FOTOT/ NATO i tregon forcën Rusisë shumë pranë kufirit të saj

NATO po zhvillon një senacë stërvitore shumë pranë brigjeve të Rusisë. Rreth 6,000 trupa nga 14 vende po marrin pjesë në stërvitjen e Baltops (Operacionet Baltike) në Poloni dhe Gjermani e cila nisi këtë muaj.

Fotot që ju do të shikoni më poshtë tregojnë disa trupa që zhvillojnë një seancë stërvitore në një plazh në Ustka, Poloni, shumë pranë Rusisë.

Në këtë demostrim force ishin të pranishëm 50 anije dhe nëndetëse, mbi 50 avionë duke përfshirë avonët B-1 dhe B-52, avionë luftarakë F-16, disa tanke dhe forca të shumta ushtarësh.

Qëllimi i kësaj séance stërvitore është që  aleatët e NATO-s të forcojnë bashkëpunimin midis tyre.

Zëvendës Admirali i Marinës së SHBA Christopher Grady tha: “Ajo që ne duam të bëjmë është të praktikojmë dhe të demonstrojmë aftësinë për të ofruar kontrollin e detit dhe ajrit.”

Ndërsa Komandanti i Marinës Amerikane Edward Chandler tha: “Ky ushtrim është një mundësi e madhe për Shtetet e Bashkuara, aleatët dhe partnerët e NATO-s për të ushtruar forcat tona si nga ajri dhe deti”.

Në këtë seancë stërvitore që nisi më 1 qershor në Szczecin, Poloni dhe që do të përfundojë nesër në Kiel të Gjermanisë marrin pjesë trupa ushtarake nga Belgjika, Danimarka, Estonia, Franca, Gjermania, Letonia, Lituania, Hollanda, Norvegjia, Polonia, Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Finlanda dhe Suedia.

Stërvitja “Baltops” nuk është një ngjarje e re pasi ka filluar që të praktikohet dhe të zhvillohet që nga viti 1972.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato-1.jpg","attachment_id":"706819"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato9.jpg","attachment_id":"706826"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato4.jpg","attachment_id":"706821"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato5.jpg","attachment_id":"706822"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato6.jpg","attachment_id":"706823"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato7.jpg","attachment_id":"706824"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato8.jpg","attachment_id":"706825"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato10.jpg","attachment_id":"706827"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato11.jpg","attachment_id":"706828"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato12.jpg","attachment_id":"706829"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato13-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato13.jpg","attachment_id":"706830"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato14-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato14.jpg","attachment_id":"706831"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato15-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato15.jpg","attachment_id":"706832"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato16-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato16.jpg","attachment_id":"706833"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato17-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato17.jpg","attachment_id":"706834"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato18-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato18.jpg","attachment_id":"706835"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato19-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato19.jpg","attachment_id":"706836"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato20-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato20.jpg","attachment_id":"706837"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato21-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/nato21.jpg","attachment_id":"706838"}]

5 komente në “FOTOT/ NATO i tregon forcën Rusisë shumë pranë kufirit të saj”

 1. Kauri says:

  E ku pjerth rusi per naton

  1. Leo says:

   As Amerika nuk e can trapin per kauret si ti…

  2. Leo says:

   As Amerika nuk e can trapin per kauret si ti…

  3. Leo says:

   As Amerika nuk e can trapin per kauret si ti…

  4. Leo says:

   As Amerika nuk e can trapin per kauret si ti…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *