Prokurori hap hetim ndaj Kuvendit, përse ka thirrur si dëshmitar Shkëlzen Berishen ne aferen e CEZ.

Prokurori Adnan Xholi, ka vendosur nën hetim Kuvendin e Shqipërisë për marrjen në pyetje të Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Berisha.

Prokuroria e Përgjithshme tashmë po heton një komision hetimor parlamentar, të ngritur në përputhje me Kushtetutën, me synimin e zbardhjes së një prej aferave më të mëdha të ndodhura ndonjëherë në historinë e shtetit shqiptar, ajo e CEZ, aferë që i ka shkaktuar një dëm prej mbi 400 milionë eurosh taksapaguesve.

Më parë gjatë vitit, Shkëlzen Berisha u thirr disa herë për të dëshmuar nga Komisioni Hetimor, pas zbulimit të lidhjeve të tij të afërta me drejtuesve të lartë të CEZ dhe disa udhëtimeve të pashpjeguara në selinë e CEZ në Pragë, takime që paraprinë arritjen e një marrëveshje për privatizimin e Operatorit të Shpërndarjes në vitin 2009.

Ndonëse Shkëlzeni refuzoi në mënyrë të përsëritur të dëshmonte, tashmë, përmes një shkrese të protokolluar në datën 11 korrik 2017, Prokuroria e Përgjithshme, pa dashur të njihet me asnjë provë tjetër të zbuluar gjatë hetimeve, i kërkon llogari Kuvendit se përse kanë thirrur djalin e ish-Kryeministrit në këtë Komision.

Në brendësi të shkresës, prokurori Xholi kërkon prej Kuvendit, përveç planit paraprak të hetimit të Komisionit Hetimor dhe procesverbaleve të mbajtura, edhe “të na bëhet me dijë arsyeja e thirrjes si dëshmitar e shtetasit Shkëlzen Berisha në këtë komision dhe të na vihet në dispozicion vendimi i ndërmjetëm i komisionit për thirrjen e tij”. (Lexo.al)

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Prokurori hap hetim ndaj Kuvendit, përse ka thirrur si dëshmitar Shkëlzen Berishen ne aferen e CEZ.”

 1. Haka Tekizoti says:

  Guxim në kohën e vetingut(!!!!) E ka një domethënie me erë të qelbur ky guxim për të mbrojtur kusarët.

  1. Redi says:

   Shkelzen Berisha ka kallzuar Ballen penalisht ne prokurori per shperdorim detyre. Mbi cfare baze ligjore prokuroria nuk duhet te zbatoje procedurat. Nese keni ankesa perse prokuroria nuk ka hetuar dosje te tjera per personin ne fjale apo ceshtje te rendesishme mund te keni te drejte por nuk ka asnje aresye perse ti kerkohet prokurorise te mos zbatoje ligjin per ballen apo berishen.

   1. pjeter says:

    Bravo, edhe une nuk dua te mendoj per nje interes te dyte, prokuroria ne kete rast edhe sipas mendimit tim po zbaton ligjin, kjo eshte edhe nje gje pozitive sepse do te marri ne poses dokumentacione qe mund te provojne implikimin e Zenit, por ne te njejten kohe edhe per te verifikuar qe komisioni hetimor ka vepruar sipas te gjitha procedurave kushtetuese, per here te pare ndoshta nje prokuror po e ndjen veten te lire, apo edhe te detyruar qe te zbatoje ligjet e ketij vendi, mediat qe pretendojne te jene ne krah te vertetes , nuk duhet te skandalizohen me veprimin e prokurorise duke perdorur tituj tendecioze.

 2. Eni says:

  Por nese thirret ne menyre te paligjeshme, a nuk duhet hetuar?!
  E pame sa rendencioz ishte “hetimi” . Show, pa kripe. I bere nga konja nr1 e Rames-:Balla.
  Balla, nje provincial ne mendje e dukje. Pak vite pasi fillon politiken gjendet nga kasollja (ku babi flinte midis lopes dhe gruas), ne apartament lukzoz,me grua sexy, me ore e byzylike te shtrenjte dhe me nje kolane qensh rreth qafes per te larguar parazitet.

  1. luli says:

   E di si i themi ne andej? Enei eni, mut prej qeni. Dhe çfaredo je homofil apo heterofil, nuk aresyeton se cila eshte e ligjeshme ajo e prokurorit sot apo e komisionit hetimor parlamentar dje, por keput broçkulla. Vetem po te kujtoj ty dhe ata qe kane mendjen si ti, por fytyren ndryshe. Para tre ditesh u dha njoftimi ne te gjitha mediet se: ne Republiken çeke ka filluar hetimi i 6.8 miljone eurove qe ka marre Nure Kalaj ne thes , kush ja dha si ja dha pse ja dha, gjeje ti Eni, por nje gje eshte; Nure Kalaj eshte sekseri i Sali Berishes dhe Shkelzen Berishes. Tani hani mut , po jo shume se u bete bajat fare me keto mendje te pjerdhura.

  2. ENI. KE SHUM TE DREJTE….NGA DHITE DHE MALET E VICDIOLIT..TEK VALIXHJA E DRURIT DREJT TIRANES….PASTAJ FRANCA.ME VONE BLLOKU…PASTAJ 90 ME RAMIZIN …PASTAJ 27 VJET KUSAR….DHE KY KUSARI I VOGEL QE QUHET XENI DHE QE I PELQEJNE SHUME PARATE DHE LLUKSI ..PO JA PRISH KARRIEREN QE E NDERTOJ ME AQ MUND DHE DJERSE…PRA KA DHE DHI DHE KULLA …..JO VETEM LOPE DHE KASOLLE….

 3. nacionalisti says:

  Cudi pra.
  Ne Çeki prokuroria heton pjesemarresit, ne shqiperi heton parlamentin.
  Ec e kuptoje shtetin e se drejtes qe eshte ketu te ne.

 4. Koba says:

  Moj Eni qenke e Grazhdit te Sali Kriminelit.Mos u merzit Te po U vjen Vetingu.Nuk keni nga me Shkue.Drejte ne Grope keni me u rrexue.

  1. Eni says:

   Ti je idiot, problemi ne ate qe them une eshte: Vija e masave

   1. Une says:

    Si tyc Vicidoli qe je ta ka msu Sala mire vijen e masave. Saliu si komunist I thekur qe ka qene I ka eduku klyshet e tij shine mire.
    Faktet flasin vete. Sipas atij trurit tend ka qene rastesi qe familjaret e Sales kane sekseret kryesore te koncesioneve me the medha we u bene ne kohen e tij. Ishte rastesi qe baxhanaku I Sales u vra ne Gerdec she cudia me e madhe Sala nuk e njihte ate. …

 5. tarasi says:

  Shife kur te kerkojne demshperblim nga qeveria ,familja Berisha gjasme i kane ofenduar , dhe i akuzojne padrejtesisht. Kur paguam kaq shume perFullanin , imagjinoni sa do paguajm per keta . Do shitemi 10 here , do ta vendosin ne fleten e tatimit ,( demshperblim per zenin) hahahahaha kush e di deri sa te rojme cdo degjojme e shikojme . Atje ku ti nxjerin gjyhen per se gjalli Zenit, do ta paguajme , si frengu pulen o perendi e madhe , pse na bere shqiptare , cdo degjojme akoma , kush ???? Zeni , ai kanceri i shqiperise bashke me te jatin . Futi brenda Rama , dhe futi kaq thelle sa qe mos te shikojne kurre driten e diellit. Rama nuk e di pse nguron , dhe kete nuk ja fal , per nje arsye te vetme , ne rast se do ishin raste krejt te kundert , dmth Sala kryeminister dhe Edi ne opozite , a e mendoni cdo kish ndodhur ???? Futja e tyre ne burg ,( te opozites ) do kish konkuruar shpejtesine e zerit, edhe pse ata ( opozita ) do ishin te pafajshem , sic beri ne 92-93 shin , keshtu z. Rama rasi brenda ndyresirat

  1. Koli says:

   Do doja ta russh pasionin se eshte i drejte, por te kesh te njejtin pasjon edhe per ste qe i dha gjithe lejet e betonizimit ye Tiranes ne 2 duar-Ramen.
   Ndryshe ngelesh ne luften e klasave te atij qi i ke marre pseudonimin.

 6. llalla says:

  ky prokurori xholi qenka nje kokerrocke qe nuk e ka shokun.Por detyrat i ka marre te sakta nga harapashi llalla.Kaq here ka bere deklarata bombastike llalla se do kape peshqit e medhenj dhe me ne fund e gjeti xholin duke hetuar ke? Kuvendin e shqiperise ! Dhe pse? se paska shqetesuar vagabondin e qoftelargut! Bravo xholi! Doni me per Belulin? E shikoni lojen e Sales e te Likes se si lozet?Votojeni pasneser like kokekatrorin e majmur nga te vjedhurit per president,se e di vete ai pastaj se si t’i loze kartat bashke me padrinon.Fshati qe duket s’do kallauz!

 7. lexuesi i irrituar says:

  Nuk e kisha degjuar deri sot qe ne Shqiperi paska dhe prokuror me “peshe”…Ne vend qe te hetoje autoret e skandalit , kercenon Kuvendin pse e paska shqetesuar Xenin ( qe ka humbur gjumin si Fullani ).

 8. Baca-Bajram says:

  Si gjithemone Prokuroria ben “hatan” kunder hajnave dhe kriminelve duke u mbrojtur te drejtat…!? Po pse s’hapin ceshtje penale per te hetuar humbjet dhe demet katastrofike qe pesoi populli shqiptare me keto afare te pista, si Rruga e Kombit, afaret e CEZ, shitja e detit grekve, pa permendur ketu krime e vrasje te tjera si te 1997-1998 kur vendi gati shkoj ne lufte civile, Gerdecin, 21 Janarin, ku familja dhe familjaret e Sali Kaushit jane te implikuar direkt ose indirekt…? Prokuroria i del ne mbrojtje ketij pederi, bythpambukut te Salkoshit, por injoron me mijra njerez te thjesht qe kan paditur keta plehra te shoqerise… E po nderi i Shkelbythes eshte i barabart ose peshon me shume se mijra jete te humbura si rrjedhoje e krimeve te lartpermendura, kjo eshte peshorja e ligjit dhe e drejtsise shqiptare.

 9. J says:

  Bile jo vetem aq, prokurori ta shkrije parlamentin dhe te emeroje
  kryeminister berishen,minister peshkimi Sypeshkaqenin,
  ministre te “puneve te pergjithshme “Karminen,minister te sektorit social
  kollovarin karaduz-manall.
  Vetem atehere mund te perparoje …Malsia e tropojes.
  RROFTE E KEQJA,ESENCA SHPIRTERORE E POPULLIT SHQIPTAR.

 10. pronari says:

  Ne vend qe epileptiku LLalla te hapi padi penale per kusaret ngrihen kusaret dhe bejne padi qe gjithcka qe kane vjedhur te behet e ligjshme.

 11. Kuq e zi says:

  Nuel kalaj ose zbraz thesin ne kohe ose rrezikon te behet sapun
  Ku luhet para e madhe kokat nuk vlejne

 12. Shefi says:

  Prokuroria nuk ka kompetence te hetoje parlamentin, sepse nuk egziston asnje baze ligjore per ndervartesi te ketyre organeve te pavarura. Por ka te drejte te kerkoje dokumente lidhur qe hedhin drite ne procese qe jane ne ndjekje prej saj. Dhe mua me duket se pikerisht kjo po ndodh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *