“Dy korriku 1990 akti madhor ku rinia e demokratët i dhanë mesazhin Ramiz Alisë të ikë, ose përfundon si Çaushesku. Pse sfumohet…?”

Nga Spartak Ngjela

Dy korriku i vitit 1990 është dhe do të mbetet një ditë e shënuar.

Në këtë ditë, rinia shqiptare dhe demokratët e formuar, i dhanë historisë së Shqipërisë shenjën krenare se shoqëria shqiptare, jo vetëm që e refuzon me përçmim diktaturën komuniste në Shqipëri, por ajo, me gjithë persekucionin makabër hoxhist antiperëndimor mbi shpinë, deklaroi hapur me gjest se është me frymëzim dhe aspiratë perëndimore. Ata u derdhën me guxim: të gjithë drejt Perëndimit.

Deri tani kjo ditë ose nuk është kujtuar, ose është sfumuar me qëllim nga ata që morrën pushtetin, jo nga forca e tyre por nga frika e Ramiz Alisë, të cilit 2 korriku i vitit 1990 i kujtoi tragjedinë e Çausheskut në Bukuresht.

2 korriku është akti i madh shqiptar kur rinia dhe demokratët shqiptare i thanë Alisë dhe terrorit komunist në Shqipëri që, ose ndrysho, ose hap Shqipërinë, ose tërhiqu butë nga pushteti- ose do të përfundosh edhe ti si Nekolae Çaushesku.

Të gjithë ata që bënë këtë akt të madh, kurrë të mos dyshojnë që historia nuk do t’iu japë vendin e nderit të merituar kombëtar.

Gëzuar festën e 2 korrikut!

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në ““Dy korriku 1990 akti madhor ku rinia e demokratët i dhanë mesazhin Ramiz Alisë të ikë, ose përfundon si Çaushesku. Pse sfumohet…?””

 1. Capi dhia says:

  O Taku, mos u mer me lodrat e Ramiz – Ruso-
  Amerikane, po, vazhdo me Ref.Drejtesi. Vdekja eshte harresa e pakthyeshme, per me teper qe demokrac.. deshtoi.

 2. Me siguri komanda e pushkatimit do drejtohej nga Presidenti i tanishem kapterrrrrrrrr Jariiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

 3. katarakti says:

  Levizjen demokratike ne Shqiperi e inicioi vete Ramiz Alia. Gjate demonstratave per demokraci ne ish – Qytetin Studenti, Berisha dhe mitingashet brohorisnin:”Rrofte Ramiz Alia”. Pra pa lejen e tij nuk do te kishim permbysje sistemi ne Shqiperi, ose kjo permysje do ishte kryer me gjak. Berisha, Ylli Popa, Skender Gjinushi, Sabri Godo e te tjere vepruan te gjithe sipas shkopit te dirigjentit te Ramiz Alise. Ndofta Spartak Ngjela nuk i di keto gjera se ne ate kohe ka mundesi qe ie ishte i burgosur politik.

 4. Une... ti... ne te gjithe... says:

  Na keni care derrin nje jete te tere me heroizmat e rinise se demokracise si me heroizmat e rinise socialiste!

  Rinia jone ishte nje klase debilash ate kohe dhe ngelet nje klase idjotesh dhe analfabetesh sot.

  Ramiz alia vendosi ta kthente sistemin dhe e ktheu, jashte vullnetit te rinise e pleqerise, – me shume gjasa per arsye frike nga modeli rumun!!! Ky eshte edhe shpjegimi i vetem i ardhjes se llumbit te ish sigurimit te shtetit ne krye te politikes dhe ekonomise se vendit-hajdutet e ramizit vendosen neodiktaturen me emrin demokraci dhe kopilat e servilizmit socialist vazhduan te bejne te njejten mbeshtetje te me te fortit per hir te interesave personale sic bene me shoket e partise per 45 vjet para ketij nderrimi.

  Me shume keqardhje por ne jemi kombi me i shperbere truthare dhe moralisht i shemtuar, per vet faktin se nuk kemi rini te denje por vetem matrapaze te piste dhe te pashpirt!!!!

 5. shikoni fytyren e komunistit dallkauk sali.rri tammam si nje mut,ja ky eshte antikomunisti intrigant,servil i te gjitha kohrave qe e futi demokracin shqiptare ne nje rrumpall ku cdo njeri i ndershem humbi besimin.
  Fitoi njeriu i keq,llumi,sigurimsat dhe te gjith ish komunistat e tipit sali

 6. sali Serbi says:

  Te hanit mune ju Oooo Taku, po te mos donte PPSH ,ti dhe zagaret si ty qe lehnit pa pushim do ishit flakur atje tek vendi si qen te ngordhur.

 7. Gudua says:

  C’fare demokratesh,se le nam,robt ishin ndrydhur si sardele ketu dhe tv italian ua kishte bere fushe me lule andej,njerzit ishin te varfer dhe kur shikonin ate u leshuan si bageti neper ambasada.

  1. joel shkodra says:

   Megjithese nuk ishte fushe me lule, prape se prape jane me mijera qe jetojne jashte Shqiperise e, ndoshta, me mire se sa do te jetonin ne Shqiperi. Doemos kane punuar se edhe andej parane nuk ta fal askush. Por ketu per 45 vjet punonim (e ç’te punuar!) dhe ishim te gjithe te varfer. Pra, faji ishte i sistemit. Keq a mire duhej demokracia me te gjitha te metat qe ka. Donte a s’donte R. Alia ai sistem do te binte. Menyrat jane te ndryshme. Fatmiresisht nuk u derdh (shume) gjak.

 8. fieraku NGA ferrasi says:

  @ fieraku varibopit
  A e shef kush eshte anglosaksoni
  Mire atehere ka qene ne burg
  Po’ keto 27 vjet a skuptoi gje ky avokat
  Se udhezimet e Katovic Jane zbatuar pike per pike
  Dhe keto partizonet Jane nje bajge ndaj ne mes.
  Ti kujton se mia me vjen keq kur thote ngjela do denohen
  Jo mor ho
  Se ate dem qe me Kane bere mia ty sta Kane bere kurre
  Sali. Berishen do ta vrase e drejta jone qe na shkTerroi pronen
  Juve do ju vrase e drejta e sali Berishes qe ju beri pronare.
  Ju dha shtepi se ishit qiraxhinjte e Enverit
  Ju dha tokat e ish pronareve
  Ju dha pasurite publike
  Prandaj nuk ja blen te zihemi ne dy fieraku per nje plak te rrjedhur.
  ATA qe ja vune koken causheskut ne kalldrem Kane hyre ne Europe ka 27 vjet.

  1. Lugati says:

   firak..mos rri duke shpjegu gjona se ktu vec dy tre kokrra..te tjeret nuk dine per ca flet ti..ose me keq bojne si nuk dine….une dhe familja ime ne te dyja krahet e kam prove ne kurrizin tim..edi per cfare flet firak i nderuar…..pranej mos u acaro kot se nuk ja vlen..respekte firaku

 9. ..... says:

  2 Korriku i 1990 ishte per nga gjeneza e vetmja Levizje Popullore Demokratike te tjerat perpara dhe prapa saj ishin thjesht Lufte per Pushtet

 10. mirel says:

  O Taku, funderine ngele gjithe kohen.
  Njehere e leshoi shkopin e gomes shteti atehere dhe moren vrapin tere langot e gangot qe u bene udheheqes te demokracise.
  Ajo organizate rrugacesh u la rrugeve me bekimin e Ramiz frikacakut.
  Dhe ashtu e katandiset kete vend. Sipas fizionomise rrugacerrire te 90es.
  Po Ramiz Alia duhet ta kishte zbrazur tere arsenalin me keta kerma. Shqiperine nuk do e kish degraduar as Berisha , as Meta e as Ramiu.

 11. Besniku says:

  Asnje ide, asnje veprim nuk ka qene pjelle e studenteve te asaj kohe. Gjerat u sajuan dhe u organizuan nga PPSH, Ramiz Alia, atehere President dhe Sekretar i Pare i KQPPSH. Ai sajoi “Kater Pardesyte e Bardha”, ku binte ne sy Sali Berisha, si sgerdalle rakitiku. Detyra: Saliu te pranonte te behej Kryetar i PD, dhe Nano i PS, pra PPSh- te ndahej ne dy pjese te medha, dhe pastaj ne te vogla (PSD, PR etj.). Dhe keshtu u be: Por perse Saliu ne krye te PD? Sepse Salih Komunisti, i duhej Ramizit per t’i garantuar jeten, dhe te zbatonte Marreveshjen e Katovices, dmth. do te kete pluralizem partish, por kreyn do e kishte PPSH, kupto PD, do te kete demokratizim te jetes se vendit, por prona do t’i mbetej perseri komunisteve, dhe jo pronareve te vertete (kane kaluar 27 vjet dhe ka me mijera pronare qe nuk kane marre pronen e tyre (ka me mijera qe jane vrare per pronesine – dhe dy dite me pare edhe nje mjek ne Shkoder) dhe qe kane 27 vjet qe shkojne nga nje gjykate ne tjetren. Dhe kjo: sepse Salih Berisha e hartoi ligjin te tille qe pronaret te mos merrnin token dhe pronat e tyre. Sigurisht qe kjo “Levizje e Madhe Studentore”, do te kishte nje date fillimi, por lind pyetja ku jane keta studente te asaj kohe? Ku jane?
  Nuk po shkruaj me shume, mbasi te tjerat qe vijne mbas kesaj date, mbas “themelimit” te PD, dhe cfdo gje tjeter mbas zgjedhjeve parlamentare me 22 mars, 1992, dihen nga njerezit.
  Sali UDB-isti e shkretoi Shqiperine (te gjitha uzinat, fabrikat, plantacionet, ushtrine, plantacionet e perimeve, te rrushit, shtreterit e lumenjve
  dhe cdo gje qe ishte ndertuar perpara 1990. ja kjo eshte Dita qe duhet te perkujtohet nga shqiptaret.

  1. F.Pulo says:

   GABOHÉI RENDE !

 12. Populli says:

  Zoti Ngjela ka te ngjare te jete e kunderta: ishte Ramiz Alia qe e gatoi ate zgjidhje, si per veten, edhe per “demokratet”. Sillju fakteve si jurist qe je dhe me siguri do konkludosh ndryshe.

 13. Benard says:

  Ne foto duket qarte dallimi ne mes Alise dhe Berishes. Eshte nje foto qe flet vete. Alia nje politikan klas dhe Berisha nje dallkauk . Demokracine ne Shqiperi si fillim e solli situata ne lindje , por Ramiz Alia e lejoj te vinte ne Shqiperi. Pastaj e mori ta zhvilloje Berisha i cili nuk e beri dot si duhet . Pastaj vazhdoj nje tranzicion i gjate dhe i dhimbeshem, qe vazhdon.

 14. s.g says:

  Ne kete date per here te pare Kosova shkeputet zyrtarisht nga Serbia cfare rastesie!

 15. Eri says:

  Ngjela, je i semure…ke frike se te harrojme?! Dje shkruajte o K…

 16. Deti says:

  o taku mos jka fut kot demokracioa nuk eshte ti mbash syt nga perendimi apo nga lindja.taku mos u huto. demokraci eshte forme e caktuar e sistemit shoqeror bazuar mbi pronen private mbi mjetet e prodhimit.Ate demokraci e beri ramiz alia.atio qe bweri saliu populli po i vuan sot e kesaje dite se te vetmen gje qe beri saliu weshte qe u dha pushtetin ballistio zogisteve,ringjalli nazi fashizmin ne shqipweri dhe e degdisi popullin shqiptar te behej lipsar ne rruget e botes.gjyko me drejte se je njeri me shkolle e mos ja fut kot qe na paska bere demokracine saliu.

 17. emigranti says:

  dhe une jame dakort me ty po kuje ti o zot dhe nuk i heq asnje fjale. TEK ne nuk erdhi demokraci po shkerllatoci.

 18. intelektuali says:

  Akoma nuk u poqe ore Spartak?! Ngele gjel qe kendon me mllef. Te kishte vrare Ramizi dhe do shihje si do birbiloje ti dhe shoket e tu.

 19. shigjeta says:

  Mark Helprin thote ne nje shprehje madheshtore ; nothing is random nor will anything ever be , zgjedhja e sali berishes si kryetar i pd , qe dicka e perpunuar me detajet me te hollesishme , ndoshta dhe e rekomanduar nga agjensi te spiunazhit te huaja , se kush e prezantoje ate , nuk na e tha kurre ish presidenti yne qe nuk jeton , e verteta nuk fundoset por u mbyt per nje moment do dali per kete te jene te qarte , dhe atehere do te vertetohet shprehja madheshtore e Mark Helprin …………….

 20. Qytetari digital says:

  Aman mos na nxirrni me keta horra. Te dy vrases. Vidh njeri vidh tjetri. O shqiptare parate e juaja, djersen e juaj e te prinderve te juaj keta te dy e kane marre. I biri Ramizit drejtor banke ne France, jeton me milionat e vjedhura vete kur punonte ne banken e shqiperise, dhe pjesen tjeter ia la Sales qe mos perfundonte familjarisht si caushescu. Keta te dy jane figurat me te errta e te ndyra te Shqiperise.

 21. odin says:

  Si s’doli nje qe te kuptoje thelbin e asaj qe shkruan Ngjela.
  2 korriku ishte perplasja e pare me diktaturen. Pavaresisht se mund te kishte dore UDB, me 2 korrik u shpall nga Rugova Republika e Kosoves, ate dite pati perleshje ne Tirane. Me qindra te arrestuar e te plagosur nga populli por edhe nga radhet e policise e ushtrise. Nuk u sqarua kurre a pati viktima, flitej per te vrare te varrosur ne malin me gropa.
  Arsyeja qe kjo date sfumohet, eshte lene ne harrese nga “demokratet” e mevonshem eshte se “heronjte” e demokracise ne kete kohe nuk ekzistonin, nuk ishin pjesemarres. Saleh Berisha, Azem Hajdari, etj. hajdare nuk ekzistonin nuk njiheshin ne Tirane. Ata u pergatiten nga Alia ne muajt e ardhshem per te marre lavdine e demokracise. Nderrimi i sistemit ishte çeshtje kohe per kedo qe jetonte ne Tirane ne ate kohe. Problem ishte pershpejtimi me hapa te sigurte per kupolen me Ramizin ne krye i ketij procesi ndaj idioteve konservatore qe ishin po ne kete kupole e nuk kuptonin asgje. Studentet u perdoren nga Ramizi dhe Salehu me shoke ishin garancia per kupolen me familjet e tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *