A po fiton Putin nga Trump atë që ai dëshironte?

Nga Stephen Kotkin

Në Senatin javën e kaluar, Richard Burr, një republikan nga Karolina e Veriut, pyeti drejtorin e shkarkuar të F.B.I. James Comey nëse kishte “ndonjë dyshim se Rusia u përpoq të ndërhynte në zgjedhjet e vitit 2016.” Z. Comey u përgjigj me një fjalë të vetme: “Asnjë”.

Në të vërtetë, ai vazhdoi të tregonte publikun amerikan se rusët “e bënë atë me qëllim, e bënë atë me sofistikim, e bënë atë me përpjekje të shumta teknike”. Dhe ai paralajmëroi: “Ata do të kthehen,” duke shtuar, “po i vihen nga pas Amerikës”.

Dolli me vodka në Kremlin, apo jo? Jo tamam.

Pa dyshim Vladimir Putin vazhdon të nxjerrë kënaqësi nga sulmi ndaj demokracisë amerikane dhe turpërimin e Hillary Clinton. Por presidenti rus kishte një përparësi të madhe: të heqë sanksionet perëndimore.

Sanksionet, të miratuara pas aneksimit të Krimesë të Rusisë në vitin 2014, kanë qenë efektive në parandalimin e individëve dhe bizneseve kryesore ruse nga marrja e financimeve dhe teknologjisë kritike. Tani, edhe pse znj. Clinton arriti të humbiste zgjedhjet e veta, zoti Putin ka të ngjarë të merret me sanksione të përforcuara që synojnë më tej rrethin e tij, kompanitë shtetërore dhe kriminelët kibernetikë.

Ndërsa ekspertët janë të mbi-shqetësuar rreth rigjallërimit të Rusisë, realiteti është se Presidenti Putin nuk po fiton. Ai është, në të vërtetë, në një anë humbëse. Ndërhyrja e tij e pandershme në Ukrainën lindore e ka bërë atë vend më pro-perëndimor sesa në çdo kohë që nga viti 1991. Mbështetja e palëkundur e Rusisë për kasapin e Sirisë, Bashar al-Assad, po sjell Moskën pak fitim konkret. Dhe shpenzimet vazhdojnë të rriten. Sipas një vlerësimi, një e katërta e eksporteve të armëve globale të Rusisë në vitin 2015 ishin për të mashtruar Venezuelën, në transaksionet që kryheshin kryesisht nëpërmjet huave. Javën e kaluar, Moska shkurtoi 1 miliard dollarë nga të ardhurat e parashikuara të buxhetit të shtetit.

Pra, është një lajm i padëshirueshëm për z. Putin, për të thënë të paktën, se Senati i Shteteve të Bashkuara jo vetëm që nuk ka gjasa të heqë sanksionet ndaj Rusisë, por është në rrugën e saj për forcimin e tyre. Fjala e Lindsey Graham, republikane e Karolinës së Jugut, është se një projekt-ligj përfundimtar do të kalojë në mënyrë dërrmuese dhe se votat ka të ngjarë të jenë atje edhe në Dhomë, për të anashkaluar një veto presidenciale. Kur sanksionet u vendosën në vitin 2014 dhe u përforcuan në fund të vitit 2016, ata morën formën e një urdhri ekzekutiv, por nëse znj. Graham dhe kolegët e saj kanë rrugën e tyre, regjimi i ri dhe më i rreptë i sanksioneve do të bëhet ligj.

Senatorët që drejtojnë këtë rrugë janë të drejtë në politikë: Rusia duhet të paguajë një çmim të rëndësishëm për luftën e saj kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe kundërshtarët e tjerë duhet të pengohen. Qëllimi i zotit Putin është mbijetesa e regjimit të tij. Strategjia më e madhe afatgjatë e Rusisë, siç është ajo, konsiston në shpresën që Perëndimi të dobësohet ose të bjerë dhe të ndihmojë shpërbërjen gjatë procesit. Objektivat nuk mund të jenë më të larta.

Ndërsa ligjvënësit tanë vënë presion financiar ndaj Moskës, Komiteti i Inteligjencës së Senatit, Komisioni i Inteligjencës së Dhomës dhe hetuesi special Robert Mueller ,po hetojnë pretendimet se fushata Trump mund të ketë qenë e koordinuar me inteligjencën ruse për sulmin dhe prishjen e fushatës së Clinton. Amerikanët përfundimisht do të mësojnë të vërtetën.

Por ne nuk duhet të presim që raportet e tyre zyrtare për të ditur që nocioni që rusët kanë kërkuar ndihmën e fushatës së Trump, është qesharak. Do të ishte sikur LeBron James të më kërkonte mua këshilla për gjuajtje të lira.

Kushdo që njeh Carter Page ose Roger Stone, apo edhe më shumë Paul Manafort dhe Michael Flynn, do të qeshnin me idenë se rusët kishin nevojë për ndihmën e tyre. A duan disa nga personazhet në rrethin e z. Trump të përdorin statusin e tyre për të mbushur xhepat e tyre nga Rusët duke u bërë operatorë të inteligjencës së huaj? Ndoshta. Sidoqoftë, historia e marrëveshjeve është në fund të fundit një shfaqje e veçantë. Për rrjedhojë, është tregimi i depërtimit të Rusisë në Trumpworld në mënyrë që të përpiqet të ndikojë në politikat e Shteteve të Bashkuara.

Putin mund të jetë strategjikisht i zbrazët – shikoni Sirinë, Ukrainën dhe Venezuelën – por ai është taktikisht i shkathët, veçanërisht kur bëhet fjalë për opsione të fshehta. Z. Trump, për shumë vite, po fliste me oligarkët rusë dhe, sipas zyrtarëve rusë, u bë si një pajisje dëgjimi në këmbë për Kremlinin. A është e vërtetë? Ne do të mësojmë në kohën e duhur, kur depërtimi në vend të marrëveshjeve, me të drejtë, duhet të jetë në qendër të vëmendjes.

Rrënja e rrëzimit të fiaskut politik për z. Trump është sesi si kandidat dhe si president i zgjedhur, ai thuhet se ka kërkuar të bëjë diçka përtej paragjykimeve: të heqë sanksionet mbi Rusinë menjëherë pasi u përzunë me zgjedhje pjesërisht në emër të tij. Nuk është çudi që spekulimet kanë qenë të ethshme se ai duhet të jetë fajtor për bashkëpunim apo edhe pjesë e një shantazhi.

Por kush ka nevojë për shantazh kur zoti Trump ka dashuri të vërtetë për tipa të fortë si Z. Putin (shih gjithashtu: Egjipti, Filipinet, Arabinë Saudite). Mosdashja e tij korresponduese për udhëheqësit demokratikë dhe femra si Angela Merkel, që ndodhen të kufizuara nga sundimi i ligjit, gjithashtu duket e sinqertë. Për më tepër, është e mundur që presidenti i ka lutur zyrtarëve të ndryshëm qeveritarë që të mohojnë marrëveshjet publike, sepse nuk ka asnjë nga ana e tij dhe ai e sheh furi mbi të si një përpjekje të përbashkët për të delegitimizuar fitoren e tij zgjedhore. (Në një farë mase, po.) Performanca e zellshme e z. Comey nën betim të enjten, megjithatë, përforcoi perspektivën e hamendësimeve së zotit Trump do ti baltoset presidenca me akuza për pengim të drejtësisë.

Një hetim për Trumpworld për bashkëpunim, për më tepër, mund të ndryshojë në ekuivalentin e kërkimit të baktereve në një grumbull plehesh. Pjesë të mëdha të sektorit të pasurive të patundshme të mbivlerësuara përfshijnë pastrimin e parave, me para ruse, kineze, arabe dhe madje edhe iraniane.

Thënë këtë, ironia është se Putinophilia e z. Trump është e saktë në një mënyrë të paditur: Shtetet e Bashkuara kanë nevojë për Rusinë brenda rendit ndërkombëtar për sigurinë e vet dhe stabilitetin global. Përpjekja për izolim, të cilën Presidenti Obama ndoqi, dështoi në mënyrë spektakolare. Ndërhyrja zgjedhore e vitit 2016 ishte një kujtesë dramatike se Rusia është atje dhe duhet të llogaritet. Një politikë e pritjes për rënien e regjimit “të pashmangshëm” nga dështimet e saj ekonomike keqkupton se si punon Rusia. Mundësia e vetme e mundshme është që të angazhohen. Por për z. Trump, kjo duhet të bëhet nga një pozitë e forcës.

Çfarë do të vijë nga zoti Trump? Përtej bashkëpunimit famëkeq të fushatës së tij të kaosit, ai ka mbledhur shumë individë të shquar në administratën e tij dhe sa më shumë ndërveproja me ta aq më shumë mendoj se ata janë personazhe në një tragjedie greke, figura qendrore e së cilës vuan nga një mangësi e karakterit shkatërrimtar. Javën e kaluar, pavarësisht përpjekjeve të z. Trump për ta anashkaluar, Z. Comey u kthye në skenë dhe pjesa e tij në dramë nuk do të përfundojë së shpejti. Ndryshe nga zoti Putin, fati i z. Trump do të përcaktohet nga institucionet e demokracisë sonë, të cilat janë dëshmuar më elastike sesa ndoshta të gjithë, përveç parashikimit të etërve tanë të shekullit të 18-të. /The New York Times – Lexo.al/

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “A po fiton Putin nga Trump atë që ai dëshironte?”

  1. Ridvan Hasa says:

    Perkthim I keq

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *