Mogherini: Dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin

“Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dhënë porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar”.

Kështu thotë shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, përmes një shkrimi në blogun e saj.

Ajo shkruan se gjatë samitit është punuar edhe në disa projekte praktike për bashkëpunimin rajonal, avancimin e transportit dhe rritjen e shkëmbimeve në Ballkan.

Mogherini thekson se samiti i Triestes ishte edhe një rast për “bisedime të gjata” me presidentin francez Emmanuel Macron për Ballkanin, Afrikën, situatën në Gjirin Persik dhe mbrojtjen evropiane.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Mogherini: Dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin”

 1. Fredi says:

  Ti moj Lavire, ndihmoje ballkanin qe te hyj ne Evrope se perndryshe erdhi Rusia tek kemba e Çizmes tende (ITALI) dhe ti shkerdheu breket.

 2. tarasi says:

  Mongherini , mire e ke ti , keshtu eshte si thua zotrote , dyert te hapura i ka ballkani , haron te thuash qe dyert e europes kane bodigard , frau Merkel dhe francezet, ata a i ke pyetur ??, se ti e nderuar zonje , sot je dhe neser sje . Ti me date skadimi je , keshtu qe konsumon premtime , majtas djathtas

 3. lili says:

  kur tallet me ne !
  Dyrt e hapur po viza per kosoven !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *