle detaje “prekese” te falimentimeve te bizneseve te lagjes te per ta bere terheqes traktin e saj propagandistik.
   Zonja Hacka harron, ose ben sikur harron, se kapitalizmi eshte katalizem dhe egziston dhe funksionon, pikerisht nepermjet konkurrences se eger, dmth nepermjet falimentimeve te perditeshme te bizneseve jo eficente te vogla, te mesme dhe edhe atyre te medhenj madje, dhe lindjes po te perditeshme te bizneseve te reja me efikase dhe me konkuruese. Sepse, a mos mbeti njeri ne lagjen e vjeter te zonjes Hacka pa kozmetiken e flokeve, pa blere ushqime, pa blere bojera, pa kembyer para, etjere etjere? Sigurisht qe jo! Ne qytet, mbase ne lagjen tjeter ngjitur me te sajen, do jene hapur apo zgjeruar te njejtat biznese, shume me efikase dhe moderne.
   Por, me duhet te pranoj se zonja Hacka eshte e sinqerte te pakten per nje gje: Flutura e vuan faktin se kthehet nga Perendimi ku jeton apo ku udheton dhe nuk e gjen me mikromjedisin e saj ashtu sikurse e kishte lene, ate mikromjedis me te cilin eshte elidhur me kujtime e veta dhe me egocentrizmin e saj. Ajo do te donte qe ta gjente sic e kishte lene. Nderkaq, sikur ta gjente pikerisht ashtu sic e kishte lene, me po te njejtin pasion, pesimizem dhe naivitet te shtirur, zonja Hacka do ulej ne tryezen e vet krijuese dhe perseri do t’i “cante derrasa” publikut me nje shkrim tjeter propagandistik, por kesaj rradhe duke derdhur lote per tu kujtuar fqinjeve te saj por edhe te gjithe shqiptareve se ketu ne lagjen apo ne vendin e tyre, nuk ndodh asgje, nuk ndryshon asgje, eshte po ai/ajo floktore, shitore, kembimore, marketore etjere, duke nenkuptuar se kjo qeveri per 4 vjet nuk beri asgje dhe se, po ta votoni serish, prap nuk ka per te bere asgje dhe se juve nuk u mbetet gje tjeter vecse te mblidhni leckat personale dhe t’ja mbathni e te braktisni vendin.
   Zonja Hacka nuk eshte e vetme ne kete lloj zuzarerie mediatike qe zbret deri ne kufinjte e agjitpropit vulgar.
   Ajo te sjell ndermend menjehere Klubin e Zuzareve dhe Zuzareshave te bashkengjitur me Oborret e pushteteve qe ndajne llokmat e kolltuqeve, trafiqeve, korrupsioneve dhe koncensioneve, duke ofruar sherbimet e veta per kryeoborrtaret e klaneve politike.
   Mbase zonja Hacka, ne kembim te sherbimeve te veta te llojit te ketij shkrimi, pret dicka nga Basha, ashtu sikurse, sa per te sjelle nje emer nga Klubi i Zuzareve, opinionisti i “pavarur” i studjove televizive Prec Zogaj, mori ne shkembim te sherbimeve te veta perverse mediatike, vendin e peste, uuups, vendin e katert, ne listen e deputeteve te Lezhes.
   Une them qe zonja Hacka e meriton shperblimin.
   Kryeministri Basha i maxhorances se ardhme PD-LSI, duhet ta emroje zonjen Hacka ambasasore te Shqiperise ne Hollane. ose diku ne Bruksel, ne nje nga zyrat e UNESKO-os apo Bashkimipt Evropian.

 12. Zigur Qarri says:

  Rrenqethese,deshperuese,megjithese 100% e vertete.
  Nuk besoj,qe nje çmim kaq i larte mbi kurrizin e njeriut te thjeshte, ka te beje me zhvillimin.
  P.sh,korrupsioni,nese nuk tolerohen militantet,mund te eleminohet.
  P.sh,nese arsimi lihet ne dore profesionisteve pa Parti,nuk nuk do te perfundonte ne kete katastrofe qe ndodhet tani.
  P.sh,lejet vend e pavend te Kryetareve te Bashkise se Tiranes(qe kan kthyer Kryeqytetin ne nje Kandahar),
  pa asnje parameter konform standarteve Europiane,nuk ka te beje fare me zhvillimin,por me vjedhjen.
  Sa sherre kemi çdo dite vetem per nje vend parkimi(sa njerez jan vrare vetem per nje parkim???
  Zonje e nderuar,sinqerisht,vetem poezine tende kam lexuar(dhe rilexuar),eshte e mrekullueshme,mrekulli
  e nje shpirti te lire qe nuk pajtohet me qellimet e bastardeve.Fakti qe nuk pajtohesh kurre me te keqen
  e asnje ngjyre politike,tregon qe nuk je militante,je qytetare e vertete,nga ata te paktet(fatkeqsisht) qe ka shoqeria jone.
  (Mos qofte e thene,qe shkrimin tend e botojn vetem per te peshtyre mbi ty,ndryshe ky do te jete fundi i moralit).
  Te lumt Zonje e nderuar!

 13. Shkrimtari i vogel says:

  Shko futi nje operacion hundes se madhe se po te thith gjithe materien gri. Po te dalin idete nga hunda. Fshiji mire qyrret ne fillim dhe pastaj fol.
  Shko behu e bukur neper floketore dhe ndrysho ngjyren e flokeve se ndoshta te ka bere reaksion boja e huaj.

 14. Faro says:

  Calamane mendore!
  Dhe ju na e prezantoni si shkrimtare te njohur, pra si e shkolluar qr do na jap mend. Si nuk e degjova nje here te flas si shqiptare, por vetem shan. Edhe pllakat e mrrekulluese i duken si gjak jashteqitjeje

 15. Milan says:

  Zonje e nderuar ke harruar nje gje kryesore qe Jemi ne kapitalizem qe do te thote taksa e vdekje,nuk e di ne je dakort apo jo

 16. landi says:

  Na mbudhe syte me lote o shkrimtare qe ste njohim fare…….arsyeja se pse gjerat nuk funksionojne jane dhe keta pseudointelektualet me ambicie politike .

 17. Kellira says:

  Keta qe vijne nga jashte, kalojne 3-4 dite dhe fillojne bejne filozofin mos na çajnë derrasat.
  Po kane ndonje gje per te thene ta thone duke u kthyer dhe duke iu futur punes ketu.
  Keta jane shqiptaret me te dhim ne bote.

 18. Edheune says:

  Zonj Flutur, po si ka mundesi qe ju nje dore njerez te letrav ( dhe Prec Zogaj, Blushi e ndonje tjeter) ne libra jepni mesazhe te vlefshme dhe ne te perditeshmen flisni me negativitete e me ligesi, a mos ne thellese teqenies tuaj jeni njerez te tille?
  Po sikur une te ze e te nemeroj falenderimet per qeverine nga komshinjte e mi e nga shitesat ne rrugicen time, cfare do te thuash zotrote ?
  Nje peng do me mbetet ne se sot mbyll syte, po si nuk doli ne publik nje njeri i mencur qe te jete dhe i mire ?
  Skupin dhe skuthllekun ju te letrave dini tia shisni mire njerzve. Ne kete moment ti ben thirje qe te kthehet anti shteti dhe per vete shkon prap ne Greqi.
  Librat e tu do ti mbaj se ne te kundert do me pyesnin femija dhe kur tua shpjegoja do u krijoja dhimbje qe ka njerez te cilet shkruajne libra jane dhe pak te keqinj

 19. krasta says:

  Flutura ke harru voin e palmes dhe pulat e brazilit qe nuk kthehen mbrapsht.
  Dhe delet rrine e veshtrojne
  Nga keto grate qe la rreshtat Rama dot ketu ke me simpatikja.

 20. Qarri i zigurit says:

  Bravo zigur. Shkrova dhe une endimin tim. Pothuaj i njejte me tendin. Po merua nuk besoj ta lejoj sepse permenda dhe nivelin e ulet e te korruptuar te mero bazes qe i ben lajka kesaj qeverrie per perfitime personale.
  Habitem se si e perdori penen e tij me ngjyra patriotike per te sulmuar personalish berishen. Sepse mga berisha nuk mori ate qe priate pas ardhjes ne pushtet. Dhe ne mendonim qe merua kishte patriotizem ne vena. Ku ne fakt kishte vetem ambicje dhe hakmarrje per pushtet dhe para.
  Bravo zigur dhe bravo kesaj vajzes. Te lumte mos ju perul llumit me tastjera

  1. Grigor says:

   E gjete me duket se ku fle lepuri. Je gjuetar I zoti. Mero Baze e paska fajin. Po ta fusim Mero Bazen ne burg dhe të zgjedhim Bashën kryeminister, a thua mbarojne hallet e Shqiperise, te Zigurit të Qarrit dhe të Flutra Budall-Açkës?
   Po qe puna per kaq gjë, pse nuk e keni thene me pare mor burre i dheut?
   Vetem nje pyetje kam. Ore, djale. Por kur Mero Baze qenka armikut I kombit, pse e lexon ti gazetën Tema?
   Une per shembull gazeten 55 nuk e di se si eshte fare. Ndersa gazeten RD nuk e kam lexuar qe prej vitit 1992. Ndersa ti, thua qe e ke inat Mero Bazen, por thellë-thellë e pelqen gazeten e tij, dhe ai nuk t’i çensuron komentet. Megjithëse nuk e di sa “thellë” shkon ajo thellësia jote.
   E di ç’ke lere fare. Ti do nxehesh. Do fillosh te shash mbare e mbrapsht, dhe do kujtosh sikur unë diku punoj be nje pune që na ka dhënë Edi Rama.
   Une ne fakt jetoj me mijera kilometra larg, por kur vij ne Shqiperi, nuk ju “çaj dërrasat” shqipetareve e te filloj t’ju tregoj arat atyre qe jetojne dite per dite me hallet e Shqiperise. Une do vij me pushime ne Korrik, dhe sido qe te kene dalë votimet, une njelloj do kaloj kohën me shoket e mij të Lagjes se vjeter, kafen do ta pime tek e njejta kafene qe nuk eshte prishur, djathin bukën, domatet do t’i blej tek te njejtat dyqane qe nuk jane prishur, por librat do t’i blej tek e njejta librari Ku bleja libra kur isha ne shkolle.
   Shume gjera ndryshojne, disa gjera mbeten te përjetshme. Ajo qe nuk ndryshon eshte malli per Shqiperine. Edhe pse kemi punera te mira ketej Ku jemi, edhe pse jemi stabilizuar dhe integruar ne vendin ku jemi, prape koken ne Shqiperi e kemi.
   Po nuk mund të behemi me katolike nga Papa, dhe te shesim mend se e duam Shqiperine nga njerezit qe jetojne dite per dite atje, qe nuk e kane Shqiperine, qe nuk emigruan ne Hollander dhe tani shesin vetem pordhë. Me falni per shprehjen.

 21. na duhet mjafte kohe qe mendimin ndryshe ta trajtojme si vlere.

  1. dajti says:

   Vertete na duhet , por ketu ketu nuk ka mendim ndryshe . Flutura Acka vetm nxin pa dhen ndonje mendim. Po ti nisemi per te nxire ne nxijme sketerre edhe vendin me te zhvilluar ne bote se edhe ai me i zhvilluari nuk eshte perfekt .
   Ka problemin e overdozesl psh , apo ka 25-30 te punetoreve ne nje kompani qe marrin droge dhe kerkohen emigrante nga siria per te mbushur vendet e punes etj etj.

 22. kastriot caca says:

  interesante.

 23. Laraska says:

  Kerkoji llogari Salehut moj idiote driteshkurter per gjemen sociale qe mbolli ne 1991dhe qe vetem sot po jep frutet e helmatisura. Kerkoji llogari bushtres se Shiqeres per rrenimin moral e profesional te brezave pas 91.. apo se kupton dot as kaq sepse edhe ti ne njefare menyre je produkt par excellence i ketyre viteve,

 24. shqupisti i fundit says:

  Une shikoj moj shkrimtare fycke se ti je e falimentuara e madhe, ndaj im e mos na caj derrasa.

 25. poet fshati says:

  E di ti Flutura e Sterbleves! Po nuk te pelqen Shqiperija mos hajde fare. Te siguroj se askush nuk ka per tu kujtuar per ty, pa le te ndjeje mall
  Shko jeto ne Hollande dhe mos u ndjej. Bej cudi dhe me Meron qe boton traplleqe te tilla. Boll na cau trapin ai “hollandezi” tjeter i cadres dhe kjo zonja humbi rastin te hynte aty.Por perfat eshte ” big bradheri” ku mund te kujtohen njetezit se Flutura eshte gjalle.

 26. Pallatet Agimi says:

  Ket gocen do ta bojme partizone!

 27. Zara says:

  Ti moj “shkrimtare” paske gjithe kete vrere ne zemer!
  Po ku ishe ti gjithe keto vite mbas 90 qe Shqiperia u kthye ne bangladesh nga idhulli jot berisha?
  Kjo qe ben ti eshte e gjithe propogande per zgjedhjet e komanduar nga berisha. Tani qe po i vjen fundi nxit veglat e tij te nxine dhe perdhosin cdo gje.
  Vendi yne ka plot gjera qe duhen bere dhe permisuar, por te shajme dhe ti meshojme vetem te keqijave dhe shtuar pesimismin nuk eshte zgjidhje.
  E mira eshte qe njerezit me tru te japin mendime konstruktive se si mund te behet me mire dhe optimizem.
  Dhe fjalori i zonjes eshte shume vulgar👎👎👎

 28. krasta says:

  Nga te gjitha grate qe Kane shkru sot ke tema je me simpatikja
  Hunda e gjate te shkon
  Stebleven è Kane zene deputetet
  Eshte vend shume i bukur
  Tani flutura ske ke shan è ke lavderon
  Jane bere lesh arapi.

 29. Franci says:

  Katundare pa nivel !😂

 30. Gaxheli says:

  Nderim te veçante per zonjen Açka dhe neveri per gjithe ata qe pajtohen me llumin ku jetojme dhe llafet e pafund qe behen ne tavolinat e kafeneve nga shqiptaret qe vetem ankohen dhe qe nuk kane guxim te shkojne pertej llafeve te kafene edhe kur ju shkelet nderi e dinjiteti.

 31. mbrena says:

  kapitalizen kerkove mi zonje. Mbaje mbrena tani.

 32. rudfini says:

  Eshte ashtu sic e ke pershkruar ti,dhe cdokush ne Tirane ka nje histori te tille.Eri nuk kqa kohe se meret me gjera te medha pervec zbatimit te ligjit per Tiranen.Madje eshte krijuar pershtypja se ai eshte vete ligji.

 33. saramandas says:

  Shshshshs, mos flisni se shkrimtarja e shquar po shkruan romanin me titull: Nga Sterbleva ne Hollande. Kur u be jevgu pasha vrau te jatin.

 34. Kurrizo i Romes says:

  Natyrisht edhe une qe shkoj hera heres ne Shqiperi prej jashte shtetit, gjithmone pesoj nje zhgenjim sepse me vrasin syte anarkia e ndertimeve kuturu qe nuk e kam idene valle do te ndryshoje ndonjehere. Psh. te prishet nje pallat i vjeter i amortizuar e ne vend te tij te ngrihet nje i ri. Por jo, vetem ato pak sheshe qe kane mbetur vazhdojne te zihen me ndertime. Deri ketu jam dakord me shkruesen.
  Por kur ti vjen nga Hollanda a ku ta di une, e na rreshtove gjithe keto qe thua, do te pyesja: po para se te largoheshe a kishte aty parqe lojerash ku ti pret ti shohesh? Po ndonje ndryshim sado pak pozitiv (se sma merr mendja te mos dalesh andej nga sheshi i qendres) a te kane zene syte? Po sheshi Skenderbej si ishte para kater vjetesh? Po tani si te duket?
  A je ne gjendje te me tregosh nje artikullin tend te ngjashem te shkruar para kater-pese vjeteve? se do isha shume kurioz te dija cmund te kesh shkruar.

  1. Zigur Qarri says:

   Kurrizo i Romes thote:-“po para se te largoheshe a kishte aty parqe lojerash ku ti pret te shohesh”?

   Në kohen e Dullës,kishte shume vende per te lojtur,paveresisht se ai i jepte prioritet edukimit
   fizik,si pjese te pergatitjes ushtarake ne rast te nje invazioni.Nuk kan vend ku mund te luash futboll,
   jan bere te gjith bythe e bark,te semure me zemren qe femi.Liqeni dhe parku i madh perreth,nuk
   eshte me si dikur.Sheshet publike ne mes blloqeve te diktaures,qe i takojn atyre qe kan blere apartamentet,
   shumica jan zene,ne vend qe te perdoreshin per vend lojrash per banoret.Dhe kjo katrahure
   antiarkitekturore,antisociale,antiligjore,ka ndodhur ne te gjith Shqiperine.Banoret e pallateve
   jan te pambrojtur nga banditet ordinere dhe gangsterat veshur me pushtet.Kush i mbron
   njerezit e thjeshte,te cileve u vodhen sheshet publike”ligjerisht” apo me force?
   Pra,kishte sheshe lojrash,por u vodhen.
   Kurrizo i Romes thote:-“Po sheshi Skenderbej si ishte para kater vjetesh?Po tani si duket”?

   Lavdi boshe me Leket e Shtetit,mani diktatoresh per pavdekesi(sot per te fituar vota),qe nga
   koha piramideve e me pas me objektet e kultit ne vendet qe bie me shume ne sy,ne qendra.
   Te perdoresh investimet publike(Leket e takspagueseve shqiptare) per akses politik,si mendon
   ti,eshte e drejte?Ne periudhat diktatoriale(sidomos ne Ameriken Latine),qe nga Roma,Egjypti,
   Kina….e lashte,ne qendrat jan ndertuar mrekulli arkitekturore.Në do te njohesh fytyren e vertete
   te nje Qyteti,shko e vizito periferite.Tirana si kudo ne Shqiperi,eshte tmerr.Larguan edhe stacionin
   e trenit,ne vend qe ta afronin nga qendra,si ne te gjith Boten.E derguan ne periferi!Kryeqyteti i Armenise,
   shume me te varfer se Shqiperia,ka metro,metro,metro!Nje nga shkaqet qe ekonomia Gjermane
   eshte ne krye te Botes,eshte infrastuktura,ajo qe i jep mundesi njeriut te thjeshte(atij qe nuk ka mundesi
   per nje makine),te arrije çdo oferte pune kudo qofte.”Kryeveprat”,me ato qe krenohen gjermanet,apo vjenezet,
   jan ndertuar ne kohen e mbreterve,sot ata ndertojn infrastukture(qe nuk i inagurojn politikanet per akses politik)
   dhe jo vepra si Lali Eri,qe i promon si veprat e tija,si dikur Mbreterit dhe Faraonet.

 35. mirel says:

  Kuptimin e shkrimit e permbledh komenti i Zigurit.
  Te tjeret jane pjerdhurina militante te Ramutit.
  Flutura i ka rene ne koke halese se madhe qe quhet shtet.
  Duhet te dhjesesh mbi te

 36. Kjo zonja nga fshati qe eshte kapultuar ne Hollande prane shtepis Lulushit,me sa duket nuk ka punuar ose nuk e njeh kapitalizmin dhe konkurencen e ashper.
  Kjo e shkreta vetem kur ka qene ne fshat ka pare prinderit e saj qe punonin ne kohen e soc dhe e nxirnin buken me djersen e ballit,kurse tani e nxjerin buken me ate posht,me vjedhje,me grabitje,me droge,me shkatrrimin e vendit me bla bla.
  Edhe kjo kushedi sa e ka paguar Luli per kete pamflet propogande dhe na eshte shqetsuar se na qenka mbyll floktorja,byrektorja po mire qe nuk jane kujtuar(megjithese ka qene ne fshat ne ate kohe) edhe nevojtoret e Tiranes qe jane mbyllur.
  Harron kjo se gjeja pare qe beri kapitalizmi shqiptar alla berishianokomunist mbylli halet e Tiranes dhe e ktheu qytetin ne nje hale te madhe qe shqiptaret pinin neper kioska dhe mbrapa kioskes shurronin.
  Dhe te mos themi qe kapitalizmi shqiptar mbylli cdo gje se ishin komuniste,preu pyjet ,prishen lumenjt,prishen mbi te gjitha njeriun dhe e kane kthyer, ne nje bishe qe urrejne njeri tjetrin, dhe jane gati te luftojne per te mbrojtur partin dhe idhullin e tyre ,qe heqin nga puna se eshte me kete parti ose eshte kundershtar i i ketij apo atij,dhe ven lloj lloj injoranti e hajduti vetem se i duartroket dhe cirret per partin dhe shokun x(njesoj si ne kohen e enverit me biografit).
  Qe mos ta zgjasim se ne kete vend eshte ber mooti mullar ;ti moj acka shko shiko komshinjt e saliut e te lulit te ilirit apo edhe te edit dhe gjithe politikaneve,se si po ju lulezojn bizneset dhe vilat e miliardat.
  Po na bere ndonje shkrim dhe te zbulosh se ku i kane gjet parat familja berisha,lulushi,meta e ramat(se jane shume rama) atehere je e mirepritur nga populli i varfer,sepse keto qe shkruan ti nuk kane ngel te na i tregosh ti kur te porosit luli per fushat,keto ne i shikojme me mire nga ty dhe nga lulushi se jemi perdite ketu kurse ju jetoni me shume jashte dhe doni te merni para qyl ne kete vend te varfer dhe nga ky popull i vuajtur.
  Dhe hipi avionit dhe kris bythen andej nga ke ardhur,mer edhe familjen e lulushit dhe te isufit qe ka thesin e vefes me dollar.

 37. Benard says:

  Cdo person qe shkruan dicka ka disa te drejta dhe te verteta. Por ne kete artikull jane disa ngatrresa.

  1. Psh. ato lloj aktivitetesh qe permenden qe kane falimentuar eshte e vertete dhe pse kane falimentuar. Ato ishin ne ca bodrume 3/3 meter ose 4/5 meter max dhe jepeshin me qera nga pronaret e tyre sa dy rroga mujore dhe “pronari” nuk punonte fare. Ai nga 500 mije te vjetra qe kish qerane se thoshte asht qendra e Tiranes , pastaj u detyrua te “heqe vete” (te mos paguaj) shtetit as drita, as uje, as taxe e vet te prones e te mos paguaje as tax aktiviteti duke thane se na mbyten komunistat, jemi tirons te vjeter, kemi qene ne burgje , jemi te PD, jemi te Sales etj. rrena me bisht. Kjo ne kohen e PD. Kur erdhi PS filloj pagesa uje, drita, sig.shoqrore, taxa tj. Ne keto kushte ky tirons nuk mund ta jepte ma bodrumin ose dhomicken e tij sa frengu pulen, se ai qe punonte nuk i dilte. Keshtu moj Zonje filloj mbyllja.

  2. Si ne cdo vend kapitalist tregu ka kaluar nga rruga, ne kioska, bodrume, dyqane, markete, supermarkete e sherbime extra. Prandaj te kuptohemi drejt. Ata komshijte e tu te punojne se nuk punon ma 12 m2 me mbajt nje familje ne asnje vend te botes, as ne afrike.

  3.Per sa i perket Pazarit Ri eshte bere nje mrekulli. Aty ishte berlloku mullar, fasada mizerabel, kanale mizerabel. Si ne mesjete nje zakon qe spo e heqin shume dyqane te cilat me llomin e ngelur nga lecka e larjen ne kove lagin trotuaret, pastaj kur thahet behet nje pluhur helmues. Pazari i ri sot eshte nje mrekulli per cdo njeri qe e shikon.

 38. Adhurim Tirana says:

  Flutra ke qene ne diten para menstruacioneve, se dukesh shume e frustrume.Gjithsesi ne vazhdimesi te “mos me cani drrasa” une po them Vari leshte.hahaha, gjithsesi je yll edhe ne gjendje jonormale.

 39. visi says:

  E kam ditur gjithmone qe kjo zonja eshte adhuruese e Berishes por jo deri ne kete fare feje. Jeni e meveriteshme zonje ne kostatimet qe beni sikur para 4 vjetesh ketu ishte parajse? Nese mendoni se tani cdo gje eshte keq te jeni e sigurt se para 4 vjetesh ka qene edhe me keq.Tani u a vrasin syte ngjyrat e pazrit te ri por atehere nuk kaloje dot ketu se te mbyste era e m…t. SNOBE

 40. Phoenix says:

  Titana ferre ka qene. Asnjehere s’ka lindur udheheqes por tekniciene. Te jesh ‘tironc’ dmth se te ka mbetur akoma ferra ne koke.

 41. corape kuqi says:

  Me kenaqe tkfgos.
  Vertet realitet sunitesh. Lexo komentet. Shumicat bashke me meron

 42. Sebbasstian says:

  Neqoftese te ka mbetur ndonje derrase per te care se mesa duket ty te paska falimentuar mendja o i Berishes, shko andej nga parku e futi ndonje shurre.

 43. shaqo says:

  Pse po te cash derrasa mund te quhesh shkrimtare e njohur?!

 44. ilir says:

  Zonja Aliçka kisha nje pyetje.
  Pleratnga penxheret te landfildi i hapur njerzit i hidhnin ngaqe i varferoi qeveria?
  Nuk e di ku e ke shpin po do isha kurjo ta dija se me fuket se banoke ne FER.

 45. sapa says:

  Pse nuk thoni ju qe shqiperia qenka bere shtet?o njerez te kthehemi e te jetojme ne ate parajse qe ju pershkruani sa me pare.

 46. xxxx says:

  Shkrimtarja e deshperuar, e “shkrimtaret” e lumtur korrespondente vullnetare te Zerit te popullit te Merio Bazes

 47. sadna babul ka bidai says:

  ME VJEN KEQ QE NJE SHRIMTARE TE BIE KAQ ULET LIBRAT JANE PJESES SE DIJES ,BUKURIA E NJERIUT VLEN SA PASQYRA E LIBRIT ,SHKRIMTARET NUK E ULIN KAQ POSHTE POSTIN E TYRE ,MEGJITHATE NUK JE NE E TILLE SDUDUESE PER HAPESIRE ORIZONTE BASHKPUNIM BI PASIONIN QE TU ESHTE DHENE NGA ZOTI RESPEKT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *