Ish themeluesi i PD, Shenasi Rama: Tani PD është jashtëqitja morale e kombit

Nga Shenasi Rama

Ka mjaft miq e shoke, te cilet i falenderoj, qe thone se ia vlen qe te hedh kandidaturen edhe une per ndryshimin qe mund te ndodhe ne PD.

Po, eshte e vertete qe kam qene njeri nder themeluesit e pare e te paket te saj, eshte e vertete qe kam bere shume per ndertimin e asaj partie ne momente kritike te fillimit, por me te vertete qe nuk jam i interesuar. Dhe kjo per arsyet e meposhtme:

1.PD eshte prone e peng i familjes Berisha, vegel e tyre politike dhe iu sherben vetem e vetem interesave te asaj familjeje. kushdo qe hyn ne kete loje duhet qe me se pari e mbi gjithcka te behet sherbyes i asaj familjeje.
2.PD eshte e pareformueshme sepse eshte nje mase familjesh e klanesh kriminale te Trustit te Geshtenjave te Tropojes dhe te tjera po aq e me shume kriminale, qe nuk kane asnje lloj ndjesie sherbimi publik e kombetar por qe bejne te 99-tat per interesat e tyre.
3.PD ka nje te shkuar te frikshme dhe se bashku me PS e LSI edhe pergjegjesi historike per deshtimin e tranzicionit dhe per fatkeqesite qe iu kane rene shqiptareve.
4.PD eshte pa asnje medyshje vegel e interesave antishqiptare dhe te huaja, greke, serbe, dhe te tjera, dhe si ka bere ne te shkuaren kur nuk ka lene gje pa shitur e shkaterruar per para, do te beje edhe ne te ardhmen.
5.PD i sherben PS, si kur eshte ne aleance me PS ashtu edhe ne opozite sepse ne nje ane kur jane ne aleance formale e joformale, i jep force, dhe ne anen tjeter, kur jane ne opozite te mirekuptuar nuk lejon daljen e nje opozite te vertete.
6.PD eshte nje strukture pa ideologji, pa vlera morale e shteterore dhe qe sherben vetem si nje bande qe thith nga shteti dhe qe ushqen strukturat kriminale.
7.me vjen keq per militantet dhe atdhetaret qe jane pjese e asaj partie por kane qene, jane e do te jene te mashtruar sepse askush nuk punon ne interes te tyre e te kombit. njerezit e mashtruar jane te verber. verberia politike dhe ideologjike eshte vdekjeprurese per cdo njeri e cdo shoqeri.
8.Misioni i saj historik ka mbaruar dhe ka deshtuar pa nder. PD nuk arriti asnje nga objektivat historike. nuk ia vlen qe cilido qe kerkon ndryshimin te duhet te perballet me llahtaren qe kjo strukture, sepse vetem parti nuk mund te quhet, iu ka shkaktuar shqiptareve.
9.Koha kerkon nje parti te re, nje strukture te re, me njerez te rinj, me vetedije politike kombetare, me aftesi qe te veprojne ne kohen e veshtire ne te cilen jetojme dhe ne situaten ne te cilen gjendemi në sherbim të kombit, për të mirën e kombit dhe në interes të shtet-kombit e të gjithsecilit shqiptar.
10.edhe molla më e bukur përfundon si jashtëqitje. Tani PD është jashtëqitja morale e kombit. Ata që duan të shkojnë mbas karabushave që shiten si të të aftë e të ditur por që janë të zgërlaqur e shitblerë nga cdo kodosh politik si Berisha, Topalli, Basha, Imami e shumë zabërhane të tjerë, duhet të vazhdojnë të shtyjnë këtë karrocë muti që është PD e sotme.

Duke i falenderuar përzëmërsisht të gjithë miqtë e dashamirët, unë për vete nuk kam asnjë lloj interesi me u marrë me njerëz që edhe kur duan me të dhanë vajzën grue, sigurohen një herë që e kanë shtatzanë që me ta lanë kopilin tek dera.

Shqiptarët kanë nevojë për një fillim të ri, me njerëz të rinj, me ideologji të qartë dhe me përkushtim ndaj kombit. PD nuk mundet me kenë kjo forcë, dhe ajo duhet rikrijuar nga fillimi. e dhimbshme por nuk ka rrugë tjetër.

REMOTE_ADDR:[]

51 komente në “Ish themeluesi i PD, Shenasi Rama: Tani PD është jashtëqitja morale e kombit”

 1. Dikush says:

  Nuk mund ti shtohet as nje presje ketij shkrimi!
  Kjo eshte e verteta laskquriqe e te ashtequajtures PD, edhe krimbave qe ushqehen me kete jashteqitje te kombit.

  1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

   PD eshte misheruese dhe ADN e muslimon brothers ne shqiperi e njejte si partia islamike e Morsit ne Egypt,tashme e jashtligjeshme ne vend.
   Merrni nje per nje politikanet e PD ne shkalle kombetar,kriminele,ordinere,antikombetare,po te tille dhe gjithe simpatizantet dhe votuesit qe jo rastesisht jane totalisht[99,99% ] sunite,shiite,tourkocame,kosovare,mujahedine.Tmerri ketu eshte se edhe pse ne % te vogel dhjetra katolike votojne PD!!!!
   Tropoja dhe Kavoja dy vatra turkoshqipfolesish votuan PD dhe nese Kosova do te ishte pjese e big albanistanit e keqja do te ishte ne permasa madhore: totalisht muslimon brodhers votues te baces Sali,gje e cila shikohet edhe ne medjat e atjeshme.
   Dikush mund te thote se shume muslims i dhane voten PS dhe Rames kristian[edhe pse i tredhur,atheos]!!!???
   Kjo ndodhi pasi shumica e suniteve u katandisen koshave te plehrave dhe u gjysmuan duke vrare njeri tjetrin ne kohen e saliut,kshq per mbijetese te detyruar votuan Ramen por jo se kane ndonje dashuri per te,te bindur se jo se do te behet donje mbrekulli e ren nga qielli e te hane me lug floriri por te pakten nuk do te shkojne per lesh duke u vrare.
   Sot PD dhe LSI[pjelle islamikesh edhe kjo] fituan nje numer te konsiderueshem deputetesh ose shprehur ne votues i votuan shume shqipfoles,po te mendoj kush se cfare shkerdhimi i kane bere vendit , suniteve apo shiiteve keta bastarde per 25vjt,keta nuk duhet te merrnin as 3%[ne nje vend normal] e limitit per ne kuvend ndersa ata nxorren gati 60deputet sebashku……………!!!!!
   Pra,rrezutatet tregojne se kemi shume llum votusoarabesh pa mbijetojne bordelo/parti te tilla islamke si PD apo LSI te cilet hahen si qente mes tyre se cili do te mare drejtimin e partise thua se ja ka len me qitap sulltan murati……..!
   Keto te verteta jane te hidhura por ky eshte REALITETI,i cili verteton titullin e mesiperm te shkrimit,pra PD apo LSI jane jashqitje morale e muslimon brothers………..dhe jo kombit shqiptar,pasi nuk mund ti dedikosh dikujt[kombit ne teresi] dicka kur nuk shprehet apo perfaqsohet nga keto parti!

   1. tralala zura nje gale says:

    PISOGLENDI mou,ke nevoje per mjek o RROT CARI 😀 😀 😀

  2. dymi says:

   Eshte plotesisht e vertete qe PD-ja eshte nje karroce m.ti. Megjithate jam i bindur qe edhe ky fare demokrati Sh Rama eshte nje egoist i ndyre dhe jo demokrat, qe partine t’ja japin te paketuar me kordele si dhurate. Ka mbi 5-6 vjet qe vetem tjerr teori nga Amerika dhe asnje aksion politik.

  3. me thene te drejten says:

   PeDe-ja ka qene JASHTEQITJE e kombit qe kur u formua 😉

 2. tuli says:

  Shenasi te falenderoj per komentin. shumca e shqiptareve kane te njejtin mendim per karrocen e mutit PD.

 3. LORA says:

  Ky eshte idealisti Shenasi Rama I 1990-es,themelues I PD-se,,,qe une e kam njohur,ne qytetin “Studenti” .
  Respekt.

  1. spartaku says:

   Respekt per zotin Shinasi Rama.Ka thene realitetin.PD-ke SOTE ME TE VERTETE ESHTE JASJTEQITJE MORALE.Pd-k eshte nje parti radikale dhe aspak demokratike.Ajo me kercenimet qe bene,i ka kallur friken popullit,i cili ka nje urrejtje te madhe per ate parti.Por populli po shkone me shprese se asja,ishalla i vjen fundi e shkaterohet,zhduket nga faqja politike fare.

 4. LIKE HAJDUTI says:

  Shume analize e sakte, nuk ke ç’ti shtosh.

 5. arbereshi says:

  Nje cike i cuditshem ky tipi. Cfare eshte per ty more Shenasi PS ?

  1. Grigor says:

   Atij nuk i pjerdh per PS-ne mor djalë. Ai flet per PD, ti I kerkon mendim per PS-në. Ai nuk ka dale te jape vetdikte per te gjitha partitë. Ai flet per Partine qe themeloi dhe iku per lesh.
   PS-ja nuk mund të komentohet sot. Sot per sot ata kane voten dhe besimi e popullit. Pas kater vjetesh I behet gjyqi PS-se, sepse kerkoi timonin dhe ha dhane.
   Tani cfare do me tjeter? Tani duhet pune te justifikosh voten plebishitare be mbare vendin. PSja kesaj radhë ka fituar me referendum. Te shpresojme se do beje pune.
   Problemi yne nuk eshte PSja sot. Eshte PDja, sepse nuk kemi nje alternative ne qofte se Rama dështon.
   More vesh robo? Mora thuaj.

   1. arbereshi says:

    O grigor GRIGORI, lexoje edhe nje here artikullin e ketij Shenasiut se ndoshta kupton dicka me shume. More vesh roboooo, JO thuaj

   2. opa opa says:

    Kujt i plas per Shenasi Tocin apo c’thote Toci Shenasi 😛

 6. kombi says:

  bravo , kjo eshte e verteta e tyre. populli eshte analfabet dhe voton nga padituria ,per ketea hajna.

 7. ariu says:

  SI gjithnje I sakte dhe brilliant z.rama,,,populli votoi dhe kurre nuk ia jep voten saliut,bashes,topallit,imamit,etj,,,s’duan te kuptojne te vazhdojne e te shtyjne karrocen e mutit.///

 8. Feniks says:

  O Shenasi!
  Merru me PD e jo me PS.Vleresimin e tyre e dha populli ne 2013 dhe 2017.
  PD ka patur per mision shkaterrimin e Shqiperise si shtet dhe bashkimin me Serbine,por deshtoi.
  Berisha dhe kelyshet e tij t’i jepen gjyqit dhe PD te shkrihet.

  1. Bekimi says:

   Paskemi mendime binjake.

 9. ATDHEU says:

  Respekt z. Shenasi Rama. Nuk do t’i hiqja dhe nuk do t’i shtoja asnje presje shkrimit Tuaj. Koha per te krijuar nje opozite te re dhe te shendosh.

 10. ali vlora says:

  Shenasi ! Hallall qumeshti asaj nene . O sote o kurre.Te tregojme qe dashuria sedra per atdheun nuk ka vdekur. Sjane me te zote popujt e tjere.nga ne me te vjetrit. Ju lutem ma postoni pergjigjen .Tung

 11. andromeda says:

  Absoltisht e vërtetë kjo tabllo e tmerrëshme e PD-së.

 12. Shqiptari says:

  Ne fakt jashteqitja e vertete asht shinaziu bashk me mero bazen

  1. Kapedani says:

   Dhe ndonje argument per keto qe shkruan mund te na i thuash.Apo si shpellar qe je vetem te pellasesh di.

  2. Bekimi says:

   Vetëm të merresh me PD-në akoma, është shenjë jashtqitjeje.
   Shqiptarët nuk kanë nevojë për asnjë parti tjetër. Të merresh me ringritje të PD-së, dmth shpallje e ligësisë që të karekterizon, haptas.

 13. Toni says:

  Nuk i heq dot asnje pike e asnje presje. Kjo eshte jo vetem PD por shumica e partive kryesore Shqipetare. Packa se sponsorizohen nga taksat tona e kthejne ne prone familjare. Fatkeqesi Shenasi qe nuk ka 100 vete si ti ne ate vend qe te bejne ndryshimin. Pershendetje dhe respekte!

 14. goni says:

  Pasardhesit e Kriminelit Enver Hoxha jan vene ne sulm frontal,kunder Bashes!Sepse ka keqekuptim,Vete Krimineli Enver Hoxha krahason Shqiptaret me Skocezet,por ky krahasim eshte i gabuar,Shqiptar(Arrnautet,qe don te thote arrna arrna,pra arrna te ndryshme ,thjesht i perzier,dhe kjo eshte qe mijra vite,qe nga koha e Pellazgeve,dhe Ilireve,te Cilet po ashtu ishin Popull i perzier!).Por deshira per perzierje eshte e theksuar edhe tek Sklocezet,sepse pas referendumit per daljen nga Europa,tashme e perzier,sepse egziston ne gene te Popujve Europjan deshira per perzierje,pra kush kerkon te ndaloje ket deshire,ska pse e ndalon.Skocezet kerkojne me qdo kusht shkeputjen nga Britania,dhe hyrjen ne Europe,qe don te thote,e deshirojne perzierjen!Tashme Europa eshte bere Amerike,,dhe eshte jo e rastesishme qe Njerezit kerkojne te shkojne ne keto Vende,,pra Njerezit e deshirojne perzierjen,sepse nuk mund ta shpjegosh kerkesen e madhe per aplikimin e lejeqendrimit ne Amerike dhe ne Ameriken e re Europen

 15. vezhguesi says:

  Ate qe beri ps sot ne nje forme tjeter e beri ne 96 pd qe doli 112%. Ky zoteria ska faj te gjitha partite ps pd e lsi jane ato qe per 30 vjet se lane popullin te votoje i qete duke blere ne cdo forme vullnetin e zgjedhesve. Nje shprese pati Rama kur u votua qe ne 2013 si qytetar do sillte vlera te reja duke shkaterruar ps me 100 mekate. Fatkeqsisht jo vetem qe nuk doli nga llumi i vjeter i ps por u shnderrua ne nje parti te shitur te oligarkia dhe krimi. Dhe sot me stilin e vjeter i fitoi zgjedhjet me presion me para e me lloj lloj trukimesh. Ndaj ky zoteria i fut ne nje sira te gjitha partite tona si karroca muti dhe ka plotesisht te drejte.

  1. I.Hoti says:

   Vehgues i halesh !!!!

  2. I.Hoti says:

   Vehgues i halesh !!!!

 16. Korabi says:

  Njerez si Shenasi Rama i duhen Shqiperise, por Shqiperia nuk eshte gati. Eshte njeri i paperlyer ne llumin e ketyre 27 viteve, themeluesi i vertete i PD, parti te cilen e sekuestruan sigurimsat dhe dobiçet e bllokut. Por jam i sigurte qe po te merrte pjese ne zgjedhje nuk do merrte as 2% se shqiptaret duan ndonje qyfyrexhi si Rama apo nje hajdut si burri i Mones qe u tund me arrogance para surratit pasurite e vjedhura, apo si kelyshet e Berishes qe nuk reshtin se talluri me kete popull. Ata e mund te bejne ndryshimin nuk perfillen nga ky popull. Njerezit jane te kenaqur me sufllaqet dhe qoftet mediatike qe u serviren per ti helmuar nga mediet e shitura shqiptare. Kot e keni z. Rama (Shenasi) qe merreni me Shqiperine. Eshte lodhje nervash dhe humbje kohe.

 17. Benard says:

  I madh ja Shenasi Shkodra !
  Mire shume po thua , po si i behet hallit tone ???

 18. oldman says:

  Me vjen mire qe lexuesit e Temes, me ne fund jane ne shumice qe aprovojne mendimet e Shinasi Rames per PD-ne. Sepse e verteta tashme ka dale lakuriq.. Por e verteta e madhe dhe me e hidhur, te cilen e ka theksuar edhe Sh. Rama, eshte se jo vetem PD-ja eshte shkaktare dhe fajtore e tranzicionit shqiptar qe nuk po i duket fundi. Te gjitha partite kryesore qe kane pushtuar parlamentin keto 26 vjet “demokraci”, kane bashkepunuar me njera tjetren, per te mashtruar popullin dhe alternuar pushtetin e grabitjes se demokracise dhe pronave tona. Parlamenti i fundit eshte edhe ai nje prove se si kryetaret e partive, kane zgjedhur sipas interesave te tyre tek listat, jo perfaqesues te popullit por kartona per te siguruar ambicjet e tyre personale dhe te klanit qe i mbeshtet. Populli ka shpresuar tek e keqja me e vogel, dikush per inat te “vjerres, ka fjetur me mullixhiun”, dikush per interes apo per mbijetese ka marre drejtimin e gabuar. Por ka nje shumice qe nuk eshte zgjuar akoma ose i mungon ndergjegja qytetare apo shtetfotmuese. Ketu qendron edhe fatkeqesia jone kombetre dhe njekohesisht problemet qe shoqeria shqiptare duhet te perpiqet per ti zgjidhur. Ndoshta, jo me forcat e veta..

 19. Shinaqiu says:

  dhe pika e fundit…10. Me kete fytyre qe kam une si mund te drejtoj PD-ne

  1. Monika says:

   Luli, ti je supermodel, mos degjo ata qe thone s’ke fytyre kryetar

 20. Zequa says:

  Basha eshte kopil i Enver Hoxhes, ketu jemi dakord.

 21. zi says:

  Te gjitha jane te verteta te thena shume here,
  me mllefe, urejtje apo dashamiresi.
  Zgjidhja eshte e panjohura me e veshtire,panvaresisht se mund te jete dhe shtatzane.

 22. Kuq e zi says:

  I nderuar shenasi
  Nga vij une lufta e klasave ka qene e rrepte zgjedhjet e para pd i fitoi me 97% kur ne morem vesh qe berisha ishte komunist ishte viti 2010 pra komunistet na e kishin futur edhe per 18 vjet te tjera
  Ndersa ju te debuarit e pd- qe themeluat ate parti nuk jeni te paket uroj qe pd e vertete te dale ne drite
  Ka shume njerez qe votojne ps sepse ajo sot eshte me pak komuniste se pd pra zgjedhin te keqen me te vogel

 23. bashkatdhetari says:

  ja fute kot jo i enverit por i ilirit vella per babe me ermalin…….

 24. Jimi says:

  Sheno! Rri mire atje ku je, se nuk te merr njeri seriozisht , ti je nje qenie amorfe qe askush nuk ta var. Nese doje te beje prokopi rastin e kishe ne 90-ten . tani vate vapa me gushtin!

 25. arber says:

  Nje person me integritet dhe koherent…sa i perket berishes dhe turmes barbare serbe ka plotesisht te drejte. Shqiperia qeveriset nga antikombetare

 26. Joni says:

  Jashteqitja jeni ju . keni kohe qe villni vrer mosmirnjihes

 27. Joni says:

  Jashqitja jeni ju . mos vill vrer mosmirnjohes

 28. Oketo says:

  Z.Shenasi keni te drejte per shumicen e pikave !
  Gaboni Kur thoni se duhet rikrijuar parti e re . Ku do i gjeni njerezit ?! Votuesit e mbetur te PD nuk i shkulni dot nga partia. Shumica e votuesve demokrate Jane te lidhur me korrupsionin 25 vjecar te PD ( te shperngulur qe kane ndertuar pa leje ne pronat e te tjereve, persona qe kane perfituar nga privatizimet osé Kane uzurpuar pronat ne menyre te paligjishme , ish bashkepunetore te sigurimit te fshehur dhe strehuar ne PD, antikomuniste dogmatike per te cilet eshte sakrilegj qe te votosh per parti tjeter) Shembulli i Bamir Topit tregon se sado ne krize te jete PD keto kategori njerezish do te vazhdojne ta votojne deri sa vdekja ti ndaj nga partia .

 29. Niko says:

  Eh mor shenazi pse nuk e thua qe ne 90 ishe me mision ne krijimin e pd,te kujtohet qe gjysma e shokeve te tuaj e dinin qe ti ishe i sigurimit,prandaj nuk te mori kush ne asnje debat ne at kohe,prandaj shkruan me mllef per pd. Nuk po them qe pd ka punuar shum mire po ma mir se ti dhe hamdi dega qe jeni llumi i shqiperise eshte,prandaj vazhdoni e shkruani se misioni i juaj vazhdon sepse tutoret tuaj e dine karakterin qe keni. Vazhdoni sepse shefave pet te cilet punoni ju vemje i hyni ne pune ne qdo kohe

 30. Padrino says:

  Bravo, Shenasi Rama analize e sakte, PD, parti e Derrave , bande, i ke rene pikes.te tre keto parti e kane marre peng popullin Shqiptar. edhe njehere nje Bravo te Madhe.

 31. goni says:

  Kerkoj falje per komentin,qe nuk e permenda Ramen(jo edvin krstaq ramnen,pra te jete e qarte tek Shinasi),per shkrimin e Tij ,qe shigjeton pa meshire!Un vetem po kerkoj qe mos te behet Kurban Basha,sepse shkrimi qendron,dhe nuk mund ta qmontosh.Pra per humbjen del fajtori,dhe eshte shkrimi qe jep sqarime,del se eshte jo vetem Basha,dhe shkrojta nje koment me pare,Basha ka rrugzgjidhje,dalja Publike,dhe shkeputje Publije,nga klanet e lidhura,dhe sherbimi mbi supe e veshtiresive qe dalin,dhe marrja kjofte me ligjshkelesit,qe kann shkelur kushtetuten,qe nuk ka gjygj qe mund ti denoje,te shpresojme nje reformim rrenjesor te drejtesise,ku edhe do tket gjygje qe do ti denojne!Kushtetuta nuk eshte paqavure!

 32. Dielli says:

  Faleminderit qe u treguat i sinqterte, duke menduar se si themelues i PDs do te ishte shume e veshtire per ju ta pranonit kete realitet. PD-ja eshe ashtu sic thoni ju, anti-shqiptare, pa moral, nje turp. Respekte

 33. Normal , spiju i futur ne pd , me urdhe si shume te tjere , ordiner i akuzuar si deshmitar ne Shkoder kunder nje rrezik zije , qe u denua dhe vuajti burgjet e çnjerzore te komunizmit , i pa karakter , ky rrace e keqe flete keshtu , vetem nje i ordiner , i shitur , pa karakter , mund te flasin per partin qe permbysi diktauren cnjerzore komuniste , qe themeloi tregun e lire , antarsoi Vendin ne aleancen e lirise Nato , plotsoi kriteret qe Shqipatret te levizin te lire me dinjitet ne BE, , e mori vendin me page mesater 10$ ne kohen e babes se ketij ordineri dhe ne 2013 paga mesatere eshte rreth 350$ , po ky maskara nuk done ti shohe keto zhvillime , po e pagujne te leh.

 34. kuptohet et se nuk mund ta botoni ndofta se ju jeni si ky hale dhe paguehen me ba lajka kryeminsitrim me vese, por une e shkruva dhe mero katundari i kamun qe eshte ba qytetare Tirane , nuk ju lene .

  1. shkodran Bushatli says:

   Nazi (si e kena thirr ne Shkoder) nuk i ban lajka askujt, tjeter se nuk te pelqen ty shkodran prej Bushatit!! Shenasi Rama dhe Edvin Rama kane qene ne drejtim te lokomotives qe udhehiqte trenin demokratik!! Do te kishim pas 27 vjet te fituara dhe jo te humbura nese do te ishte njeri prej tyre ne drejtim, cilido!!

 35. benn says:

  ik o re mut…gje e zeze…PD do roje si alternative e domosdosshme ne Shqiperi…Dhe fakti se thjesht fale rastesise ke qene nje nga themeltaret e PD nuk te jep ty te drejten te vjellesh vrer nga goja…Kam qene edhe une dhjetorist..nga te paret…kemi qene te dy ne nje godine…nje nje kat…por megjithe rezervat qe kam kundrejt lidreshipit te PD-se asnjehere nuk shtyhem te vjelle kunder partise qe lindi si enderr per nje Shqiperi Demokratike dhe qe pa as me te voglin dyshim ka luajtur rol te pamohueshem ne ndertimin e SHQIPERISE MODERNE…perpos faktit se i eshte dashur te perballet me nje shumice komuniste qe per fat te keq ka hedhur rrenje ne Shqiperine ton te dashur….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *