Idrizi: Asnjë parti nuk ka votat e veta, nuk ka përputhje të votave me procesverbalet

Shpëtim Idrizi tha sot në mbledhjen e KQZ-së se në të gjitha kutitë e Tiranës nuk ka përputhje të votave me procesverbalet.

Sipas tij gjatë shqyrtimit të videove të numërimit, votat e asnjë partie nuk përputhen me ato që kanë në kuti dhe ato që kanë të shënuara në procesverbale.

Më tej ai u shpreh se në shumë raste numëruesit kanë ndarë votat e pavlefshme me njeri tjetrin.

“Ne duhet te ndalojme gjate te ky fenomen. Ne qofte se hapen kutite e Tiranes dhe gjendet qofte edhe nje kuti qe perputhet me procesverbalin.

Ka raste qe votat e pavlefshme ndahen mes subjekteve.

Ne kerkuar qe te shihnim votat e munguara te PDIU. Por kemi mbajtur shenim edhe votat e partive te tjera.

Nqë 90% të qendrave të votimit që ne konstestojmë PDIU vetem në 10% të tyre ka pasur numerues.

Në të gjitha qendrat e votimit që konteston PS, vetëm në 2 raste PDIU ka pasur numerues. I bie që nga njëra anë na kanë vjedhur votat, nga ana tjetër, edhe aty ku nuk kemi pasur numërues na kanë dhënë vota”, tha Idrizi.

Por një përgjigje për deklaratën e Idrizit edhri nga  kreu i KQZ-së, Klement Zguri.

Ai u përgjigj duke thënë se “është tronditëse që 18 përfaqësues që përfaqësojnë interesa të ndryshme politike, të jenë kaq indiferent që pranojnë këto lloj shkeljesh”.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *