FOTOT/ Korea e Veriut nuk ndalet, hedh një tjetër raketë drejt Japonisë

Edhe pas presioneve të shumta ndërkombëtare Korea e Veriut nuk tërhiqet nga testet raketore.

Jo më larg se sot  sheti diktatorial ka hedhur një raketë me rreze të ndërmjetme në drejtim të Japonisë, dhe kjo është konfirmuar nga zyrtarët amerikanë

“Raketa me bazë toke u nisë nga aeroporti i Panghyon dhe fluturoi për 37 minuta përpara se të ulej në Detin e Japonisë”, tha Komanda e Paqësorit të SHBA-së.

Japonia ka reaguar me nota proteste dhe kryeministri Shinzo Abe tha se raketa e sapo lëshuar  “tregonin qartë se kërcënimi është rritur”.

Koreja e Jugut tha se raketa e së martës u lëshuan në 09:40 sipas kohë lokale dhe fluturoi rreth 930 kilometra. Sipas zyrtarëve japonezë raketa mund të ketë zbarkuar në ujërat japoneze.

Pheniani ka rritur shpeshtësinë e testeve bërthamore dhe raketore, përgjatë muajve të fundit, duke ngritur kështu edhe tensionet në gadishull dhe jo vetëm.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore8.jpg","attachment_id":"719250"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore9.jpg","attachment_id":"719251"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore6.jpg","attachment_id":"719248"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore-1.jpg","attachment_id":"719243"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore2.jpg","attachment_id":"719244"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore3.jpg","attachment_id":"719245"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore10.jpg","attachment_id":"719252"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore7.jpg","attachment_id":"719249"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore11.jpg","attachment_id":"719253"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore4.jpg","attachment_id":"719246"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/kore12.jpg","attachment_id":"719254"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *