ANALIZA e portalit rus/ Sputnik përkrah një koalicion Basha-Vasili pas zgjedhjeve: Rama, njeri i Turqisë!

Portali rus Sputnik ka publikuar një analizë për zgjedhjet në Shqipëri, ku thekson se Edi Rama nuk do të ketë mazhorancën për të formuar qeverinë.

Brankica Rustiç, e “ngarkuara” që shkruan përgjithësisht komentet mbi shqiptarët, thekson në analizën e saj se më 26 qershor Shqipëria do të gdhihet pa një mazhorancë absolute dhe Shqipëria mund të kthehet në vatër destabiliteti për të gjithë rajonin e Ballkanit por edhe Europën.

Ristiç, analizën e saj e bazon tek qëndrimet e “analistëve lokale” por nuk citon asnjërin me emër.

“Kryeministri shqiptar Edi Rama, i cili është shfaqur si një udhëheqës kombëtar të shqiptarëve në rajon po drejton një betejë serioze për mbijetesë”, shkruan Sputnik në analizën që e titullon: “Ja si do të shkaktojnë tërmet në Ballkan, zgjedhjet shqiptare”.

Brankica Ristiç thekson se pas zgjehdjeve nuk do të ketë një koaliciont ë madh ndërmjet PD-së dhe PS-së dhe për këtë sërish i referohet “analistëve lokale”.

“Basha, pas vizitës së tij në Amerikë, ku ai ka karrë mbështetje njoftoi se nuk do të jetë bashkëpunim pas zgjedhjeve me partinë e Ramës, kështu që PD i mbetet altnernativë të mbështetet në pale të tretë udhëheqëse në Shqipëri – siç është Lëvizja Socialiste për Integrim, me Petrit Vaseljn që do të marrërreth 13 përqind dhe koalicioneve të vogla” që rezultojnë në rreth pesë për qind të votave në këto zgjedhje”.

Sipas Sputnik ende rreth 33 përqind e shqiptarëve janë të pavendosur dhe Edi Ramën e quan “Njeri të Turqisë” kurse Bashën si “njeri i Trump”.

Sputnik është kontraditore në analizën e saj, pasi edhe thotë se Basha po sulmon LSI për tí marrë elektorat e më pas thotë që do të ketë koalicion me partinë e Petrit Vasilit.

Por më shumë sesa një analizë faktike apo të mbështetura në argumente e shifra, portali i Kremlinit tregon me shkrimin e botuar sot pikërisht preferencën e Rusisë në zgjedhjet e 25 qershorit. Dhe preferenca ruse duket hapur: Edi Ramën nuk e duan kryeministër. Rusët po  vëmë past për një koalicion Basha-Vasili. A do tí dalë fjala?!(Tesheshi.com)

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “ANALIZA e portalit rus/ Sputnik përkrah një koalicion Basha-Vasili pas zgjedhjeve: Rama, njeri i Turqisë!”

 1. adi says:

  O rilindja
  po si mo vlla jeni katandisur ne kokrat po kokrat e mashtrusve ordinere.
  Vete e shkruani qe simbas ruseve Basha eshte njeriu I Trump dhe timonieri i madh zar i erdoganit .
  Dhe pastaj kur nxirni konkluzionet i benI alla rilindje
  Qe njeriu I Trump ne Shqiperi dmth Basha eshte I preferuari i rusise. Po e kuptoi dhe pranoi ndonje mendje e thare rilindasi mire. Se nje njeri normal vetem mund te qeshi me ju.

  1. fredi says:

   ADI je turni i dyte vella?

   1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

    o fredo adi mund te jete turni dyte po ti je n’gjume vllai..mir pra e ka lexo ja kan fut si kau peles

   2. arbereshi says:

    Jo eshte i treti por mbasi e ka kalu diten dje tu pi

  2. Timi says:

   Sigurisht qe keta do te jene me ata qe i shesin detin Greqise dhe qe behen me Serbine kunder Shqiperise e kunder Kosoves. Rama eshte me europiani se te gjithe legenat qe sllavo-greket mbeshtesin. Gjoja na nxjerrin qe eshte pro-Turqise. Rusia bashkepunon vete me Turqine edhe pse kjo e fundit i hodhi avionin ne ere. Politike kurvash.

  3. dyl patllakja says:

   sic thote adi siper komplet artikull fallco…basha i here i trampit masanej i rusise simas temes tashi trampi na dilka rus…e mor vesh qe jom pa shkolle…po aka na njoni shkolle me ma shpjegu se si jap dum per zotin…me kome i shkruni kto artikuj o temaaaaaaaaa

  4. Skypion says:

   Eshte shume intriguese,sesi inteligjenca ruse ben diversion ne sensin e kundert.
   Po c’eshte ky ” diversion ne sens te kundert” (term ky,i shpikur ketu per ketu,nga une)?!
   Per ta kuptuar kete,ju kujtoj lajmin e rreme te para pak ditesh,sipas te cilit,nje shqiptaro-amerikan,paska bere nje shkrim kur denonconte disa portale shqiptare,si te blera nga shteti Rus.
   Lajmi u dha,pikerisht nga keto portale…!!! Per te ardhur me vone pergenjeshtrimi,se lajmi ishte i rreme,per shkak,se vete autori e mohoi te kishte bere nje shkrim te tille!
   Nje manever e tille,eshte tipike per sherbimet e fshehta ruse,qe nga koha e ish-Bashkimit Sovjetik.
   Lexuesi,kur meson se autori i supozuar i shkrimit e mohon ta kete bere shkrimin,vetvetiu mendon se lajmi eshte i rreme.Kjo eshte normale.
   Mashtrimi i madh ketu,qendron ne faktin tek dinakeria qe perdoret per te zhvleresuar faktin e vertete.
   Fakti i vertete eshte qe disa portale shqiptare,jane blere nga inteligjenca ruse.Ky fakt eshte bere i njohur ,ka muaj ne mediat shqiptare.Bile diheshin edhe cilat ishin keto portale.
   Ato ishin,pikerisht ato,qe thuheshin ne shkrimin e rreme nga autori shqiptaro-amerikan.Pra,nej fakt i vertete thuhet ne nje shkrim fallc.Thelbi i mashtrimit ,qendron tek banalizimi qe i behet faktit te vertete me ane te lajmit te rreme,qe e percjell pikerisht kete fakt te vertete.
   Shkurt,pra: meqe shqiptaro-amerikani nuk e ka shkruar shkrimin,ku denoncoheshin me emer portalet shqiptare nen ndikimin rus,atehere edhe fakti qe keto portale,qe jane me te vertete nen ndikimin rus,nuk eshte fakt,por shpifje…!!!
   Inteligjenca ruse ne bashkepunim me portalet shqiptare qe i ka blere,duke pare se po diskretitoheshin keto te fundit,per shkak te perfoljes se tyre per muaj me radhe ,stisen kete lojen me shkrimin fallc,per t’i dale perpara akuzave konkrete per t’i banalizuar ato.
   Keshtu,nese dikush tani,do ta akuzoje Diten,Temen se jane nen ndikimin rus,menjehere do te nxirret si argument shkrimi i rreme i shqiptaro-amerikanit,qe vete ata e kane servirur…!!!
   E njejta gje eshte edhe me kete “Analizen” e Sputnik.Pikerisht.
   Nese ka force politike ne Shqiperi, qe eshte qartesisht dhe vendosmerisht anti-ruse,kjo eshte Partia Demokratike.
   Nese ka force politike ne Shqiperi,qe eshte shume rusofile,kjo eshte Partia Socialiste.
   E shihni c’behet more!

   1. €piriiiiii says:

    Skypion…. te dhjefsha mendimin e përmier. Je koqe kandari plako. Ndaj e shiti detin PD e Basha&Berisha se ishin lunder Grekut e Rusit. Oooo Skupton Ne te tregojme Ujkun ti kërkon gjurmët

  5. €piriiiiii says:

   Adi…… ke lexu ti plako se çbehet ne USA me Trumpin. E ke mar vesh qe e quajnë Njeriun e Rusisë. E di ti se Dhëndrri i Trump dhe Kompania e Trump janë nën hetim nga FBI CIA etjetj për Lidhje Ekonomike qe sigurisht jane edhe Politike te Trump me Rusinë. E di qe jane Shtuar së tepermi Zërat( kongresmenë) për Shkarkimin e Trampit. Adiiiii Informou lexo pak plako e ta kuptosh më mire. Ariu i Madh Rus ka depërtuar kudo me Politikën edhe sidomon me Propagandën e tij. Interesat Tuse jan Zgjuar dhe duan te Fitojnë Pozicionin qe kan pas ne kohen CCCP(Bashkimit Sovjetik)

 2. hahahaha says:

  Ikni more b…q…rregulloni nje here ate Rusi qe e ka marre peng verdhacuku Putana dhe tall kkkk me ate popull te mjere rus qe i varen qyrret nga varferia pastaj hani m…per kualicionet te politikes shqiptare kokrra barbaresh nga Stepat e Uralit qe vetem Diktature e Komunizem njihni

 3. Adrenalin says:

  PS arrin 70-75 deputet, LSI merr votat e PD , Basha mbas 25 qershorit merr avionin i kënaqur për në Hollandë , Saliu do të zgjedh atë që ka menduar për pasues të Lulit , ndoshta dhëndrin e tijë.

 4. Vesa says:

  Ruset e duan nje mbeshtetje ne Tirane dhe dihet qe Ramen nuk e kane. Keta te tjeret behen edhe me dreqin per njecik pushtet. Le te presim.

 5. dule jevgu says:

  Ruset e Mongolise jane aq race e zgjuar saqe 300vite i shkertheu Cari,100 komunizmi dhe 20 Putini kjo eshte Historia e Ruseve..
  Disa fryhen neper Evrope me parate e vjedhura qe ju dha Jelcini nga Privatizimet,ndersa Ruset si popull hidhen kreth neper Kazanet e supes se as buke nuk kane.Rroga me e madhe eshte 200euro.Mos i votoni kurvat e serbo-ruseve LSQI dhe PeDe .Rusi me i shendetshem vdes 40 vjec jane Race e urryer bashke me polaket dhe sllavet e tjere i urren gjithe Evropa.

 6. ATDHEU says:

  E sakt Dule jevgu.

 7. Alban Dega says:

  PUTINI DHE RIA= KGB-JA RUSE HEQIN MASKAT!

  Shpallin hapur perkrahjen e tyre per doren e tyre te zgjatur e te zeze ne Tirane !

 8. Arber Iliri says:

  Ore ti qe shkrun me emrin ADI qenke pak si trap zotrote, perderisa nuk din preferencen e Trumpit.Trumpi po hetohet pikerisht per lidhjet me Rusine qe e donin President.

  1. Lugati says:

   ore arber…e mor vesh alban dega spiuni
   .po ju tjeret lexoni artikujt o shkruni sa per te shkrujt..analizoni artikullin ka te drejte adi..hajdarat jeni ju

 9. Alban Dega says:

  CFARE NUK PRITET NGA TUTORJA E SERBISE RUSIA NENA E TRAGJEDISE SHQIPTARE … PERANDORIA E SE KEQES !

 10. albaniafirst says:

  Ruset…? nje aresye me shume qe te votojme te gjithe Ramen

 11. Treviso says:

  Vajtja e Lulzim Bashes ne SHBA paska qene e organizuar nga Rusia. Zbulimi shqiptare duhet te gjeje personat qe ka takuar Lulzim Basha ne SHBA dhe per çfar agjencishe punojne keto persona. Per Ilir floririn dihet qe ka lidhje te fshehta me Serbine dhe Greqine. Situata duket qete por nuk eshte aq e qete. Ne fshetesi eshte nje lufte e madhe ndermjet superfuqive. Shumica e qytetareve eshte pro perendimit, por ndodhin dhe çudira siç ndodhen ne SHBA.

 12. goni says:

  Mendoj se Rama,ti fitoje zgjedhje,dhe Shteti te forcohet.Mirpo,jo vetem Shteti te Jet monopoli,por edhe Bisnesi Privat,te ket hapesiren,e lejuar,pra Njerez qe i din punet,si ne Bujqesi por edhe ne Bisnes!Por mendoj se Shteti te kete pak me teper hapesire,pra te jete 55 perqind Shteti dhe 45 perqind Bisnesi!Sepse,Njerezit qe lidhen me Shtetin,qe e dun Shtetin ka me shume,dhe ky eshte kompromisi-Ky eshte pakti i paqes,dhe nuk eshte mire te thyhet si nga Shteti ashtu edhe nga Bisnesi.Po tshkohet ksaj rruge,nuk ka kush qe fut Konflikt,pra punet ecin mire!

 13. Pellazgos says:

  O goni.
  Ju kini te drejte se ju a ka erresuar llogjiken Droga.
  Me Ramen u rrit Pllani Pesevjecar nga kuintal me ton zihen cdo dite, bandat “heroike” te Ilyreve me emra Sulejman, Ilir Meta per pak do quhej Novruz, Qemal.
  Prisni se nuk kini pare gje akoma, nje dopjo raki apo disa dosa droge nuk kane arritur efektin.
  “Shqiperia po shkon drejt Kolumbise, ndryshe nuk mbijeton.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *