Kreu i Departamentit në PD zbardh detajet e mbledhjes në Kryesi: Si e shmangëm mbrëmë përplasjen

Kreu i Departamentit për Politikën e Jashtme dhe njëherësh anëtar i Kryesisë së PD,  Kreshnik Çollaku shpehet se 20 anëtarë të këtij forumi në mënyrë të paorganizuar arritën që të shmangnin përlasjen dhe bllokimin në mbledhjen e mbrëmshme.

Përmes  një statusi në faqen e tij në Facebook, Çollaku shkruan se kjo mbledhje mund të ishte ndër më të shthururat e historisë së PD-së, por për fat nuk ndodhi kështu.

Statusi i Çollakut

Ne, shumica qe abstenoi.

Te dashur miq !

Në situaten e krijuar, ndjej detyrim te sqaroj qendrimin tim mbreme ne mbledhjen e kryesise se PD.

Mbledhja e mbremshme mund te ishte nder me te tensionuarat ne historine e kesaj partie, mund te ishte nder mbledhjet me te ashpra, me te shthurura.

Por nuk ndodhi.

Ishte nje mbledhje me debate te forta por nje mbledhje me dinjitet.

Dhe ky eshte lajmi i mire.

Ne kryesi te PD, ne menyre te organizuar apo jo u krijuan tre grupe.

Nje pale, ne mbeshtetje pa asnje verejtje te kryekandidatit (14), pala tjeter ne kundershtim te pakompromis te kryekandidatit (11).

Njera pale e mbeshtet symbyllur, pala tjeter e sulmon symbyllur.

Ne kryesi te PD mbreme, ne menyre te natyrshme, te paorganizuar dhe si surprize, u krijua nje grup tjeter (20).

Ata qe donin debat por pa linçime, ata qe donin gare por jo strategji bllokuese, ata qe refuzonin te konsideronin te shihnin betejen si mes heronjve dhe tradhetareve, ata qe therrisnin per arsye, ata qe therrisnin drejt bashkimit e jo percarjes, ata qe kerkonin korrigjime te gabimeve dhe jo nxitje te tyre.

Ata qe refuzuan perdorimin jo parimor te Parimeve.

Ky grup ruajti stabilitetin, dhe shmangu bllokimin ose perplasjen qe rrezikohej nga syte e mbyllur te dy te pareve.

Ky grup rezultoi me i madhi.

Ishim Ne ,Shumica qe Abstenoi.

 

 

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...