Përparim Kabo në Zululand: Shqiptarët i urrejnë rregullat dhe nuk kanë aftësi për t’u vetqeverisur

Sonte në Zululand, Mustafa Nano, kishte të ftuar (“për herë të parë, dhe kjo për ca rrethana të çuditshme”, tha ai) profesorin e filozofisë, Përparim Kabon.

Biseda erdhi rreth klasës politike shqiptare në periudhën postkomuniste, por sidomos rreth sjelljes së shqiptarëve në demokraci.

Kabo veçoi dy tipare jo pozitive të shqiptarëve: 1. mosrespektimin e rregullit; 2. paaftësinë për t’u vetqeverisur.

Tek kjo e dyta, në përgjigje të pyetjeve të Nanos, ai u ndal më së shumti. Kur fjala ra tek protagonzimi i diplomatëve të huaj në jetën publike e politike shqiptare, si një ilustrim i dukurisë së pafuqisë së shqiptarëve për t’u vetqeverisur, Kabo bëri nënvizimin se “diplomatët e huaj kanë një problem: ata duhet të bëjnë përpjekje për ta njohur më mirë Shqipërinë”, tha ai.

Më tej u fol mbi urbanizimin e vrullshëm të Shqipërisë gjatë dy dekadave të fundit, dhe mbi format e funksionet e këtij urbanizimi. “Sheshi i ristrukturuar i Tiranës nuk më ka bërë ndonjë përshtypje kushedi se çfarë; shkova dhe e pashë njëherë, por nuk di se kur do shkoj për herë të dytë”, tha ai në përgjigje të një pyetjeje të Nanos.

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Përparim Kabo në Zululand: Shqiptarët i urrejnë rregullat dhe nuk kanë aftësi për t’u vetqeverisur”

 1. Vedat Shehu says:

  Ky profesor shprehjet i ka nen nivelin e shqiptarit mresatar. Perserite fjalet e sjhoveneve anti komit shqiptar. Tutrp qe ka titull Profesor.

  1. Raimond vlonjati says:

   Je super i sakte–Ky me titull profesor eshte nje qenie komplet e rendomte dhe shume ridikuloze nga mendimi i varfer qe percjell.

   Ky ,nga sa flet duket sikur jeton ne ndonje katund te larget, ku nuk shkon as interneti ,as tv,dhe as ky imi..lol

   Deficenti Kabo, , duhet ta kuptoje se ne cdo shoqeri, njerezit e thjeshte nuk i pelqejne regullat, biles edhe intelektualet, , por jane institucionet e mbrojtjes se ligjeve ato ,qe te detyrojne te ndjekesh ligjet

   Psh ketu ne Amerike , nuk ka njeri qe i pelqen ligjet, te gjithe jane ku t’ja fusin ligjit .por ama kane frike, se po te kapi policia apo organet e tjera te bene gjemen –Dhe esht pikerisht kjo frike qe i mban ne gone …

   –Biles edhe Trump vete mundohet t’ju shkasi ligjeve, sic beri psh per te mos paguar taksen e te ardhurave ne shumen e caktuar , duke shfrytezuar nje dobesi ligjore…

   Tani kur nje miliarder dhe numri 1 i Amerikes mundohet ti shkasi ligjit, dhe biles mburret hapur ne tv ku thote :’..u tregova i zgjuar qe ja futa ligjit ”
   atehere, cfare mund te presesh nga njeriu i thjeshte shqiptar, amerikan apo kushdo?

   E kupton ore kokeqyp qesharak, qe :…Ligjet jane bere per “t’u thyer”,por jane institucionet ato qe nuk te lejojne ti thyesh ,sepse qendrojne ne vigjilence te mbrojtjes se ligjit
   Nuk ka lidhje kjop une me njeriun e thejshte , kjo ka lidhje me korupsionin qe percon politika ne institucionet ligj-zbatuese e ligj-mbrojtese .
   I shpifuri dreqit qe hidhesh direkt e ne krahet e perkufizimeve raciste anti-shqiptare, qe i prodhojne mediat serbe e greke, tash e 100 vjet kunder Kombit shqiptar

 2. Samiu says:

  Profesor Kabo me entuziazmove me diskutimin tend brilant. Te ndjek shpesh ne Procesin Sportiv dhe degjoj me interes analizat tuaja.. Te faleminderit dhe te uroj shendet dhe gjithe te mirat. Ju jeni burim i kristalte i mendimit akademik shqiptar dhe nje komunikues i dashur me cdo shqiptar.

  1. ben says:

   O Sami, mos e ka marre titullin profesor ke “Kristali” ky miku jot?
   Te thuash ato qe thote ky birbua, d.m.th. se je injorant. Shqiptaret nuk respektojne rregullat e atyre qe vendosin rregulla per te tjeret, por jo per veten e tyre. Kur pushtetaret tane te korruptuar e benin se prifti dikur qe thoshte: beni si them une, por mos beni si bej une, c’betet per te tjeret pastaj? Do ta ilustroj me nje shembull tipik. Nje tregetar ushqimesh ne Dhermi me ka thene para disa vjetesh dicka qe me ka mbetur ne mendje. Kur u futa ne dyqanin e tij, Edi Rama ishte duke folur ne TV per evazionin fiskal. Duke dashur ta ngacmoj, I thashe: E mo, po jua fut kembet ne nje kepuce ky gjatoshi …!
   Jo, me tha, E ka mire ai; se ne duam shkollen, po duam rruget e asfaltuara, duam shendetesine, duam ujin dhe dritat ne shtepi e ne pune, pa duam edhe policin te na ruaje, po ku do ti gjeje Qeveria parate per te bere gjithe keto gjera? Ama te paguajne te gjithe, jo ca te nenes e ca te njerkes.”
   Pra shqiptaret e pranojne rregullin dhe disiplinen si cdo popull tjeter I qyteteruar. Kur shqiptari shikon nje polic qe e ndalon pe dite ne rruge dhe I kerkon para, edhe ai do rebelohet nje dite dhe do beje sic bejne te gjithe, por kur polici ben detyren me korrektesi, vjen nje dite dhe I thua vetes, po une c’dreqin dua qe mbeta duke u ankuar? Pa te bej edhe une sic bejne te tjeret.
   Shikoni se c’behej me energjine elektrike para disa vitesh, kur qeveria per interesa politike u falte debitoreve faturat e energjise dhe mbyllte nje sy kur inte puna e lidhjeve abuzive. U ndryshua ligji dhe te gjithe paguajne ate qe harxhojne. Do thote dikush se ka akoma abuzime, por une nuk po them se te gjithe shqiptaret jane shenjtore, por shumica ama jetojne me djersen e ballit. Hajdute ka patur, ka dhe do kete. Per fat te mire, sot e dime te gjithe se ato jane perqendruar te gjithe ne PD, bashke me kriminelet dhe maskarenjte e tjere.
   E pra, forcat centrifugale veprojne jo vetem ne fizike …

 3. sali Serbi says:

  Nuk mund te flase keshtu nje intelektual per popullin e tij. Popullin e formon historia tij dhe jo pasionet apo deshirat e historianeve. Historie e popullit tone eshte e mbushur me fakte qe provojne aftesine per vetqeverisje por edhe te qeverisjes te te tjereve siç jane rastet ne Egjypt ,ne Transilvani(Rumani) ne Turqi ku kane komanduar disa vezire te medhenj etj.Eshte e vertete qe neneshtrimi ndaj qevrive apo sundimit te huaj ka qene nje menyre reaksioni ndaj neneshtrimit,fale te cilit ,per mendimin tim ja kemi dale te mbijetojme si komb. Dhe kjo ka zgjatur shekuj me rradhe deri edhe ne dy luftrat e fundit Boterore te koheve te reja.Kjo mund te kete formuar nje steriotip mosbindje ndaj rregullit por historie e periudhes se socializmit eshte prove me e re dhe me sinjifikative e respektimit te ligjit dhe aktivitetit te qeverise vendase.Kam krijuar bindjen qe ne si popull i bindemi shume kollaj qeverive qe materializojne realisht perkushtimin ndal popullit dhe nderkohe nuk nenshtrohemi kollaj ndaj atyre qe na servirin sapunin per djath.27 vjetet e fundit kane provuar pikerisht kete dhe kjo eshte prove dinjiteti dhe vitaliteti e popullit,çka se ne periudha episodike apo pjese te integruara te tij e kane gjetur me te lehte te neneshtrohen per te siguruar mbijetesen sesa te reagojne per te jetuar si njerez.

 4. emigranti says:

  Or profesor, meso se nuk ka popull te mire e popull te keq, por popull te qeverisur mire apo popull te qeverisur keq.
  P.sh. mbas lufte Gjermania u nda ne 2 pjese, pra I njejti popull ne qeverisje te ndryshme dhe dihen pasojat.
  Ne Shqiperi ka qe nga lufta dyte boterore e deri tani qe politikanet shqiptare nxjerrin ligje e rregulla gjysmake, pra te pazbatueshme, ose ne rastin me te mire nuk I zbatojne vete.
  Pra z. Kabo jane keta ” politikane ” qe zotrote indirekt I merr ne mbrojtje, te cilet me shume kane hallin te pelqehen nga te huajt duke neperkembur qytetarin, qe na kane lene ne kete gjendje.
  Pse ky shqiptar, te cilin ti e neperkemb, kur del jashte vendit I zbaton te gjitha rregullat dhe ne Shqiperi jo.
  Ne cdo vend ka njerez te mire dhe te keqinj.

 5. Cfar niveli! Jarge komplimeshtesh! Hyrje mizerabel!Filozof qe mirret dhe me artin,me historine,antropologjine!!! ( Tall bythen Nano me duket)Po me cfar mirret Filozofi?! Kete Kobo-n e kam pare dhe degjuar te ftuar ne TV per te folur per Alfred Ucin dhe tmerri foli per vete qe Ucin e kishte lene pamend si nxenes i 10-tave. Dhe ashtu eshte trap qe ka marre 10 dhe pa asnje talent profesional vetem pedant. Niveli medioker i nje pedagogu dhe asgje me hic. Shkrimet i ka medioker dhe me medioker ka mendimet idjote dhe gjoja sterile. O trapi Kabo shqiptaret nuk kane marre dhjeta po bota eshte bere e vogel dhe ka shqiptare qe shkojne ne takime me filozofe te vertete dhe gjuha qe ato perdorin dhe diapazoni i dijes eshte me te vertete universal dhe shume me eficente dhe e kuptueshme dhe te zhveshur nga ideologjia. Ju jeni te dy komuniste ideologjike qe na cate trapin…vlersimet e Kabos per vlersimet e Kabos ne shqiperi o pika. Diplomatet nuk e njohin realitetin shqiptar…o tmerr..Mbas nje ligjerate nje ilustrim nga sentencat e filozofeve per te treguar trapllikun…zbrit poshte o Kabo e fol me shembuj nga gjuha e popullit dhe qe je dhe katunar..

 6. emigrant ne planetin Mars says:

  Ore emigranti…….. per cilet shqiptar e ke fjalen ti qe (citoj) : “zbatojne rregullat jashte vendit” e ke fjalen per ata dhjetra mijera qe dergjen burgjeve te Europes ku zene vendin e pare per fryme popullsie !!!!!!! Pastaj kthjellou pak ti vete si emigrant dhe mijerat e tjere keni shkuar si emigrante dhe keni gjetur shtete mire te organizuara (nuk jeni ju ata qe i keni bere keto shtete ore tu mbyllte) ……. dhe prof. kete thote qe shqiptaret nuk jane ne gjendje te bejne shtet te tyren ku te zbztohet ligja.

  1. Mik says:

   Shqiptaret dine shume te zbatojn rrwgullat dhe te bajn shtet, nqs ne krye te shtetit vendosen burra shteti, qe nuk do lene nderhyrje nga shtetet fqinje ne punet e shtetit.

 7. LAVER says:

  A u mendove shume i Papi ?!

 8. Faro says:

  Vetem titulli me beri te neveritem nga nje pedagog qe i mohon vetes profesionin me nje thenie te tille, krejtesisht pa baza shkencore. Pse mor presor, a nuk ishin kauboisit e Amerikes ata qe pas sh petpjekjesh arriten te ndertojne shtetin me shembullor te botes?
  Ti marresh te ligat SHQIPTARIT, se ka nje histori mbijetese te jashtzakonsme! po kush e la te ndertoj shtet! Vetem e coptuan, e percane, por mbijetoj ne shekuj si askush

 9. sari says:

  profesor antikomunist qe ka studiuar tere jeten historine e saj, shqipetar qe shan kombin dhe bashkeshtetasit, seshte marre me sport por tani ben specialistin tek emisionet sportive, vetequhet filozof per momentin sepse ka bere nje veper se fundmi edhe pse mungon filozofia qe ai duhet te paraqiste, do te donte ta quanim dhe bloger por nuk po arrin dot, i rritur ne bllok por anti bllok-man per momentin, ka idhull kadarene(ngaqe ka thene shprehjen jashqitje kombit per refugjatet e pare) por i pelqen me shume romeo gurakuqi, as vete se di se cben por tani spo gjen rahat as me veten as me shqiptaret (thjeshte mban nje shenje shqiptare shallin si rugova edhe pse pa floke) respekte dhe permblidhu pak

 10. sari says:

  mos i publikoni komentet nxirrni vetem ato qe ju interesojne…???? o xha tema, o mero trimi

 11. GONI says:

  O qeros , te gjithe e dine qe Shqiperia eshte KOLONI , dhe Shqiptaret nuk i pyet kush per asgje. E gjitha kjo katrahure po vazhdon per 1 kohe shume te gjate. Leri Shqiptaret me ngacmimet e tua mjerane. Trap

 12. Milo Derri says:

  Mbase sot çdo kush mund t’a blejë titullin doktor, ose ky doktori i pseudoshkencës harroi që ishin këta shqipëtar që deri në vitin 1991 rregullat dhe ligjet i respektonin më mirë se çdokush në botë. Siq u cekë shpesh nga komentuesit, jo populli është fajtori, por qeverisja nga malok dhe bandit, që me sjelljet e tyre “e përvetësojn” popullin. Dhe në fund, po ky a nuk është vetë shqiptar, që u vë epitete denigruese gjithë shqipëtarëve? Ndoshta ka vetëm emër shqiptari kurse organisht duhet t’ishte një mutant i vëllezërve të internacionales.

 13. Baliu says:

  Ato qe thot ky falluszofi shqipfoles jan dy parollat standarde te qdo pushtuesi, e ky se bashku me Nanon e inskenojne me zell dhe krenari sindromin e vet qe njihet si “Sindromi i Stokholmit”, pra kur viktima e simpatizon dhunuesin e vet. Aq me keq, keta dy e kan pershtypjen se po thejne “tabu”, pra thjesht nuk jan te vetedijshem per pavetedijen e vet.

 14. ilir says:

  Monja ka len nje fjal per kete profesorin.
  -Ketij ska per ti dal era vajgurit kirre!

 15. Andoni says:

  Prof. Pwrparim Kabo eshte nga me te miret nw fushen qw mbulon. Njohes dhe interpretues i qarte i realitetit shqiptar, mjeshter ne komunikim dhe mbeshtetes i njerezve te zakonshem. mendimet dhe kritikat e tij duhen marre serjozisht , s`ka gje se ben dhe ndopnje vrejtje qw per mendimin tim duhen marre ne konsiderate vecanerisht ne edukimin e rinise qw “punes i ka vene brylin” dhe, nese do ndergjegjesohej me “rregullin, disiplinen dhe ligjin”, muk do te ndodhnin kaq shume ngjarje” per motive te dobeta”.ja kete thote profesori, rregull dhe vetqeverisje te mire, si ne nje familje te mire, te shendoshe.

 16. goni says:

  Profesor qeverisen SHQIPTARET qe çke me te , por jo ne kte lloj forme qe ka 25 vjet jan ven te ter ne rresht te par dhe o burra kush te dal i pari dhe te ter vrapoj duke i ven sterkomça njeri tjetrit duke e mbajtur nga bluza dhe duke i therritur albitrit te ter se te ter bejn hile ne kte mut gare , nxirni nje njeri dhe i thoni te qeveris dhe do shikoni sa mir dim ne te qeverisim ,u qeveris ky vend per 50 vjet per bukuri panvarsisht politikes se gabuar, por koha tegoj se ne dim te gjeverisim por duhet te zgjedhim te na qeverisi ai qe e do me shpirt atdheun dhe popullin e vet , jo lloj lloj mashtrusi e rrugaçi çfar del perpara si kto 25 vjet ,keshtu as per treqind vjet ne nuk do qeverisemi dot ,nje parti nderton dhe vjen tjetra i shkatrron te tera ,esht ber vendi si qylymi penelopes me kta mashtrus qe kan zaptuar politiken qe fatkeqsisht askush nga kta nuk e do kte ved por e urren sa te mundet.SHPRESOJM TEK TIMONIERI.

 17. Arber Iliri says:

  O Lime vetem Nano Qorri ishte super yll.Mire te kan thon ne shkolle “Lime kurva” e meriton plotesisht.Po ti as i njeh shqiptaret dhe as merr vesh nga politika si i dashuro jot Nano qorri.Hajt gric bythen.Me nigju kta rrota mbetesh ke Enveri shume shume shkon deri tek Saliu.

 18. GONI says:

  Me vjen keq se kam pak rrespekt per ty nga emisioni sportiv , por per thenien tende qe ne nuk dim te vetqeverisemi ja fut kot dhe ben mir te heqesh lepurin nga barku e te thuash te verteten , se per 50 vjet ngritem nje shtet te konstruktuar deri ne detaj si gjith bota panvarsisht politikes qe kishim , por po te them zoti profesor se shtepia nuk drejtohet me shum burra por vetem me nje te till , kur jan shum burra qe duan te drejtojn shtepin , njeri punon dhe kursen , tjetri pi raki dhe bredh me kurva , kurse tjetri ben si i do bytha dhe fmit pa kontroll dalin lypin , me thuaj te lutem kujt do ti ngjan fmit e ksaj shpie dhe cilin do ken idhull nga kta baballar, keshtu esht dhe ky sistem , kur njeri kerkon te punoj hajduti batakçiu kurva e kurvari nuk esht dakort se nk do rregull se perfiton knga anarshia totale , e si kerkon zotrote ta drejtosh kte shtepi aq me teper qe fusin hundet dhe kollovaret e shpis siç jan amerika dhe europa dhe tallin bythen me shpin dhe baballaret e ksaj shpie ,keshtu esht dhe shteti ka konstrutin e nje shpie.PROFESOR

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *