Baton Haxhiu, Vlora Çitaku, Veton Surroi e Mimoza Kusari-Lila, një listë kosovare për të drejtuar diplomacinë shqiptare?!

Një personalitet kosovar mund të drejtojë diplomacinë shqiptare gjatë mandatit të dytë të Edi Ramës. Sipas burimeve pranë kryeministrit, në mendjen e tij janë katër kandidatë për të qenë në krye të diplomacisë tonë.

I pari është Baton Haxhiu, gazetar dhe aktualisht drejtor i Klan Kosovës, mik i afërt i Edi Ramës. Vlora Çitaku, ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara është një tjetër alternativë që po mendohet seriozisht nga Edi Rama.

Në listë është edhe Veton Surroi, gazetar, publicist dhe ish deputet kosovar, ndërsa alternativë e mirë për diplomacinë shqiptare mund të jetë edhe Mimoza Kusari, për të cilën Rama prej kohësh ka një konsideratë të lartë.

Ajo ka mbajtur postin e zëvendëskryeministres së Kosovës, ndërsa prej vitit 2013 atë të Kryetares së Komunës Gjakovë.

Në qeverinë “Rama 2”, Ditmir Bushati shihet i përshtatshëm për të drejtuar negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, ose për të qenë në krye të drejtësisë gjatë këtij mandati kyç për Vettingun dhe Reformën në Drejtësi./Tiranapost.al

REMOTE_ADDR:[]

45 komente në “Baton Haxhiu, Vlora Çitaku, Veton Surroi e Mimoza Kusari-Lila, një listë kosovare për të drejtuar diplomacinë shqiptare?!”

 1. EZ says:

  Jam totalisht kundra Rames, por kjo ide qenka interesante.

  1. Lugati says:

   ngjoni ktu…s’ka nevoje te them ca krahu jom se dini mire..nuk jam ne gjendje te them ne cfare posti …por eshte nje ide fenomenale..nuk flas per emrat..vetem te jene njerez te ndershem
   .dhe po them dhe me shume..ti ofroje nje post edhe nji shqiptari te maqedonise…bukur bukur bukur idea lugatit KM

  2. emigrant deutschland says:

   Rama tani e dhjeve komplet me keta islamiket arabe pertej kufijeve !!!!!! Pse nuk ka ne Shqiperi sa te duash per te drejtuar Diplomacine Shqiptare por na u dashkan keta Turqit e kosoves qe akoma nuk kane rregulluar shtepine e vete…….mjaft me z Kriminister me keto budallalleqe

  3. Shqiptari i revoltuar says:

   PO KRYEMINISTER BRAVO TANI MERR EDHE DISA TE TJERE ANDEJ TADJIKISTANI SE KETA TE KOSOVISTANIT I MORE : HAPU DHE TE FUTEM:

 2. Tin Tin says:

  Zgjidhja me e mire do ishte Lek Plepi ,apo Fiqo Germadha.Edhe Leko Guma mire do ishte.Ndoshta Maqo Bochka apo Kongres Hauri.
  Mos harro dhe Tajar Bostanin&Nard Palloshin,,Fotaq Kermen dhe Islam Topemadhin.

 3. per femrat kame nji far simpatie ,megjithate do ti afroja dicka tjeter ,
  e asnjiher te beje nji gafe te tille infantile .

  #sa i tako ktyre dy boleve leshator ,
  mundet te qy mi vu roje ne wc-te publike te tirones 🙂

 4. koli says:

  Filluan pasojat idiotike te timonit vetem. Zot na ruaj.

  1. boom says:

   Na e rruaj ti se zoti merret vetem me qethje.

   1. Grigor says:

    Ha ha ha
    Nuk te njoh, por je fantastik.

    1. mirel says:

     Dhe ti je nje kokebythe sic te do shoferi. Ai jua mban timonin ne goje..po ju e hapni gurazin dhe me teper.
     Ndaj po kerkon ndihme nga Kosova, se i duhen me timona..

 5. Korabi says:

  Fqinjet do vlojne nese ndodh kjo! Se ne nje fare menyre eshte nje hap drejte rruges se gjate te bashkimit. Eshte shume domethenes fakti qe mendon ta emeroje ne krye te diplomacise dhe jo tz nje ministrie tjeter.

 6. Arben Presheva says:

  Do te ishte nje nder per Shqiperine qe Surroi te ishte Minister i Puneve te Jashtme te Shqiperise. Nje familje qytetare dhe diplomatesh.Gazetar, shkrimtar dhe publicist. I shkolluar ne universitetin e njohur te Mexico Sity. Themeleues i grupit “Koha” medias me te pavarur ne rajon. Konseguent ne qendrimet e tij.Origjina e tij eshte Kukesi. Ai ka marre titullin: “Nder i Qarkut te Kukesit” .Ndersa te tjeret nuk bejen sidomos Batoni nuk ben fare

  1. Fiamuri Arberit says:

   Veton Surroi eshte me i pergadituri, por fatkeqesisht eshte i shume dyshimte… Une atij nuk i besoj!

 7. Fredi says:

  eshte shume interesante. Veton Surroi do te ishte nje zgjidhje shume e qelluar.

  A duam nje lidhje me te ngushte me Kosoven? A duam qe te bashkohemi nje dite?

  Ky mund te jete fillimi!!!!!!!!!!!!

 8. Baliu says:

  Nga kjo katershe e lluzerave, ndoshta Veton Surroi mund te kontribonte diqka pozitivisht.

 9. KORÇARI says:

  Baton Haxhiu ??????? Ky plehra Antikombëtar dhe ANTISHQIPTAR të përfaqësojë Kombin që Urren ???.
  Ky është nismëtar i “KOMBIT KOSOVAR” Pra me pak fjalë ANTISHQIPTAR I THEKUR.

 10. LORA says:

  Keta nuk jane perfaqesues te testuar nga vota e shqiptareve te Shqiperise,,,,,edhe pse mund te jene te denje per voten e kosovareve.

 11. Shqipe says:

  Mimoza Kusari eshte e korruptuar ajo kur ishte ministre e ekonomise se bashku me Thacin ka marre para nga kompania greke titan per te bllokuar exportet e cimentos shqiptare ne kosove……e korruptuar…..

  1. mirel says:

   Po qenka fix atehere per kete pune.
   Ky eshte kriteri numer nje per te qene qeveritar shqiptar. Nuk i paska pelqyer kot Ramiut. Si puna e saj, ai ka afinitet te madh per koncesionaret.

 12. pretendent per minister te jashtem says:

  I mbaroi materia gri Shqiperise qe po e importon nga Kosova !!!!!!?? Gjatoshi qenka ne qiell te shtate (ka gabuar ne doze) ene nuk po sheh mo poshte . Po pse humbi shqiperia per nje minister te jashtem ,ene keta qe votuan dhe qe u votuan nuk qenkerkan te afte te marrin kete post ,por u dashkerka importuar prej Kosove ?? !!!!!!!! Edi tundu bre burre “zbrit” ne toke se po fluturon si tullumbace e ka rrezik te fluturosh ne drejtim nga te fryje era pa koordinata …… he buçko zgjuhu …… Edi …Edi ……. zgjuhu boll pe enderra me lizen ne boten e çudirave !!!!!

 13. mirel says:

  Kush e mendonte se keto ishin pjese e pyetjes qe i beri popullit per sugjerimet per qeverine e re.
  Drejtesia, Reforma, Prona..u lodh i shkreti popull dje gjithe diten te Tema, u mbars kau, po polli nje ide te tille.
  Ajo Kusarka sidomos, qe Ramiu e ka konsiderate, e ka shprehur hapur qe nuk ben koalicion me parti qe pretendon bashkimin me Shqiperine. Behet fjala per zgjedhjet ne Kosove. Por u admiroka ne Shqiperi…bravo bravo

 14. Latif Dreqi says:

  Mos, nuk mund te jete e vertete kjo gje. Keta nuk I duan as vete kosovaret. Njeri Haxhi, tjetri pro sllav, tjetra Kusar oboboo ca tmerri.

 15. DRENICA E KUQE says:

  E paskeshit qelluar! Bingo! Kerkush me mire se keta kater nuk e perfaqesin me denjesisht diplomacine jugosllave te populli shqiptar!… Po a nuk po gjeni shqiptare te tjere a? A veç titicat ju kane mbetur per t’i ruajtur ne pushtete “shqiptare” a?…
  Na mbaj toke e na ruaj zot, se kesi “miri” nuk sheh kerkund ne rruzull te tokes!

  DRENICA E KUQE

  1. mirel says:

   E ka ngaqe eshte patriot i madh. Shofer si gjyshi. Gjyshi i Zogut, ky i Serbeve.
   Kot nuk ja le tregun shqiptar mallrave serbe.
   Shpresojme vetem qe nje dite Albin Kurti te marre frenat e politikes shqiptare, se me kete lloj zagaresh qe jane sot ketu zor se ky vend i shpeton shitjes te mafia serbe.

 16. ariu says:

  NUK I DUAM KOSOVARET NE QEVERINE TONE,,,NE KEMI TE RINJTE TANE PA PUNE ,,RAMA TE MENDOJE TE FUSE NE PUNE RININNE SHQIPTARE,,JO KOSOVARET ATA TE HYJNE NE QEVERINE E TYRE,HAJT PA PERMENDUR DHE FAKTIN TJETER QE KOSOVARET JANE TE POSHTER DHE NUK TE FUTEN NE KETO NDERMARJE.////

 17. albgentius says:

  Se pari duhet te shpallet qellimet kryesore te diplomacise shqiptare per kater vitet e ardhshme e pastaj ne funksion te tyre te zgjidhet personi. Cili eshte qellimi i vendosjes se nje personi nga Kosova ne krye te diplomacise? Kjo duhet shpjeguar. Apo behet per show e per te fituar pike ne Kosove?

 18. maxi says:

  Vetem Vlora Citaku do te ishte personi i duhur per kete pune.Rrjedhe nga familje patriote e shkolluar jashte vendit ….per dallim nga Thaqi ja perplas ne fytyre perhere ne OKB perfaqesueit serb dhe ruse…

 19. Vesa says:

  Ide interesante dhe e pranushme. Mund te kete te tjere Shqiptare neper bote per drejtimin e diplomacise Shqiptare. Kur kujton se Ministrine e Jashtme e kane drejtuar Kastriot Islami, Ilir Meta, Tritan Shehu etj, perse te mos e drejtoje Veton Surroi apo Baton Haxhiu? Besoj see kryqezimi I kultures tone dhe asaj kosovare, do nxjerr produkt me te mire.

 20. frnk says:

  Heren e fundit qe Shqiperia kishte Minister Koqevar,u vrane qindra nga ai.Kush nuk e njeh dhe ta lexoje Xhafer Deven.
  Spiun dhe i shitur,qen antishqiptar.

  1. Lugati says:

   ore frnk..pastroje gojen kur te flasesh xhaferr deven o robo…nji nga patriotet me te mdhenj shqiptare

 21. Superthiu says:

  Vlora Qitaku Ministre e jashtme e Kosoves OK
  Baton Haxhi rrenci ministre per perhapjen e analFabetizmit …OK
  Mimoza Al Kusari Al Hajdukica…..ministre per hajni dhe drdhje te bothes te Gadafi …..OK
  Vetonullah Al Surroj ministre per hyrjen e Shqipnise ne Konfrencen e vendeve Pislamike…..OK……uuu jooooo, sepse kete pune e ka kryer Salihudin Al Berishija….dmth Vetonullahu mund te behet minister per pune te jashtqitjes……OK

 22. WEB1 says:

  E dhjeve fare o ramush , a thua valle tani shqiperia ka nevoje te importoje kuadro nga jashte kufirit ?apo vendin e tyre ata e ndriten dhe u ka ngelur vetem shqiperia per tu rregulluar

 23. Agim e Alban Dega says:

  REFORME URGJENTE NE ADMINISTRATE….
  QILIZEM NE DIPLOMACI !

  – Ilaci… Modeli amerikan shpetimi !

  – Nga Agim e Alban Dega, Nju Jork

  Secili prej emrave te permendur kane merita te padiskutueshme, sidomos Volta Citaku, qe i dha nje fytyre te re diplomacise se Kosoves se re te lire e te pavarur.
  Secili prej tyre mund te beje keshilltarin e Jeyministrit apo te shefit te diplomacise Shqiptare, ose edhe ambasadorin e Shqiperise kudo ne Bote…
  Por jetojme ne Ballkan!? Sipas vendit dhe Kuvendit, thote sovrani.
  Politika e Jashteme, diplomacia eshte nje nga dy shtyllat e cdo shteti.
  Gjithe administrata shteterore e sidomos Diplomacia shqiptare ka nevoje per nje reforme rrenjesore pra nga themeli.
  Nga qoshe te ngrohta per tepsite e pushtetit, ambasadat e ambasadoret duhet te kthehen ne kantjere te veshtire pune 24 ore ne 24 ore ne sherbim te Shqiperise dhe shqiptareve.
  Ne vend te ambasadoreve te librave te veta ne sherbim te vetvetes duke na shitur veten si Kisingeret e Hollbruket e diplomacise boterore, kerkohen fytyra te reja me atdhetari te sprovuar e perkushtim te spikatur ndaj popullit e kombit te vet, me pergatitje e nuhatje diplomatike, gjak i ri me projekte konkrete e konkurim te pakten tre kandidatesh per nje post nga Ministri i Jashteme e deri tek kafazi i ambasades.
  Ambasadat duhen kthyer ne vatra veprimtarie e pasqyra dinjitoze te nje qeverie e mbi te gjitha te nje Shqiperie dinjitoze…
  Mbi 90 per qind per te mos thene 100 per qind e ambasadoreve te sotem shqiptare ne vende te tjera jane mykur ne ato poste!
  Sa investime, sa kompani serioze, sa oferta fitimprurese i ka sjelle diplomacia Shqiptare atdheun e popullit te vet…
  E vetmja diplomaci e suksesshme dhe efikase qe ka funksionuar me te gjithe motoret e energjite e plota e ka emrin Edi Rama!
  Vizitat historike te Rames ne Washington e Berlin, Paris e Beograd, Bruksel e Berne… jane maja te saj …
  Me shume jehone e vleresim i soli Shqiperise dhe shqiptareve tre lapsat me ngjyrat e flamurit francez ne xhepin e shamise e kater kleriket e kater feve vellazerore se 74 milione euro per helikopteret e sakatuar franceze Berishes. Te sakatuar jo nga francezet por nga korrupsioni i seksereve te Xenit e Bashes…
  Rezultati : Sala mori prapanicen e Merkelit surratit, Edi zuri krahun e djathte te saj ne ballin e takimeve te liderve rajonale ne Berlin !
  Secili e te gjithe dilpomatet shqiptare Brenda e jashte Shqiperise te maten me peshoren e punes dhe rezultateve konkrete ne sherbim te popullit e Shtetit shqiptar.
  Te behet nje veting demokratik e nje audit nga MPJ, Kontrolli i Shtetit dhe Kryeministrin per korrupsionin dhe shperdorimet skandaloze neper ambasada e konsullata shqiptare gjate 25 vjeteve te fundit…
  Pa bere as hetuesin e as hulumtuesin e tyre vetem ketu ne Nju Jork , pa anashkaluar skandalin me Ambasaden Shqiptare ne Washington te 2005-es, ne vitet 2002 – 2011 jane me qindra raste mashtrimesh me qerate e banesave per diplomatet, punime te kryera me shumefishin e vlerave, panaire me tre- kater kavanoza turshi….
  Sherbimet per imigrantet shqiptare kane nje permiresim keto 2-3 vjetet e fundit por tarifat e sherbimeve jane qiellgerryese, skyraketing …
  Diaspora shihet si nje lope qe vetem duhet mjelur por pa i dhene sherbimet e nevojshme dhe kujdesin e duhur.
  E nuk behet fjale per nje grusht shqiptareshqiptare, por per gati gjysmen e popullit tone.
  Po sjell vetem nje shembull konkret e teper trondites:
  Per pasaporten amerikane nje shqiptar i natyralizuar paguar rreth 100 dollare….
  Per nje pasaporte shqiptare paguan gati trefishin !
  Pse !?
  Reforma urgjente ne Adiministraten shteterore, qilizmi ne diplomaci jane ilaci !!!
  Po modeli!? Ai amerikan . Nje mandat si rregull per ndryshimin e kryediplomateve dhe ambasadoreve ! Dy mandate si perjashtim! Tre askush…
  25 qershori ia dha timonin atij qe sovrani I besoi me shume…
  Tepsite nuk jane me nje shfajsim ! Suksese !

  1. tahir kolgjini says:

   oooooooooo familja dega..o spiuna plera komuniste serbe..mos guxoni mo me fut hunet ne punet e shqiptareve ..ju njofim kush jeni pushta komunist

   1. Alban Dega says:

    NUK DUA TE FYEJ GOMARIN …!?

    Te te quaj spiun serb!?
    Nuk e bej dot… Do te ofendoja Rankovicin, Stanishicin… Berishen, Mulin …
    Te te quaj gomarin !?
    Nuk mundem…. Di te fyeja gomarin jo ty!
    Te te them bagel !
    Eshte padrejtesi… Ka me shume vlere se ti….
    Ushqen perimet, frutat, Token…

 24. Drini Nga Kosova says:

  Ne Rrene e kulluar , se Nuk paska Shqiperia dhe Edi Rama ndonje politikan apo diplomat por te merr nga Kosova , edhe pse jam nga Kosova por duhet ta pranojme qe Ne nuk kemi pothuajse fare ndonje politikane te mirefillte dhe perveq VEton surroit te tjeret Jane analfabet per ate pozite. Rama ka shume me shume she me te mire, ani ket genjeshter kur Po e lexoj per BAtonin , MImozen dhe Vloren me vjen te qesh …..

 25. OR TI SHOQ !!!!!!!!!!!!!!!!!
  ZOTNIA KRYEMINISTER !
  VOTAT SHQIPTART S’TI DHAN TY ME NA GATUE CORBEN TURKE NE SHQYPNI
  E AS ME TU DUK VETJA N’PASQIR SI SKANDERBEGU !
  A M’DUKET T’KA KAPERCY NERVI ME BASHKUE KOMBIN KUR ALA NUK KE NJI SHTET !
  JAVASH OR TEJ – JO SI KALI GERRMUQ
  GJANAT KAN ” SIRA ”
  PASTROHEN ISNTITUCIONET
  VIHEN PERSONAT E DUHUR NE PROFESIONET E DUHURA
  PRA ETJ ETJ NDERTOHET NJIHER SHTETI I FORTE SHQIPTARE
  PASTAJ KERCEHET VALLJA E SHPATAVE SI N’KOHEN E BABOQIMOS
  TI S’KE ALA CATI MBI KOKE DON ME BO DRITARE E DYER
  AMON MER PERDORI PAK FRENAT E KALIT
  SE SKANDERBEGU KISHTE TE TJERA BOLE

 26. Babadimri says:

  Pos Vlora Qitaku të tjerët janë serbofil që nuk ja duan të mirën Shqipërisë as Kosovës.

 27. vlora qiTakut ja kesh ngul synin edhe ai ministri jashtem serb
  po ktyre dy kokboleve vallaj spo di me then se kush ja rrakomandue
  kryminiustrit shqipkare

 28. Gudua says:

  Ide e papare,gjeniale,po e beri do te jete fantastike.

 29. Lili says:

  Ne qofte se e bene kete, atehere vdekje politike per Edi Ramem, a nuk e dini cfare perfasojne keta ne Kosove ju te Shqiperise e sa te urryer jane?
  Atehere po behem edhe une kandidate : e meritoj se ,me rend i kam bere nen 5 perquind keta ne zgedhjet e kosoves,hi hi…

 30. Epiri Arberi says:

  Asgje tè keqe ska, Shqiptare jane. E rendesishme eshte tè mos jene tradhtar, si salehu, lulushi, like defteri, miku gerqise. Gjeja me mire qe mund te bente Piktori, te vendoste Rexhep Qosjen President te Shqiperise.

 31. The Comisioner says:

  nuk e kuptoj c fare ka per produktive si ide, eshte vec provokative, meqe jemi ketu me mire te propozoje Theodoros Pangallosin si minister te jashtem te Shqiperise, qe te heqim cdo paragjykim mbi aftesite profesionale te te nominuarit,apo mos valle kjo skeme bazohet tek principi :PUNE KA PO NUK KA PROFESIONISTE, dhe per ta sjelle arsyetimin ne racionalitet, a nuk do te ishte mire qe ministrat e qeverise te mos ishin fare figura politike por mund te mershin me qira ne tregun boteror te punes me kontrate si fjala bie DUKA morri De Biasin, mbase keshtu do te kish me teper performance qeverisese

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *