Gjërat që Trump duhet t’i thotë Putinit kur të takohen për herë të parë

Edhe pse Presidenti Trump pëlqen të mbështetet në instinktet e tij, takimi i kësaj jave me Presidentin rus Vladimir Putin në Hamburg, Gjermani, kërkon një përgatitje të kujdesshme dhe qasje direkte. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të z. Trump, H.R. McMaster, u tha gazetarëve se “nuk kemi agjendë specifike” dhe “aty presidenti do të thotë gjithçka që ai dëshiron të flasë”. Kjo është shumë e rastësishme dhe e rrezikshme.

Ndërkohë që veprimet e zotit Putin brenda dhe jashtë vendit shpesh janë të pakëndshme, një shkëmbim personal me të mund të ndihmojë në shmangien e mosbesimit dhe perceptimeve të gabuara, nga të cilat ka shumë. Z. Trump duhet të anulojë admirimin e tij të deklaruar për tendencat e udhëheqjes së fortë të zotit Putin dhe në vend të kësaj të përballet me presidentin rus me pyetje të vështira. Ky takim nuk ka të bëjë me miqtë, por me çështje urgjente. Agjenda e ditës është mjaft e plotë.

Trump thjesht nuk mund të mos e paralajmërojë z. Putin për përpjekjet e Rusisë për të shantazhuar zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Ai duhet të bëjë të qartë se Shtetet e Bashkuara nuk do ta tolerojnë atë, shkurt dhe qartë. Natyrisht, kjo është një çështje e vështirë për z. Trump, i cili përfitoi nga rezultatet e ndërhyrjes së Rusisë dhe tani përballet me një hetim të hetuesit të posaçëm, por megjithatë, në takimin e tij të parë me z. Putin, presidenti nuk duhet të ngurrojë të jetë i hapur. Ai nuk duhet të jetë tepër i zellshëm për t’i dhënë përsëri dy elementët rus të përdorur për spiunazh që u konfiskuan nga Shtetet e Bashkuara në dhjetor, në reagimin e vonuar të Presidentit Barak Obama për ndërhyrjen e zgjedhjeve.

Për Ukrainën, z. Trump duhet gjithashtu të shfaqë vendosmëri. Rusia nxiti një kryengritje të armatosur dhe e pushtoi Krimenë në kundërshtim me normat ndërkombëtare dhe vazhdon të nxisë dhunën në Donbas. Z. Trump duhet ta bëjë të qartë Putinit se Shtetet e Bashkuara nuk do të tërhiqen nga sanksionet e vendosura rreth Ukrainës derisa të plotësohen kushtet e marrëveshjeve të paqes.

Krerët duhet të diskutojnë konfliktin sirian me një sy drejt shmangies së armiqësive të drejtpërdrejta, edhe pse Uashingtoni dhe Moska ndjekin qëllime ushtarake dramatikisht të ndryshme. Z. Trump duhet së paku të përpiqet ta bindë zotin Putin për të njohur nevojën për një qeveri që nuk udhëhiqet nga Bashar al-Assad dhe një rajon që nuk mbizotërohet nga Irani. Z. Trump mund të propozoi gjithashtu një ide të ngritur nga ish senatori demokrat Sam Nunn dhe ish ministri i jashtëm rus Igor Ivanov, ndër të tjera, për të rifilluar komunikimin më të gjerë ndër-ushtarak ruso-amerikan. Gjithashtu do të jetë në interes të të dy vendeve të rifillojnë bashkëpunimin për mospërhapjen e armëve bërthamore dhe të zgjidhin mosmarrëveshjet mbi Traktatin e Forcave të Armatosura Bërthamore të Rezeve të Mesme.

Edhe në ditët më të errëta të Luftës së Ftohtë, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik kanë komunikuar me njëri-tjetrin dhe po kështu nevoja kërkon diçka të tillë edhe tani. Një takim ndoshta do të kënaqë dëshirën e zotit Putin për t’u parë si një udhëheqës global dhe ai do të kontrollojë zotin Trump për shenja të dobësisë. Z. Putin vuan nga keqkuptimet e gjata për Perëndimin dhe Shtetet e Bashkuara dhe për këtë mund të ndihmojë fakti vetëm nëse i flasin drejtpërsëdrejti, nëse mesazhi përgatitet me kujdes. /The Washington Post – Lexo.al/

 

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *