Kërcënimi i Koresë së Veriut/ SHBA teston mbrojtjen raketore në Alaskë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Agjencia e mbrojtjes raketore e Shteteve të Bashkuara ka njoftuar mbrëmë se brenda disa ditësh do të testojë sistemin e sofistikuar antibalistik raketor, pasi Koreja e Veriut, këtë javë, e ka testuar një raketë, ndërkontinetale.

Sistemi amerikan, THAAD, që do të testohet, është i paraparë që t’i interceptojë dhe shkatërrojë raketat balistike me rreze të shkurtër, të mesme dhe të avancuara të veprimit.

Ky test do të zhvillohet   në një kompleks të ishullit Kodiak në Akaskë, ka thënë kjo agjenci amerikane.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *