Amerika nuk mund ta ndalë Korenë e Veriut nga ndërtimi i raketave me rreze të gjatë

Përcaktimi i një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) përfshinë mundësinë e fluturimit të paktën 5,500 km (3,420 milje). Arma që Koreja e Veriut provoi me karakteristika sulmuese, më 4 korrik, kishte një sferë prej ndoshta 6.700 km. Pra, pretendimi i saj për ndërtimin e një ICBM është teknikisht i saktë.

Kjo nuk është dhe aq alarmuese sa duket. Kjo i lejon Kim Jong Un, diktatorit të Koresë së Veriut, të kërcënojë Anchorage, Alaskën, si dhe bazat e Amerikës në Guam, Japoni dhe Korenë e Jugut. Por Los Anxhelos dhe Nju Jorku janë ende të paarritshme. Për më tepër, Koreja e Veriut ende nuk e ka zotëruar teknologjinë për mbrojtjen e një raketë nukleare, pasi një raketë rikthehet në atmosferë. Dhe për Veriun për të arritur shkallë më të mëdha suksesi, do të duhet të shtojë një fazë të tretë në dy fazat e saj të lançimit të raketave – një hap tjetër teknologjik. Megjithatë, përpjekja e Z. Kim për të zhvilluar një raketë bërthamore të aftë për të goditur Amerikën është duke ecur me shpejtësi. Në rastin më të mirë, Amerika mund të ketë disa vite para se Koreja e Veriut mund të shkatërrojë qytetet e saj, siç shpesh kërcënon.

Situata nuk duhej të ishte në këtë mënyrë. Kur Kim pranoi se ishte pranë lançimit së një ICBM, në Ditën e Vitit të Ri, Donald Trump tha: “Kjo nuk do të ndodhë.” Amerika u përpoq të përfshinte Kinën, partnerin kryesor tregtar të Koresë së Veriut, për të bindur Kim që të stepej. Për disa muaj Kina bëri një zhurmë inkurajuese për frenimin e kalimit të mallrave përgjatë kufirit të saj me Veriun. Por miqësia në rritje e zotit Trump me Xi Jinping, homologun e tij kinez, duket se është ftohur. Trump kohët e fundit ka pranuar se ngutja e Kinës për të verpuar  “nuk ka dalë me sukses”. Çfarë tjetër mund të provojë?

Pavarësisht nga retorika ushtarake e zotit Trump, një sulm parandalues kundër Koresë së Veriut është një opsion i tmerrshëm. Kjo do të rrezikonte të shkaktonte një luftë në gadishullin Korean që mund të merrte miliona jetë. Hapi më pak i rrezikshëm në përpjekje për të ndaluar raketat e z. Kim sa herë që ai i teston ato, është parandalimi i Veriut nga zhvillimi i një ICBM. Por Amerika nuk ka perfeksionuar ende aftësitë anti-raketore që ajo ka nevojë.

Zoti Trump mund të përdorë bisedime të drejtpërdrejta me Korenë e Veriut – ai dikur tha se ai dhe Z. Kim mund të zgjidhnin të gjitha dallimet e tyre me një burger të përbashkët në Shtëpinë e Bardhë. Por është e vështirë të imagjinohet se Veriu me të vërtetë do të braktisë programin e tij të raketave, që duket se e sheh si mbrojtja e vetme kundër një bote armiqësore. Ndërkohë, hapi i ndërtimit të besimit për kërkesat Veriore të Amerikës, – për pezullimin e të gjitha ushtrimeve ushtarake me Korenë e Jugut – nuk duhet të jetë pjesë parësore e marrëveshjes. Ushtrimet janë të ligjshme, ndërsa testimi i raketave nuk është. Gjithashtu, Koreja e Veriut ka një histori të tmerrshme të mosrespektimit të angazhimeve të saj; Pezullimi do të shqetësonte aleatët e Amerikës; dhe Kina, e cila urren shfaqjen e fuqisë amerikane në kufijtë e saj, do të kishte një nxitje për ta mbajtur z. Kim si një kërcënim të afërt bërthamor.

Sanksionet e bëjnë jetën të vështirë për regjimin e Koresë së Veriut. Por e vetmja masë që mund ta kërcënojë me të vërtetë do të ishte ulja e furnizimit të saj me naftë dhe Kina tashmë nuk pranoi ta bënte këtë. Amerika mund të ndëshkojë më shumë firmat në Kinë që favorizojnë tregtinë me Korenë e Veriut (sanksionet sekondare, në zhargon). Por tregtia kufitare është shumë fluide dhe e përhapur për të ndalur zotin Kim, të cilit nuk i interesojnë vështirësitë e popullit të tij.

Ndihmon nëse njerëzit besojnë atë që thoni

Pavarësiht të gjitha përpjekjeve të z. Trump, ai nuk ka asnjë mënyrë të mirë për të ndalur Korenë e Veriut nga zhvillimi i një arme bërthamore efektive. Ndalimi dhe kontrolli mbeten opsionet më të mira (dhe ndoshta të vetmet) për të siguruar që Z. Kim nuk do të tundohet për të përdorur arsenalin e tij të tmerrshëm. Por që parandalimi të jetë efektiv, kërcënimet e Amerikës duhet të jenë të besueshme. Pra, Trump duhet të ndalojë së bëri premtime që ai nuk është i gatshëm ose i aftë për të nderuar – premtime si ndalimi i Koresë së Veriut nga zhvillimi i një ICBM./The Economist – Lexo.al/

 

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *