Berisha si Kastriot Myftaraj, aludon për gjyshen e Ramës: Zogu mori në pallat jo vetëm gjyshin e tij, por dhe Vllashicen. Ndërsa katragjyshin e kishte bari derrash

Sali Berisha ka analizuar prejardhjen e Edi Ramës, pas një interviste të tij dhënë për Çlirim Pekën.

Gjatë analizës së prejardhjes së Ramës, Berisha, ashtu si Kastriot Myftaraj, aludon për gjyshen e Ramës.

Ja çfarë shkruan ai:

Te dashur miq, ne intervisten qe i dha mbreme gazetarit Çim Peka, drejtuesit te portalit me te mallkuar prej tij, por, tani qe po humbet zgjedhjet, pranoi intervisten ne shenje pajtimi. Natyrisht, ai nuk tregoi dot per asnje sukses, asnje veper publike te rendesishme apo investitor te huaj te ri serioz keto kater vjet pervec atyre projekteve qe trashegoi nga qeveria e mepareshme, siç jane TAP dhe Kaskada e Devollit, HEC e Fanit dhe HECe te tjera. Por ai, per shkak te hijes time, nuk permend asnjerin prej tyre.

Kudo qe flet ai rreh gjoksin me nje projekt qe e trashegoi pereseri nga koha e qeverise se mepareshme, ate te rindertimit te qendrave urbane, projekt i ideuar, financuar dhe i nisur zbatimi i tij ne Berat dhe qytete te tjera nga Fondi Shqiptaro Amerikan dhe qeveria e mepareshme.

Rama i pacipe, detyroi Fondin Shqiptaro Amerikan te leshoje komunikate zyrtare mbi mohimin nga Rama te kontributit thelbesor te Fondit ne keto projekte te qendrave urbane. Por une ketu do te ndalem ne nje ceshtje qe shume kujt mund ti duket e parendesishme, mirepo e tille ajo nuk eshte; kjo eshte çeshtja e origjines se tij!

Per shume lexues mund te jete dukur e çuditshme kur gazetari Çim Peka e pyeti Ramen per origjinen e tij nga Tropoja. Ndersa per mua jo.

E verteta eshte se vet Edi Rama, ne nje vizite ne Tropoje para vitit 2009, deklaroi me ze dhe figure se origina e tij e larget eshte nga fshati Geghysen, nje fshat i bukur ne shpatullen e Malit te Hekurave.

Rama, ndonese e dinte se origjina e tij ishte nga Geghyseni aq sa ishte nga fshati Hortu 3500 km larg Gehyesenit, dhe ai ate nuk e tha as dhe per t’u bere qejfin socialisteve te Tropojes por e tha vetem i semure rende nga kompleksi i Saliut, qe nuk i ndahet per asnje sekond nga qenia e tij, krahas kompleksit te Edipit. Keto dy komplekse, Rama do t’i marre me vehte edhe ne boten e pertejme!

Ne pergjigjen e pyetjes se Pekes per origjinen, Rama perseri mashtroi publikun, ai tha se origjina e tij eshte nga Berati.

Kjo eshte e vertet aq sa eshte e vertet per nje dukagjinas apo kelmendas se eshte nga Shkodra, apo per nje Tropojas se ai eshte nga Gjakova. Dukagjini dhe Kelmendi jane malesi e Shkodres por nuk jane qyteti i Shkodres, sikunder Tropoja eshte Malesi e Gjakoves, por jo qyteti i Gjakoves.

Origjina e larget e Edi Rames nuk eshte nga Berati por eshte nga Malesia e Shpiragut dhe konkretisht fshati Mbreshtan, nje fshat i bukur, njerzish punetor qe kishin qendisur ne nje pamje unike mahnitese per vendin tone, shpatin e Shpiragut me plantacione ullishtesh, te cilat shkriheshin ose vazhdonin me plantacione te qershive.

Ne Mbreshtan shkova vite me pare sepse inauguruam rrugen, e cila qarkoi malin e Shpiragut deri ne fshatin Sinje dhe qe lidhe kete zone te thelle me qytetin e Beratit. Fshataret, te gezuar per rrugen me thane se Edi Rama ishte nga fshati i tyre dhe se ishin habitur dhe lenduar kur e kishin degjuar te thoshte se ai ishte me origjine te larget nga Geghyseni. Madje njeri prej tyre me tregoi dhe rrenojat e nje konaku ku kishte jetuar katragjyshi i Rames, i cili me thane ata punonte si bari derrash ne familjen e zingjinit Bello dhe per shkak te varferise se skajshme u largua me shtepi dhe katandi qe ketejmi.

Rama gjithashtu, ishte vetem i pjesshem kur tregoi se si Naltmadhnia mori gjyshin e tij, Vlashin se bashku me makinen e tij luksoze si shofer te vehtin. Ne te vertet, Naltmadhnia mori ne pallat jo vetem Vlashin dhe makinen e tij por edhe Vllashicen, gjyshen e Edit, nje grua vertet fisnike.

Se fundi, Rama foli per origjinen e tij nga nena nga Vunoi dhe tha se ata jane me origjine te larget mirditore.

Por edhe ketu duhet thene se shpjegimi qe beri per vonjotet eshte i ceket, folklorik, megjithate le te themi i mjaftueshem per njohurite etnografike dhe historike te nje piktori deshtak.

Ai ketu perseriti nje teze te njohur se, familjet ne Breg me mbiemra te perbere nga dy emra jane me origjine mirditore. Kjo pasi mirditoret por jo vetem ata, mbajne mbiemra me dy emra. Ne te vertet, studjues serioze mendojne ndryshe dhe dihet se mbiemrat me dy emra jane te zakonshem edhe ne Laberi, dhe se gjetjet arkeologjike kane provuar se Laberia eshte treve e populluar qe nga koha e gurit. Po, tek e fundit, ai perserit ato qe i kishte thene daj Koleka.

Te dashur miq, ky ishte nje veshtrim i shkurter i origjines se Edi Rames, i cili, si njeri pa identitet, flet si somnambule pa dit se çfare thote per origjinen e tij.

Kjo analize bazohej ne te verteta historike, etnografike, gjeografike te pamohueshme dhe eshte jashte çdo konteksti politik. Kjo sepse, ne rastse dhe vetem per nje moment te vetem do te ndaleshim ne ADN politike te Edi Rames, mashtrimet e tij te medha qe iu beri ai shqiptareve, perrallat dhe barcaletat qe iu tregon ai ne kete fushate per te mbuluar mashtrimet dhe deshtimet e tij, vend origjine mbi kete dhe per Edi Raman nuk mund te gjendej tjeter perveçse ne katundin Hortu te provinces Sivrihishar, aty ku 800 vjet me pare lindi paraardhesi i tij me autentik; genjeshtari, barcaletaxhiu me fame boterore Nastradin Hoxha!

REMOTE_ADDR:[]

40 komente në “Berisha si Kastriot Myftaraj, aludon për gjyshen e Ramës: Zogu mori në pallat jo vetëm gjyshin e tij, por dhe Vllashicen. Ndërsa katragjyshin e kishte bari derrash”

 1. Qwerty says:

  Edhe ne qofte e vertete nuk eshte faji i Edi Rames per aludimet e dy trushkulurve. Por jam kurioz a i qendron botuesi i Tema-s aludimeve per atesin e djalit te Rames??? ( Me bindjen qe komenti nuk do te shfaqet.).

  1. Dyrrahu says:

   Ky Saliu eshte i cmendur, i opsesionuar per te folur vetem per Ramen dhe prejardhjen e tij.
   Tani po i din te gjitha, kurse kur e ngriti ne ajr nga flaket Gerdecin nuk e dinte as ku gjindet.
   I rrjedhuri Sali po mundohet, por kot, i iku partia, i iku Luli, i iku kontrolli dhe i iku jeta.

   1. spartaku says:

    Dyrrah! Saliu ka mbaruar.Ai duhet çuar urgjent ne psiqiatri.E per ç’fare na hyne ne pune prejardhja e Edi Rames neve? Kjo tregon se, Saliu nuk ka me çfare te meret,bene keto gafa dhe tregon budalleqet e tija prej maloku koke trashe.

  2. Robi says:

   Sali Qeni dhe ky Myftarai jane KURVA e jo burra, SALIU eshte kurve e spermes serbe, kurse Myftaraj eshte kurve e tre, kater spermave te ndryshme. Mre vjen shum keq qe nje gazete si kjo ju jep hapesire ketyre kurvave qe duhet te ishin kalbur ne burg prej vitesh.
   Nuk ke ç’i ben, keshtu eshte katandisur shoqeria shqiptare, kurvllik i papame.

 2. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  Berisha eshte mostra ose kampioni i PAFYTYRESISE se nje suniti…………..merrni me radhe politikane , ”historiane”,”analiste” madje edhe gazetare brenda dhe jashte Shqiperise ,Kosovo dhe FYROM,te gjithe keta[ muslims ]kane te njejten URREJTIE dhe PAFYTYRESI!

  1. shqipetari says:

   Quhet KOSOVA or bythshpuar grek.I ka kufinjte deri ne Arte

   1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

    pis arab,cdo te thote ne shqip ”kosova”…..!!??
    ptuuuuuuuuuuuuuu,fare e keqe shkretetire………………

  2. Shkodra says:

   Simboli greko-ortodoks ne bote eshte “thika nga pas “.Veriu eshte me rrenje te thella katolike.

 3. Historian says:

  Dakort , po Malesia e Shpiragut???? Sala po ngaterron malesine e Skraparit me ate te Beratit. Fshatra ne maje te Shpiragut nuk ka vecse ne rreze te tij dhe keto fshatra nuk konsiderohen te jene ne maje te malit. E boni gjithe Shqiperine Malesi maloku se vetem malesi i punon truri.
  Mire Rames ja dime tashme origjinen por ate te Saliut kur do ta mesojme.

 4. Lennard says:

  Po pse merresh me origjinen e te tjereve .na sqaro per Origjinen tende njehere .A e ke Vella Karaxhicin????

 5. Merqinja says:

  Uji i Rameska kaluar 2=3 breza dhe eshte llagarisur.Ti emrin e ditlindjen ndryshove po ne cdo analize rezultati del DOBIC e perkethyer shqip BIR KURVE.

 6. Landi says:

  O birish fol ma mire per origjinen tate

 7. Marku says:

  Sali,kur katragjyshi i Ramas ishte aq i varfer si mund te largohej “me shtepi e katandi” ? Nuk e kuptojme se kush vuan nga ” kompleksi i Edipit”,kur ti nuk le veprim,takim e fjale te Rames pa analizuar. Vertet,nuk ke pune tjeter ?

 8. Turpit e ke then me ha mune says:

  Sa lexova fjalen “origjine” ndala leximin.
  Sale, je vertet nje monist i pandreqshem. Origjina nuk percakton sjelljen, vendimet e nje njeriu. TI JE AI C’KA ZGJEDH TE JESH dhe jo domosdoshmerisht ai c’ka “je”. Nese ke qene dikur komunist, kjo ‘origjine’ jo domosdoshmerisht percakton ai c’ka ti je sot, apo jo? Ky konstatim eshte ne favorin tend apo jo? Atehere perse duhet e jete e kunderta per nje person tjeter qe ti e urren ne kete rast?!

  Ti je 70 vjet por kjo nuk percakton sjellen tende domosdoshmerisht. Ti vendos te jesh nje adoleshent egoist dhe keshtu je pamvaresisht se mishi i dhembeve te eshte ngjitur lart nga mosha.

  A mer Sal, c’fare abuzuesi i neveritur qe je… i trajton lexuesit si injorante, je i bindur qe shumica e njerezve jane injorante. NUK E KUPTOVE ne 2013-ten qe eshte e kunderta?
  C’fare IDIOTESI shkruan! dhe publikisht nuk te vjen TURP. I paske thene TURPIT me ha mune.

 9. devi says:

  po ti ke qene bari vete deri ne moshen 14vjec si mund te akuzosh katragjyshin e rames?nje analize e paster sigurimsi dhe komunisti qe na kujton akoma diktaturen.si mund te kete akoma njerez qe I vene nga pas keti te cmenduri

 10. boom says:

  Kopili i Vuk Karadzicit kerkon tu beje gjenealogjine te tjereve.

 11. Asllani nga Mbreshdani says:

  Doktor dixhitali deri diku je i sakte por ben dy gabime trashanike: e para krahina e Shpiragut nuk eshte MALESI. Fshati me i larget i saj eshte Sinja, ne te cilen nuk do me shume se 45 minuta per te shkuar. E krahasuar me Vuçidolin tend dhe malet qe me afer kane qiellin, kjo krahine eshte Myzeqe. Mbreshdani qe ti permend nuk eshte me larg se 20 minuta nga qyteti i Beratit, por prape ketu ti ben nje mashtrim kur thua se paraardhesit e Rames kane banuar ketu, kane qene trok e cop dhe te tjera dhe te tjera. Jo doktor dixhitali fisi i Rames ka banuar ne fshatin Paftal qe eshte perballe Mbreshdanit, per kete ka fakte te pakontestueshme. Vlash Rama nuk ka qene as bari derrash e as bythegrisur si fisi yt qe shok e miq kishin arinjte dhe ushqim te perditshem geshtenjat. Ti je pasardhes njerezish te eger e te pashpirt dhe kete me mire se kur e tregove gjate ketyre viteve qe e varrose per se gjalli Shqiperine e shqiptaret. Edepses meso te heshtesh e ta mbyllesh ate hale nga ku nuk le ndyresire pa nxjerre!

 12. katarakti says:

  Deri te katragjyshi shkon gorja duke share, shpifur dhe hedhur balte. Po ç’ishte kjo fatkeqesi e madhe qe i ra per hise Shqiperise?! Te qeverisej nga kjo funderrine, qe nuk le njeri pa pergjuar, pa pergojuar si nje plake e keqe lagjeje. Do te shaje te tjeret ai qe prej 1 000 vjetesh i ka pasur te paret e tij analfabete dhe injorante gjenetike. Me te afert me majmunin e debores Jetin se me njeriun. Katastrofe.

 13. Capi dhia says:

  Kristaq Rama, stergjyshi Edi Rames, ka rene nga Voskopoja ne Berat, pastaj me Durres. Nje rrugetim normal pas djegies te Voskopojes nga Salite Protopapa, Berisha etj., gjakatar. Stergjyshi I Edit u martua me Durres me njeren nga vajzat e familjes TRUJA, aristokracia e larte tregtare Durres. Etj. Sa I takon Vlashit, gjyshit te Edit, nga vet emeri I tij Vlah- Vlash, kuptohet origjina malesore, blegtorale e civilizuar, sikunder ngjau edhe me Ilirikiumi, Arberia, Shqiperia. PRA dyshimi mbulon origjinen pa identitet shqiptar te Sali Berishes etj., Berishiane, te cilet I quajti shqiptar vetem Enveri, sepse I duheshin kunder Serbit. Po e mbyll, jo se nuk kam faqe te tera me dokumenta qe ndricojne familjen e Kristaq, Vlash, Kristaq, Edi Rames, po te
  merresh me Saliun eshte kohe e humbur.

 14. Peco says:

  Kjo tregon shkoqur, se perse Berisha dhe Fari Balliu jane te bashkuar ne nje dashuri te parrefyer per njeri-tjetrin. Ashtu sic eshte bere tashme zakon te therritet “Valentinolugu” Balliu pas shkrimit te tij per zonjen Duka, edhe Berisha, me po te njejtin stil, por shume me posht se Balliu nga pikpamja stilistike, shkruan per Edi Ramen. Jane shkrime qe ne forme I ngjajne raportimeve per shefat qe kane patur, nje detyre qe ju ka ngelur edhe sot si atavizem e se shkuares se tyre.

 15. orli says:

  Po more sali karaxhici, rama mund te kete kompleksin e edipit por ti ke kompleksin e kopilit! Ti moj gore sa rri duke marre te tjeret neper goje deri ne pese breza, beje DNA-ne e na mbushe mendjen qe nuk je i vukut por i coban ramukut.Eh ajo lindje e mallkuar ne korrik dhe data e ndryshuar ne tetor sa shume thone!!

 16. xho says:

  RAMA ne egjyptiance do te thote MBRET!

 17. zi says:

  Per ti mbushur mendjen vetes se vertet ekzizizton,
  sulmon kundershtaret ne te panevojteshmen gje.
  Por, s’te ka ngelur vec te japesh shpirt, dhe ne agonine e fundit ne vend te therasesh te gjithe ata qe vrave [mbase te falin],
  shpik lloj lloj lojrash per te anashkaluar te verteten.
  Ngorth, me se fundi KERME.

 18. Alban Dega says:

  MOS E KORIT EDHE ME MALESINE GJAKOVES
  O SALI BERISHA !

  Nuk je ne moshen e syrit pas vrimave te celesave te dhomave te gjumit !
  Nuk je ne moshen e pergjuesit te Liqenit Artificial dhe as te moteleve ( q….. haneve )
  Nuk je Kastriot Miftari as Ben Cimcakizi …
  Aq me pak per nje kohe kur nuk je pase lindur hala !
  Mos pash buken e emrin e nderuar te malesorit !
  Mos u bej si ato shtrigat plaka qe ben me barre edhe mushkat e Vicidolit!
  Enough it’s enough !
  Boll me ….. !
  E dogje dhe poqe jo vetem Malesine e Gjakoves por krejt Shqiperine!
  E gjakose edhe Bulevardin Deshmoret e Kombit CIA nuk e beri as Hitleri dhe as Enveri!
  E percllove … Gerdec e bere jo vetem Gerdecin!
  Bajram Currin e le Kandahar!
  Kamin e ktheve ne S’Kam !
  Boll me …
  Mos e korit edhe me Malesine e Gjakoves!
  Leja pak fytyre nese i ka mbetur me!
  Nuk ta ka per borxh !

 19. Treviso says:

  Kryekrimineli na qenka bere edhe historjan?! A mbrohet vetja me kesoje budallalleqesh qe shkruan?.

 20. valentina says:

  Ore plak shkerdhate ore malok i piset qe te vjen era shurre qe larg sado qe ke grabitur_vrare_vjedhur dhe hedh deodorantet me te shtrejta nuk behesh kurre qytetar sepse duhen shtate breza qe largohet era e cjapit ti malok i ndyre akoma nuk ke mohuar qe je vellai i Radovan Karadzicit pastaj merru me origjinen e Edi Rames jo se plas per Ramen por ne venat tuaja rrjedh sperme serbi pra nu je ti qe te gjesh origjinen e shqipetareve. ti legen 24 ore mos kesh pushtet shqipetaret te rrjepin te gjalle ty me gjithe ata zeza qe i ke bere.

 21. Alban Dega says:

  CO NJE KASHTE E DALIN …. 2006 O SALI BERISHA !

  O Sali Berisha!
  Njeqind here te kam keshilluar ty dhe gangsteret e tu qe mos gjuani me gure shtepine e tjetrit kur tendency e je prej xhami !
  Ka edhe nje shprehje tjetet filozofike sovrani!
  Leviz nje kashte e dalin gjashte !
  Tri here e pagove rrugen e Valbones per 8 vjet ne krye te Shqiperise !
  Paret e Shqiptareve u bene saraje e dugaja nga banda jote e Gangstereve!
  U desh te vinte ne krye Edi Rama nga Mbreshtani e Ilir Meta nga Skrapari qe te perfundojne brenda dy vjetesh 12 prej 20 kilometrave te saj . Pra 3/5 e saj !!!
  Nise e inugurove 3- 4 here Autostraden e Kusarise se Kombit… Edhe sot eshte sakat… Nuk mund te quiet autostrade nje rruge automobilistike me dhjetra kilometers vetem me nje korsi!
  Po ajo mund e duhet te quhet Autostrada Sa Frengu Pulen prej se ciles 250 milione Euro u vodhen pa filluar ende e rreth 500 milione te tjere jane interesa te kredise tregtare me interes stratosferik 12. 99 per qind !
  Nise e inaugurove Autostraden e Elbasanit qe nuk ka perfunduar as sot e dhjetra miliona euro te tjere duhet derdhur per te mbushur gropat e xhvatjes se kusareve tu te sterkorruptuar…
  Po Autostrada e Levanit, Rruga e Vermoshit qe e nise Po e le ne mes te rruges si dhjetra te tjera qe i nise e kurre nuk i bitise !
  Po 800 milione euro borxhe ndaj kompanieve qe i cove ne prag falimentimi qe i pagoi qeveria e sotme….
  Po… Po!
  Ndaj mos qello me gure shtepine tjetrit qe e le troke per Toke kur tenden e ke prej qelqi !
  Co nje kashte nuk dalin gjashte po …. 1006 !

 22. Ilir says:

  Kjo nuk tregon as me pak dhe as me shume se ku ka rene niveli I diskutimit te politikaneve shqiptar. Ky person qe ka qene president e kryeminister mjek me titullin professor , merr kohen dhe shkruan nje artikull tre faqe se nga eshte kunderahtari i tij plitik, se katragjyshi i tije na pat ruajtur derrat dhe harron se kur zbriti ne Tirane ne fakultetin e mjeksise me bursen dhe parate e popullit shqiptar kishte nje trike leshi qe e lante dhe e thante te veshur. Jo per ta ofenduar , se varferia nuk eshte as turp dhe as krim, por per faktin se shume duan ta rishkruajne historine per te ngjyrosur historikun e familjeve te tyre me ngjyra te ndezura, me duket si ata qe nuk bejne asgje ne jete dhe presin te hane pasurine e stergjyshit te vdekur 200 vjet te shkuara. Krimet e tija jane te tjera dhe nuk kane lidhje me Rame Berishen , ndoshta nje burre i urte e I pafjale nga Vucitoli.

 23. Kush eshte Sali Berisha says:

  Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet. Ai ka kohë që është bërë emisar i Serbisë së bashku me disa bashkëpunëtor të tij. Ai po e mban situatën destruktive dhe gjerndjen e tensionuar në Shqipëri, për të sabotuar pavarësinë e Kosovës dhe zgjidhjen e cështjes came dhe pronave të shqiptarëve në tërësi.

  Kush është Sali Berisha: Në të kaluarën e herëshme familja e tij është shkëputur nga zonat e Detit Kaspik në Rusi, , të cilët kanë emigruar gjatë shekullit te 19- te Atëherë shumë aradha u larguna nga Rusia duke u dyndur në Evropë, e sidomos në Serbi Më pas shumica e tyre u zhvendosën në Francë. Këtu ka filluar edhe lidhja e ngushtë midis shtetit Serb dhe Francës në dëm të kombit shqiptar. Nuk është e rastit që shumë rrugë në Francë kanë emra të gjeneralëve serbë, ashtu sikurse edhe në ish Jugosllavi, në parkun e madh të quajtur Kalimidan në Beograd , ndodhet një statujë që përfaqëson një nënë ku është shkruar: Ta duam Francën si nënën tonë.

  Në këtë kuadër nga mbeturinat e mësipërme ngelën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, ku një prej tyre është familja Sali Berisha (mbiemri i të cilit është i huazuar dhe i marrë si më i përdorshmi në Kosovë dhe Shqipëri, për shkak se mbiemri i tyre ka qenë sllav ….? ).

  Mbas vendosjes në fsahtin Vucidol të Tropojës dhe sistemimit fillon edhe veprimtaria e tyre. Të parët e Sali Berishës i kanë vënë dy herë zjarrin Malsisë së Gjakovës, fakt ky që njihet në Tropojë. Që në atë kohë persona të kësaj familje kanë qenë të lidhur me serbët dhe kanë vepruar historikisht kundër interesave të kësaj zone. Sali Berisha në vitin 1962 erdhi në universitetin e Tiranës në degën e mjekësisë. Pasi e mbaroi fakultetin u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek zemre dhe më vonë kirurg. Në këtë kohë Sali Berisha filloi të përgatiste dokumentat për t’u futur në parti. Një vëlla i tij mësues me emrin Selim kishte mik kryetarin e Degës së Tropojës, Idriz Shehun,Ky i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllain për t’u pranuar në parti. Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës për t’u pranuar në parti duhej që edhe ai të ndihmonte shtetin, prandaj duhej takuar ai dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakort. Pas këtij takimi i vëllai (sot nuk jeton ka vdekur nga zemra dhe ishte i vetmi person pozitiv në fisin e Sali Berishës) pasi mori miratimin e Sali Berishës u kthye në Tropojë.

  Të dy u nisën me makinën e Degës së Brendëshme Tropojë për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendëshme, të cilët e tërhoqën në bashkëpunim Sali Berishën me pseudonimin “Penicilina” dhe më pas iu miratua kërkesa për të hyrë në parti. Në atë kohë ishte rregull që dosja e personit që bashkëpunonte me Sigurimin e Shtetit mbahej nga drejtori i Drejtorisë së Punëve të Brendëshme. Kur erdhi në pushtet jo më kot Sali Berisha e futi në burg ish drejtorin Zef Loka, një burrë i ndershëm, i cili e kishte ndihmuar shumë Sali Berishën për cdo problem familjar që ka pasur.

  Me këtë bazë shpjegohet edhe fakti që i nipi i Idriz Shehut, Baki Shehu, ish gjeneral në kohën e PP, drejtues i PS, një ditë të bukur bëhet deputet i PD (!)

  Gjatë kësaj kohe Sali Berisha u bë një nga personat më të ethshëm për pushtet, duke zbatuar me përpikmëri mësimet e PP, deri në zgjedhjen e tij si sekretar partie. Gjatë kësaj kohe filluan t’i shfaqen shënjat e para të sëmundjes prikike, si deliri i madhështisë, hakmarrjes dhe shkatërrimit, me simptoma arritjen e qëllimit duke përdorur të gjitha mjetet. Për shkak të kësaj sëmundje ai është dërguar edhe në Austri për mjekim nga PP. Sëmundja kurohej nga kolegu i tij psikiatër Ylvi Vehbiu. Në kohën kur partia merrte nisma për të ndihmuar veriun shkonin edhe mjekë. Në një mbledhje të zhvilluar në atë kohë, sekretari i partisë së spitalit, Ilir Gjylbgu, ndërmjet të tjerash bëri edhe një kërkesë që Ilvi Vebiu të qëndronte në Tiranë dhe të mos shkonte në veri. Pas kundërshtimit të kësja kërkese nga antarët kërkuan shkakun. Iliri shpjegoi se ky nuk duhet të shkonte pasi nuk ka mkush të mjekojë Sali Berishën në Tiranë, si i sëmurë psikik. Kjo thënie doktor Gjylbegut i kushtoi shumë pas 25 vjetësh, kur Sali Berisha u bë kryetar i PD dhe President. Ky i fundit e hoqi nga profesioni dhe u desh ndërhyrja e disa kolegëve të tij që t’i mbushej mendja Sali Berishës, i cili e lejoi të vazhdonte vetëm pas 3 vjetësh. Gjylbegu ishte specialisti më i mirë në Shqipëri. Ndërsa Ylvi Vebiu e pësoi më keq. Me ardhjen e Sali Berishës në pushgtet, ai pa u ndjerë iku në Amerikë, sepse duke e ditur sëmundjen e Sali Berishës do të bëhej kurbani i parë i tij. Para se të ikte në Amerikë u ka thënë disa shokëve të ngushtë “mjerë Shqipëria”. Sali Berisha bëri cmos për të gjetur Ylviun.

  Gjatë kësaj kohe Sali Berisha matrohet me Liri Rexhep Ramën. Rexhepin pas clirimit të vendit, shteti shqiptar bashkë me disa studentë të tjerë i dërguan me studime në Jugosllavi në institutin e fiskulturës. Kur u prishën marrëdhëniet me Jugosllavinë, të gjithë studentët u kthyen në Shqipëri, ndërsa Rexhepi është kthyer pas disa vjetësh, ku ai u martua me Milicën në Kosovë dhe lindën një vajzë, që ja vunë emrin Sllobodanka. Kur erdhën në Shqipëri ia ndërruan emrin dhe ja vunë Liri.

  Në Jugosllavi vjerri i Sali Berishës u tërhoq në bashkëpunim nga UDB. Kjo lidhet me faktin se motra e Milicës, gruas së Rexhepit dhe tezes së Lirisë, ka qenë gjatë luftës oficere e OZNES (pararendëse e UDB) dhe pas clirimit të Jugosllavisë, kolonele e UDB dhe mbështetësja më e ngushtë e Rankovicit dhe operacioneve të tij për shfarosjen e shqiptarëve. Ndërsa djali i saj gjatë luftës në Bosnje ishte këshilltar ekonomik i Miloshevicit. Me këtë shpjegohet edhe fakti që krahas detyrave të ngarkuara Sali Berisha ngriti shoqërinë “Shqiponja” për furnizimin me naftë të makinës ushtarke vrasëse të Miloshit.

  Mbas këtyre të dhënave, operacioneve të brendëshme të zhvilluara nga Sigurimi i Shtetit, është zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramës në shërbim të UDB, ku dosja e tij është 1200 faqe dhe e gruas 700 faqe dhe ndodhen ne arkivin e SHISH. Kur Sali Berisha erdhi në pushtet nuk mundi t’i zhdukte, sepse me anë të Gazidedes në radhë të parë zhduku dosjen e tij. Edhe Gazidede është i rekrutuar nga UDB, i tërhequr në bashkëpunim kur ishte mësues në Peshkopi. Jo më kot Sali Berisha këtij personi i dha një pushtet të pakufishëm para viteve 97, për shkak se ai dinte shumë për të. Bashkë me Gazideden Sali Berisha ka zhdukur edhe shumë dosje të tjera, të cilat i janë dorëzuar UDB.

  Fatmirësisht të dhënat e mësipërme për lidhjet familjare të Sali Berishës dhe gruas së tij, nga vitet 97-98 janë botuar edhe në gazetën kosovare “Koha Ditore”.

 24. Hason pordha says:

  Oooo Sale, na nje POOORDHE 💨💨💨💨💨, po te modhe…….

 25. liria says:

  Une desha te dija vetem se: A tha gje Saliu per babain e tij Karaxhiç?

 26. Bomba says:

  Saliu tha te verteten por nuk deshi ta e ofendoj Edi rames se Gjyshja e Editit ,gruaja e Vlashit ishte Dashnorja e Ahmet Zogut dhe me te beri nje djale qe quhej Kristaq Rama dhe Kristaqi ishte me I gjate se Vlashi(Babai) dhe ne ate kohe Akuzohej Zogu per djal Ilegal.Prandaj Rama flet me krenari per gjyshin qe punonte si shofer tek Mbreti Zog. (Mbreti ne ate kohe ishte beqar).Edvin rama ja ka kaluar edhe Nastradinit per genjeshtra e mashtrime dhe eshte shum I pangopur per pushtet edhe pse ka mbi 20 vjet qe qendron ne pushtet padrejtesisht sepse nuk eshte I afte te bej pune por eshte Rakitik qe vjen perqark si Pordha per Breke dhe kultura e tij profesionale eshte Mashtrimi dhe urrejtja kunder femnes.

 27. Cadra ka per te gjithe po ska cadrista says:

  O sale je xheloz se edi paska gjak mbreteror.
  Shkoka ne gjak kjo pune.
  Kushedi sa do gzohej naltmadhnia po ta merrte vesh.
  Rrofte gjaku mbretnor.

 28. Korçari says:

  Nga Sali Krimineli i shpellave, këtij vrasësi të shqiptarëve dhe tradhtar i Kombit, mund të dëgjosh pambarim IDIOTËSIRA.

 29. Arber Iliri says:

  Sali me gjithe koto zotesi qe ke mentonj se mund te besh edhe zanatin e berberit, merr nje brisk te rri , sapun roje dhe furce dhe ftoje Edin ti heqesh nje te rruar lart e poshte.Jam i sigurt qe do besh nje pune te cilesise te pare, vetem mos e demto lart ne fytyre e poshte dakort.Jam i sigurt qe me gjithe keto talente qe ke e ben dhe e ben mire.Po ke fuqi beji edhe Izet Haxhise te njejtin sherbim e te shohish qe nuk do tregoje me historite e tua te lavdishme.hahahaMund te besh edhe ndonje zanat tjeter por po e mendojne s’e mosha nuk te lejon te punoc shume.
  Ore ju te gazetes, nuk ju vjen turp per c’ka botoni apo jeni bere vari leshte.hajde jornal hajde hahaha

 30. PE says:

  Perfundimisht Sala djeg vaj e ben shume tym . Habitem si e kalon kontrollin teknik ne nje kohe qe ndot aq shume ambientin.Ben mire te dorezoje targat dhe te shkoje per riciklim. Mbase shpetojne bashkqytetaret.

 31. mimi says:

  Zotërinj të TEMËS, edhe puna “ordinere”, thjesht për të fituar, e ka një kufi… Ky shkrim, është fyerje për gazetarinë, është fyerje për çdo shqiptar të ndershëm, parimor e me (pak) mënd në kokë… Më vjen turp, kur lexoj haluçinacionet e një skizofreni të rrjedhur e kompleksik, me histori familjare të çuditëshme që në fëmijërinë e tij, me ligësi dhe urrejtje kompleksike për të gjithë (përveç fëmijëve të tij, të cilët çuditërisht nuk i ngjan asnjëri…???!!!), rrjedhojë e jetës së tij… , që fatkeqësisht Shqipëria e pati qeveritar për shumë vite…!

 32. Dajti says:

  Sali krimineli ti kure te zeshe njrzit e Edi Rames duhet te lajshe gojen ti o qelbesir qe je rrit ne Tropoj ku ha pula gure o kriminel i qelbur

 33. Emigranti says:

  Pra serbi Sali doli dhe arkeolog. Germimet e tij deri ne damarin e bythes te lene me goje hapur.Oh medet per te, ka rreshkit fare zavalli. Vdekja eshte kapak floriri nganjehere, po thuaj s’ha mortja m.t. E mjera Shiperi kur do te shpetoje nga kjo ferre qe i ngaterron kembet ?Megjithate Zoti vonon po s’harron.

 34. refugjati says:

  kujt i hyn ne pune origjina e Rames rendesi ka qe ai vetem serb nuk eshte.Sala thote se katragjyshi paska qene bari derrash por o sal mos harro se gjyshja e Rames ka ditu 4 gjuhe te huaja ndersa ti vete ke lindur ne stan te kalit ( kjo nuk ka shume rendesi por ti nuk e te drejte te flasesh ) Namik hoti ka thene qe te behesh president duhet te pakten tre brezash te jeshe QYTETARE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *