Paralajmërimi i fortë i RD: Berisha është rikthyer…, kjo është vija e kuqe që s’duhet kaluar

Kryeredaktori i Rilindjes Demokratike, Blendi Kasmi shkruan sot se ish lideri i PD-­së, Sali Berisha është rikthyer ndryshe në parti.

Ai sipas Kasmit ka përcaktuar me përvojën e tij shtegun nga duhet të kalojë PD-­ja për tu ringritur. Ndërkohë që në numrin e sotëm të Rilindjes Demokratike ka edhe një fjali të fortë që shoqëron foton e madhe të ish liderit të demokratëve.

“Sfida e ringritjes së PD-­së është Bashkimi. Lideri historik ka përcaktuar vijën e kuqe të cilën nuk duhet të kalojë gara për kryetarin e PD me një anëtar një votë që është ajo e mospërçarjes dhe mos përjashtimit”, thuhet faqen e parë të RD­së në shkrimin me titull “Askush i tepërt”.

“Nëse sot do të ishin ditë të bukura për një PD në pushtet, ai do të ishte në cepin e tij të urtisë, ndoshta i interesuar jo më shumë për PD që do të ishte në udhë të mbarë, por për projektin tjetër të tij që ai e lançoi si të mundshëm, mbi krijimin e fondacionit politik me emrin e tij, pse jo të ngjashëm me atë të Konrad Adenauer në Gjermani.

25 Qershori i ka prishur qetësinë Sali Berishës. Ditët e vështira të demokratëve mund të jenë për të mundimi më i madh. Ai është rikthyer ndryshe.

Ashtu heshtur dhe me pak rreshta të shkruara në facebookun e tij, fjalë që peshojnë shumë për demokratët. Ndoshta nuk e kishte menduar se fëmija që ai e rriti dhe e shoqëroi në këto 27 vite, sot në vend që të ecte me këmbët e veta, ka më shumë se kurrë nevojë për dorën e tij që të ringrihet.

Si një njeri që e njeh në çdo qelizë PD, si një njeri që e ka themeluar atë dhe e ka drejtuar në ditë të mira dhe në ditë të këqija, fjalët e Berishës janë ato që vlejnë më shumë se të askujt tjetër në këto momente të tronditjes së madhe që kanë demokratët për rezultatin e zgjedhjeve të 25 Qershorit.

Ai e di mirë se çdo të thotë një humbje e këtyre përmasave. Ka mundur ta përjetojë vetë në vitin 1997 në kushte krejt të tjera, ku më shumë se çereku i territorit ishte jashtë kontrollit të strukturave shtetërore si shkak i rebelimit të armatosur të atij viti. Ai e rimori PD dhe e ringriti. Fraza e tij e atëhershme frymëzuese për demokratët ishte “Qëndrestarë”.

Orët dhe ditët ishin të vështira, por PD u riorganizua në një mënyrë të shpejtë dhe brenda tre muajsh nga humbja e zgjedhjeve nisi një tur protestash të pandalshme kundër qeverisë së asaj kohe.

Protesta niste në selinë e PD dhe vazhdonte përgjatë Sheshit “Skënderbej” për të vazhduar me Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Në krye të saj ishte Berisha, por edhe Azem Hajdari dhe të gjithë drejtuesit e PD të atyre ditëve. Numri i demokratëve nuk ishte i madh në fillim. Mund të thuhet se ishin 300 apo 400 demokratë që protestonin, burra dhe gra që nuk trembeshin nga pushteti që kishte dalë nga gryka e pushkës.

Përballë atij pushteti, demokratët kishin bërë zgjidhjen e tyre, duke zgjedhur edhe vetëmohimin. Zëri i demokratëve po dëgjohej sërish. Demokratët po ringriheshin. Ky ishte mesazhi që po jepej në të gjithë vendin.

Rebelimi nuk kishte mundur t’i asgjësonte. Berisha e dinte shumë mirë se ato protesta nuk do të rrëzonin qeverinë e Fatos Nanos së atyre ditëve. Ai e dinte mirë destinacionin e këtyre protestave dhe ai kishte vetëm një qëllim madhor; të vriste frikën e shqiptarëve të injektuar nga bandat e armatosura dhe kriminale të rebelimit të atyre muajve.

Fjalët e Berishës përpara demokratëve si dhe mesazhet e zjarrta të Azemit e ndiznin atmosferën. Nga dita në ditë, numri i protestuesve erdhi duke u rritur, ndërsa shtrirja e riorganizimit dhe protestave u shtri edhe në qytete të tjera. Kjo ishte frymëmarrja që opozita po i jepet shqiptarëve në ato kohë të vështira.

Ajo ishte në këmbë dhe e vendosur për të qenë një mbrojtëse e të drejtave të popullit opozitar. Në ato ditë kishte edhe sulme me armë, kishte edhe atentate ndaj opozitës, kishte edhe të plagosur dhe madje të vrarë, por PD nuk u gjunjëzua për asnjë moment.

Deklarata e Berishës e dy ditëve më parë jepte mesazhin e rikthimit ndryshe të Berishës në PD. Jo duke rihyrë në skemën e kandidimit për Kryetar, jo duke ndërhyrë në këtë garë, por duke përcaktuar me përvojën e tij shtegun nga duhet të kalojë PD për t’u ringritur.

Askush si ai nuk e di se çfarë do të thotë copëtim i PD për shkak të inateve personale të individëve të caktuar apo tekave të tyre, askush si ai nuk e di se çfarë do të thotë përçarje e PD në këto momente dhe askush si ai nuk e di se çfarë është përjashtimi. Dhe PD është më e madhe se të gjithë këta që mendojnë se mund ta marrin peng të aventurës së tyre politike. Ndaj sot sytë janë kthyer tek Berisha.

Ai foli qartë dhe prerë për të gjithë ata që duhet ta kuptojnë atë politikisht. Ai ka vendosur udhëzuesin që demokratët duhet të ndjekin ditët e ardhshme, dhe ky udhëzues është vetëm bashkimi.

Ai që do të kandidojë për Kryetar të PD do të duhet të dalë si vullnet i bashkimit të demokratëve, pavarësisht ndarjes në votë, por të bashkuar në vizion. Ka disa çiliminj këto ditë që në rrjetet sociale apo edhe në media bëjnë partizanin dhe servilin duke sharë dhe ofenduar e duke ndezur një zjarr dasie mes demokratëve. Këto janë lojëra të sponsorizuara nga pushteti.

Shikojini ata si insekte që duhen shtypur, sepse nuk kanë asgjë të përbashkët me demokratët. Berisha erdhi në pushtet në vitin 2005, 8 vjet pas rebelimit të armatosur të vitit 1997, vetëm pasi mundi të reagojë me mjeshtërinë e një profesionisti politik një bashkim të madh të të gjithë demokratëve dhe ku harmonizoi në përfaqësimin politik evoluimin e brezave dhe të kontributeve. Sa keq që këtë leksion të 12 viteve më parë nuk e kanë lexuar akoma sot në vitin 2017″, shkruan Kasmi ne gazeten RD, organ zyrtar i Partise Demokratike.

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “Paralajmërimi i fortë i RD: Berisha është rikthyer…, kjo është vija e kuqe që s’duhet kaluar”

 1. AMY says:

  KY ARTIKULL I KASMIT ESHTE IDIOTIZEM I MADH, BEJNE SHKRIME QESHARAKE, PER NJE NJERI MONSTER NE KETE VEND, ZE NE GOJE AZEMIN QE URDHERUESI I VRASESIT ESHTE SALI BERISHA ! SHKRIM DON KISHOTEKS DHE QESHARAK , POR KESHTU ESHTE NDERTUAR PD DHE GAZETA RD QE SHKRUAN PER KETE PARTI DHE KETE ISH LIDER HAJDUT KRIMINEL SHKATERRUES ! NE ZGJEDHJET E ARDHESHME DO KETE GJYSMEN E VOTAVE QE PATI NE KETO ZGJEDHJE, ESHTE E PADISKUTUESHME, SA TE JETE SALIU GJALLE DHE AKTIV NE KETE PARTI NUK KA FITORE KURRE ME !

  1. spartaku says:

   Pd-ke nuk duhet te vije ne pushtet.Ajo dhe Sali Berisha,i ka sjell shume te zeza ketij vendi e ketij populli.Ajo duhet te harrohet e te mos votohet me.Saliu duhej te ishte ne burg sot,por hajnat,bandat mafioze e mbrojten.KETIJ KASEMIT I KA MARE KOKA ERE.SALIUT DHE PD-KE IU HARROFTE EMRI.

   1. skrap says:

    PeDe-hi per skrap, bashke me tepsine

 2. j says:

  Shpresojme te kthehet,keshtu ta kuptoje edhe Kukesi se kush eshte
  se te tjeret e kane kuptuar.

 3. Mersin says:

  Nuk u rikthye, aty ka qene dhe da te jete PD do te shkoje poshte e me poshte. Nuk eshte Lul marioneta fajtori.

 4. Gopi i shiqeres says:

  U kthye Mumja nga varri.. a ju [email protected]@a mendjen o katundare blu

 5. Zara says:

  Ska zgjidhje per ju te PD se jeni idiote te tere, flisni per berishen sikur eshte kim xhon moon.
  Thjesht na e shpifet, dhe kjo ndodh ne 2017!!!!!

 6. butrinti says:

  PO. ASKUSH NUK ESHTE I TEPERT. –DERRAT, DHITE, DHENTE , UJKU TIGRI LLUANI , PULA E GJELA NE TE NJEJTEN STALLE . KJO ESHTE KOOPERATIVODEMOKRACIA PD . JA REFORMIMI I PD JA DHE REFORMA SHBA -BE -PS DONI ME NGA KRYELIDERI ALBANOSTANI APO SERBOSTANI BERISHA. B.UJRUM LIKE FLORIRI

 7. Aman says:

  Kujtova se eshte nekrologjia e Berishes se vetem per te vdekurit eshte zakon te thuhet vetem fjale te mira. Po ai maskarai eshte ende gjalle e merito artikuj plot me denoncimin e zullumeve qe ka bere

 8. albaniafirst says:

  Lideri historic I PD-se me mire te beje gati rraqet qe te jete gati per ne Bence sebashku me te birin pederast

 9. Populli says:

  Nen udheheqjen e Timonierit te Kuq Komunist, Partia Demokratike, e sajuar si e tille ne vitin 1991, me siguri do te vazhdoje te sjelle kohera te tjera te zeza per Shqiperine. Bashkekriminale ne kete fat te zi te Shqiperise jane edhe forcat e verteta te djathta historike.

 10. kaqi i zi says:

  le te kthehet kjo shtaz maloku se partia e krimit ngordhi

 11. lili says:

  ah ah ah ah; Sa me vjen me qesh.
  Duhet nje Kasmi tash ne mbrotje te Berishes, bashke me Imamin, me brojte Berishen edhe me na e pikturuar si shpetimtar!
  Athue se shqiptaret nuk e dine se Basha ishte aty vetem me urdher te Berishes, ishte aty si mbylloje te Berishes, ishte aty per e nga Berisha, apo ma mire te themi Argites!
  vertet keta ne PD i konsiderojne shqiptaret e shekullit 21 debila?
  Kur me nuk do te ringriheni, se i that shkell atyre te Djathteve fale te cileve PD u krijuar dikur me shprese se jeni demokrat e jo veglat e mbetur te Ramiz Alise e te komunizmit…
  Shkelja biologji per Berishen ,sa ma shpejt ne vorr…

 12. Kellira says:

  Sa keq me vjen per nje djale te ri si Kasmi…

 13. Fati blu says:

  PD-ja do ballcamose Berishen dhe do ta lere gjithmone ne krye te Partise edhe pas vdekjes se tij sepse anekarret e kesaj partie jane ish komunista dhe kane nevoje per liderin e tyre gjakesor.
  Berisha ka per tu paralizuar dhe do ta sjellin me karrige me rrota ne seli.
  Vetem keshtu frymezohen dhe mund te mbijetoje partia e tyre.

 14. selami says:

  po eshte rikthyer si i ridhjer te iki prap se mba er

 15. tomsojeri says:

  Qekur kerkon te besh nje krahasim me Adenauer kte perbindesh qe cdel nga dor e tij esht vec helm antishqiptaresh ,e te shkruash me nota nostalgjie per te, qe sot duhej te ish atje ne ato burgjet e Spacit komunist,tregon sa thell ka hyr ne ndergjegjen tuaj ky far krimineli gjeni i se keqes shqiptareve ! Esht prani e tj , figur e tij ,fjal e tij katastrofa e ksaj partie degjenerimi e krimi ! Si mundet te flitet akoma per te ku v ashdon te punoj e te ldhidhet me hajduterin shqiptare ! Ky emer ska ma vend ne politiken shqiptare, se vec rezatim radioaktiv leshon mbi kombin ! Protesta ,destabilizim, percarje vec te shpetoj lekuren organizon ,para dhe mbrapa skenes ky regjizor i lindur antishqiptar ! Mjaft me kte figur, e aq me keq ti kastravec mos na e sill per shembull ,se vec me dhun e hajduteri fitoi zgjedhje ! Kjo paturpesi kandidatesh ,qe paturpesisht organizohen familjarisht te pushtojn shqiptaret, jan pasoja te vepsrimtaris se ktij bastardi ,qe te till polli e la pas ….MJAFT ME KTE EMER ……….

 16. capi dhia says:

  Shikoni se origjinalin duhet ta gjeni te veprat e Enverit, per shembull, te “Per Unitetin Parti-Popull”.
  Vazhdon procesi bythtalljes me popullin, dhe pastaj kur vjen dita dhe populli i ve urin ne bythe – ngrihen e thone Diktature, lufte klasash, lufte per pushtet, etj., etj., karlleqe………… .

 17. Arjan says:

  Nese gabon njehere te falet,nese gabon per Se dyti Te quajne budall,nese gabon perseri zhdukesh,Do zoti e merr prape sala PD Se do ta kena Ramen edhe nja 100 vjet kryeminister.

 18. boom says:

  Lideri historik? Keto kafshet e PD-se jetojne ne Korene e Veriut.

 19. anilaaa says:

  PD=PPSH, RD=ZP. Sali Berisha e mprehu shpaten edhe i here o per situaten…

 20. Qi lylKaptin Derri hollandez ishte si me than ,
  sherbente si nji Nick Name i Bushtres Blu-e te vicidolit ,
  kte e din cdo Gamor i Babatasit .
  Por qi bushtra blue ,dmth birishi ,te kthehet perseri ne vendin e krimit ,
  s’e shpeto dot mo asnji maske qi i kan rras surratit

 21. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Ai aty ka qene,eshte humbesi kryesor i zgjedhjeve,por i “maskuar” se e dinte rezultatin e 1 miljon shuplakave !
  Basha eshte viktima e lojes se tij,eshte fytyra mbrapa te ciles Berisha qendronte i fshehur.
  Mbaheni si Enver Hoxhen,dhe pak vite i duhen per ta barazuar ne kohe.
  Hapini rruge demokratizimit te PD,jo Berishizmit !

 22. Nik says:

  Gazeta RD pati fatkeqesisht nje histori jo me shume se nje vjeçare! Me te ardhur Berisha ne pushtet ne 92 ajo gazete mbaroi dhe eshte e akoma e mbaruar por e pa kallur ne dhe. Po e mbajne “gjalle” perseri Berisha me klanin e tij edhe me ndihmen e me nder me thenshin gazetare te tille si Kasmi.
  Nik

 23. Albani says:

  O komunist! O serbist!
  Tani nuk ka as vije te kuqe as blu!
  T’u ka dhi nusja ne kale, sic thoni ju te Vicidolit.
  A e ke parasysh filmin “Koncert ne Vitin 36”?
  Tani shqiptaret do te shohin nje film te ri, me skenar te Sali Brishes dhe ne rolin kryesor Lule Basha! “Koncert ne Vitin 201&”.
  The Koncerti sapo ka filluar!
  Prit, prit dhe do te shohesh perfundimin e asaj qe ke gatuar vete gjate ketyre 26 vjeteve.
  Akoma nuk u ka ikur frika “te tuve”, te atyre qe i frikesoje me dosje dhe me materiale kompromentuese.
  Por tani po e kuptojne se te ka ardhur fundi, dhe kane filluar te ngrihen aty-ketu, por prit te tjere dhe me shume.
  Lufta nuk behet kunder Lule Bashes, por kunder Sali Berishes, por ende jane te frikesuar pr te dale drejtperdrejt.
  Mbas nje kohe te shkurter do te fillojne te shkruajne: Une dhe Sali Berisha!, Si e kam njohur une Sali Berishen! Cfare di une per urdherat e Sali Berishes per te sulmuar dhe bombarduar Jugun! etj., etj.

  Tani po merr shperblimin e percarjes qe i ke bere popullit shqiptar, vjedhjeve dhe vrasjeve dhe tradhetive!
  Fund i tmerrshem te pret o Sali Berisha!

 24. sali Serbi says:

  Po te arsyetojme ne menyre pak me te permbajtur,sigurisht ,do arrijme ne nje perfundim me afer realitetit.Posaçerisht per ate njeri i cili ,nese mund te themi,krijoi PD, duhet gjykuar qe ate kohe kur ne zenithin e histerise antikomuniste premtonte se brenda 10-15 vjetesh,ne sistemin demokratik do arrinte mirqenja me e mire e krahesuar me ate te kohes me te mbare te viteve te socializmit.Perveç premtimeve pa frena, te krahesueshme me premtimet e Bashes gjate fushates se fundit,ai premtonte krijimin e nje ekonomie qe do kishte si pike referimi zvicren (nese ju kujtohet shprehja Zvicra e Ballkanit.) Nuk mbeti asnje fushe apo aktivitet i jetes se nje populli pa u prekur e shoqeruar me premtime joshese,shpresedhenese. Edhe vet komunistet qe e pane sistemin socialist ne krize u tulaten dhe hodhen shume dyshime mbi ekonomine socialiste, tezat marksiste etj duke i quajtur shpesh ato te deshtuare.Athere Saliu kishte nje shtepi 2 dhoma e nje guzhine,nje grua doktoresh dhe dy femije me studime ne shkolle te larte apo UT.ç’ndodhi pas 27 vjetesh me premtimet e Saliut dhe partise se tij? Ekonomia shqiptare ne 10- 15 vjetet e para pesoi nje degradim galopant te pandalshem;pas shkaterimeve gjate viteve te “revolucionit” me shef shtabi nje fare Azem Hajdari,degradimi i njepasnjeshem per shkak te vjedhjeve te papermbajteshme, te shitjeve per skrap, te uzurpimeve nga militantet, te shitjeve te prones publike per 5 lek si shperblim per meritat “ne revolucion” etj etj veprime te pakontrolluara e te lena ne meshire te fatit, Shqiperia mbeti vendi me ekonomi krejt te vdekur.Nuk punonte thuajse asnje prej fabrikave apo uzinave te kohes se socializmit, pa le më pastaj te kombinateve. Qendronin akoma ne kembe disa prej tyre te numeruara me gisht qe ju shiten investitoreve te huaj.Punonin me kapacitet te plot vetem hidrocentralet te cilat vit pas viti degradoheshin.Nderkohe gati 1milion shqiptar braktisen vendin krejt pa shprese per rikthimin ekonomik te vendit.Infrastruktura hekurudhore ,eshte shprehja me kuptimplote e degradimit te ekonomis shqiptare pa permendur edhe ate rrugore qe ndonse propagandohej hapja e autostradave, rruget e vogla qe lidhnin qytetet me fshatrat ishin lene ne meshire te fatit.Mjeksia publike u shndrua ne nje biznes qe nuk merrte parasysh asnje princip njerzor, Spitalet publike u kthyen ne qendra te bandave te doktoreve e infermjereve te koruptuar qe pa asnje skrupull ripnin popullin per nje semundje te thjeshte ose edhe per nje semundje krejt te pasherueshme duke premtuar jeten kundrejt shperblimeve nen dore qe nuk mjaftonte nje jete per tu rifituar. Institucionet kulturore u kthyen ne magazina shitje ose u uzurpuan per militantet e te pastrehet.Vetem pas nje periudhe 15 vjeçare(diçka me shume se periudha qe Berisha premtoj per rimekembje, Shqiperia ishte krejt e asfiksuar ekonomikisht dhe mbahej vetem me shitjet e skrapit, e rezervavave ushtarake, municione e armatime qe tregetoheshin nga militantet dhe bijt e politikave te rinj.Burimi i vertete i te ardhurave te popullit ,per te mbijetuar, ishin vetem resurset e emigracinit. Emigrantet e braktisur, te lene ne meshire te fatit nga qeveria e premtimeve dhe shpresave te viteve 90, e morri ne dore jeten e familjareve brenda atdheut dhe, edhe sot e kesaj dite, eshte shtylla me e qendrueshme ku mbahet ekonomia shqiptare. Nderkohe ,eshte pranuar qe droga dhe trafiqet e tjera kriminale jane po ashtu nje nga burimet kryesore te mbajtjes ne kembe te ekonomise. Pas 27 vjetesh, edhe pse pushtetin poilitik e mban nje force tjeterpolitike, kundershtare e Berishes dhe partise se tij, mund te thuhet qe shpresat qe Shqiperia te ece me kembet e veta jane shume te pakta.Buxheti i shtetit po behet nga dita ne dite nje bare e rende per brezat e se ardhmes, shpresat e rinise jane te venitura, kerkesa per te braktisur vendin mbetet ne nivele te larta.Po çndodhi me Berishen dhe premtimet e tij te viteve 90.Realisht, Berisha eshte nje nga njerzit me te pasur te Shqiperise, ai sot jeton ne nje apartament luksoz,kryen aktivitetin e tij ne nje zyre teper luksore ne qender te Tiranes dhe shijon ditet e pushimit ne nje nga vilat me luksoze te Lalezit. Deri ketu nuk ka ndonje gje per tu çuditur. Ajo qe ka filluar te alarmoj gjithmon e me shume njeriun shqiptar jane pasurite maramendese te femijeve te tij.Vila luksoze ne Tirane ,dhjetra apartamente te dhena me qira, toka te blera ne menyre koruptive ne zonat me te bukura te bregdetit shqiptar,pasuri te rezervuar(nenkupto te fshehura) ne bankat sekrete te Europes. Femije te perfshire ne sa e sa afera koruptive me bisnesmen te huaj Amerikan, arrabe, çeke etj. Ngjarjet me te renda te korupsionit dhe revoltave popullore jane te lidhura drejtperdrejte me femijet dhe familjaret e tij;Gerdeci, 21 janar i masakres, afera e çezit etj.Ja pra bilançi qe mund te bej çdo njeri me mend ne koke. Pas 27 vjetesh Saliu dhe familja e tij, pa perjashtuar bashkepunetoret e tij, ja dolen te realizojne per veten e tyre ato qe u premtoi shqiptareve ne fillim te viteve 90. Sa per popullin ka mbetur braktisja e vendit, shtrirja e dores nga emigracini,kanabisi dhe trafiqe e paligjeshme. Pas 27 vjetesh te premtimeve Berishjane siguria e shqiptareve ,sot eshte ne shkallen me te ulet ndersa siguria e familje Berisha ne shkallen me te larte. A DUHET POPULLI TI HARROJE KETO DHE TA KALOJ NE HESHTJE RIKTHIMIN E KETIJ BANDITI NE JETEN POLITIKE TE VENDIT?

 25. timo says:

  Blendi djali, më vjen keq që akoma se ke kuptuar që koha e Saliut “ka shkuar për lesh” siç thotë Jozefina juaj.

 26. demo says:

  Ai qe ky Kasmi e quan “rrebelizem i armatosur ” ishte pjelle e mendjes vrastare te plakut vampir. Dhe do ishte mire qe “rrebelizmi” te kishte mbaruar pune qe atehere me plakun gungac, sigurisht qe sot do te kishim nje atdhe me me pak telashe dhe me pak pislleqe politike .

 27. LAUORA says:

  Pershendetje! DOLI SORKADHJA NGA PYLLI? DHE ME MLLEF DHE NERVA TE TENDOSURA PO SYGJERON QE TE RIZGJIDHET BUKUROSHI BASHA, C4DO GJE ESHTE NEN MPROJTJEN E DINASTISE BERISHA, Kandidatet e shpallur krahe Berishes jane te stisure per te luajtur ne favore te Lulzim Bashes.pARTIA DEMOKRATIKE ESHTE PAFUQI DHE VLERA POLITIKE;Do te kete edhe nje mbeshtetje nga Rama si kryemafioze dhe i duhet vetem basha ne krye te P;d; keshtu jane ndertuar marveshjet e fshehta. deri tani Berisha ka qendruar ne heshtje perfubndimisht e mprehu shpaten dhe e nxorri nga milli i ndryshkur! Nuk ka si ndodhe ndryshe sepse kontrollin ne P;D. E KA Berisha DHE BRENDA PARTISE AI LUAN SI MACIA ME MIUN; shpejt do te me jepni te drejte per keto veprime qe do te ndodhin. Rama do ti beje perseri dhurata bashen kjo eshte pika e “miqesise” dhe “garancise “qe kane vendosure. ME NJE KRYETAR TJETER pARTISE DEMOKRATIKE ,NUK DO TE PRANOJE KOMPROMISE,RAMES I DUHET LULI. MEGJITHESE AI
  luli do ta trumpetoje me te madhe marveshjen qe do te ndodhe e per tu justifikuar per humbjen e madhe.
  Rrofte e qofte salep sulltani !! Deri tani nuk ka nje sfidante potencial per te rezuar Bashen shto ketu qe vjedhja e votave eshte 1OO% E SIGURT;Berisha+BASHA=FITORE HISTORIKE……………….

 28. Visar says:

  Tradhetari, sabotatori dhe shkaterruesi i PD eshte Sali Berisha. Sapo mori pushtetin Sali Brerisha filloi menjehere zbatiin e porosive te Ramiz Alise, sipas Gorbacovit: ” Prona eshte e jona”. Nuk i ktheu pronat , i futi ne burg pronaret ligjore dhe te persekutuarit e diktatures.
  Po te ishin kthyer pronatShqiperia do merrte formen e nje shteti demokratik, dhe Shqiperia do ishte integruar ne Be menjeher pas Rumanise e Bullgarise.
  I nda tokat ne copeza te vogla qe duan qindra vite te rekuperohen, do ishin ndertuar fwermat moderne, sic ndodhi ne te gjithe shtetet e Europes. do kishte pune per te gjithe dhe prodhime per tregun e per turizmin, shqiptaret nuk do detyroheshin te punonin si skllever tokat e greqise.
  Sali Berisha e tradhetoi dhe sabotoi demokracine qe ne momentet e para qe mori pushtetin.Sali berisha thote demokracine e solla une dhe studentet e mi. Kjo eshte mashtrim re genjeshter e madhe. Demojracine ne Shqiperi e solli populli shqiptarm, e solli rinia punetore trime e heroike. Populli priste te delnin edhe studentet, por ata ishin strukur bashke me pedagoget e tyre, nje genjeshter e madhe, studentet ishin strukur bashke me pedagoget e tyre, dhe dolen ne skene pas nje viti kur shqiperia zieente e buciste.
  Rinia heroike punetoreperleshesh prerdite me sampistet e sigurimin komunist, te rinjte punetore u vune zjarrin cerdheve te sigurimit te Barsahati, dhe tye Ministrija e Brendhme, u vune zjarri makinavbe te sigurimit para pallatit te kultures dhe shume aksinre te tjera heroike cdo dite. Ket aksione i tmerruan Ramiz Alinre dhe Byrone e tij, Per te shpetuar e mos ta pesonte si Caushesku, Ramiz Ali iu drejtua studenteve si nje qender ku mund te orientohej dhe te kerkonte ndihmen e tyre.
  Srtudent ne takim ishin te gjithe te zgjedhur nga familje bezsnike komu niste dhe e priten Ramizin si hero te tyre.
  Langonjte e Berishes ne Kuvend kurre nuk e ha[pen gojennm kunder Berisghes sepse ai u priste rrogen e majme, prandaj langonjte tij heshtnin dhe tani versulen kunder, Bashes.
  Basha eshte i pari dhe i vetmi lider vertet demokrat, me origjine dhe edukate. Faji dhe gabimi Bashes ishte qe pranoi te marre udhehqjen re Partise me Berishen brenda.

 29. DALLTON says:

  Zoterinj komentues me vjen shume keq qe disa prej jush mundet te jene edhe akademike ,por valle a ?mund ta krahesoni dot Saliun e viteve 90,i cili ishte me nji pardesy te bardhe ,por zemren e kish sterre te zeze se thosh dikur ,sa tu shtie ne dore une -ju popull-bageti ,se di une si ju perdor dhe keshtu veproi ,bagetia I shkoi nga pas, kurse Saliu Zviceren ja krijoi “ZENIT-DHE-ARGITES”ne SHqiperi,Argites me nji vile “500.000.000.$ ne GJirin e Lalezit,kurseZeni breth me kurvat e Tirones nga I do bytha dhe bagetia akoma e voton, se nuk e kupton ,ose kane frike nga “OGURZIU” Sali I cili I ruhet “Arrestit”.POR se shpejti do te linde nji ylber I paster dhe Saliu do te marre ate qe meriton,populli shqiptar do marre fryme lirisht.

 30. Net says:

  N’a cau ka..N Ky trapi me Sali loqen Dhe Kete pacavure

 31. Rigono says:

  I biri (dobic) i Karaxhicit,ky krunde,spiuni i Fazllicit ,ka vdekur dhe nuk eshte kallur (ne dhe),ju sarvila langaraqe shpresoni akoma tek qeni i ngordhur.Mos u merakosni se nr.1 i Vettingut ky do te jete.Atehere PD dhe gjithe shqiptaret do sherohen nga kolera Birisha.
  U paste lene uraten zagareve te tij te betuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *