“Teknikët” e PD, gati të ikin. Dorëhiqen pasi të mbyllin raportin e zgjedhjeve

“Teknikët” e PD, gati të ikin. Dorëhiqen pasi të mbyllin raportin e zgjedhjeveMinistrat teknikë të propozuar nga Partia Demokratike pas marrëveshjes Rama-Basha nuk do të qëndrojnë në qeverinë Rama deri në fund të mandatit, në shtator.

Kur ata nisen detyrën më 22 maj, kryeministri Rama tha se ministrat teknikë do të largohen një ditë pas zgjedhjeve, më 26 qershor.

Por, kur parlamenti është i shpërndarë dhe dekreti për shkarkimin e ministrave do të mbetej vetëm në leter,  kryeministri Rama mesa duket ka vendosur të presë që përfaqësuesit e Partisë Demokratike në qeverinë e tij, te largohen vetë.

Top Channel mësoi se tërheqja e ministrave teknike nga qeveria është vetëm çështje kohe. Burime te mirëinformuara konfirmojnë se të 6 ministrat bashkë me zëvendëskryeministren po punojnë për një raport për zgjedhjet e qershorit.

Raporti synon të evidentojë në mënyrë të detajuar parregullsitë në zgjedhje, sjelljen e policisë dhe përdorimin e administratës shtetërore.

Sipas të njëjtit burim, kur ky raport të jetë mbyllur pas pak ditësh, ministrat teknike do ta konsiderojnë të përfunduar punën e tyre, do të japin dorëheqjen dhe, sipas te gjitha gjasave, do t’ua lenë fuqinë zëvendësministrave.

Por largimi i 7 anëtarëve të opozitës nga qeveria Rama nuk është vetëm një gjest teknik. Politikisht, largimi i tyre mund të ketë edhe një domethënie politike- se ajo e 18 majit nuk ishte një marrëveshje për bashkëqeverisje./tch

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në ““Teknikët” e PD, gati të ikin. Dorëhiqen pasi të mbyllin raportin e zgjedhjeve”

 1. mirel says:

  Dorehiqen pasi te mbarojne pune me gjithe tenderat e mundshem dhe te shpikur oer oret e fundit.
  Meqe tani eshte terhequr dhe kryeministri per pushime, gjithe ministrat teknike kane dore te lire. Dhe teper te pafajshme, per te bere rrush e kumbulla buxhetin e shtetit.
  Kur te kthehet ne detyre numri 2 do thote qe ka qene ai ne opozite, do thote qe nuk e kish ne dore ai shtetin, por PDja..
  Histori e vjeter kjo.
  Hani nje cope buke o njerez dhe dilni shugullohuni pak te sheshi se ka zene dhe vapa.
  Lereni buxhetin e shtetit ta rrjepin ata jane mesuar: PD-PS, ne bashkepunim, ne emer te mareveshjeve historike per Shqiperine.
  Nuk do e perseris me qe jeni nje tufe budallenjsh, se nuk nxe vend..nuk e kuptoni dot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *