Pakti greko-serb, Tsipras e Vuçiç firmosin marrëveshjen. Ja “ultimatumi” për Maqedoninë

Pakti greko-serb, Tsipras e Vuçiç firmosin marrëveshje

Kryeministri grek Alexis Tsipras, gjatë një takimi të nivelit të lartë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç në Selanik, përveçse ka rikonfirmuar marrëdhëniet strategjike me Beogradin, ka çuar edhe mesazhe ndaj Shkupit dhe Ankarasë.

I pyetur sesi do të veprojë Athina për çështjen e emrit të fqinjit të saj verior, ai ka deklaruar se Greqia që kërkon gjithnjë stabilitet në Ballkan kërkon, edhe si kusht për integrimin europian të Shkupit, një zgjidhje për një emër që do të përdoret nga të gjithë, duke theksuar se ky stabilitet kalon nëpërmjet luftës kundër nacionalizmave në brendësi të Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë.

Presidenti Vuçiç nga ana e tij, teksa ka rikujtuar se Greqia nuk njohu pavarësinë e Kosovës dhe Beogradi nuk ka treguar shumë respekt për këtë fakt, ka kritikuar paraadhësit e tij dhe është shprehur se mbështet Athinën për këtë çështje.

Greqia, investitori i tretë i huaj në Serbi, ka nënshkruar 4 marrëveshje bashkëpunimi me palën serbe në sektorët e energjisë, transportit, rrjeteve dhe turizmit.

Tsipras ka përmendur gjithashtu vendimin për rikonstruksionin e linjës hekurrudhore në aksin Pire-Selanik-Beograd, si dhe promovimin e linjave të energjisë dhe bashkëpunimin me gazsjellësit TAP, IGB dhe IBS, që do të kalojnë përmes saj.

Tsipras u është përgjigjur edhe deklaratave të sotme të ministrit të Jashtëm turk, Cavusoglu, që ka paralajmëruar se Ankaraja do të marrë masa kundër Qipros dhe kërkimeve të saj për gazin natyror, ndërsa ka cilësuar palën greke si të pasinqertë në negociatat për ribashkimin e Qipros.

“Kam gjithnjë parasysh një proverb në politikën e jashtme”, ka thënë Tsipras.  “Qen i mirë nuk është ai që leh, por ai që ruan mirë. Ne nuk bërtasim dhe as lehim shumë, por jemi të vendosur të mbrojmë sovranitetin e vendit”, ka përfunduar ai.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Pakti greko-serb, Tsipras e Vuçiç firmosin marrëveshjen. Ja “ultimatumi” për Maqedoninë”

 1. hahaha says:

  Ju nuk bertisni dhe lehni se nuk keni bithe jo se nik doni por Turqia nik eshte as Shqiperia dhe as Maqedonia ku beni te “fortin” e bithes Turqia ju shkerdhen cfare ju mban ai prag parazitesh e jevgjitesh ju a di sepse jeni i njejti m…anadollak

  1. Mbreti says:

   Po kjo nuk esht doi gje e re, ky fakt nihet qe ne vitin 1800! Titulli duet te ishte : Greqia dhe Shkerbia rifreskojn edhe me shum planet per te gllaberuar toka arberore dhe fuke futur asfalite dhe kriminele si Janullatos, Tfgs, komentatore tjere neper forume , sidhe Jihadiste te paguer nen petkun bamires fetar per ti lar e shpelar trut qoft muslimaneve shqiptar sidhe atyre orthodoks e njejta loje vazhdon qe moti, shifni filmin ” Kohe e larget” nga Robert Ndrenika!

 2. capo says:

  shume mire , mbroheni, po, i mira a i keq , qeni qen mbetet, dhe ketu nuk behet fjale per mikun me te mire te njeriut , por per kuptimin tjeter qe perdoret kjo fjale

 3. DRENICA E KUQE says:

  Me pakte te tilla anti shqiptare Athine-Beograd, kercenimin dhe luften e kemi ne prag! Ted y e dine se Maqedonia eshte toke e pushtuar shqiptare, si Çameria e Kosova, Mali i Zi e Sanxhaku i Nishit, pop rape keta lidhin pakte dhe leshojne “ultimatume”, me te cilat na bejne te ditur se luften e kemi ne prag dhe njekohesisht kercenojne Evropen me “Ose na i fal tokat shqiptare, ose do behet name, do t’i djegim te gjithe shqiptaret dhe do ta bejme rrafsh me toke Shqiperine”…
  Hajt, Evrope, he, t’lofsha nenen!…

  DRENICA E KUQE

 4. ben says:

  Koteles I dukej vetja luan kur shihej ne pasqyre. Nje gje ta kesh mire parasysh, me turqit dhe me shqiptaret mos e kruani se do ju djegi bytha pastaj.

 5. Zara says:

  U bene bashke keta kunder shqiptareve si gjithmone.

  1. Shkodrani i Vjeter says:

   Turqit kurre nuk i kam dasht por aleanca me Turqine ashte e rendsishme

 6. loni says:

  Kush kerkon thelen e madhe nuk ha dot as te voglen, le ta fillojne luften por kane per te humbur dhe ato qe kane vjedhur.

 7. Pellazgos says:

  O ben.
  Gabon tender kur this qe me Turqit she “shqipetaret”mos e kruani.
  Cndryshim ka “shqipetari” Sulejmani,Idrizi,Qemali,Mah-muti shqip Mehmet,Abdu-allahu shqip Abdul nga turku Sulejmani,Idrizi,Qemqli,Mah-muti?
  Kini nje identitet,nje Fe si te pa Bese qe jini,te njejtat festat d.m.th nderoni te njejtat njerez apo Zot,urreni dhe luftoni kunder atyre qe nuk ndruan Besen Greke Orthodoks te Jeorgios Kastriotit,rreth 60 Imame u arrestuan per dashuri per Arabet.
  Imagjinon ty po mos te qe Evropa ata Imame do ishin te mire dhe do dergonin me mijera per ne Siri.

  1. undefined says:

   Nga ngjyra e lekures dhe nga gjuha e tyre sepse shqiptaret nuk jane jevgjite sic jane turqit dhe vellezarit e tyre te gjakut pjesa me e madhe e “grekeve” aty ku hyne edhe ti dhe disa komentues te tjera si puna jote te ketij forumi qe jeni bere si puna zagareve duke lepire kockat e “grekeve” anadollak more kolon i qelbur

  2. ben says:

   Pellazgos, nga gjuha qe perdor, me dukesh njeri nga ato trushpelaret qe pretendojne se jane greke. Ne se kjoj eshte e vertete, per ju “greket” (e 300 evrove); se pari kur identifikohesh me nje emer te tille te lashte qe u perket nje populli tjeter, behesh qesharak.
   Se dyti, emri nuk te percakton kombesine. Ka emra si Armando, Emiljano, Xhulia, Tatjana e ku di une, qe nuk jane emra shqiptare. A do me thuash se kujt feje i perkasin keto individe?
   Driteshkurtesia tregon vetem injorancen tuaj qe cdo gje e lidhni me fene e cila nuk percakton rracen apo kombesine, pasi eshte dicka personale. Zgjohu nga gjumi zotni. Jemi ne shekullin e 21. Njeriu ka pushtuar hapesiren dhe zotin tend se ka gjetur gjekundi.

 8. Kuq e zi says:

  Greqia ka dy rruge o te leshoje camerine ose te luftoje per kthimin e kosoves nen serbi
  Ka zgjedhur te dyten
  Per faktin se nqs kosova njihet nga serbia maqedonia behet shtet dy etnik dhe greqia si gllaberues si te lartpermendurit nuk mund te mbrohet e vetme ne krimin e bere para 100 vjeteve
  Kurioz fakti qe marrveshja e lozanes turqi – greqi shkruan te zeze ne te bardhe qe shqiptaret ne greqi duhet te gezojne te drejtat qe u takojne duke filluar nga gjuha
  ku jane politikbythat shqiptar te na e ilustrojne ate marrveshje

 9. xxxx says:

  Ju te dy te rruani kkkk njeri nuk di se ku ka ushkuri e brekeve me 500 miliarde borxhe kursd ky tjetri nuk e di akoma se c m…kerkon ne politike nje cope hajvani qe Putini e perdor si zare per interesat ruse keto bejne Pakte hahahahahaha humori i rradhes greko-serb

 10. KuqeZi says:

  Qeni Grek, Qeni Turk apo serb Qen hesapi ..mire qe e pranoni..u shkaterrofshi sa me shpejt per te miren e Shqiptareve, Kurdeve dhe gjithe njerezve te mire..Qener jeni si Qener do perfundoni…

 11. BABAGHYSHI says:

  E verteta eshte ndryshe : Greket,jo vetem qe lehin e lehin pa pushim per
  gjithecka e deri ne absurditet , por edhe bertasin e kercenojne , me raketa ,
  avione e ushtri te forte . Shkurt ; dhi e zgjebosur me bishtin perpjete !

 12. Faik Konica says:

  Hahahahahahahaaaaaaaaa…..”ushqim” për langonjtë bastardë, injorantë e analfabetë, të papunë e dembelë, që vetëm dinë të kuisin e të lehin, sapo shikojnë ndonjë kockë, ngado që të vijë…!!! Kapardisen e fryhen si kaposhi majë plehut, duke shprehur “patriotizmin” (?!) me “fuqinë” e Turqisë, të Amerikës etj… (???!!!) Gjynah, mëshirë o Zot… për trutë që kanë…!!!

 13. Genjeshtaret says:

  Më fol kanë të drejtë,por më veprue diça tjeter! Disi duhët me mbajte elektoratin gjall. Probleme te mbredshme sa te duash. Atehete çka te bejne te gjorit?! Me çka te ushqejne ata ithtaret e tyre?! Ka vdeke koha e miniprandorive! Endrrat vdesin te fundit. Lerini te endrrojne sa te jene gjall.
  Amen!

 14. toni says:

  mire mire po Turqia eshte qen Sharri…po e ndau mendjen me te kafshu zor se ngrihesh me ne kembe…

 15. fieraku NGA ferrasi says:

  Ca ti shtosh me komentit te
  Xxxx?
  I ka thene te gjitha
  Me nje fjale t’ju kesh miq te prishni Pune
  T’ ju kesh armiq te hanni mune.
  Me duket se ka ardhur koha
  Ti ktheni ato qe keni Marre.
  Ca miq nga Karolina i Kane parapri planit tuaj me duket se Kane zbarkuar.
  Ka ike ajo kohe kur Europa ju dha tokat e shqiperise
  Tani ajo i ka breket neper kembe per vete.

 16. Pellazgos says:

  Me vjen keq se do perseritet historia.
  Greqia dhe Arvanitasit ne kohen e Turqise luftuan kunder Sllaveve d.m.th Bullgareve,Serbeve,Italianeve,Turqve.
  Sa keq,sa hipokrizi gjoja jini Shqipetare me emra Arabe,Fe Arabe,festat Arabe,identitet Steve.
  Te shkretet Arvanitas jane te rrethuar nga te degjeneruarit,te pa nder,te pa dinjjitet,te pa gjak,te pa Bese.
  Sa injorante ka kjo Donna!
  Turqi ishte,Pashalleqe turke,garnizone turke,perse Arvanitasit luftuan per Greqine kunder turqise dhe ju turkofileve te pa Bese?
  Kapodistrias erdhi nga Rusia si minister I jashtem I Carit te 2te she dyfishoi Greqine,I pari Kryeminister i Greqise krijoi Shtetin modern Greke bashke me Theodhoros Kollokotronin,Bubulinen,Markos Bocaris etj.
  Per ata nuk egzistonte gje tjeter pervec Greqise kombit te tyre te Lavdishem.
  Imagjinoni ju “Shqiperine” Islamike ne vitet 1800 apo edhe sot, ne cdo qoshe me me Xhamija!
  Ku eshte nderi,dinjiteti,lufta,sakrifica,gjaku,Besa,Kombi kunder pushtuesit Osmane?
  Keta ishin Pellazget,Ilyret,Epirotet qe me vone per fat te keq u bene me dhune te Krishtere dhe tani Arabe ne identitet?
  Sa turp,sa poshte,sa,sa,sa,sa,!
  Ngelet me Grekun more turkofile,nuk mendoni qe jini te xhveshur nga cdo gje e shenjt,nga Besa,nga identiteti,nga gjaku.
  Ju vete thoni qe Turqia erdhi me shpata, me thika me dhune,ju prape Greku.
  Nuk u bete qe nuk u bet njerez,ju bashke me Sllavet.

 17. KORÇARI says:

  Ka një plan për ndarjen e “Maqedonisë” ndërmjet Greqisë-Sërbisë dhe Bullgarisë, takimi në Selanik ishte tre palësh Greqi-Sërbi-Bullgari , ndërsa Shqipëria është jashtë loje megjithëse 2/3 e territorit “Maqedonas” janë tokë Shqiptare.

  1. xxxx says:

   Pa shqiptaret nuk ka ndarje kete e dine mire te gjithe Fuqite Perendimore dhe Rusia jo Serbi jo Greqi jo Bullgari qe nuk i pjerdh njeri per te tilla ceshtje gjeostrategjike por dreqi te zbresi nga Qielli pa shqiptaret i rruaj kkkkk

  2. korcari says:

   Ne “Maqedoni” tokat shqiptare jane shume me pak se 2/3.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *