“Stërgjyshi i Edi Ramës printe burrat e Himarës, ja akti heroik që bënë ndaj grekëve në kufi”

Gazetari Dritan Hila, me anë të një statusi të publikuar faqen e tij të ‘Facebook’, ka shkruan lidhur më një fakt historik se si u zmbrapsën grekët nga Himara.

Hila, kujton se  pikërisht në grupin e burrave që ndërmorën këtë aksion ishin edhe stërgjyshi i kryeministrit Edi Rama.

“Ne zemren e nacionalizmit lab, Dukat. 

Me mikun tim Seit Belulin, i zoti i lokalit ne krah te heroines, Sado Koshenes. 

Kur greku i ’13 po mesynte, burrat e Dukatit u terhoqen ne fshat.

-Hë – ju tha Sadua – pse u kthyet?

-Jane shume -ja kthyen- nuk ju behet balle?

-Tani-ju tha heroina-ose te kthehemi e t’iu veme dyfekun e te fitojme, ose te rrini e beni sehir kur te na turperojne. 

U kthyen dukaqotet e bene dyfek.

Nga shpina i rane grekut burrat e himares qe i printe stergjyshi i Edi Rames, dhe keshtu greku morri aratine. 

Kete ma ka treguar Seiti, dhe miku im eshte i djathte, por i djathte nga ata burrat me nam qe nuk nderrojne historine“, shkruan Hila.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/hila-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/hila.jpg","attachment_id":"721879"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/dukat-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/dukat.jpg","attachment_id":"721880"}]

48 komente në ““Stërgjyshi i Edi Ramës printe burrat e Himarës, ja akti heroik që bënë ndaj grekëve në kufi””

 1. xxxx says:

  “Greket ” gjithe jetes se tyre kane marre arratine vetem ne rastet kur kane pasur ndihmen e Fuqive si Anglia ne Luften e Dyte Botrore kunder italianeve se perndryshre dhe atyre do tju ja merrnin ne goje po te mos ishin anglezet ne krah sic ja more Sulltanve per 500 vjet dhe Dulles qe ja shkerdheu jevgjiten me 1949 i zuri rob si shkerdhata keto jane bythecat ” greke” kurva te neveriteshme

 2. albaniafirst says:

  Bull shit, do thoshin amerikanet. Na doli tani edhe gjyshi Rames, njesoj si babai apo xhaxhai i Enverit, qe gjoja kishte marre pjese ne shpalljen e pavaresise apo Kongresin e Lushnjes, nuk me kujohet mire se ku. Shume me vone u gjet fotoja origjinale e atij eventi, dhe ne vend te babes apo xhaxhait te Enverit ishte nje tjeter person qe nga diktatura ishte shpallur armik.
  Gjyshi Edi Rames ka qene shoferi i Zogut dhe eshte nga fshatrat e Myzeqese. Ku na doli tani nga Laberia apo ca me keq nga Himara?
  Boll shkruajtet idjotesira se late koqen e namit.

  1. floriri i Bençes says:

   Albaniafirst eshte nje nga punonjesit e sitit te peshkaqenit, “rrej rrej se diçka do ngelet”.
   Qe nena e Edit eshte himarjote e dine edhe guret.

  2. Epirioti II says:

   O gomar !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nuk ta kane mesu ne shtepi qe njeriu ka dy gjysha.
   Sa per Kolekat (gjyshin dhe stergjyshin) e Rames, lexo Eqerem Bej Vloren qe ka shkruar perpara sesa Edi Rama te lindte.

  3. arturi says:

   Lexoje mire artikullin, o “first” analfabet! Artikulli thote stergjyshi dhe jo gjyshi i Edi Rames.

 3. Eri. says:

  Z.Hila ju falenderojme per kete kujtese te bukur te historis.Burrat lab njihen per trimerite e tyre.Vecanerisht per burrat e zones se Dukatit,zone e cila eshte nga me te fismet,mikepriteset dhe me bukuri te rralla e njerez te rralle. Dicka me le nje shije jo fort te kendshme,pamvaresisht se eshte e vertet ajo qe Himara dhe Dukati kane qene bashk si ne luft dhe ne dasem.,ajo e permendjes se stergjyshit te E.Rames.Me mire do qe ta beje kete shkrim para 25 qershorit. Nuk bere dhe aq mire qe volle te kupa qe hengre. Dhe qe goxha kupe e madhe,por nuk qe per stomakun tend.

  1. xheJ eN Bi says:

   Cami nga fieri…..

   Nese nuk kishin tru per te mesuar,po e kishin per dyfek e bageti,
   c’faj ka Enveri ,kurse dropullitet kishin mendje per shkolle.

   1. qyqa mi Xhevrije says:

    Dropullitet shkolle!? Ata lekurekuqte ende s’dine te lajne bythen dhe kembet a derebardhe. Kur thuhet kush jane katunaret e jugut,fjala eshte per pisanjoset e Dropullit 😀 😀 😀
    I keni degjua delvinjotet kur thone : beni krushqi me ke te doni,vetem me dropullit mos u afroni 😉

 4. KOSHENAT familje patriote nga Dukati i torturoj per 50 vite si shume familje patriote shqiptare dhe u dha shkolle grekeve te Dropullit

  1. qyqa mi Xhevrije says:

   Patriotizmi behet me vepra jo me fjale! Se patrioti me i mire me fjale ishte Esat Pashe Toptanxhiu 😉

 5. Gjygjyshi says:

  Perralla me mbret…

 6. ''ai qe per 500vjt i sherbeu turkut dhe u hoq si turk,sot nuk mund te quhet shqiptar..............! says:

  histori sunitesh te pa dhembe,si ato te pederit Hoxha………………ptuuuuuuuu fare e keqe,gjithe jeten tere pordhe e duke ”vrare” greke apo italione,ndersa nuk vrate asnje turk qe u shkerdheu per 500vjt.

  1. @@ says:

   Kur ne luftuam turkn 25 vjet ju bucet “greke” thyenit kkkk e Sulltaneve ne Haremet e tyre dhe kete gje e bete per 500 vjet rrjesht derisa erdhen dhe ju cliruan shqiptaret se perndryshe do te kishit edhe sot cizmen e sunitit turk ne fyt si ne Qipro qe ju shurron 45 vjet more skerbythje

  2. Lugati says:

   ti plato ke rreshkit me verte…por cfare jete makaber qe ben mor janullka i vogel….te mbeti suniti ne goje ate qifja udhet

 7. www says:

  boll se na hapet barkun…spaskeni te shterruar

 8. Davidi says:

  Stergjyshi i Ed Rames ishte gjigand, ngrinte doren e kapte rete. Rete ishin rrumbullake e te buta… ishin koqet e stergjyshit tim!

  1. ishin vertete te rrumbullakta e te buta ,
   por nuk ishin “koqet” E GJyshit Grek, por bytha e tij ,qe e mbante ne drejtim te diellit ,
   duke prit tja ngronte “i Gjati “

   1. Theatrical says:

    hahahahaha..mire i thua anastasit,ato me shume gjasa do kene qene vithet…se koqet ja kishte tredhur me kohe sulltani

 9. shpresa says:

  Dritan, mire ke bere qe e ke shkruar kete kujtim historik dhe patriotik, por nje kujdes duhet ta keshe ne shprehjet me Leberit: Eshte ofendim qe tu thuash “dukaqotet”, por duhet thene dukatasit. Pyte Seit Belulin po eshte nga Dukati dhe me kthe pergjigje.

 10. Liri says:

  Mos u lepi. Cadra te la thate. Tani do ta ngjyesh koromanen te supa e qeverise. Jo keshtu mik.

 11. Azemi says:

  Po ti nuk ja di emrin stergjyshit te Rames e po ja di historite……Boll duke leh e lepire.Njerez pa shtylle kurrizore,pa tru

   1. undefined says:

    Thuhet: SAKT ne shqip dhe jo TAMAM ne turqisht more kolon na e bastarduat kete shqipe more analfabeten

    1. Abc says:

     Sakte nuk eshte shqip. Ka rrenje latine vjen nga ekzakt. Ne baze te ciles llogjike do pranojme nje fjale te huaj ne vend te nje fjale tjeter te huaj, qe ka perdorim te gjere ne gjuhen e perditshme. Kur ti vesh nje kostum te ri si thua? Me rri tamam mbas trupit apo me rri sakte pas trupit. Llogjika varet nga konteksti. Nje koncept mund te jete i sakte nga arsyetimi po mund te mos jete i pershtatshem, nga kuptimi i fjalise. Tani eshte tamam koha (nuk tingellon mire ne bashkebisedim te thuash eshte sakte koha) per tà mbyllur ketu biseden.
     P.s. nuk jam kolon i askujt, kam tradite familjare ortodokse-katolike, kam lindur ne Trane ku kam marre diplomen universitare ne filologji para 21 vjetesh. Kolon thuaji vetes tende kur te perdoresh fjalen baba, kapak, jastek, çorap, divan etj. Dhe shko meso te shkruash shqip e tà mbash gojen mbyllur para se tà hapesh si çorap e te turperohesh per vete.

     1. qyqa mi Xhevrije says:

      Abc i BYTHES! Sakte eshte shqip dhe shqipja eshte gjuhe me e vjeter se latinishtja. Kjo eshte fare e kuptueshme,pasi fjala me e vjeter eshte gjithmone me e shkurter (sepse eshte rrenja) dhe asnjehere e kunderta. Ate diplomen e “filologjise” perdore ne nevojtoren e Greqise,por sa per fillim mesimi shko numero sa shkronja ka fjala “sakte’ dhe sa ajo “ekzakte”!
      DERDIMEN! (kjo eshte fjale rutqisht qe do te thote rob i turbulluar nga mendte e kokes 😀 )

  1. Fierak says:

   Ky Drit-hani deri para zgjedhjeve e tregonte kete histori per gjyshin e Ilir Metes. Tani doli me version tjeter

   1. tralala zura nje gale says:

    Me siguri ka qene fierak …

 12. Taci says:

  Ok o dritan lepiresi,por sna tregove se ishte gjyshi nga e jema apo nka i jati????nga i jati Rama esht vlleh(copan)i ardhur nga malet Karpate si serbet,dhe asnjeher nuk ka guxuar te flas per prejardhjen e Kristaqit,pse e nxen situaten o sahan lepires,te shohim se cdo bej,origjina nuk ndryshohet,vetem cifutet indetifikohen me prejardhmen e se jemes.

  1. Abc says:

   Debil! Vllehet shqiptare osé aromunet jane vendalinj ne keto toka qysh ne kohen e perandorise romake. Ruajten gjuhen dhe fene. Kane dhene kontribut te shkelqyer per kombin dhe gjuhen shqipe. Une kam gjysmen e gjakut vlleh po kjo gje vetem e ploteson shqiptarine time. Etnia dhe kombesia jane dy gjera te ndryshme. Patriotizmi pastaj eshte gje tjeter. Fillon se pari nga respeki per gjuhen. Kane dale ca hajvane qe s dine as te shkruajne e as te mendojne shqip, qe flasin gjithe diten gjepura e vjellin injorance e na e mbajne veten per model shqiptarizmi. Se afermi do kemi individ shqiptarik tipik nje kokeqoshe analfabet qe vetem hungerrin dhe i bon qejfin vetes mese osht shqiptar
   https://it.m.wikipedia.org/wiki/Valacchi?wprov=sfla1

   1. Zigur Qarri says:

    Per Vllahet flitet me shume me hipoteza.Kontributi i vllaheve ne pavarsine dhe
    kulturen shqiptare,ka permasa te medha.Raste te urrejtjes ndermjet vllaheve dhe
    shqiptareve,ka pasur vetem ne kohen qe u formuan shtetet ballkanike,sepse ran
    “viktima” te propagandes antishqiptare(antimysliamane),ku nuk perjashtohen edhe
    raste te ortodokseve shqiptare,sidomos ata nga Greqia,qe u bene pale ne gjenocid.
    Vllehet ose Vllahet,jetojn ne zonat ku jetojn shqiptaret,ne Greqi dhe Maqedoni.
    Prandaj edhe mendoj,qe etimologjia e emrit duhet te kerkohet nga shqipja,tek fqinji.
    Robert d’ANGÉLY tek Libri ENIGMA,thote se Vllah vjen nga shqipja Vlla.
    Sami Frasheri thote,ne ka nje popull te perafert me shqiptaret,ata jan vllahet,me
    ta jemi te ngjashem si limesa e qepes.Nga 189 fjale qe kan mbijetuar nga gjuha thrake
    ne rrumanisht,gati nje 100 jan edhe ne shqip.40% te studiusve jan per tezen thrakase
    te prejardhjes se shqiptareve.Ishin Iliret dhe Thrakasit nje popull?Shikoi rrumunet
    dhe shqiptaret nga pamja sa ngjajne.Mbas Austrohungarise dhe Italise,ka qene Rrumania
    ajo qe ka ndihmuar materialisht per pavaresine e Shqiperise(35 milion Dollare konvertuar
    ne shumen e sotme).Vllahishtja ne morfologji eshte e perafert me rrumanishten,
    por ne sintakse eshte me shqipen!!!Si ka mundesi?
    I perjetshem qofte perkujtimi i Papa Llambro Ballamaçit.

   2. me thene te drejten says:

    Vllejte jane pasardhesit e legjionareve ilire te Romes qe u latinizuan,pra ilire te romanizuar! Nuk kane asnje lidhje me sllavet! Ata jane SHQIPTARE! Ne Greqi vllejte dhe arvanitet nuk i dallonin dot nga njeri-tjetri dhe historikisht i kane quajtur arvanito-vllej! Ne Makedhoni ata jane te gjithe dygjuhesh (vllahce dhe shqip). Ata kane bese,vishnin fustanella dhe kercenin camce 🙂

 13. Andreas says:

  Ta quhash muhabet rakie, ofendon rakine!

 14. Eri says:

  I djathte si yt ate?

 15. Lungara says:

  Vemi në klub , dëgjojmë llafe klubi dhe I hedhim në gazetë !
  Rama , në mos gaboj , I quan këto produkte të kazanit mediatik !
  Rezistenca ndaj grekëve në Qafë të LLogorasë , në vitin 1913 është bërë nga fshatarët e Dukatit , Tragjasit dhe Radhimës që përbëjnë krahinën e Dukatit . Në krye të tyre ishte Alem Mehmeti nga Tragjasi , mik I Ismail Qemalit !
  Nga na doli ky stërgjysh I Edi Ramës ?!
  Lexo historinë , o servil I pështirë , mos u merr me gënjeshtra bombastike !

  1. kuc he dreq says:

   DEBIL! Lexoje ti historine!

 16. lali Eri says:

  te keqen e “Zerit te Popullit”

  1. kuc he dreq says:

   “Zeri i Popullit” eshte MONUMENT HISTORIK o psikopat!

 17. Plaku Xhuxhumaku says:

  Qe kur TEMA eshte kethyer ne Revisten Hosteni?

 18. Shijoni mishin ,pini rakin, ujin dhe bukurin pa historin ka kush e shkruan. E kane shkruar ata qe ishin per ate pune e i dinin mire ato gjera.😊

 19. mb says:

  Po pse or badihavxhi flisni per nje gje qe nuk dini asgje; spari verifikoni hollsirat, e mandej dilni me konkluzione perkatse.

 20. Arber Iliri says:

  Dashka me kap ndonje karrige ky qafiri.

 21. Faik Konica says:

  Nuk ka njeri më të poshtër e më të lig, se ai që ndërron/tradhëton vatrën, identitetin dhe besimin e tij….! Konkluzioni është i juaji…(sipas midesë…)

 22. Faik Konica says:

  E vërteta gjithmonë “djeg”, por në disa raste “përvëlon…” (???!!!) Dhe kur “përvëlohesh”, kërcen përpjetë, shkumbëzon nga tërbimi dhe urrejtja (për atë që thotë të vërtetën), shan me zhargon trotuaresh e fjalë gjysma shqip-arabisht dhe… urren gjithë dynjanë…, në vënd që të mendosh me gjakftohtësi e qetësi, për të gjykuar ato që thuhen…

 23. Bora says:

  Gjyshi em ka ken trim i madh…

 24. Alban Hamzai says:

  Keto perralla te larove te pendes vlejne vetem per te dehurit .Shihni dokumentat e kohes .Po ju shkruaj vetem nje :” …Ne v. 1859 agallaret e Laberise vendosen te ngrihen kunder turqve dhe 56 agallaret e zones I kerkojne Greqise qe te bashkohen me te dhe ngrene flamurin grek .Po ashtu Zenel Gjoleka ,nipi I te krishterit Aleksi Llojinu ,me 1847 organizon kryengritjen ne Kurvelesh dhe kerkon bashkim me Greqine .Etj,Etj..Bejeni historine me perralla dhe festoni me mendjen tuaj .Ju lutem botoni komentin tim!

  1. undefined says:

   “Bashkimi ” me Greqine u kerkua perpara se te dilte ne jete teoria e Megalo Idese o Hamza palla tregoje deri ne fund sic eshte e verteta jo vetem ate pjese qe ju vjen pershtat ju shurrtoreve te Anastasit ne ate kohe marrdheniet shqiptaro-“greke” ishin ne rregull ato u trazuan e u prishem me teorine e Megalo Idese qe doli me mbrapa se kerkesa e shqiptareve te Jugut per “bashkim” me Greqine kjo eshte e verteta kelysh jevgu

  2. Marko Bocari says:

   Hamza PISOGLENDI! Degjo ketu mor BIRI I PUTANES SE FSHATIT : shqiptaret e Laberise dhe Kurveleshit (pak me pas edhe te Camerise) natyrisht qe kerkuan ndihmen dhe bashkimin me Greqine,sepse ne ate kohe Greqia e Re e pavarur,ishte nje shtet shqiptar (arvanit) dhe bashkimi i shqiptareve me shqiptaret ishte dicka e llogjikshme! Antishqiptarizmi (duke nenkuptuar eshe anti-arvanitizmin si pjese e saj) i shtetit neogrek filloi pas vitit 1879 (pas Lidhjes se Prizrenit),atehere kur u pa qarte se shqiptaret ishin rizgjuar dhe kishin filluar krijimin e kombit dhe shtetit te tyre! Deri ne ate kohe shqiptaret jashte Greqise se Re konsideroheshin nga shteti neogrek si popullsi e njejte me ate te Greqise!
   KUPTOVE PISOGLENDI MOU !?

 25. Lennard says:

  Qenke koqe o Albaniafirst.Nuk flet Dritani per Gjyshin nga Babai ,po per Gjyshin nga Nena qe ishte Koleka.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *