FOTOT/ Në fshatrat serbe mungojnë vajzat, meshkujt serbë vijnë në Shkodër për t’u martuar për… 100 dollarë

Tema e martesave mes vajzave shqiptare me serbët e zonave rurale ka bërë bujë në median shqiptare dhe në atë të huaj.

E përditëshmja maqedonase ne gjyhën shqipe “Tetova Sot”, ka sjellë një publikim të revistës së njohur “Vice”, një fotoreportazh nga një prej këtyre martesave.

Autorja e fotoreportazhit, Sanja Knezeviç shkruan se në fshatrat serbe mungojnë vajzat e reja, ndërsa e kundërta ndodh në Shqipëri: Në fshatra mungojnë djemtë e rinj.

Këtu hyn në punë Vera, e cila rregullon martesat mes vajzave shkodrane dhe burrave serbë.

Vera merr 2200 dollarë për shërbimin e saj.

Revista dokumenton me foto ardhjen e serbit 44-vjeçar Milovan në Shkodër për të kërkuar dorën e Evës 22-vjeçare.

Pasi gjyshja e Evës thotë “PO”, Milovani paguan 115 dollarë tek familja e saj dhe shkon për të blerë bizhuteri dhe rroba për të fejuarën.

Pas tre javësh, fermeri Milovan kthehet dhe e merr Evën për grua.

Revista dokumenton me foto mbërritjen e Milovanit, pranimin e familjes shkodrane, blerjen e mallrave, udhëtimin e Evës drejt Serbisë dhe mbërritjen e saj në shtëpinë e Milovanit ku do kalojë pjesën e mbetur të jetës.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-3-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-3.jpeg","attachment_id":"700494"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-4-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-4.jpeg","attachment_id":"700495"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-1-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-1.jpeg","attachment_id":"700492"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese.jpeg","attachment_id":"700487"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-5-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-5.jpeg","attachment_id":"700497"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martesa-8-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martesa-8.jpeg","attachment_id":"700500"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martesa-7-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martesa-7.jpeg","attachment_id":"700499"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martesa-6-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martesa-6.jpeg","attachment_id":"700498"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-2-150x150.jpeg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/martese-2.jpeg","attachment_id":"700493"}]

19 komente në “FOTOT/ Në fshatrat serbe mungojnë vajzat, meshkujt serbë vijnë në Shkodër për t’u martuar për… 100 dollarë”

 1. krysho ludovik says:

  jane malazezt e Shkodres po ka dhe katolik

 2. @ says:

  Paska ngel keq per burre dranja shkoi u martu me plakun

 3. Toni says:

  Jo ne Shkoder ne Malsine e Shkodres. Fshatra katolike ,qe perhere kane tradhtuar shqiptarine, sebashku me mirditoret.Duke u shitur tek serbi e malazezi.

  1. Albani says:

   Mos flisni traplliqe,sepse e kane thene burra me mustaqe qe me mire nje Serb dhe budalla se sa te ngele cupa ne dere.
   Kush ka cupa e kupton,dhe meqe ra muhabeti po ju tregoj dhe nje histori.
   Nje grua e martuar me femije ankohej tek babai dhe vellezerit e saj e saj qe burri nuk I sillej mire,dhe qe I ishte mbushur mendja qe ta linte ate burre.
   Vellezerit I jepnin zemer qe ta linte dhe te kthehej tek ata.
   Babai,nje plak I zgjuar I mblodhi djemte dhe I tha se kush do te pergjigjej per femijet,mjekimin,shkollimin,veshmbathjen,ushqimin e motres dhe femijeve………u hidhnin vellezerit pupthi,une njeri dhe une tjetri.
   Epo mire u tha plaku,ju lumte,por e kam dhe nje pyetje,sepse nuk I keni plotesuar te tera……
   C’fare I thane djemte…..
   Po per te q..re,kush do ta q..je?
   Ulen koken djemte dhe e qepen,dhe si perfundim doli konkluzioni qe gruaja e ka vendin tek burri,cilido qofte ai.

   1. lelegu says:

    Pastaj ajo u vra nga burri i cili perfundoi ne burg dhe femijet u detyruan te jetonin vetem me gjyshen… nderkohe plaku vdiq nga lumturia.

  2. Fiamuri Arberit says:

   Ja ku e ke edhe nje te sojit tend:
   http://archive.koha.net/?id=27&l=134410

 4. Shkodrani i Vjeter says:

  Kur thoshte locja eme me kene shkodran tana i ban

  1. nje ish myslyman,tani grek ne dite te hallit says:

   Ha ha ha

 5. I says:

  Jane pakice serbe qe kane jetuar ne fshatin Vrake afer Shkodres. Ka te drejte Rama kur ju quan kazani mediatik.

 6. anti-malok says:

  Mos hani m** jo jane malazes, jo jane katolik, jo jane musliman, jo jane nga malsia etj. JANE MALOK! Jane ata te cilet ta cajne k**** me fjalen “bese” e te tradhetojne sa kthen shpinen. Ca prisni nga lavire te tilla? Rrofte Shkodra, sa pa pi*hat e Shkodres ca do benin ka*at e Serbise

 7. V says:

  Kush është më i bukuri ?

 8. kodrasadikitk says:

  Mjerisht dhe fatkeqesisht qeverite shqiptare qe nga themelimi i kesaj Shqipnije te cunguar ka punuar pak ose aspak per zhvillimin ekonomik te shtetit e popullit .Nese shikohet Tirana e disa qytete tjera behemi optimiste por nese shiqohen keto fshatra te mjera zemra te del nga vendi dhe dehemi dhe nga deshprimi .Ketu shifet nji familje teper e varfur e njashtu nji serbe ose nji shka dmth nji Ortodoks i jugut te Serbise ose i veriut te Dardanise se lavdishme dikure qe perkulen njeri me tjetrin por mjerisht Ortodoksi e ka humbur gjuhen e lllafose sllavisht .Ajo popullisi ka mbetur e lene anash siq thuhet as te hata as te fata dmth as me Shqipni as me Serbi dhe tani e ka gjete peri gjilperen e bashkohen mes veti .Ne kete raste do te ishte e udhes qe kjo familje e ardhshme te llafosin Shqipe, Perndryshe kjo shpegohet edhe me kengen e Dervish Shaqes e lam bore e gjetem dimer ! Ska shpjegim tjeter sepse njeriu normal e shqiptare me mende ne koke kurren e kurres se nderron gjuhen e kombin e vete per nji kafshate buke -runa zote i madhnishem nga mekatet e tilla !!!

 9. Para Laci says:

  Popullsia e shqiprise po plaket. Djemt e ri kan ik te gjith. Dhe ato vajza qe kan mbet do martohen me dike.

 10. Visi says:

  Oooo moj e mjera Shipni
  Kush të ka qit me krye në hi
  Enver Hoxha me Parti
  Hiç për komb mos me ta ni
  E me i shit çikat për shki
  Sikur me pas ken dhi…..

 11. bekim says:

  ore cifti te trashegohet por nje gje se mora vesh kush ishte Milovani dhe kush Eva

  1. nusja e malokut says:

   Millovani eshte ai cigani kurse Eva eshte ajo me shami ne koke qe i ka dhene doren Millovanit

 12. ILIR says:

  MOS E THOTE ZOTI QE TE BEJ KRYSHQI ME>>>serbet<<<RRACE ME TE DEGJENERUAR NE PLANET JANE serbet!!!

 13. jetmiri says:

  Pse o njerez une nuk shoh asnje gje te keqe ketu dhe kjo ndodh ne gjithe boten sot,kudo shef zezake martuar me te bardhe,kinez me skandinave,gjermane me hebrej etj.etj.keshtuqe nuk ka asnje gje te keqe,perkundrazi kjo do ndikoje qe mbas disa vjetesh te eleminohen edhe problemet nderetnike,pasi femijet e lindur prej tyre do duan njelloje edhe atdheun nene edhe nenen atdhe dhe ne fund te fundit jemi vende fqinje dhe do te jemi per jete e mot,keshtuqe me mire te kemi krushqira sesa luftra…

 14. armand says:

  Fukaralliku maskaralliku thote populli.
  Vajza e varfer dhe plaku i pasur.
  Kjo ndodh ne gjithe boten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *