Rama një klloun i parritur

Nga Andi Bushati

Kur Edi Rama doli fillimisht në fushatë, i veshur me atlete dhe tuta sportive shumëkush e mori këtë si kapriçon e një fëmije që përplas këmbët në dysheme pasi nuk do të shkojë në shkollë me uniformë. Por heqja dorë nga veshja formale e këtij aktori për të cilin dukja është gjithçka dhe qëllimi asgjë, nuk qe surpriza e vetme.

Ajo ishte vetëm prologu i një gare gjatë së cilës ai po sillet si një fëmijë i llastuar dhe i papërgjegjshëm.

Ai po bredh ngado nëpër Shqipëri duke përsëritur me ngulm se megjithëse nuk di t’i japë makinës, populli duhet t’i lërë në dorë timonin.

Ai nuk po rresht së bëri gallatë me djalin e mirë Lulzim që duhet të vazhdojë të flerë gjumë.

Ai po luan të habiturin me kundërreagimet e LSI-së, (siç bëri këtë fundjavë në Vorë) pasi u ka thënë hajdutë që kanë zhvatur tepsinë në hipoteka, patenta, legalizime: “Po ç‘kanë, unë flas për shtetin, jo për ta” thotë herë pas here si një fëmijë tinzar që hedh gurin dhe fsheh dorën.

 Po të njëjtën lojë luan dhe me gazetarët që tashmë i ka etiketuar si pjesë të kazanit. I përgojon se marrin pagesa okulte, i shigjeton se i shesin mendimet e tyre dhe pastaj nxiton të shtojë se ai nuk e ka presonale. Sesi nuk mund të mos e kesh edhe personale me dikë që është i korruptuar dhe shpif për shkak të kësaj, vetëm Edi Rama mund ta thotë.

Por, burri i llastuar që kërkon vota nuk ndalet as me kaq. Ai e ka shndërruar fushatën në një garë humori, sikur po konkuron për jo për kryeministër, por për aktor kryesor të Portokallisë. Prandaj audiencat televizive më të mira të këtij qershori i ka pasur në emisionet ku ka bërë gallatë. Aty ku është sjellë si klloun dhe jo si shtetar.

Këtë sjellje të çuditshme elektorale gjithkush mund ta interpretojë me mënyrën e tij. Mjeshtrat e komunikimit mund të flasin për një strategji të qëllimshme ku dukja mbulon thelbin.  Mjekët psikologë mund të dignostikojnë patologji të rrezikshme që kanë në bazë mohimin e realitetit.

Ata që i rinë pranë, gratë e rilindjes që e krahasojnë me Skënderbeun, që konsiderojnë si brandin që ndreon Shqipërinë në botë, apo si një artist të madh europian, mund të flenë të qeta se ai shikon më larg dhe po bën gjënë e duhur.

Por, pavarësisht nga të gjitha këto pandehma, një gjë është e qartë. Akrobacitë e kryeministrit nuk po ndalen për një shkak: Për faktin e thjeshtë se ai po mbyll një katërvjeçar pa bilanc.

Edi Rama po sillet herë si fëmijë i llastuar dhe herë si klloun në tentativë pasi nuk do të përballet me dështimin e tij.

Ai nuk ka gojë të flasë sot për 300 mijë vendet e punës të premtuara. Ai nuk mundet të justifikohet se pse nuk e uli TVSH e premtuar të produkteve ushqimore. Ai nuk guxon të përballet me faktin se nuk i solli vendit asnjë investitor të madh të huaj.

Ai do ta anshkalojë kanabizimin e Shqipërisë.

Por ka edhe të tjera.

Ai premtoi katër vite më parë se do t’i anullonte koncesionet e Berishës. Nuk bëri asgjë veçse shtoi të tjera edhe më skandaloze.

Ai premtoi se do t’i mbyllte lojrat e fatit në qendrat e banuara. Gënjeu paturpësisht dhe tha se partia nuk iu bind në këtë betejë kundër bixhozit.

Ai deklaroi se do të ishte i kapur nga mafia, nëse një ditë do të tentonte të importonte plehra në Shqipëri. Po të mos t’a kishin ndalur Nishani dhe më pas Meta, sot do ti kishte në xhep paratë e mbetjeve.

Ai tha në fund se shteti është përgjegjësi dhe nuk i jepet si bonus protestuesve të çadrës, por më pas për të ruajtur kolltukun, i dorzoi të gjitha drejtoritë ku bëheshin lekë.

Vetëm pasi ke numëruar këtë listë të gjatë e ke më të lehtë të kuptosh se pse Edi Rama po i shmanget këtë herë një gare normale. Se pse ai ka dalë në fushë me tuta dhe atlete, se pse thotë gjithçka për të mos thënë asgjë, se pse bën gallatë me rivalët dhe gazetarët kritikë.

Vetëm pasi ke bërë këtë bilanc e kupton se përse ai ngjan aq shumë me atë fëmijën tekanoz, që bën gjithçka për të rëmbyer lodrën që nuk i takon. Atë lodrën që gjendet e kyçur brenda zyrës me flutura dhe pa të cilën ai nuk jeton dot. (Lapsi.al)

REMOTE_ADDR:[]

65 komente në “Rama një klloun i parritur”

 1. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Me gjithe se opinionistet e kazanit,vazhdojne te nxijne me shkrimet e tyre,Rames i vlersohet puna dhe jo guna
  Kryeson me elektoratin e tij, me sa duket,deri ne fund ne vendin e pare !

  1. Analfabetizmi Shqiptar 1945 says:

   Ky Bushati mund te jete kazan por Koncesionet e Rames, plehrat qe na i beri peshqesh , detin qe po e plugon Greku dhe me ne fund Ilir Meta President i zgjedhuri taktikisht nga vete Rama, si i quani ju krimunista?

   1. Lumjani says:

    Pse? Demek ti nuk je komunist? He mo se aty afer je edhe ti. Sa kalon gardhin e komunizmit, vjen fashizmi. Ne ate lagje e ke shtepinë. Poç.
    Na qenke bere edhe gazetar investigativ palè.
    Ku I pe plehrat ti? Apo tek gazeta e këtij Bushatit?
    Shqipëria eshte ne te later anet e mbushur me plehrat toksike te kohes se Enverit dhe askush nuk ngre zerin. Kur erdhi puna per denatyrimin e armëve kimike te Sirisë ne Uzinen e Mjekësit, u ngritën tere pseudo-intelektualet dhe pseudo-qytetaret me Sazan Gurin dhe na hoqen nga dora mundesinë e modernizimit te Mjekësit per te eliminuar gjithato mbetje kimike qe po helmojne lumenjte e Shqiperise. Ve bast qe edhe ti ke qene mbrapa Sazan trapit.

   2. Ben Dibrani says:

    Nese ti je nje cope idiot qe nuk kupton qe koncesionet jane nje menyre per te zgjidhur problemet emergjenet qe nuk i zgjidh dot me buxhetin qe ke, qe ligji per plehrat nuk ka te krahasuar me ate te Saliut dhe qe e pengoi kruemafiozi me te Meta, qe Detin e mbrojti, nuk e shiti si Saliu dhe qe me ne fund asgje nuk e shpeton Meten nga burgu, por duhej zgjedhur qe te mos shtyheshin zgjedhjet, nuk ta ka fajin njeri.
    Kaq kupton – Lum ti.

  2. Lumjani says:

   Ore, i pashe te gjithe komentet. Si nuk kishte folur njeri nje fjale te mire per kete Bushatin not aman.
   Gjithmone I vuajtur mbeti ky. Gjyshin ne Biro Politike e kishte, por e perdhunoi Saliu qe I vogel.
   Tani po e quan veten të persekutuar, fundi I kazanit mbeti.
   Si nuk ju vjen gjynah. Po e perdhunoni edhe ju. Ky ka inat personal me Ramen, se Gjyshi dhe Gjyshja nuk e mbrojne dot me. Babane po nuk ja njeh njeri.
   Keshtu qe e nxjerr instinct ne gazete. Gjynah.

   1. spartaku says:

    Andi Bushati,hiqet si analist politike,por eshte koqe kandari.Flete nga bytha.Edi Rama,deri sot,nuk ka patur ndonje deshtim.Keto i thot ai qe te mburret se po thote ndonje gje te veçant.Jo more jo! Edi Rama ka punuar mire dhe per kete do te marre edhe nje mandat tjeter,ku do punoi akoma e shume.E ardhmja e shqiperise eshte Edi Rama me ps-te.Qent e kopese se Bushatit le te lehin se nuk na prishin pune.

   2. Sami T says:

    Lumjani .
    Edhe une i pashe PITBULLAT e Rames
    qe jane leshuar si per fushate .
    Po ty nuk te vjen Gjynah per veten tende dhe per femijt e tu
    per Debilizmin Edvinist Zhgaravites qe demostron ?

    1. Lumjani says:

     Mos se na dhive. Ne emigrantet qe vijme ne Shqiperi vetem per pushime nuk behemi pitbullat e askujt se nuk kemi asnje interes.
     I shohim gjerat me mire nga ju sepse nuk duam Pune as nga Rama e as nga Meta.
     Tani, kush eshte per gjynah, une, apo ti qe rri mbrapa Metës per nje pune ne shtet? S’ke as turp por edhe ke fytyre te flasesh. Une fola per Bushatin. Ti ç’dreqin ke? Debil.

   3. Kapiti says:

    Voto EDI RAMËN që ta bëjmë tërë
    SHQIPËRINË si TIRANËN

  3. Timi says:

   MOs i shiko tjetrit gunen thote populli por punene. E punet e bera nga Rama ne gjithe Shqiperine e sidomos Tiranen i shohin te gjithe. Prandaj Bushati mos u perpiq te hedhesh pleh mbi Ramen. E ke kot. Kush mendon ti do te beje me mire se Rama qe ti e sulmon ne menyre te paprincipte? Berisha me Lulin apo Meta? Apo ke ndonje politikan tjeter qe mendon se do te performoje me mire se Rama e PS? Te tjeret i kemi pare se si e shkaterruan Shqiperine dhe se cfare bene me pronen e popullit. I vodhen te gjitha dhe na vrane e na rrahen kur ju desh qejfi. E katandisen Shqiperine e Tiranen si Kandaharin. Meta me bllok ne dore nga zyra ne zyre si mafioz qe kerkon perqindjet e nese nuk ja jep te ekzekuton me pushim nga puna apo gremisje te makines. Pra nese mendon se ke nje alternative me te mire se sa Rama na e thuaj. Por mos u perpiq te shkaterrosh alternativen me te mire per inatet personale qe mund te kesh me Ramen. Ti vjen nga nje familje blloku dhe ke qene i perkedhelur i regjimit komunist. Nuk na bind dot me argumentat qe sjell. Rama nxorri vendin nga kriza e cila mund te ishte pershkallezuar me keq dhe Shqiperia mund te gjendej ne nje 1997 te re. Prandaj ne vend qe ti jepni pergezime Rames ju e kritikoni. Nese ju besoni qe kanabizimin e solli Rama atehere jeni te ndyre dhe isa. Kanabizimine solli Berisha qe nuk beri asgje kunder kanabisit madje i la te fortet e Lazaratit te benin cte donin me kanabisin. Me financat qe i la Berisha Rames ai beri ckishte mundesi te ndertonte Shqiperine dhe te eliminonte kanabisin. Cte bente me pare Rama? Te arrestonte tritolistat e Berishes qe e mbushen Shqiperine me tritol dheb shperthime apo te luftonte kanabisin qe ishte mbjellur ne cdo cep te Shqiperise. Toi comte forcat ne Lazarat per te luftuar me banditet e atjeshem apo ti conte ne gjithe Shqiperine. Rama ka treguar me fakte qe eshte patriot, qe e do Shqiperine dhe qe po lufton dhe po perpiqet per shqiptaret e Shqiperine. Na vendosi edhe krenarine mes vendeve europiane qe nuk na konsiderojne me si delen e Europes. Ju tregoj vendin fqinjeve armiqesor Greqise, Serbise dhe Maqedonise. Po punon per modernizimine shtetit, mjekesise, arsimit, policise, pensioneve, turizmit dhe rindertimit te qytetve shqipatre. PO nderton stadiume qe na nderojne ne Europe, ka plane per hekurudha, per aeroporte e rruge qe do te ringjallin tere vendin. Prandaj helmi qe ti hedh nuk na e mbush mendjen more Bushatlli. Qepe ate hale dhe mos ha mut sepse Edi Rama eshte me i mire. Sigurisht qe duhet te permiresoje menyren se si komunikon nga nje here me njerezit. Por asnje nuk eshte i perkryer.

  4. Gjyshi says:

   Kend veshtrim Tjater

   po ashtu eshte PUNA .
   300 mij vende pune hapi .
   I mori votat te denoje saliun ,
   POR beri shtet duke denuar fukarenjte e duke Respektuar Fullanerenjte .
   Shendetesine e beri pa Leka , duke na uruar Suksese ne jete .
   Tani dhjesim rehat , se perdorim Batutat e EDVINIT kundra kapsllekut .
   Beri Hashashizimin e shoqerise .
   Me Brekushet qe vesh kerkon te duket i Majte ,
   duke bere Kosha ç’do dite ne zyre .
   Thone qe eshte Tirons , po nenen e ka shkodrane ,
   Baben Himarjot , Gjyshin e babait Kuksian dhe ate te memes Lushnjare ,
   Varet ku eshte , per te deklaruar Origjinen .

   Kjo Guna e RAMES ka zene morra ,
   duhet lare e shkundur fort o Trim ,

   1. Toni says:

    Po more ti ‘Gjyshi’ te sjellim Lulin dhe Berishen ne pushtet qe te na shesin detin e tokat tek greku e serbi. Te na vrasin e te na hedhin ne ere si ne Gerdec. Te vjedhin qindra miliona euro si ne rrugen e kombit. Te na vrasin ne Bulevard kur bejme protesta si me 11 Janar. Te vjedhin cdo prone qe ka mbetur akoma pa u vjedhur. Kete do zotrote SHQUP-ist!? Apo te sjellim Meten qe vodhi floririn e kombit dhe ka ndertuar biznese shume-milioneshe me gruan e tij qe dalin te dy me blloqe ne dore duke kerkuar harace nga cdo minister, drejtor e biznesmen.

 2. santiago says:

  O Bushat!!! te djeg thenia e Rames se jeni Kazan plehrash…ka thene nje te vertet

 3. ledi says:

  Po ky ka hatërmbetje se i tha kazan, fundja të vërteteën i tha se i tillë është, bile është pa bythë fare.

 4. DITA says:

  O TI NA RROFSH GOGOLET OR LOQE.PLEHRE NGELE OR PJERDHURINE.

 5. voica says:

  ik o bushat se na hape barkun dhe na ….. mos themi ndonje fjale tjeter…

 6. miranda says:

  eh mor bushat , ke mbetur ne fund te kazanit

 7. Renato says:

  E keni gabim e per kete do te bindeni mire me 25 qershor o palogazetar e paloanalist z. Andi Bejtja. Z. Rama eshte nje burre shteti qe po kerkon te bej shtet e populli do ti jape. Me 25 qershor nje tjeter mandat qeverises sepse populli yne do shtet te forte jo amulli o palo analist sic don ti.

 8. Lennard says:

  Je nje gazetaruc i mjere.Po si nuk ke TURP qe merr ne mbrojtje Plehren Meta-Like Hajdut-Floriri.???.Shko jepja Blushit Voten se aq mend ke.Sido qe teveje Rama ka Mbeshtetje gjithepopullore .Vetem Ai e ben Shtetin Ligjor .Shiko se po vjen Vetingu. Po pate ngjyer dhe TI ,do ta hash .

 9. Klen says:

  Te lumte o Bushat. I the te gjitha pervec SONDAZHEVE.

 10. adeci says:

  Ky nuk eshte kazan por eshte ajo letyra, ajo rrezhda qe ngel ne fund te kazanit.

 11. angjelini says:

  O Bushat, ti je nje cope idioti I pashoq. Po c’lidhje ka nese din Rama ti jap makines apo jo me te qenit timonier I mire I nje populli. Ti nuk e kupton dot kete metafore sepse keshtu te ka thene Ilir hajduti. Nuk e shef se kush esht LSI? Kaq I deshperuar je sa ti besh avokatin LSI, partise te kethyer ne biznes fare-e-fisnor. Ke te drejte deri diku per koncesjonet e Berishes por ama duke pare se me ke hajdut paska qeverisur, Rama duhet pergezuar per punen si ka bere. Ik dhe ferkoja Like koke madhit tani. S’ke turp.

 12. Populli says:

  Bushati – ky klloun i arritur. E gjen veten klloun dhe me kete etallon kerkon te mase edhe te tjeret. Ky nuk eshte analist. Ky eshte ne nje fare menyre nje vrases psikologjik pikerisht per shkak te semundjeve qe vuan vete.

 13. mirel says:

  Haha Bushat. Ramuti e ka mbushur kazanin plot me…votues.
  Shiko, asnje nuk te permend premtimet, jo te pambajtura, por te shkelura, te perdhosura, te Edi Ramiut.
  Jo vetem kaq, por ata perdorin dhe argumentet e Edit. Ti i thua plerat, ata thone kazan. Ti u thua TVSh…ata thone kazan, ti u thua koncesionet kane mbire si plerat e Ramiut. Ata kane nder mend vetem kazanin.
  Perfundimisht, cfare Edi i solli te re ketij populli ishte metafora e kazanit.
  Qe cdo Ramut ramist ka te drejte ti bjere, dhe te te shurdhoje me britma fitoreje.
  Ka gjet material te forte kazanir

 14. bibilushi says:

  Hajde ball kazani, hajde,po ai tall bythen me ty dhe me shoket tu dhe ti,si shkencetar qe je,na ben psikoanalizen e tij,ku per vete nuk e din se ne cfare grupi futesh.

 15. ali says:

  Ishin mbledhe tek Ylli Rakipi elita e kazaneve te medias, qe te terheqin te ndegjosh
  opinione nga me ordineret, dhe qe ndryshojne nga njeri -tjetri vetem nga valezimi i jargeve
  qe shkumbezojne nder buzet e tyre per tepsiat qe po i digjen para syve te tyre pa ju dhene
  mundesine qe t’i lepijne dhe pak.
  Turpi me i madh i tyre eshte se jane lindur ne Tirane, por dihet qe nuk ka pyll pa derra dhe keto
  jane te vertete.

 16. Kesi says:

  Ti o bushat do ngelesh nje kelysh i pa rritur

 17. CC says:

  Nuk eshte idiot , por i shitur koke e kembe ne sherbim te Mafies politike. Natyrisht qe paguhet per kete , por mrekullite dihet qe nuk zgjasin shume.

  1. mirel says:

   Mafia politike eshte ajo qe ben koncesionet, jo Andi.
   E kuptoj, keni nevoje per nje armik shpirteror qe tju mbaje ngritur entuziamin e fitores. Fitores ndaj te pafajshmit. Se fajtoret kriminele jeni te detyruar ti votoni, ose te pranoni ne heshtje se nuk i keni mundur dot.
   Berishen psh?? Dhe sa vjet do e mbani ne parlament? . mire njehere qe faji 8 Nanos per tradheti ndaj socialisteve..pastaj qe faji i Metes..pastaj qe faji i haleances me Meten.
   Po per demet e Shqiperise te urrehet ai qe thote te verteten vetem. Kjo do te thote te jesh jo idiot, por fare e thare.

 18. Ashtu posi says:

  Ju qe shani Bushatin kini ndone pyetje per K/ministrin?
  P.sh: Sa do ti ule taksat?Ose a do i ngreje? Sic i ngriti kur erdhi nga 10 ne 15%-Keni degjuar te thote gje?
  Vetem 2 muajt e fundi rriti sigurimet shoqerore 1000 lek te reja.E dini?
  Sa do rriten rogat?Keni degjuar te thote gje?
  Per mjeksine falas -keni degjuar te thote perseri?
  Per energjine elektrike-thote gje?Do rritet cmimi a do ulet?
  Per TVSH-ne(jo televizionin)thote gje se do ta ule?
  Vazhdoni qeshni me gallaten e Rames neper mitingje, dhe do ta shihni me dt.26 Qershor kur tua fute dysh te gjitheve.
  Popull idiot qe brohoret mashtruesat dhe gajaset me me ata qe tallin bythen.

  1. BB says:

   More ashtu posi ku do ti gjente shteti vlerat monetare per te ushtruar edhe keto funksione qe thua ti ne nje kohe qe arka u gjet bosh dhe u vodh. Pikerisht vetingu do te vendose drejtesine qe aq shume duan ta pengojne ata qe vodhen dhe e dine cfare i pret. Nga ana tjeter mos futja e invstitoreve te huaj ne vend per shkak te seksereve politike i ka larguar ata dhe kjo gje pikerisht do te marre fund qe njerezit te mund te punojne dhe bizneset vendase te stimulohen ndershmerisht per punen e tyre. Kjo do te thote ne te ardhmen , me shume te ardhura qe do te coje ne permiresimin e jetes se vendit , e qe do te coje ne ulje tvsh-je , rritje pensionesh, rrogash e keshtu me radhe.

  2. BB says:

   More “ashtu posi” ku do ti gjente shteti vlerat monetare per te ushtruar edhe keto funksione qe thua ti ne nje kohe qe arka u gjet bosh dhe u vodh. Pikerisht vetingu do te vendose drejtesine qe aq shume duan ta pengojne ata qe vodhen dhe e dine cfare i pret. Nga ana tjeter mos futja e invstitoreve te huaj ne vend per shkak te seksereve politike i ka larguar ata dhe kjo gje pikerisht do te marre fund qe njerezit te mund te punojne dhe bizneset vendase te stimulohen ndershmerisht per punen e tyre. Kjo do te thote ne te ardhmen , me shume te ardhura qe do te coje ne permiresimin e jetes se vendit , e qe do te coje ne ulje tvsh-je , rritje pensionesh, rrogash e keshtu me radhe.

 19. Taras Bulba says:

  Or ndyresire o Buthat mjaft se je bere i padurushem ju ka thene pak jo kazan por ju funderina

 20. Moris says:

  Bushat i dashur , që të gjykosh një njeri, duhet të jesh të paktën, në lartësinë e tij. Ja, provo të matesh me të. Je shumë më i shkurtër.

 21. timo says:

  E megjithatë or Bushat , Rama ka bërë për 4 vjet më shumë se çka bërë PD -ja për 12 . Ti ke të drejtë të llapish sa të duash por të dëgjojnë vetëm Mediu dhe Vera dhe thonë:- Oh sa djalë të zgjuar kemi!!!

 22. Gimi prej Tirone. says:

  Ti je llumi i WC qe eshte edhe ai nji lloj kazani.

 23. PUSHT-AT E NJOHUR (PS & LSI & PD) NË LUFTË PËR PUSHT-ET !!! says:

  ANALISTI ANDI BUSHATI ka shkruar sistematikisht dhe me Fakte Konkrete.
  KLLOUN KAZANI tha metaforen e kazanit, por s’tha asnje arsyetim zero;
  VASALET E KLLOUN KAZANIT perdorin sharje plot, por argument zero.

 24. KORÇARI says:

  Foli dhe Kllouni i Rritur (Bushati).

 25. Rrota xoni says:

  Bravo andi. Llogjike qytetari te kulturuar. Jo llogjike qe vjen nga halete e ministrive dhe bashkise. Jo llogjike qe vjen mga tangat e ngushta te bytheve te djersitura nga ndenja ne kolltuk. Jo llogjike e beqejve dhe lukunise se tij me ne krye ramen.
  Ske cben andi. Do ta ndash atdheun me kte fare te qelbur qensh. Bej si te besh. Duro.

 26. LORA says:

  Jepi Andush,leshoi plotesisht freret e helmit tend (edhe pese dite te kane ngelur ) kunder Kryeministrit te shqiptareve,,,,,se mbase po gjeneron vota per blush-dalzotes-krenarist-nano-kurven,,,,ate kryetarin e “fletorkes” se shkolles se gangsterizmit mediatik te pas-nentedhjetes.
  Kllounada e kazanit o Bushat-lliu I vooooogel eshte deshmia me e thekur per kredencialet ne rritje te Edi Rames , te cilin ju nuk e lekundni dot,,,,qe nen qeverisjen e tij juve nuk ju ze dhembi te shqyeni parane publike.Jom shkri me kllounaden tuaj ,ne kete fuashate,,,,me dukeni si zagare qe po gjuni ,pa piken e turpit,per padrone te sigurt.jeni publikisht te legenosur.

 27. optimizem per vendin says:

  Te keshe mbaruar nje shkolle, nuk do te thote se je intelektual.,qofte edhe te keshe dale shkelqyer, pa e dime tani si i mbarojne shkollat. Edhe Andi Bushati nuk eshte intelektual, por nje zagar rrugesh, s’e di se perse, qe shkruan neper gazeta. Dhe nuk eshte vetem. Oh sa ka te tille! E heq veten per gazetar, por eshte vetem nje zagar. E shikoj vazhdimisht qe shkruan me nje mellef sikur gazetaria eshte prone personale e tij, por ja qe dukemi ne ndonje qoshe dhe ne te tjeret qe nuk shkruajme neper gazeta, por vleresojme ato qe shkruahen.

 28. Qorri says:

  Ndersa ti je nje kokerr bole qe nuk e ke shokun. Cke mo burre. Ish gruan Ballancen sapo ta bene avokatin e popullit. Pse nuk e shan edhe ate qe u be pjese e paktit te ketij “kllounit”. A je ti ish burri i asaj Ballances qe u be avokate e popullit. Apo e ke harri cilen ke pas per grua?

 29. Edheune says:

  Kam mendimin se E Rama do fitoje thelle jo se qeveria tij ka punuar shum mire porse kunder tij flasin njerzit e keqinj si Bushati, Zhei, Balliu, Cani, Shkullaku etj. Po ti besoja teorite e konspiracionit do thoja se keta i paguan Rama per te folur keshtu mbasi kjo eshte reklama me e mire per PS ne kete fushate.

 30. Besua says:

  O Bushkerdhate o i pafytyr si ka mundsi qe dhe ne kete moment te fundit te fundit te krye hajdutit ilir kurves ju dilni ne mbrojtje por dhe ju jeni nje nga ata kurva qe ushqen ky popull dhe genjen o pjelle e keqe kur thua se do votshe blushin ped……n por ti do votosh like baftjarin qe do mari ka..n kete here se vetem plera toksike si ju do e votojne ate u shofshit te gjithe ju zenshin gjynahet e ketij populli

 31. ano says:

  Si ka mundesi te vegjetoje kaq gjate ne mediat shqiptare nje “PSEUDOANALIST PARAZIT” dhe “SAHANLEPIRES” si puna jote….????????????????????.

 32. Arber Iliri says:

  U Bushati kllouni i Blushit dhe nipi i miri i gjyshes.hahahaha, mos u bej i keqi i gjyshes se s’ke me karamele.hahahaha

 33. Andi says:

  Ti je shume I papjekur që mendon që një klloun të rritet… Me vjen keq për shkrimin… Po me pune e përpjekje nji ditë ke me u rrite edhe ti… Edhe një pyetje kisha… Kush ta jep të drejtën ty e shumë kolegëve tuaj të flisni për popullin shqiptar (shqiptarët kshu e shqiptare ashtu)… Do me kishte pelqy që të shikoja të bëjë gazetari e jo bitching

 34. Peti says:

  Shkrim shume i dobet thjesht dashakeq.
  Po pse nuk shkruan per thirrjet e cartura te ilirit

 35. stefan says:

  Z.bushati kur jeni kaq i me nçur pse nuk u bëni ju kryeministër edhe popullin e shpëtoni. Por ju jeni si ato kritikët letrar që zdini të të shkruani vetë dhe kritikoni shkrimtarët .

 36. Zgalem says:

  Je analist i vetshpallur , tekanjoz , arrogant dhe me tendence idioti . Kerkon te vijosh punen e poshter te gjyshit , qe i ngjan si pika e ujit . Ju kujtoni se kush ishte ai . Jo vetem ishte kriminell i lindur dhe shkoi ne sater mijra shqiptare , por ishte gomar dhe dru kandari . Ti kerkon t’i vijosh jeten e tij te ndyre , por nuk do te arrish kurre . Do te thyesh koken . Nuk i vjen as te gishti i kembes Edi Rames . Je rrenacak . Me ato ushqee , por ti meriton kokrren e helmit , sepse dezinformon . C’te hyn ne pune si veshet Kryeministri ? Yt gjysh ishte i veshur me shajak , perpara se te vithte Shqiperine dhe te viste femijte me mendafsh kinez , gjithnje te vjedhur . te tille ishin dhe prindrit e tu , qe mbanin hunden lart , si bij te idiotit komunist . kthe koken pas dhe gjyko , nga ke ardhur . Ti nuk mbete pas tij . Merre shtruar se do te rrezohesh shpejt . Je bere fytyre e shemntuar e ekraneve . Zgalem

 37. Aseni says:

  Ca ke mor kelysh komunisti? Ke bere nje shkrim ku perserit veten, ku nuk thua gje dhe nuk I njeh Rames asnje merit. Nese Rama fiton zgjedhjet, dhe do I fitoje, ne c’hale do futesh ti dhe ata analistet e tjere? Prandaj ai u quan kazan se nxini cdo gje, genjeni dhe deformoni faktet. Ed Rama eshte njeri ndryshe, ai mendon ndryshe, punon ndryshe dhe flet ndryshe nga politikanet e tjere shqiptare. Per kete e duan, e mbeshtesin dhe ai do fitoje.

 38. Skanderbeg says:

  @Timi

  Shteti shqiptar ka qene I dobet por shumica e njerezve dhjejne ne breke kur kane shqiptar perballe keshtu qe mos flit kot.

  Te ashtquajtures “maqedoni” thuji fyrom se ashtu e ka emrin.

  Kur paskena ngel aq keq ne sa paskemi ngel per Ramen ti tregoj vendin fyromit, nje shtet jevgjish qe shqiptart e pushtojne vetem me pleqt e shkupit.

  Duhet te jesh ndonje fierak ti patjeter. Jevgo arumun.

 39. . says:

  bushati nuk eshte i zoti per analiste !ai eshte i zoti per b.th lepires.Rama eshte europian dhe i barabart me te gjithe .prrallaxhinjeve analiste po i afrohet ligji i cili ska per ti dhene mundesine per shpifje,apo trillime.

 40. Kapiti says:

  Voto EDI RAMËN që ta bëjmë tërë
  SHQIPËRINË si TIRANËN

 41. Emiljano says:

  Mero e paske bere ket portalin shoqaten e rilindjes.debatiksa te verber qe nuk lexojne thelbin e shkrimit por merren me personin.Rama jo me tuta po dhe me breke te dali ne fushate kta qorrat do i japin voten se kenaqen me humor burgu

 42. Alban Dega says:

  TI NJE HOR E ZHGARRAVITUR
  NGA GOSPODIN PUTINI…

  Sa mijera euro ke marre nga RIA ruse!?

 43. Bushati i dhive says:

  Bushat bibilushvogli.. Rama ka te keqiat e tija, e dime shume mire se kush eshte Rama, por nuk eshte as malok Vicidoli e as kafshar Cepani.. dhe po nuk e kuptove se ne dore te kujt neandertalasve ka qene ky vend keto 100 vjet nuk mund ta kuptosh kurre diferencen.. andaj merr e bej nje pune tjeter o i deshtuar

 44. astrit says:

  Ju ftoj te shikoni sonte spektakel ne emisionin e kryetarit te shoqates se kazanit Ylli Rakipi “Te pa ekspozuarit”. Edi Rama perballe fundit te kazanit Bushati, Lubonja dhe Shkullaku.

 45. Ed tironci says:

  O bushat po capacul dhe koqe ngele gjithe jeten…po si sshkrujte i here me realizem….une si mor vesh keta te temes qe te hapin portalin…O BUSHAT koha e gazetaruceve qe kane jetuar nen hijen e politikes mori fund…edi rama seshte shenjt po ia leni friken dhe sidomos ziline..SE ESHTE I PARI QE DO TE BEJE SHTET!ju smeritoni as shpellat e ali pashes…jo me shtet…apo keni frike se si do zbulohen si i keni ble vilat e hotelet!!!VETING….LARJE HESAPESH…DUKE FILLU NGA SALE BEJ SHPELLARI…ILIR KOQE META QE I DUKET VETJA SI SELAM MUSAI…E DER TE LULZIMKA…PO DHE KATEGORIA JOTE PER PLEHRA ESHTE..PTHU FARE E KEQE!!

 46. ilir says:

  E kam me atë “Ashtu posi”, po mor qyqar po ti nuk e di cdo te thote taks dhe jo me ta interpretosh ate. Bushati eshte ndyresire

 47. Vjola says:

  Nga te buron gjithe ky inat mor Bushat.Te gjitha shkrimet e tua ne permbajtje jane veten mllef per Ramen.Mos kujton se ofezat qe i ben Rames ulin ate ,jo perkundrazi te nxjerrin ty zbuluar duke treguar karakterin dhe shpirtin tend cinik dhe te vogel.

 48. Skrapalliu says:

  O Bushat! E kemi marre vesh qe mbeshtet lesheline dhe ilir karroqen,por si nje njeri qe ekspozohesh ne shtyp dhe para publikut permbahu nje cike se ne vend qe ta ndihmosh like floririn i ben me shume dem.Por qe ta kuptosh kete s’te mjafton shkolla apo diploma duhet te te prese pak kaplloqja.Edi Rama mbase s’eshte me i miri dhe ai e pranon dhe vete,por ne kushtet e sotme eshte me i miri i te mireve nga ata qe i kerkojne voten shqiptareve.Me ke do ta krahasoish : Me lul hollandezin? me Salih qoftelargun apo me Like floririn e krrabes dhe te 700 mije eurove te Gimces e te Dritanit? Pa folur ketu per Medi Gerdecin…per Nard humoristin e ke te them tjeter.Vetem nese mendon ti se je personalisht ti me i miri dhe duhet te vihesh ti kryeminister dhe eshte bere gabim qe s’te kane propozuar.Mund te kesh te drejte qe e vlereson vete ti vehten tende,por je vonuar pak,pergatitu per radhen tjeter.Rakordohu pak dhe me Nishanin me dhe pa mustaqe se mbase arrini dicka.Thua qe eshte Edi Rama klloun i parritur.Dakord.Po tyja si te duket vehtja si klloun i rritur?Turp te kesh qe si gazetar,qe duhet te jesh i paanshem,sulmon kryeministrin e vendit,i cili ka marre 1 milion vota nga shumica e shqiptareve me keto shprehje e etiketime qe nuk te nderojne dhe qe i shkojne pershtat vetem Lik Metaj floririt dhe Sali topes e kompani.Megjithate pergjigjen e plote do ta marresh ti,Likja ,Salihu e Lul holllandezi diten e diele.Bye Bye!

 49. lexuesi i irrituar says:

  Bushati keto analiza qe shkruan , i lexon me ze pepara pasqyres … e bota rrotullohet rreth Bushatit…

 50. Emigranti says:

  ” Brisk ma paske gojen zotrote”.(tha lushnjari pasi zbriti nga treni)
  ” E brisk e kam ,ca halli ke ti?” ( Tha Andi Bushati pasi ju rrokanisi koken te tjereve)
  ” A s’na e ruan nje here o Andi” se gjithmone cinik e zemerlig je, kondra rrymes je,e s’te pelqen qe je kazan e kazan plehrash.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *