Kujt i shërben përbaltja e policisë?

Nga Drini Kuqo

Si në një orkestër simfonike, ku veglat muzikore ndërthurren me radhë midis tyre, dje LSI u lëshua në një sulm frontal ndaj Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Haki Çakos.

I nisur nga Zonja e Parë, fjalët e liga kaluan më pas tek presidenti gojëprishur, e në fund edhe tek lideri kukull i LSI, Petriti.

Si Të Kuptoni Nëse Në Brendësin E Trupit Tuaj Janë Të Strehuar Parazitë?

Përballë kësaj spazme të “forcës së parë”, në prag të zgjedhjeve të përgjithshme, natyrshëm lind pyetja se çfarë interesash përligjin përbaltjen e Policisë së Shtetit në këtë moment?

Natyrshëm, të interesuarit numër një për të anatemuar forcat e rendit në këtë çast janë ata që synojnë të përfitojnë nga një dobësi e mundshme e saj, për të manipuluar rezultatin, përmes presioneve, premtimeve apo shitblejes së votës.

Së dyti, përbaltja e policisë i shërben edhe një qëllimi tjetër meskin, mosnjohjes së zgjedhjeve dhe krijimit të trazirave nëse nuk del rezultati i pritur nga kutitë e votimit. Ajo që po bën LSI është thurrja e një alibije, për të pasur kë të akuzojë në rastin e kalimit në opozitë

Së treti, të bën përshtypje edhe një tjetër fakt. Përse sulmet janë përqendruar vetëm ndaj drejtorit të Policisë, duke u lënë jashtë ministri i demokratëve? Në këtë fushatë, lidhjet midis LSI dhe PD kanë degraduar në nivelin e tyre më të ulët historik, e megjithatë, Demiri është lënë jashtë nga përbaltja e “forcës së parë”.

Arsyeja është vetëm një. Sulmi ndaj një zyrtari të PD nuk ka vlerë në sytë e Ilir Metës, pasi përtej optimizmit të shtirur, edhe LSI porosit sondazhe që tregojnë se me çdo gjasë, PS do të jetë në gjendje të formojë e vetme qeverinë. Ndaj, sulmi ndaj Demirajt do të ishte vetëm një shpërqëndrim vëmendje, nga taktika për të denoncuar PS si vjedhësen e zgjedhjeve, nëse policia do të pengojë LSI-në që të jetë ajo vetë që të vjedhë votat.

Për të gjitha këto arsye, një gjë është e sigurt. Sa më shumë kritika të marrë Policia e Shtetit nga LSI, aq më mirë janë duke bërë ata punën e tyre.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Kujt i shërben përbaltja e policisë?”

 1. spartaku says:

  Shume shume bukur e keni thene zoti Kuqo.Keto sulme ndaj policise nga LSI-ja jene tamam pretendim per t’u justifikuar nga humbja e sigurt.Nuk ka si te dal para elektoratit Meta e Vasili mbas 25 qeshorit si humbese,do justifikohet me keto forma qe permendet ju ne shkrimin tuaj.Pershendetje.

 2. Zigur Qarri says:

  Kujt i shërben përbaltja e Policisë?Shtetit dhe popullit kurresesi!
  Mir qe PS e kuptoi heret se kush eshte LSI dhe u divorcua shpejt,ndryshe punet do shkonin keq e me keq.
  Ne fakt,keta te PS,duhet ta pyesnin para marteses,perse LSI u divorcua nga PD,çfar huqesh kishte,
  qe ti dilej te keqes perpara.Por,me mire vone se kurre.Mire e tha edhe Z.Tahiri: Në 25 Qershor, ndal
  “partiçkave” që korruptojnë të rinjtë .Eshte me dinjitoze si vepron PD dhe PS,qe korruptojn 25 vjeç e lart.
  Meqe pusht-teti tani e tutje do te jete vetem monopol i PD dhe PS,besoj se do kujdesen per nje ligj,qe
  lejon vetem korruptimin e personave 25 vjeç e lart.Dolem pak nga tema!Eh policet e shkrete,nuk dijn
  prej kujt te ruhen me pare,nga plumbat hakmarrese te kriminelave,apo nga linçimi politikaneve!

 3. Robi says:

  Arsyetim i thjeshte dhe teper i sakte. Une besoj qe cdo shqiptar arrin ne kete arsyetim, nderkohe qe cifti Floriri dhe sherbysit e tyre, kujtojne se kane te bejne me popull budalla, kane harruar te shihen njehere mire ne pasqyre qe te konstatojne se fytyra ju reflekton nje intelekt medioker. Te jesh hajdut, nuk do te thote qe te jesh inteligjent automatikisht.

 4. pjeter says:

  Po natyrisht lsi sh.p.k. e Like-KKokemadhit eshte me e interesura, tanime e dime mire qe eshte nje teknike e provuar e sterprovuar e atyre qe ndjejne eren e katastrofes,fillojen me pare te pergatisin terrenin per te mos pranuar goditjen qe do ju japin shqiptaret ne 25 qershor, vetingu i perfunduar totalisht,ju jep probleme te medha lsi sh.p.k -se, sepse nuk mund te kercenohen me punonjsit shteterore me heqje nga puna po mos vertetuan me foto votat familjare per lsi-ne, nuk e di adote aplikohet kete giro, por me siguri qe like kryemadhi jane te shqetesuar, ndonjeri mund te thote qe edhe te tjeret keshtu jane, ndoshta, pot dy partite e medha mundet edhe te bejne pa keto allishverishe, kurse lsi-ja eshte themeluar, vene ne funksion, kajetur,dhe treguar forcen,vetem me kete marifet,ndryshe jane pa asnje rendesi per vendin, nuk kane asgje te na ofrojne nga c`ka na kane ofruar deri tani, qe dote thote: asgje apsolute,prandaj provokojne me lloj e lloj menyrash, nuk kane ate peshe ne shqiperi sa te te kercenohen c`do dite militantet e saj, nuk kane ndodhur me pare, tani per njehersh keta duan te tregojne se jane te rendesishem, shpresoj te marrin nga shqiptaret ate qe meritojne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *