“Zbrit me shpejtësi nga treni i Trump para se të përplaset”

“A do t’i thotë ai presidentit “jo””?

Kjo pyetje ishte në zemër të deklaratës hapëse të Sen. Dianne Feinstein në dëgjimin e konfirmimit të së mërkurës për Christopher A. Wray, i emëruari nga Presidenti Trump si drejtor i FBI-së. Wray ishte atje, sepse njeriu që e emëroi kishte shkarkuar James B. Comey për dështimin, siç tha Feinstein, për të “zotuar besnikërinë e tij” ndaj Trump dhe për të bërë kërkime të buta që përfshinin ndërhyrjen ruse në fushatën e 2016.

Testi për Wray, tha Feinstein (Demokrat i Kalifornisë), do të jetë “gatishmëria e tij për t’u përballur me presionin politik”.

Ka arsye të mira për të ndier shqetësim në lidhje me atë që dikush i caktuar nga Trump të drejtoj FBI-në në këtë moment. Është e qartë për të gjithë, përveç atyreve me besim të verbër që ne tani kemi një president i cili nuk respekton asnjë nga normat, rregullat apo pritëshmëritë e zyrës së tij dhe do të ushtrojë presion në çdo kohë nëse kjo i shërben interesave të tij personale.

Ne gjithashtu dimë përtej çdo dyshimi se kjo skuadër do të gënjejë dhe do të gënjejë dhe do të gënjejë sa herë që rikthehet çështja e përpjekjeve të Rusisë për të zgjedhur Trump si president dhe për të mposhtur Hillary Clinton.

Donald Trump Jr u takua me një avokate ruse të lidhur me regjimin e Putinit pasi mori një email nga një ndërmjetës që premtonte “informacion të ndjeshëm” rreth Clintonit që ishte “pjesë e Rusisë dhe mbështetjes së qeverisë së saj për z. Trump”. Vendimi i tij hodhi poshtë të gjithë pohimet e presidentit që as ai, as fushata e tij nuk kishin të bënin me përpjekjet e Rusisë për të ndikuar zgjedhjet tona.

Përgjigja e djalit ndaj ftesës, “I love it”, do të bëhet përmbledhja e portretit të qëndrimit të aparatit të Trump në drejtim të ndihmës që mori presidenti nga regjimi i Vladimir Putinit.

Pothuajse si instruktive ishin numri i shtrirjeve të plota të kampit të Trumpit, i përgatitur për t’u përpjekur të fshehin motivimin pas takimit. Historia e tyre ndryshoi pasi gazetarët e New York Times zbuluan më shumë informacione se çfarë ndodhi. Shtëpia e Bardhë fillimisht dukej se mendonte se mund të bënte të gjithë të mendonin se biseda – e cila përfshinte edhe menaxherin e fushatës së Trump, Paul J. Manafort dhe dhëndrit e tij Jared Kushner – ishte përqendruar në politikën ruse ndaj birësimeve.

Martesa e administratës me paaftësinë dhe korrupsionin është kapur me një refren popullor në Twitter që një ditë mund të bëhet një titull libri: “Banda që nuk mund të bashkëpunonte së bashku.”

Sugjerimi i Feinstein se duke i thënë këtij president “jo” është bërë masa e vërtetë e patriotizmit, zbatohet përtej Wray. Deri më tani, politikanët republikanë, me disa përjashtime të çmuara, po dështojnë në këtë provim etik.

Zbulimet rreth Trump Jr mund të ishin momenti kur udhëheqësit republikanë të paktën të fillonin të rrëmbenin bagazhet e tyre në përgatitje për të zbritur nga treni i Trump. Në fund të fundit, siç theksoi blogeri i Post Greg Sargent, ka dëshmi se vetë presidenti bashkëpunoi në përhapjen e gënjeshtrave fillestare rreth takimit të djalit të tij. Kjo mund të jetë pika që hap spiralin e një hetimi më të madh të vendosmërisë së presidentit për të mbuluar gjërat.

Megjithatë, GOP ka probleme me shkatërrimin e zakonin të Trump.

Ndërsa disa senatorë republikanë e shohin mosfunksionimin e administratës si një pengesë për përpjekjet e tyre të shfuqizimit të Obamacare, të tjerë shpresojnë se shpërqendrimi i Trump Jr do të ulë nivelin e shqyrtimit të draftit të tyre të dytë të një ligji të kujdesit shëndetësor. A mund të sjellë sjellje skandaloze politike një mburojë për një politikë skandaloze publike?

Përpjekjet e Zëvendëspresidentit Pence për të qëndruar besnik ndaj Trump ndërsa mban distancë nga zbulimet e fundit, është një tjetër shenjë e kaosit. Marc Lotter, sekretari i shtypit i Pence, u përpoq të nxjerrë një vijë të ndritshme duke thënë për nënpresidentit: “Ai nuk është i përqendruar në fjalët rreth fushatës, veçanërisht në fjalët rreth kohës para se ai të bashkohet me biletë”.

Por këtu nuk ka linjë të ndritshme. Kjo deklaratë duhet të zgjerohet, në vend se të ngushtohet, dhe kjo i intereson sjelljes së Pence, sepse mohimi i ndonjë marrëdhënie me Rusinë ishte qendrore për fushatën ku ai ishte pjesë. Ishte gjithashtu Pence, i cili (në teori, së paku) ishte përgjegjës për verifikimin e Michael Flynn, këshilltar i sigurisë kombëtare, i cili duhej të jepte dorëheqjen pas 24 ditësh, për shkak të mosmarrëveshjeve të tij rreth kontakteve ruse. Pence mbrojti publikisht Flynn dhe pastaj u vetëdeklarua injorant se çfarë po ndodhte.

Pence nuk mund të lejohet të shkëputet nga administrata kauzat e të cilës ka përparuar. Nëse ai po fillon të shohë arsyet për thyerjen e marrëdhënieve me Trump, ai do të duhet ta bëjë atë plotësisht dhe të përfundojë marrëveshjen e tij me një nga Shtëpitë e Bardha më të pasinqerta në historinë tonë.

E njëjta gjë vlen edhe për udhëheqësit republikanë në Kongres. Kur do t’i thonë presidentit “jo”? Pyetja e Feinstein për Wray është e drejtë. Kjo pyetje duhet të përndjekë edhe Paul Ryan dhe Mitch McConnell./The Washington Post – Lexo.al/

 

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *