Çollaku i PD-së komenton “hemorragjinë” në parti: As komplot e as larje hesapesh, por shthurje

Kreu i Departamentit për Politikën e Jashtme në Partinë Demokratike, Kreshnik Çollaku, në një postim në rrjetin social Facebook e cilëson si shthurje situatën në të cilën gjendet Partia Demokratike.

Sipas tij ajo që po ndodh në PD interpretohet ndryshe në varësi të interesave por sipas tij gjithçka është jo legjitime për aq kohë sa debati zhvillohet jashtë forumeve.

“Debati dhe Shthurja…

Ngjan e njëjta gjë por janë gjëra te ndryshme. Përdoren të njëjtat argumente por për qëllime të ndryshme.
Zhvillohet nga të njëjtët aktorë por me motive të kundërta. Përshkohet i njëjti proces por me destinacion të ndryshëm.

Çfarë po ndodh sot përreth Partisë Demokratike por jashtë saj është tipikisht një situate shthurjeje.

Individë e grupe, pastaj të zgjeruara me mbështetës…të organizuar ose jo, secili duke kërkuar, bërtitur dhe reklamuar ato çka mendojnë të drejta ose si të drejta jetike, po zhvillojnë një tension në rritje, tension që në formë virale po prek çdo individ anëtar të Partisë Demokratike.

Disa i thonë debat, disa i thonë larje hesapesh, disa e shohin si katarsis disa e shohin si komplot, disave u duket se po shkruajnë histori, disa se po përmbysin histori, disa e bëjnë për të bërë karrierë disa për të përmbysur karriera, disa për të krijuar protagonizëm, disa për të mbrojtur protagonizmin. Për disa është debat, për mua është shthurje.

Vizën e hollë të ndarjes mes të dyve, nuk e bëjnë argumentet, individët dhe motivet. Ato mund të jenë legjitime për secilën palë. Vijën ndarëse dhe përcaktuese e bën ambienti ku ky zhvillim ndodh. Kjo vijë është institucioni, Forumi i Partisë.
Forumi i jep rregulla debatit, legjitimitet motivit, seriozitet aktorëve.

Debati bëhet brenda forumeve. Shthurja zhvillohet jashtë tyre.

Forumi bën që nga debati të dalë produkt në çdo rast pozitiv dhe në çdo rast i frytshëm për familjen politike.

E njëjta shfaqje jashtë forumeve…është shthurje.
Dhe shthurja çon drejt rrënimit…cilado qoftë pala fituese pas beteje”, shkruan Çollaku në Facebook.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Çollaku i PD-së komenton “hemorragjinë” në parti: As komplot e as larje hesapesh, por shthurje”

  1. shushica says:

    Jo Çollak …hiqesh si teoricien per perpiqesh te mbrosh te kaluaren ,pra Berishen …Vetem nga poshte ,pra nga ajo qe ti e quan shthurje mund te rindertohet nje parti e qendres se djathte moderne europiane ,Vetem nepermjet nje levizjeje te pjeses me te perparuar nga poshte mund te arrihet qe te ndertohet dicka e re ,duke flakur pa meshire berishizmin ,si shprehje tipike e anarkofashizmit oriental…PS ..arriti ta bej ndrushimin ne menyre graduale ,ku u provuan mjaft peronazhe ,nga Nano,Majko,Meta ,e se fundi Rama…Ndersa ne PD drejton akoma Berisha …pas 27 vitesh…Me qe merresh me politiken e jashtme ,me gjej nje ne Europe qe ka 27 vite ne maje te piramides politike ..Edhe vendet e ish BS ,,,per aresye te ndrushme kane bere ndryshime…Kina komuniste tashme i mban lideret vetem 10 vjet,,,,me ligj… per te mos folur perGB apo SHBAku me daljen nga ekzekutivi ish kruyeministri apo ish presidentimkane nje rol gati zero…….kuptoje pra Collak ..rol zero..Te gjithe ata qe humbasin ,dalin menjane ne boten moderne,,,ndryshe gjerat nuk ndryshojne kurre …Si ka mundesi qe ju te rinjte jeni bere keshtu zvarranike ,edhe kur pak a shume jetoni ne kohet moderne….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *